1 SMS ücreti ile 200 SMS | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

1 SMS ücreti ile 200 SMS

mustafa

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
8 Haz 2006
Mesajlar
1,972
Puanları
0
1 SMS ücreti ile 200 SMS atamak istermisiniz ?

GPRS bağlantısı olan cep telefonu sahipleri, tek SMS bedeliyle 200 mesaj gönderebiliyor. Bu sistem, fotoğraftan mönü seçip, yemek siparişi verme, son dakika haberlerini resimleriyle görüntüleme, hava durumunu grafikle izleme, sesli chat yapma imkanı sağlıyor.

Ayrıca, üyeler harita üzerinden birbirini izleyebiliyor. Çocuğunu, eşini veya personelini haritadan izliyor.

CENİCON adlı Türk firmasının geliştirdiği GPRS sistemi sayesinde, artık cep telefonlarından "takip" dönemi başlıyor. Callcium adlı bu sistem üyelere, tek SMS bedeli karşılığında 200 farklı mesaj göndermenin yanı sıra, mönü üzerinden yemek siparişi verme, son dakika haberlerini fotoğraflarıyla görüntüleme, hava durumunu grafikleriyle izleme, numara görülmeden sesli chat yapma imkanı sağlıyor. Ayrıca, GPRS bağlantısı sayesinde üyelere harita üzerinden birbirlerini takip etme fırsatı da yaratıyor.

BIG BROTHER GİBİ
: Callcium, özellikle çocuklarını, eşlerini ve şirket çalışanlarını izlemek, bulundukları sokak ve binaya kadar nerede olduklarını harita üzerinde görmek isteyenlere bu imkanı sağlıyor. Bu da, "Big Brother", ya da diğer ifadeyle "Biri Bizi Gözetliyor" yöntemini cep telefonuna da yansıtmış oluyor. Ancak bunun için üyenin de izin vermesi gerekiyor. Üye izin vermediği takdirde, takip gerçekleştirilemiyor. Harita üzerinde yer tespiti mümkün olmuyor.

UYARI SİSTEMİ:
Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven’in yaptığı araştırmaya göre, Callcium’u kullanabilmek için ilk önce sisteme üye olmak ve 250 Kilobayt büyüklüğündeki ücretsiz programı cep telefonuna indirmek gerekiyor. GPRS üzerinden mesajlaşma olanağı sayesinde SMS’e oranla daha ucuz mesajlaşma imkanı sağlayan Callcium, üye listesindeki kişilerle aynı bölgeye gelindiği zaman da otomatik olarak uyarı sinyali gönderiyor. Callcium kullanıcılarına numaralar görünmeden sesli sohbet imkanı da sunuyor. Tüm bu hizmetler, programın yüklü olduğu cep telefonlarına sadece GPRS ücret tarifesi karşılığında veriliyor. Üyelerden, herhangi bir abonelik ücreti talep edilmiyor. Ancak, internet üzerinden sağlanan bu hizmet için kullanıcılar sadece GPRS üzerinden gerçekleştirdikleri internet bağlantısının ücretini ödüyor. Üyeler, bu yolla 1 mesaj fiyatına 200 SMS gönderebiliyor. Bu da, 15 kuruş oluyor.

UYUMLU TELEFON GEREKİYOR: Abonenin sistemin özelliklerinden faydalanabilmesi için internet bağlantısının bulunması ve cep telefonunun da ya pocket pc özelliği taşıması ya da Symbian teknolojisine uyumlu olması gerekiyor. Online olduğu süre içinde kullanıcının arkadaş listesinde daha önce izin verdiği herkes o an bulunduğu sokak ve adres bilgilerine kolayca ulaşabiliyor. Üyelerden, online olduğu süre içinde herhangi bir ek ücret talep edilmiyor. Sadece, yemek siparişi, MP3, logo, melodi gibi alışveriş uygulamaları için bedel ödüyor.

NELER İZLENİYOR: Türkiye ve dünyadan gündem, ekonomi, spor gibi farklı kategorilerdeki haberleri cep telefonunun ekranında fotoğraflarıyla görüntülemenin yanısıra döviz kurları, İMKB verileri, hava durumu, Atatürk Havalimanı’nın uçuş bilgileri, 118 bilinmeyen numaralar ve sarı sayfalara Callsium sayesinde ulaşılabiliyor.

McDonald’s ve Domino’s Pizza kullanıyor

ŞU anda GPRS üzerinden McDonald’s ve Domino’s Pizza’nın fotoğraflı mönüleri üzerinden yemek siparişi verilebilen sistemde, siparişler firmanın elemanları tarafından teslim ediliyor. Ücret de teslimat sırasında ödeniyor. Program şimdilik sadece pocet pc özellikli telefonlarda ve Nokia, Siermens ve Samsung’un Symbia uyumlu modellerinde kullanılabiliyor.

Kaynak: Hürriyet
 
Üst