***...1. Teheccüd Namazı (Gece Namazı)...***

ORHANCAN

Ordinaryus
Yatsı namazından sonra , daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza “gece namazı”denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa “Teheccüd” adını alır. Teheccüd namazı iki rekettan on iki rekata kadardır. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir. (Muhammed Bin Abdullah Hanî, Âdâb, s. 264)

Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O’nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101)

Allâh Teâlâ çok sevdiği ve kâinâtı hürmetine yarattığı Habîb-i Edîb’ne daha fazla lütuflarda bulunmak için teheccüd namazını ona farz kılmıştı.
“Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur’ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire.” (el-İsrâ/17, 79)

Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18) “Sabah namazından önce kılınan iki rek’at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır.” (Müslim, Salâtu’l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti:

“Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir…” (Heysemî, Mecmau’z-zevâid, II, 271)

Allâh’a yaklaştıran en mühim ibâdet olması hasebiyle ümmetinin de bu nimetten nasiblenmelerini arzû ederlerdi. Öncelikle yakın akrabasından tebliğe başlayan Efendimiz, bir gece Ali ile Fâtımâ -radıyallâhu anhümâ-’nın kapısını çalmış ve onlara:

- “Namaz kılmayacak mısınız?” (Buhârî, Teheccüd, 5) buyurarak geceyi boş geçirmemelerini istemişti.

Diğer ashâbına da:

“Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah’a yakınlıktır. (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir.” (Tirmizî, De’avât, 101) buyurarak onları huzûrun kaynağına yöneltmek istemişti.

Âile içinde kadın ve erkeğin Allâh’a ibâdet ve sâlih ameller işleme husûsunda birbirlerine destek olmalarının önemine dikkat çeken Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bilhassa gece namazına kalkmada bu yardımlaşmanın daha da önemli neticeler hâsıl edeceğini şöyle ifâde etmiştir:

“Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin.” (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

Gülzar-ı İrfan

..............
teheccüd namazı

Ayet-i celîlede:
«Allah'ın hâlis kulları o kimselerdir ki onlar gece beytütet ettiklerinde evlerinde bulunduklarında Rabblerine secde ederler ve huzûr-ı ilâhide kıyamla vakit geçirirler.»(Furkan sûresi, 64)buyurulmuştur.

Sallallahu teâlâ aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Salât-ı mefrûza yani beş vakit namazdan sonra namazların efdalı geceleri kılınan teheccüd namazıdır."
Rivâyet edildiğine göre Nebî -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:
«Cennetde öyle odalar vardır ki içi dışından, dışı içinden görülür. Allah onları, sözü yumuşak söyleyenlere, yemek yediren, oruca devam eden, insanlar uykuda iken gece namaz kılanlara hazırlamışdır.»
Ömer bin el-Hattab -radıyallahu anh-'dan rivâyet olunduğuna göre Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşdur.
«Kim gece namazı kılar da güzelce kılarsa, yani namazında kalbini dosdoğru tutar ve huşûunu muhafaza ederse, noksanlıklardan sakınırsa Allah ona dokuz ikramda bulunur. Bunların beşi dünyada dördü âhiretdedir. Dünyadaki beş ikramı:
1- Onu dünyada âfetlerden muhafaza eder.
2- Namazın eserini yüzünde izhâr eder.
3- Onu sâlih kullarına ve bütün insanlara sevdirir.
4- Lisânında hikmeti câri kılar.
5- Dinde ince anlayışla nasiblendirir.

Ahiretdeki dört ikramı:
1- Kıyamet gününde kabrinden yüzü ak olarak kaldırarak haşreder.
2- Hesabını kolaylaşdırır.
3- Kitabını sağ tarafından verir.
4- Sıratdan berk-ı hâtif gibi geçer.

Lokman -aleyhisselâm- oğluna nasihat eder ve derki: «Oğulcuğum! Horoz seherde sen uyurken öterek senden daha uyanık olmasın, dikkat et!»
(Ramazanoğlu Mahmud Sâmi; Musahâbe - 3, sf., 96-102)

hasret-yolcusu

Asistan

Muhterem Üstaz Hazretleri, seher vaktinin önemine binaen su asagidaki ayeti kerimeleri sik sik tekrar ederlderdi :

- "Muttakiler geceden az bir zamanda uyku uyurlar, ve gecenin diger vakitlerinde ibadetle mesgul olurlardi.
Onlar seher vakitlerinde istigfar ederler. " (Zariyat, 17/18)

- "Mümin-i kamilillerin yanlari yataklarindan uzak olur.
Allah´in azabindan korkularina ve rahmet-i ilahiyyeyei ümid etdiklerine binaen
Rabblarina tazarru ve niyaz ederler ve onlar bizim verdigimiz riziklardan muhtac olanlara infak ederler. "
(Secde, 16)

Bu ayeti sik sik okumaktan gayeleri her akl-i selim sahibi mü´minlerin, bu lahuti zamanin kiymetini bilib,
ona göre amel etmelerine dikkatli olmalari bakimindandir.

Bilhassa Muhterem Üstaz Hazretleri Bursa´daki devlethanede bulunduklari gecelerde,
seher vakitlerinde Hu hu kusunun hu hu deyerek zikrettigine isaretle,

- Gündüzleri kus ötüsleri ve cigliklari dünyevi maiset temini icindir
fakat bu garib kusun gecelerde ötüsündeki gaye ise sirf Cenab-i Hakk´i zikirdir
,
buyururlardi.

Bir Allah´in kulu, kusdan daha mükerrem olduguna göre Cenab-i Hakk´in Halikligini,
kendinin de kullugunu idrak edip ister sicak ister soguk günlerde,
ister sihhatli, ister takatsiz olsun, elinden geldigi kadar cani gönülden,seve seve seherlerde,
yani gecenin ücte ikisi gectikden sonra kalkip, gece Cenab-i Hakk´in izni ile namaz,
dua, istigfar gibi kulluk vazifelerini ifa etmesi lazimdir.

(Altinoluk Sohbetleri -2- Sadik Dana)​

kays

Kıdemli Üye
allah evladlık defterlerinden sildirmesin.allah uygulamak nasip etsin.

Gülzar-ı İrfan

..............
Kur'an-ı Kerim'de Peygamber Efendimize hitaben: "Gecenin bir kısmında sadece sana mahsus, fazla (bir ibadet) olmak üzere namaz kıl. Muhakkak Rabbin seni öğülmüş bir makama erdirecektir" (el-İsra, 17/79) buyurulmuştur. Ayet-i kerimenin tefsirinde teheccüd namazının Hz. Peygamber için farz veya fazilet olduğu ümmeti için nafile olduğu belirtilmiştir. Peygamber Efendimiz teheccüd namazını kılmağa devam eder, bu namaz için kalktığında da şöyle dua ederdi: "Ya Rab! Her hamd Senin içindir. Sen, göklerin ve her yerin ve bunlardaki her şeyin daimi müdebbirisin. Yine her hamd senin içindir. Sen, göklerin ve her yerin ve bunlardaki her şeyin nurusun, (bunları aydınlatırsın). Yine her hamd senin içindir. Sen göklerin ve her yerin ve bunlarda bulunan her şeyin sahibisin. Yine her hamd senin içindir. Sen haksın, senin vaadin de haktır. (Ahirette) seni görmek de haktır. Sözün haktır. Cennetin de haktır, Cehennemin de haktır. Peygamberinde haktır, Muhammed (s.a.s) de haktır. Kıyamet günü de haktır. Ya Râb! Ancak sana itaat ettim. Sana inandım, sana güvendim, sana yöneldim, yalnız senin (burhanlarına) dayanarak (düşmanlarla) mücadele ettim. Aramızda yalnız seni hakem kıldım. Ya Râb! Önce işlediğim ve sonra işlerim sandığım, gizli yaptığım ve aşikâra işlediğim (bütün) günahlarımı bağışla! (Ahiret hayatımda beni) takdim eden, (dünya tarihinde nübüvvetimi) tehir eden ancak sensin. (Allahım!) ibadete layık ilah yoktur, yalnız sen varsın, yahut, senden başka ibadete layık ilah yoktur. Hakîmâne tasarruf da, tam kuvvet de Allah ile kaimdir" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, IV, 12).

ALLAHA EMANET OLUN

hasret-yolcusu

Asistan

Rasulullah . söyle buyurmustur :

- " Aman gece kalkmaya gayret edin ! Cünkü 0 sizden önceki salih kimselerin adetidir.
Süphesiz gece ibadete kalkmak, Allah´a yakinliktir. (Bu ibadet) günahtan alikoyar,
hatalara keffaret olur ve bedenden dertleri giderir. "
(Tirmizi)

- "Allah geceleyin iki rekat namaz kilan bir kulunun (Kur´an okuyusunu) dinledigi kadar
hicbir seye kulak verip dinlemez. Allah´in rahmeti, namazda oldugu müddetce
kulun basi üstüne sacilir. Kullar, namazda Kur´an okuduklari andaki kadar hicbir
zaman Allah´a yaklasmis olmazlar. "
(Tirmizi)

Rasullullah . :

- "Cennette birtakim köskler vardir. (Seffaflik ve güzellikleri sebebiyle) dislari iclerinden,
icleri dislarindan görülür "
buyurmustu .

Bunu isiten bedevi ayaga kalkip :
-"Bu köskler kimler icindir ey Allah´in Rasulü ?" diye sordu.

Fahr- i Kainat Efendimiz :
-"Sözünü güzel ve hos söyleyen tatli dilli, yemek yediren, oruca devam eden
ve gece herkes uyurken Allah icin namaz kilan kimseler icindir !
"

Bir adam Peygamber Efendimiz´e gelerek :
"-Falan zat gece namaz kiliyor, sabah olunca da hirsizlik yapiyor" dedi.

Rasulullah . söyle buyurdu :

"-Hakiki namaz kiliyorsa, teheccüd namazinda okudugu Kur´an ayetleri,
onu yaptigi kötü fiilden uzaklastiracaktir.
"
(Ahmed)

gönül kuşu

Asistan
sabah namazına hazır olanlar
onlardır efali hakka verenler
fail haktır diye huzur ederler
yalvar kul allaha seher vattinde
yalvar kul allaha dehar vattinde

öyle namazını kılan mümünler
her sıfatı hakka nispet ederler
her nazar mevsufu şuhut ederler
yalvar kul allaha seher vattinde
yalvar kul allaha dehar vaktinde

ikindi namazı cemahatla kıl
vucut vucudulla gayri yoktur bil
cünle alem fani haktır baki bil
yalvar kul allaha seher vaktinde

akşam namazını imamla kılan
onlardır allahı hep zahir gören
hak söyler enel hak kulun dilinden

yatsi namazında eyle sen huzur
muhanmet yüzünden hak zahir olur
hak batın ile halk zahir olur

salati vitiri kılar muhakkak
evvel ahir zahir batın olur hak
kalmaz şirkin abit mabut olur hak

teveccüt namazı fars deyil sana
yetim malıdır yakar baştan başa
teberrüken kılar fehmi yok aşa
huu

Gülzar-ı İrfan

..............
Sağlik Açisindan Teheccüd

Allahu Teala(C.C.)öyle bir sistem yaratmış ki ibadet ederken daha doğrusu diinini yaşarken bile bu dünya ve ahiret için bizi düşünüyor..
Öyleki insan vücüdünda bazı hormonlar yaş sınırı olmaksızın salgılanmaya devam eder ama belirli saatler arasında bu saatlerden biriside tehetcüt vakti bakın tevafuğa....Teheccüd saattinde bazı gelişim hormonları salgılanır ve o saatler arasında uyanık olunduğunda hormonlar işlevrerini daha hızlı ve verimli yerine getirirler...gerisini siz düşünün....

ALLAHA EMANET OLUN

muhabbet

Asistan
Bende konuyla ilgili olduğunu düşünüp paylaşmak istedim:
Âlimler-Âriflerin Gece Hayatı
Hz. Ömer (r.a): Geceleri virdlerle (Belli zamanlarda tekrarlanan kişiye özel zikir) geçirirdi.Eğer bir gece virdini yapamadan uyku bastırırsa ertesi gün yatağa düşecek kadar hastalanır ve günlerce üzüntü ile baygın yatardı. Öyle ki, sahabe hastalandı,diye ziyaretine gelirdi.

İbni Mesud(r.a): Gözleri uykuya daldığında kalkar Kur'an okurdu. Sabaha kadar arı kovanından gelen ses gibi iniltili okuyuşu evinin dışından da işitilirdi.

İmam-ı Azam Ebu Hanife: Önceleri gecenin üçte birini ibadetle geçiren İmam,bir gün çarşıda yürüyen iki adamın "Duydun mu kardeş, şu önden giden İmamı Azam yatsı abdesti ile sabah namazı kılarmış" sözünden sonra ömür boyu gecenin tamamını ihya etmeye başladı.

İmam-ı Şafi: Geceyi üçe böler; birinci bölümde kitap okuma ve ilmi çalışmaya kendini verir, ikinci bölümde namaz kılar, son kısımda da uyurdu.

Süfyan-ı Sevri: Bir gece doyasıya yemek yedi. Bunun üzerine kendini kastederek; "Eşeğin yemi artmışsa çalışması da artmalı" diyerek o gece sabaha kadar ibadet etti.

Hasan-ı Basri: Ona “Gece ibadet edenlerin yüzü niye parlar?”diye sordular. Şöyle dedi: "Onlar Rahman ile baş başa kaldıkları için, Rahman nurundan onlara bir nur giydirmiştir."

Fudayl b. İyaz: "Geceyi ilk başta ibadetle karşılarım. Önce uzunluğu beni korkutur Ancak, Kur'an okumaya daldıkça nasıl sabah olduğunu anlamam. Sabaha kadar böyle yapmama rağmen, gece ibadetinin zevkine yine de doymuş değilim."

Mevlana: Karlı ve kuru ayaz kış gecelerinde medresenin d----- çıkar sabaha kadar namaz kılarak secdede kalırdı. Önce yanına çıkmaya cesaret edemeyen hanımı ve dervişler, vakit ilerleyip kar yağışı artınca yanına çıkarlar, O'nu eli ayağı donmuş, ayaklarına kan oturmuş, baygın vaziyette aşağı indirirlerdi. Soba başında ısınıp kendine gelince: "Rabb’imle ne güzel sohbet ederdik. Neden indirdiniz beni?!." derdi.

mina

Üye
Allah c.c razı olsun inş...

gönül kuşu

Asistan

Cenan

Ordinaryus
cenan kardeşim hasan fehmi hz lerini inkarmı edelim ...
tasavvuf şaşantısında herşeyi yaşamış ,anlatmiş ve hürmetle saygı ile anıyorum,,
tasavvufu daha iyi anlatacak birileri var ise yinede dinleriz mühüm olanı yaşanmış hayat olsun TASAVVUF sadece HAK yaşantısıdır huu

Hakkinizi helal edin efendim meseleye vakif olamadim. Ben sadece Osman Topbas efendimizin "Gece Namazi" ile ilgili bir videosunu istifadelere sunmak istemistim. Bir yerlerde yanlis mi yaptim acaba?

Selam ve dua ile...

uykusuz

Kıdemli Üye
Haydi forum teheccüde:)

Paylaşım için teşekkürler...