Şeker Vurgunu Mankenlere Uzandı : Operasyonda Ergenekon İzi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Şeker Vurgunu Mankenlere Uzandı : Operasyonda Ergenekon İzi

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
'Şeker vurgunu' soruşturması tam gaz. Başkan Özışık'ın, Fulden Uras'a şoförlü Mercedes verdiği, manken Şenocak'a 40 bin lira aktardığı öne sürüldü.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Vedat Ali Özışık'ın da gözaltında alındığı operasyon genişliyor.

Özışık'la bağlantıları tespit edilen manken Özge Şenocak'ın önceki gün, şarkıcı Fulden Uras'ın dün tanık olarak ifadelerine başvuruldu. Özışık'ın, Şenocak'ın hesabına 40 bin lira aktardığı belirlendi. Genç manken ifadesinde, para almadığını belirterek, 'Özışık'la eğlence mekanında tanıştık. Ben para almadım. Hesabıma yatan para babamın iş ortakları tarafından yatırılıyor olabilir' dedi.

Şenocak'a, Özışık ile yaptığı Kıbrıs tatili soruldu. Şenocak, 'Kıbrıs'a tatile gittik. Uçak paralarını ben ödedim. Ama diğer harcamaları bilmiyorum' yanıtını verdi.

KENDİ PARAMLA ALDIM

ÖZIŞIK'IN şarkıcı Fulden Uras'a, değişik tarihlerde 30 bin lira aktardığı belirlendi. Ayrıca Mercedes 200 SLK aldığı, şirket çalışanı Y.B.K.'yi şoför olarak tahsis ettiği öne sürüldü. Trafik cezalarını da Özışık'ın ödediği iddia edildi.

Tanık olarak ifade veren Uras'ın avukatı 'Aracı kendi parasıyla aldı' dedi. Uras ise 'Araba üzerime kayıtlı. Özışık'ı 10 yıldır tanıyorum. Annemin esas dostu. Bana karşı hiçbir suçlama yok' diye konuştu.

70 MİLYON İDDİASI

ÖZIŞIK'IN 70 milyon liralık yolsuzluğa imza attığı öne sürülüyor. 8 şehirde arazi, arsa, motel, yazlık ve tarlaları akrabaları üzerine kayıt ettirdiği tespit edildi. Bu akrabalara ait malvarlıklarına tedbir konuldu. 7 yıldır başkanlık yapan Özışık'la ilgili müfettiş raporunda, 81 yakınını kooperatifte işe aldığı, 2 bin liralık gelirine karşın lüks yaşadığı, kendisinin Mercedes S 500, oğlunun BMW sahibi olduğu vurgulandı. Seyahat faturaları hayli kabarık. Yılda iki kez gittiği Dubai gezisinin faturası 70 bin euro.

"Şeker" operasyonunda Ergenekon izi

Özışık'ın Ergenekon kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin'e para aktardığı ortaya çıktı.

Skandal, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporda yer aldı. Kayseri eski Milletvekili Osman Çinsal'ın da Özışık'a 3 bin 500 lira karşılığı danışmalık yaptığı rapora girdi. Özışık, bir milletvekili üzerinden siyasi bir partiye 2 milyon lira yardım yaptığı iddia edildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri, Kayseri Şeker Fabrikası ile ilgili hazırladığı 300 sayfalık raporla son 10 yılın en büyük yolsuzluğunu gözler önüne serdi. Bakanlık Teftiş Kurulu'na sunulan rapor 18 Ağustos 2010'da onaylandı.

10 ay önce başlatılan incelemede, İç Anadolu Bölgesi'nde yaşayan binlerce çiftçinin ürettiği pancarları işleyen fabrikanın kasasının boş olduğu tespit edildi. Fabrika yönetimi, boşalan kasayı doldurmak için çeşitli bankalara 400 milyon liralık kredi başvurusu yaptı. Ancak başvurular, müfettiş raporlarının teftiş kuruluna sunulmasından sonra donduruldu. 2003 yılında görevlendirilen Sanayi Bakanlığı müfettişlerinin raporunda da fabrikada da 23 milyon lira yolsuzluk tespit edilmişti.

AVUKATA 3 YILDA 26 MİLYON TL

Diyarbakır'daki 'faili meçhuller' davasının tutuklu sanığı eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün avukatlığını yapan Kayseri Şeker Fabrikası avukatı Mustafa Olcayto Özhan'ın ortağı olduğu Turkuaz Hukuk Bürosu'na son 3 yılda 26 milyon 760 bin lira aktarıldığı belirlendi.

Paranın kazanılan davalar karşılığında verildiği savunuldu. Özhan, fabrikadan aldığı paralarla Kayseri'de yerel yayın yapan bir medya grubunu satın aldı. 2007'den önce ise fabrika kasasından Özhan'a yaklaşık 20 milyon lira avukatlık ücreti ödendiği anlaşıldı. Özhan, 2007 yılında CHP yönetimi tarafından Kayseri milletvekili adayı olarak gösterilmişti.

YASALARI HİÇE SAYDILAR

Kayseri'de yerel yayın yapan Mustafa Çağan'ın sahip olduğu Çağan Grup'un 3 yıl önce Şeker Fabrikası'na ait İncesu'daki Süt Üretim Çiftliği'nin inşaat ihalesini usulsüz bir şekilde 13.5 milyon liraya aldığı da müfettiş raporuna yansıdı. Raporda söz konusu çiftlik ihalesinin usulsüz yollarla alındığı ve çiftlik inşaatında, fabrika ve Çağan Grup arasında yapılan sözleşmelerin yerine getirilmediği belirlendi. İnşaat için yasalara aykırı bir şekilde iş bitim belgesi alındığı da vurgulandı.

FULDEN URAS'IN İFADESİ VERDİ

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin büyük hissedarı olduğu Şeker Fabrikası'na dönük yolsuzluk soruşturması Kayseri Ticaret Odası'nı sıçradı. Polis, oda yönetiminde görevli 3 kişiyi gözaltına aldı.

Bir yıllık teknik takibin ardından önceki gün 8 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonun ikinci gününde yeni gözaltılar yaşandı. Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi'nin koordine ettiği operasyon kapsamında dün sabah Kayseri Ticaret Odası'nda görevli M.Ç, S.Y, B.K. yakalandı. Şüphelilerin "organize suç örgütü ile bağlantılı" oldukları iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı da olan Özışık ile diğer şüphelilerin verecekleri ifadelerin ardından yeni gözaltı dalgasının başlayacağı belirtildi. Soruşturma kapsamında polis Kayseri başta olmak üzere çeşitli illerde birçok kişinin ifadelerine başvurdu.

Ünlü manken Özge Şenocak'tan sonra şarkıcı Fulden Uras'ın da İstanbul'da ifadesi alındı. Çete lideri olmakla suçlanan Vedat Ali Özışık'la ilişkisi tespit edilen Uras, ifadesinin ardından serbest kaldı. Uras'a, Özışık'la yaptığı telefon görüşmelerinin içeriği soruldu.

bugün
 
Üst