İslami Açıdan Newroz Kutlamaları

Darul_Beka

Profesör
newroz
Müslümanın böyle bir kutlama yapması düşünülemez

fakiri

Kıdemli Üye

sadece bir dans ise (dini bir ayin değilse)
kızılderili akrabalarımla bir güzel oynarım
nolacak ki
muhtemelen de güzel bir danstır

ha ha hu hu hoo huu
şimdiden kapıldım
kusura bakma dede
bir anda kapıldık

İslâmi hassasiyet Rabbimizin bir Atâ-yı Sûbhânisidir. İstemekle ve okumakla elde edilmez !
Tepinmelerini bu hakikat çerçevesinde mütalâa etmelisin!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
1- Ramazan Bayramı
2- Kurban Bayramı
3- Cum'a Günü Bayramı (Namaza ithafen)

Bunun dışında bayram falan bilmiyorum ben.

Nevruzunuz sizlerin olsun

Mugalata

Kıdemli Üye
Nevruz binlerce yıldır kutlanagelen bir bayram. Türklerde de var, Kürdlerde de, başka halklarda da. Kökeni eski inanışlara gidiyor.

İslamiyetle ilgisi yok, ama Nevruz'u kutlayan toplulukların dini hep İslam dinidir. Yani müslüman Türkler de Kürdler de Nevruz'u kutlar.

Ben kişi olarak umursamam, ama bizim Azeri toplumumuz bu günü mutlaka kutlar; hiç bir şey yapmazsa, en azından birbirine tebrik mesajı gönderir ve "Nevruz mübarek" der.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Hoca @muallim08 sen ne diyon bu konuda ?
Ulusalcı kanattan @abdullah birisi sen ne diyon ağa ?

Hacı abi bizim 2 bayramımız var biri Ramazan diğeri Kurban bayramı geri kalanların hiç biri beni ilgilendirmiyor. Birileri kutlamak isterse bakılır mala davara zararı yoksa kutlamalarına karışmam ama nevruz ve mihrican bayramlarına özel caiz değildir deyu fetva verilmiş vakti zamanında. :gl

http://www.sevde.de/islam_Ans/M/M2/mihrican.htm

Kaçak

Yeni
Buram buram Iran sevgisi ! Kokuyo fetva ...
şahsım adına diyim hükümsüzdür ....
neysem hıdırellez caizmi bari ?
Hızırda var İlyas'da var ?

Kaçak

Yeni

mihribanın teyzesinin kızı
tövbe tövbe
internet virüsü olsan
dünyanın tüm ağ trafiği felç olurdu hee
Dur dayı sizin nevruzu kaptırdık , bizim hıdırellezi kurtarmaya çalışıyorum ...
yoksa sıra yağmur duasına gelecek ...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Yazım yanlışına da dikkat çekmek lazım.
Nevroz bir hastalık türüdür.
Nevruz bayramın adıdır. New =Yeni ruz= Gün demektir. newruz= Yenigün baharın başlangıcı olur :gl

Kaçak

Yeni
Newroz kürtçesi , nevruz türkçesi ...
uydumu ?
hıdırellez arada kaynadı ?

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz; (Azerice: Novruz, Farsça: نوروز – Noruz, Zazaca: Newroz, Özbekçe: Navro‘z,Türkmence: Nowruz, Kazakça: Nawrız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez) Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler,Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklartarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı.

çinde de varmış aksi gibi ...
tayvanda da ...

hepiniz mi mecusi torunusunuz kuzum siz ?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Newroz kürtçesi , nevruz türkçesi ...
uydumu ?
hıdırellez arada kaynadı ?

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz; (Azerice: Novruz, Farsça: نوروز – Noruz, Zazaca: Newroz, Özbekçe: Navro‘z,Türkmence: Nowruz, Kazakça: Nawrız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez) Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler,Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklartarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı.

çinde de varmış aksi gibi ...
tayvanda da ...

hepiniz mi mecusi torunusunuz kuzum siz ?

Kelimelerin aslı FARSÇA dır. Gerisi teferruattır.

https://www.youtube.com/watch?v=ED8aUv_Ksg0

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah u tealanın, bize gönderdiği dinde, böyle bir bayram yok, mecusilerden geldiği kesin bilinen bir şey, bir müslüman, gayri islami bir şeyi kutlamaz, kutlayamaz,,, dediğim gibi, Müslüman Kürt kardeşler, nevruzu kutlamazlar ve katılmazlar, diğer müslümanlar gibi....

İslam alimleri, kutlamanın fetvasını vermişler... siz, bu fetvaları takmazsanız, olacaklarına katlanırsınız... evvel dediğim gibi, ben bilmiyordum mazareteniz yok.... Kurban ve Ramazan Bayramları yetmiyormuki, kendinize mecusilerden gelme bir şeyi kutluyorsunuz ne adına, ırk adına...yazık....

Takiyüddin

Yasaklı
Insanlar nevruz dediklerinde konunun, kutlama konusnun ne olduğunu anlamıyorum.

Gerizekalı olduğumdan değil, insaların bayramla ilgili tanımlamalarını dinlemememden de değil; sadece söylediklerinin bir gramı beni nevruz hakkında bir sevinç seferberliğine veya sarhoşluğuna girmeye ikna edemediğinden.

Muhtazaf

Profesör
Web sitesi
www.facebook.com
Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz; (Azerice: Novruz, Farsça: نوروز - Noruz, Kürtçe: Newroz, Özbekçe: Navro‘z, Türkmence: Nowruz, Kazakça: Nawrız, Kırgızca: Nooruz, Kırım Tatarcası: Navrez) Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı.

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran'ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Fars mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır.

2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir. 2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.

Hala ben kutlarım diyorsanız kutlayın. Ben böyle adetlerin şirke götürdüğünü ve insanı imani zaafa düşüreceğini görerek hayır diyorum.

Takiyüddin

Yasaklı
Allah u tealanın, bize gönderdiği dinde, böyle bir bayram yok, mecusilerden geldiği kesin bilinen bir şey, bir müslüman, gayri islami bir şeyi kutlamaz, kutlayamaz,,, dediğim gibi, Müslüman Kürt kardeşler, nevruzu kutlamazlar ve katılmazlar, diğer müslümanlar gibi....

İslam alimleri, kutlamanın fetvasını vermişler... siz, bu fetvaları takmazsanız, olacaklarına katlanırsınız... evvel dediğim gibi, ben bilmiyordum mazareteniz yok.... Kurban ve Ramazan Bayramları yetmiyormuki, kendinize mecusilerden gelme bir şeyi kutluyorsunuz ne adına, ırk adına...yazık....
Eğer şu bizim "bu islam içi, bu da dışıdır" deyip duranların yedikleri nanelerin yarısı, örtbas ettikleri veya ruhlarının bile duymadığı bir şekilde, (hatta bazen trajikomik şekilde kendi mantıkları çerçevesinde bile "islam dışı") olmasaydı doğru ve iyi söyleyenlerdensiniz derdim. Yok öyle bir şey!

fakiri

Kıdemli Üye
Müslmanca bir hayat sürmedikten sonra kimin torunu olursanız olun,hiç farketmiyor!
Küfür ve batıl tek bir dindir !