Şucu Bucu Değiliz Sadece Müslümanız

Kaptan

Mecra Yazarı
Buhari'ye Göre Ebu Hanife sapıktır

- Eş'ari'ye göre Ebu Hanife ehli sunnet degildir

- Ibni Hazm'a göre Eş'ari ehli sunnet degildir

- Tasavvufçulara göre Ibni Hazm ehli sunnet degildir.

- Hanbelilere göre Eşari ehli sunnet degildir.

- Eşariye göre de Hanbeliler Ehli Sunnet degildir Mücessime'dir.

- Maturidi olan Pezdevi'ye göre Hanbeliler Yahudi gibidir.

- Pezdevi, Rukuda elleri kaldiranlar Bidatçidir diyerek Imam Şafii'yi ve tabilerini ehli sunnetten itizal etmis kabul eder.

- Tasavvufçular kendilerini ehli sunnet görür Vehhabileri ve Selefileri sapık sayar

- Vehhabi ve Selefilerde Tasavvufçulari birak sapik saymayı Müşrik sayarlar.

O halde;

2111

Kaçak

Yeni
Hayranım senin bu düz kafana ...
Hadi bana tek kelime ile kendini tarif et desem ...
Şöyle böyle değil , sadece sırma saçlıyım dersen kim ne anlar :)
İnsanlar neye nasıl ne şekilde inandıklarını tarif etme ihtiyacı duyarlar ...
Pensilvanyalı da kendine müslüman diyor , Bağdadi de , ömer Hayyam’da , Mustafa Kemal’de ....
Herkes zenci özetle ...
Açık zenciler sola , koyu zenciler sağa ayrılsın ...
Hani bana farklılıkların hukukunu anlatsan bir nebze huzura ereceğim ama ...
Her zaman ki gibi düzlemeye devam ediyorsun ...
Düzsün , dümdüz ....

Hakperest

Kıdemli Üye
Kaptan görünürde salt müslümandır ve herkesi buna çağırır, bunda bir problem yok en doğal hakkı ancak kendi gibi düşünmeyeni şirkle suçlaması problem, gereksiz bir şey. Yahu anlat İslam'ı, yaşa İslam'ı... Sanane fasıktan münafıktan

kebîkec

İhvan Forum Üye
Buhari'ye Göre Ebu Hanife sapıktır

- Eş'ari'ye göre Ebu Hanife ehli sunnet degildir

- Ibni Hazm'a göre Eş'ari ehli sunnet degildir

- Tasavvufçulara göre Ibni Hazm ehli sunnet degildir.

- Hanbelilere göre Eşari ehli sunnet degildir.

- Eşariye göre de Hanbeliler Ehli Sunnet degildir Mücessime'dir.

- Maturidi olan Pezdevi'ye göre Hanbeliler Yahudi gibidir.

- Pezdevi, Rukuda elleri kaldiranlar Bidatçidir diyerek Imam Şafii'yi ve tabilerini ehli sunnetten itizal etmis kabul eder.

- Tasavvufçular kendilerini ehli sunnet görür Vehhabileri ve Selefileri sapık sayar

- Vehhabi ve Selefilerde Tasavvufçulari birak sapik saymayı Müşrik sayarlar.

O halde;

Buharinin avukatı mı var basın sözcüsü mü :) Hadis almadı diye sapık saymaz herhalde. Bir çok kişiden hadis almamış. Hepsini sapıklıkla mı itham edecekler. Buharinin demediğini dedi diye itham etmek yakışık almaz. Veya dediyse kaynağını da ekleyin kardeşim...

Her ekolün uçlarını örnek gösterip zıtlıkları ortaya koyarak orta yolu bulma taktiğindesin ama içeriğin zımnında bu nasıl müslümanlık sorusunu pompalıyorsun. Virüslü mantık ihracı.... :(

Kaptan

Mecra Yazarı
Buharinin avukatı mı var basın sözcüsü mü :) Hadis almadı diye sapık saymaz herhalde. Bir çok kişiden hadis almamış. Hepsini sapıklıkla mı itham edecekler. Buharinin demediğini dedi diye itham etmek yakışık almaz. Veya dediyse kaynağını da ekleyin kardeşim...

Her ekolün uçlarını örnek gösterip zıtlıkları ortaya koyarak orta yolu bulma taktiğindesin ama içeriğin zımnında bu nasıl müslümanlık sorusunu pompalıyorsun. Virüslü mantık ihracı.... :(
Hoca ayıp ediyon ha. Daha önce cok konuştuk bu mevzuları..
Muhammed Ebu Zehra - Ebu Hanife okumani tavsiye ederim. Keza "iman amelden ayrıdır" dediği için Ebu Hanife'yi mürcilikle itham edenler kimlerdir vs. araştırın hocam. Keza Ibn Hazm'in onun hakkindaki görüşlerine de bakın. Kıyas'ı benimsemesi nedeniyle ona yapilan eleştiriler çok meşhurdur.

Özellikle Buhari'nin Tarihu'l Kebir kitabında Ebu Hanife'yi yonelik tenkidi ile ilgili doktora tezleri var vs. vs.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hayranım senin bu düz kafana ...
Hadi bana tek kelime ile kendini tarif et desem ...
Şöyle böyle değil , sadece sırma saçlıyım dersen kim ne anlar :)
İnsanlar neye nasıl ne şekilde inandıklarını tarif etme ihtiyacı duyarlar ...
Pensilvanyalı da kendine müslüman diyor , Bağdadi de , ömer Hayyam’da , Mustafa Kemal’de ....
Herkes zenci özetle ...
Açık zenciler sola , koyu zenciler sağa ayrılsın ...
Hani bana farklılıkların hukukunu anlatsan bir nebze huzura ereceğim ama ...
Her zaman ki gibi düzlemeye devam ediyorsun ...
Düzsün , dümdüz ....
Aynen öyle dümdüzüm.
Hâlâ anlamadıysan ne diyeyim.

ömerusta

Kıdemli Üye
hocama tek sözüm olacak islamla müşerref olmak en büyük şeref dir illa şu meshepten bu meshepten olmak gerekmez dümdüz bir yoldayız düm düz bir adam olmamız lazım değilmi
müminler kardeştir

ilke

Paylaşımcı
Mezhebsizlik BİD'ATTİR ve DİNSİZİLİĞİN kendisine ulaşılmada en çok beğendiği köprüdür
Buna rağmen bütün mezhebsizler kendilerini müslüman zannederler !
Va esefa ve nato kafa !

ömerusta

Kıdemli Üye
ALLAHc.c size hangi meshepte olmanızı emretti ?peygamber efendimiz hangi meshepteydi?
benim kılavuzum kuran vede ona uyan peygamber efendimiz sav dir
müslüman lığımıda cahillerin yargılaması benim meselem değil o onların meselesidir
yani ilke kardeşim siz bilirsiniz heybenize ateş doldurur durursunuz yazık

ilke

Paylaşımcı
ALLAHc.c size hangi meshepte olmanızı emretti ?peygamber efendimiz hangi meshepteydi?
müslüman lığımıda cahillerin yargılaması benim meselem değil o onların meselesidir

Burada kaç kez söylendi ve forum sayfalarına asıldı ! Peygamberimiz asla mezhebsiz değildi... O'nun mezhebinin adına da EHL-İ SÜNNET VEL CEMAAT MEZHEBİ denirdi. Biz müslümanlar dahi bu mezhebe tabiyiz ve bağlıyız... Ameli Mezhebler, daha sonradan müslümanlar tarafından benimsenmiş ve farklı coğrafi bölgelerde yaşayan müslümanalra büyük kolaylıklar getirmiştir. Mezhebsizlerin hepsinin ne dinden ve ne de dünyadan zerre kadara haberleri yoktur !

ilke

Paylaşımcı

Burada kaç kez söylendi ve forum sayfalarına asıldı ! Peygamberimiz asla mezhebsiz değildi... O'nun mezhebinin adına da EHL-İ SÜNNET VEL CEMAAT MEZHEBİ denirdi. Biz müslümanlar dahi bu mezhebe tabiyiz ve bağlıyız... Ameli Mezhebler, daha sonradan müslümanlar tarafından benimsenmiş ve farklı coğrafi bölgelerde yaşayan müslümanalra büyük kolaylıklar getirmiştir. Mezhebsizlerin hepsinin ne dinden ve ne de dünyadan zerre kadara haberleri yoktur ! Vesselâm.

ömerusta

Kıdemli Üye
ilke kardeş kendi yazınızla çelişiyorsunuz sünnet nedir ? bunu cevapla kendine cemaat nedir bunuda cevapla kendine birde düşün
ehli sünnet vel cemmat demek peygamber efendimizin sünnetine uymak vede onun etrafında cömmat oluşturmaktır
yani kuran vede sünnete uymaktır yani peygambere uymaktır
şimdi peygamber efendimiz mesheplidir falan çok yanlış bir iftiradır peygamber efendimiz kurana uymuştur bizlerede
ona umamız emrolunmuştur bu meshepler bitattır sonradan müslümanlar mesheplere bölünmüştür şimdide tarikat vede cömaatlere bölünmektedir fakat sizin gibi düşünen kardeşlerimiz bunu görseler bile kendilerini bu bölünmeden kurtaramamaktadır sanki meshep girilen çıkılan bir din gibi düşünülmektedir oysa ki meshepler yol gösterici ise
kurana uyan her bilği tecrübe söz veya filiyat mübahtır vede müslümanın malıdır onu alır adına hangi meshep dersen de
hatta hangi tarikat dersen de
buradaki yanlış olan şu mesheptenim şu tarikattenim diyerek kendini onun içine hapsetmektir vede onların hiç hatası yanlışı olmaz gibi onları savunmaktır hata
örnek biz hiç bir tarikat vede meshebe bağlı falan değilim ama tüm meshep alimlerini saygıylaokur dinlerim
müşküllerime cevap ararken onların kaynaklarını okurum kurana uyan öğretilerini alırım uymayanıda ret ederim kabullenmem *
şimdi soruyorum size kuranı kendime rehber peygamberimi kendime önder kabul edip ne kuranın nede peygamber efendimiz sav min tartışılmaz olduğunu söyleyenim oysa siz beni sapıklık vede kafilikle itam ediyorsunuz
bu davranış ehli sünnet vel cemmatım diyen bir mümine yakışıyormu ?