Etiketlenen üyelerin listesi

http://www.ozgundurus.com/image/haber/2011/03/29/Resim_1301407345.jpg Edebiyat, kültür sanat dergisi İzafi ilk sayısını çıkartarak yayın hayatına başladı. İki ayda bir yayımlanacak. İzafi`nin ilk sayısında Haldun Taner ve Yunus Nadi öykü ödüllerini alan Murat Özyaşar’ın söyleşisi bulunuyor. Şah hükümetinin baskıcı gelenekleriyle yaşayan İranlı kadın şair ve sinemacı Furuğ Ferruhzad`ın hayatı ve şiirlerini de İzafi’den okuyabilirsiniz. Ayrıca İzafi’de: Murat Özyaşar, Cahit

Bu konu 4584 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
İzafi Dergisi 4584 Reviews

  Konuyu değerlendir: İzafi Dergisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4584 kez incelendi.

 1. #1
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail  Edebiyat, kültür sanat dergisi İzafi ilk sayısını çıkartarak yayın hayatına başladı. İki ayda bir yayımlanacak.


  İzafi`nin ilk sayısında Haldun Taner ve Yunus Nadi öykü ödüllerini alan Murat Özyaşar’ın söyleşisi bulunuyor. Şah hükümetinin baskıcı gelenekleriyle yaşayan İranlı kadın şair ve sinemacı Furuğ Ferruhzad`ın hayatı ve şiirlerini de İzafi’den okuyabilirsiniz. Ayrıca İzafi’de: Murat Özyaşar, Cahit Zarifoğlu, Zehra Gülrû Onat ve Hatun Dikan`a ait öyküler... Ökkeş Koska`nın Kürtçeden şiir çevirisi, Abdullah Çağrı Bayındırlı, Yavuz Acun, Nebiha Muradi ve Mustafa Orman`a ait şiirler... Faik Bilge Acun`un `Suskunlar` romanının kitap eleştirisi; Kenan Tekeş`in Mahsun Kırmızıgül üzerine sinema eleştirisi yazıları... Dilek Çivici`nin Balkan müzikleriyle ilgili çalışmasını, Rıza Barut`un sergi yazısı ve kitap tanıtımları yer alıyor…

 2. #2
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail
  Cemal Süreya, İlhan Berk’i Anlatıyor  İzafi’nin özel gen frekansında iki ayda bir tekrar eden hata, Türkiye’yi Mayıs ve Haziran aylarında da etkisi altına alacaktır.
  “Düşünce şüpheyle başlar.
  Düşünce, tezatlarıyla bütündür.
  Zıt fikirlere kulaklarımızı tıkamak, kendimizi hataya mahkûm etmek değil midir?”*
  Kafamız karışık hocam!
  Çünkü bir perspektif edinebilmek için günlerce, haftalarca çalıştık. Her şeyden önce gerçeğin yalakla¬rına değindik ve olabildiğince gerçekle bağdaş olduk. Çünkü edebiyatçının anlatmak istediği ile anlat¬tığı arasında ince çizgiler olduğu sırrına vardık. Bu çizgiler arasında edebiyata kavramsal alan yaratma çabasının kimi zaman görme, algılama, hatırlama biçimlerimizi sansürlediğini sezdik. Sanatçının kazıttığı anlam üzerine başkalarının kabuklu, tırtıklı malzemeler sıkıştırıp kavram ve anlam karmaşası yaratma eylemiyle ortaya setler kurduklarını gördük. Gözümüzü, gönlümüzü karanlıkla çiftleştirme¬dik. Sanatçının anlattığı kavramların çerçeveden sökülüp atılmasına şahit olduk. Ve anlamaya kalkış¬tık: kafada anlatılanla eserde anlatılanın bir olmadığı üzerinde çalıştık.
  Sanatçının ne iyi ne kötü olabileceği şüphesiyle karşı karşıya kalmıştık ki;
  Düşüncenin düşünceye tahammülsüzlüğü insanın en yükseğinde olduğu fikrine aşikâr olduk. Bu ne¬denle ne zıddımıza inkar düğmeleri sıraladık ne de olanı bütünüyle kabul ettik. Gerçeğin her zaman orada durduğuna inandık, o ihtimalin ucundan tutmaya karar kıldık. Öze ait olanla olmayanı ayırt ettik. Sonra anladık ki: biz de söylemek istediğimiz birçok şeyde yanlış anlaşılacağız ve yanlış anlatı¬lacağız. Bunun bir ziyanı yok, dedik. Sırtı bize dönük olan adamın biri:
  Deneyim, herkesin yanlışlarına verdiği addır.** dedi.
  Önce sustuk. Düşündük. Yanlışların deneyim kazandırdığı hayaline takılıp gitmedik, doğrunun yarat¬tığı gravürleri de göz hapsinde tutma gerekliliğine soyunduk. Çünkü başkasının doğrusu bizde eğri, bizim doğrumuz da başkasında eğri görülebilir, dedik. Soluk soluğa masanın başına oturduk. Dördü¬müz de düşünceliydik, endişeliydik. Sonunda biri silkeledi bizi:
  Eğer bir hedefe varmak istiyorsak; bir okçunun oku yayında germesi, okunda yaya teslim olması gibi, bizimde kendimizi edebiyata ve insana teslim etmemiz gerekir, dedi.
  Sonra İzafi Dayı konuştu:
  İnsanlar birbirlerinden uzak mesafelerle ayrılmış yıldızlar gibi, kendi hususi boşlukları içinde dönen, hepsi yalnız, hepsi mahrem ve başkalarına kapalı birer dünyadır.***
  Yaşayacağız İzafi Dayı, çok uzun günler, boğucu akşamlar geçireceğiz.****
  *Cemil Meriç **Oscar Wilde ***Berna Moran **** Antov Çehov (Vanya Dayı)
  Derginin içeriği;
  Öykü:
  - Satamadan Getirdi Beni- Ahmet Büke
  - Sakinler Sitesi- Onat Bahadır
  - Mutlu Ülkeler Haritası- Banu Kaba
  - Cenin Sorgusu-Mustafa Orman
  Şiir:
  - Berdücesi-1962- Cahit Zarifoğlu
  - Kopuk Replikler- Mustafa Orman
  - Kaderimin Oyunu Mp3(Kaliteli Ses)- Ceylân Öztürk
  - ‘Yasin’- O.Kerem Kohen
  - Tekstilde Kopan Kayış- Faruk Serkan Yılmaz
  - İnkâr – Kubilay Bürgan
  - Mutluluklar- Muhammet Yaşar
  Deneme:
  - Bohem Üzerine Küçük Bir Deneme- Artun Avcı
  Araştırma/İnceleme:
  - Doğulu Kafka: Sâdık Hidâyet
  - Şair Yaşar Nezihe Bükülmez
  Anlatı:
  - Osmanlı Koleksiyon- Mustafa Özbilge
  Kurgu:
  - Cemal Süreya, İlhan Berk’i Anlatıyor
  Söyleşi:
  - Aram Dildar ile Press Filmi Üzerine- Ökkeş Koska
  Kitap:
  - Irmağın En Mavi Yeri
  - ‘Penaltıcının Endişesi’
  - Sel ve Kum
  - Us Lekesi


 3. #3
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail  İzafi sizi rahatsız etmeye geliyor!  İzafi’nin Eylül-Ekim sayısı 1 Eylül’de kitabevlerinde olacak. Zengin, elle tutulur, gözle görülür bir içerikle okurun karşısına çıkıyor İzafi.
  Haber Merkezi / TIMETURK

  Derginin bu sayısında, Ferit Edgü dosyası hazırlandı.

  Mustafa Orman, “Dünden Bügüne Ferit Edgü” yazısıyla: Edgü’nün yaşamını, yazın yaşamını, Paris-Almanya yıllarını Hakkâri öncesi-sonrası dönemini, öykü ile tanıştığı dönemi, Ada yayınlarını ve romanlarını ele aldı.

  Yeliz Şenay, “Ferit Edgü ve Minimal Öykülerinde Varolma Savaşı” yazısıyla; Edgü’nün öykülerine genel bir bakış çizdiriyor, biricikliğini anlattı.

  M. Sait Çakar, “Ferit Edgü Hakkari’de Hazine Bulmuş” yazısıyla; Hakkari’nin Edgü için önemine değinirken, kültürel motifleri, sosyolojik boyutları, bir coğrafyanın neye ölçüt olabileceğini, Edgü’nün eserlerinde okuyucuyu dolaştırarak Edgü’yü anlattı.

  Hakan Kesel, “Yaşamın Bir Ucundan” yazısıyla, Tezer Özlü ve Ferit Edgü arasındaki ilişkiyi, tarihsel örneklerle güçlendirerek, bu bahtiyar dostluğu aralarındaki mektuplara değinerek İzafi'ye anlattı.

  Kenan Tekeş, “Kayıp Kentte Bir Öğretmen” yazısıyla, “Hakkari’de Bir Mevsim” filmini ele aldı. Ferit Edgü’nün edebiyatına dair soruları, Necip Tosun, Murat Özyaşar ve İnan Çetin yanıtladı.

  Genç kuşağın en başarılı romancıları arasında gösterilen Yavuz Ekinci, henüz yayınlanmamış olan “İncir” adlı romanının ilk bölümüyle dergide.

  Şair ve yazar, merhum Cahit Zarifoğlu, “Savaş” öyküsüyle; usta öykücü Jale Sancak, naif bir dille yazdığı “Ada” öyküsüyle; kendine has diliyle Ahmet Büke “ ’Bir Nehir ki Ömrüm’ “ öyküsüyle; çizgisinin üstünde duran Aykut Ertuğrul, “Ay” adlı öyküsüyle; Mustafa Orman, “Deliliğe Övgü” öyküsüyle, Banu Kaba, “Kulak” öyküsüyle, derginin bu ay ki öykücüleri.

  Derginin şiir kategorisinde, daha önce de başka edebiyat dergilerinde gördüğümüz: Bülent Parlak, Cihat Duman ve Gökhan Arslan var.

  Diğer şairler ise şöyle: Nebiye Arı, “Süzme Bahane”; Nazlı Hamurcuoğlu, “Afiyet Olsun”; E.Fazlı Koştan, “Olay Yeri”, “Yan Yana”; Melih Coşkun, “Yenilmezlik Anıtı”; Murat Çelik, “Hiç”; Hanife Alemdar, “Her Şeyin Ortasındayım” bu sayıdaki şairler.

  Ezgi Yıldırım, Amerikalı Romancı, Dave Eggers’ın minimal öykü dediğimiz, anlık kurmaca öykülerinden iki tanesini tercüme etti:

  “Bu İki Yeğen” ve “Fotoğrafı Çekilmeyen Fotoğraf”.Utku Uraz Aydın, ‘Gerçeküstücü’ ressam Ody Saban’ın kişisel sergi broşüründen bir yazısını tercüme etti.

  Derginin söyleşiler kısmında, Banu Kaba, Ahmet Büke ile öykü ve edebiyatı üzerine konuştu. Ahmet Bolat, Eylül’de ilk sayısıyla birlikte okuyucunun karşısına çıkacak olan, “İtibar” dergisi; İbrahim Tenekeci ile birlikte dergide yer alacak olan şair-yazar-gazeteci Furkan Çalışkan ile İtibar dergisi üzerine söyleşisi bulunuyor.

  Derginin mutfağında hazırlanan, araya “İzafi Dayı” karakteri monte edilerek, her sayısında Cemal Süreya’nın anlatacağı kurgu söyleşi bölümümüzün bu sayısında: “Cemal Süreya Sezai Karakoç’u Anlatıyor” İzzet Kaya, bu sayıyla birlikte artık, ölmüş olan dergileri inceliyor; bu sayıda “YAZKO”yu ele aldı.

  Nil Dumansızoğlu, çağdaş dünya edebiyatında Samuel Beckett ile aynı çizgide gösterilen Peter Handk’nin “Solak Kadın” adlı romanını anlattı.

  Mustafa Özbilge, kendine has diliyle yine bir anlatıyla dergimizde yer alıyor: “Dostlarla Bir Gece Leyla’yı Anlamak(Aramak)”.

  Hakan Bilge , “Mutlu Aşk Yoktur” adlı sinema filmini analiz etti. Ve son olarak, yeni çıkan ve beğendiğimiz kitapların kısa bir tanıtımı yer alıyor.

  Dağıtım noktaları

  İstanbul: Mephisto(Taksim, Kadıköy),Kibrit kitabevi(Taksim) Simurg(Taksim) Ağaç kitabevi(Fatih) İnkılap kitabevi(Fatih) BİSAV(Fatih) İmge(Kadıköy)Penguen(Kadıköy) Ada (Kadıköy)

  Ankara:İmge, Dost, Bileşik, Turhan kitabevleri.

  Bursa:Asa kitabevi, BKM(Bursa Kültür Merkezi)

  Diyarbakır:Kafka kitabevi İzmit: Taraklı Sahaf,

  Gaziantep:Yaşar Cevizli kitabevi...

  Kars:Kelepir Kitabevi

  Trabzon, Samsun, Konya, Tunceli, Erzurum, Eskişehir.


 4. #4
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail

  İzafi Dergi'sinin yeni sayısı raflarda


  İzafi Edebiyat- Kültür Dergisi Aralık-Ocak sayısıyla raflardaki yerini aldı  Haber Merkezi / TIMETURK

  İzafi Dergisi’nin bu sayısındaki dosya konusu: Madde Kara, Resul ve Gecedegiden kitaplarının yazarı Hüseyin Kıran.

  Kıran dosyasında: Mustafa Orman’ın Hüseyin Kıran ile yaptığı söyleşi; Banu Kaba, Rümeysa Yeşilkır ve Yakup Çağrı’nın Hüseyin Kıran’ı ele aldığı yazıları bulunuyor.

  Derginin şairleri: Güven Adıgüzel , Tuğrul Bayındırlı, Nazlı Hamurcuoğlu, Kadir Bal, Sema Erdoğan, Maksut Kato, Hamza Çelikel, Mehmet Sait Çakar, Yunus Emre Kaya, şiirleriyle dergide yer alıyor.

  Derginin öykücüleri: Veysel Kaygusuz, Mustafa Orman, Didem Demirel, Mustafa Özbilge, Nilay Uysal…

  Sinema yazısında, Kenan Tekeş Nuri Bilge Ceylan’ın hem sinemasına toptan bir bakış sergiliyor, hem de son filmi Bir Zamanlar Anadolu üzerine eğiliyor.

  Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kurgu söyleşiler devam ediyor; Kurgu söyleşide Cemal Süreya’nın konuğu Murat Belge. Cemal Süreya, Murat Belge’yi anlatıyor.

  Melih Tutağ, çizimleriyle dergide yer alıyor.

  Ayrıca İzafi Dergisini Sirkeci Garı'nda devam eden Türkiye Dergi Fuarından temin edebilir ve standını gezebilirsiniz.  Dağıtım noktaları: Garında

  İstanbul: Mephisto(Taksim, Kadıköy),Kibrit kitabevi(Taksim-Aslıhan pasajı) Simurg(Taksim) Ağaç kitabevi(Fatih) İnkılap kitabevi(Fatih) BİSAV(Fatih) İmge(Kadıköy)Penguen Ada (Kadıköy)

  Ankara:İmge, Dost, Bileşik, Turhan kitabevleri.

  Bursa:Asa kitabevi,

  Diyarbakır:Kafka kitabevi

  İzmit: Taraklı Sahaf,

  Gaziantep:Yaşar Cevizli kitabevi...

  Kars:Kelepir Kitabevi

  Eskişehir.

 5. #5
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail


  Kitap hırsızları İzafi'de

  İzafi Dergisi, dördüncü sayısının kapağında kitap hırsızlığı konusunu işledi


  Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

  İzafi Dergisi'nin 4. Sayısı raflarda yerini aldı.
  İzafi Dergisi'nin 4. Sayısında "Kitap Neden Çalınır?" dosyası hazırlandı. Dosyada insan ile kitap arasındaki bu ilişkinin tüm boyutları ele alındı. Günümüz ekonomik sistemine de eleştiri çakan dosya konusu, işin yazar boyutu, hukuki boyutu, dini boyutuyla farklı bakış açılarıyla işledi.
  İnsan ile kitap arasında mahrem bir durumun oluştuğuna, yayınevlerinin kitapları köleler gibi pazarladığına vurgu yapılıyor. Ayrıca insanın kitabı yıllarca saklayabildiği, sevdiklerine hediye ettiği, yayınevlerinin ise kitapları sergilemekten öte raflarda beklemesine razı olmadığı da ayrı bir kapı olarak açılıyor.
  Derginin bu sayısındaki dosya konusuna katkıda bulunanlar; Ekmek ve Kitap, Nihan Kaya; Çaldımsa da Miri Malım Çaldım, Orçun Üçer; Neden Çalmayalım ki? , Ümit Nar; 'Tolstoy Mezarda Ne Yapacak Parayı' , Yunus Keleş; Kitap Çalmak Kavramı Üzerine Hukuki İtirazlar, Cihat Duman; Kitap Çalmayı Meşrulaştırma Rehberi, Emre Tansu Keten; Kitap Neden Çalınır? , Menekşe Toprak.
  Bu sayının şairleri: Dumrul Geldim Karac'oğlan Gitmiyorum, Baran Çaçan; Semadan Gelen Kağnı, Müzeyyen Çelik; Kör Gözüne Aşk, Nazlı Hamurcuoğlu; Klaket Sesi, Eyüp Fazlı Koştan; Diretme Bukağı, Ümit Erdem; Yavaşlatılmış Ağlama, Emrah Tahiroğlu; Bekle Bizi Kralım, Muhammed Şafi.
  Bu sayının öykücüleri: haritabere, sultan komut; Saatler Süren Beş Dakika, Hakan Bıçakçı;
  Ortalık Bir Yerde, Mustafa Orman; Acımak, Şenay Tanrıvermiş; Yara, Gökçe Parlakyıldız;
  Görkem Evci, Zerdali.
  Dergide ayrıca Kenan Tekeş, Özcan Alper'in "Gelecek Uzun Sürer" filmini ele alıyor. Mustafa Orman, röportaj tekniğine el atıyor "Son Gramofoncu" röportaj yazısıyla dergi kapanıyor. 6. #6
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail
  İzafi Dergisi’nden Ayhan Geçgin Dosyası  Fakir bir genç tarafından çıkarılan İzafi Dergisi’nin tanıtımıdır.


  İzafi Dergisi’nin 7. sayısında son dönem Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden Ayhan Geçgin’in dosyası hazırlandı. Edebiyat dünyamızın dikkat çeken genç isimlerine yönelen İzafi Dergisi Ayhan Geçgin dosyası ile önemli bir adım atıyor. Dosya, Hüseyin Kıran ile başlıyor, A.Ömer Türkeş, Mehmet Said Aydın, Irmak Zileli, Jale Sancak ve Mustafa Orman’ın Ayhan Geçgin ile yaptığı söyleşiyle bitiyor.
  Ülkemizde ve Avrupa’da ses getirmiş; dünya okurlarınca “geleceğe kalacak elli yazar” arasında sayılan Aslı Erdoğan; Gün-Gece anlatısıyla dergide yer alıyor.
  İzafi Dergisi genç kalemlere yönelişini şiir ve öyküde de eyleme dönüştürmeye çalışıyor. İleriki sayılarda gençlerin daha çok yer bulabileceği derginin bu sayıdaki öykücüleri: Şenay Eroğlu Aksoy; Kavak İzi, Ahmet Büke; “Kayayı Delen İncir”, Nihan Kaya; Yabancı, Sultan Komut; Bir Anlamsız Diyalog, Alpay Türker; Kaptan Sinbad’ı Hatırla, Mustafa Orman; Palto, Kenan Tekeş; Delinin Gözleri, Sedat Demir; Kör Nokta “Mübeccel’in Öyküsü”, Gökçe Parlakyıldız; Fırtına Kuşu, Doğukan İşler; Ama Ben Buna Bir Filmde Ölmüştüm, Nur Alan; Etekler, Müzeyyen Çelik; Davulcu Deccal, Didem Esen; İç Hatlar, Hasan Uygun; Karanlıkta Yürüyenler, Birsen Aşık; Yapraklar, Işıl Topçu; Kuf, Neslihan Önderoğlu; Kapak, Nurgül Çelebi; Muhayyel, Serhat Korkmaz; Son Kez Baktılar Birbirlerine, Firdevs Sevda Gürkoyun; Hayalet. Pınar Turan Rus Edebiyatının saklı kalemleri arasında yer alan Daniil Khrams’ın Bir Yaşlı Kadının Nasıl Mürekkep Satın Aldığının Öyküsü çevirisini okura sunuyor.
  Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da Emir S.’nin A.Y. adlı roman tefrikası derginin sayfalarında yerini alıyor.
  Rohat Acun, İhsan Oktay Anar’ın son romanı Yedinci Gün’ü ele alan yazısıyla çeşitli şifreleri okura sunuyor.
  Didem Çelik Yılmaz, Michael Sinclair’in Godot’yu Beklerken Üzerine adlı makale çevirisiyle bu sayıda okuru Samuell Beckett ile buluşturuyor.
  Derginin şairleri; Mehmet Sait Aydın; Süleyman, Hüseyin Peker; Engelsiz Timi, Bekir Türker; Göstermelik, Cemil Yüksel; Yoksul-Yürüyünce, Ronahi Aslan; Esrik Otel Odasına Yatan Kadın Sana Bir Şarkı Yazacaktım. Yavuz Acun; Xeftanê Gulê adlı Kürtçe şiiriyle dergideki yerini alıyor.
  Ayşegül Tözeren, öykü incelemelerine devam ediyor; Karanlık Arzu ya da Okurundan Yazarına Okuma Notları adlı yazısıyla Özcan Karabulut’un Cin Ziyaretleri adlı öyküsünü irdeliyor.
  Deniz Ertuğ, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam romanı üzerine farklı bir yaklaşım sergiliyor; “28 yaşındaydı, tedirgindi… Ve hayli canı sıkılıyordu” yazısıyla dergide yerini alıyor.
  Mahir Ünsal Eriş, Yetmişdörtte Öpüş, Seksenbeşte Öl adlı denemesiyle okura ince bir mesaj gönderiyor.
  Mehmet Ata Arslan, Bilim Üzerine adlı yazısıyla okuyucuyu Karl Popper üzerine yoğunlaştırıyor.
  İzdiham

 7. #7
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail
  İzafi Dergisi raflarda!

  İki aylık edebiyat kültür dergisi İzafi, 8. Sayısıyla raflardaki yerini aldı...


  TIMETURK / Haber Merkezi  “Edebiyat uzlaşmacı değil, imkânsız derecede uzlaşmazdır!”


  İzafi Dergisi 8. sayısında Türkiye’de ana dillerde edebiyat ürünleri ortaya koyan Kürtçe, Ermenice, Gürcüce, Lazca ve Rumca edebiyata bir giriş yaparak önümüzdeki sayılarda belli periyotlarla daha derin çalışmalar yapacağı ‘Etnik Edebiyatın Direnişi’ adı altında bir soruşturma hazırladı. Bu dillerden öykü ve şiirler çevirileri ve asıllarıyla birlikte dergide yer bulacaktır. ‘Etnik Edebiyatın Direnişi’ soruşturması sorularımızı Pakrat Estukyan ve Hasip Bingöl, Osmanlı dönemini ve cumhuriyetten sonraki dönemi kapsayan siyasi olaylar, toplumsal değişimler göz önüne alarak cevapladı. Dergide Kürtçe ve Gürcüceden birer öykü ve şiir, Rumcadan ise bir şiir var: Yavuz Acun; Raperin, Receb Dildar; Kezeben Şevitî, Hasetçinin Öyküsü; Erlom Ahlediani, Bir Şiir; Miheil Kvlividze, Bu Yıldız Hepimiz Seçkisinden; Tasis Livaditis…

  Veysi Erdoğan, İsrailli yazar Etgar Keret’in Nimrod Çıldırışları adlı kitabını Bıyıkaltı Bir Dil: Nimrod Çıldırışları adı altında yazdı.
  Türk Edebiyatının yaşayan çınarı Yaşar Kemal’in Bir Ada Hikayesi dörtlemesini Rohat Acun ele aldı. Dörtlemenin son kitabına itirazı olan bir metinle okuyucunun karşısına çıkıyor.

  Ayşegül Tözeren, açık mektuplarına devam ediyor: Herkese Osman Konuk’tan: Sıfır İroni başlığıyla okuyucuya selam ediyor.
  Bu sayının şairleri: Mehmet Said Aydın; Yel, Baran Çaçan; Dans Edemeyen Filler İçin Black Flamenko, Yasemin Ertuğrul; Üç, Olcay Özmen; Hırt Cephesinde Yeni Bir Şey Yok.

  Bu sayının öykücüleri: Daniil Kharms; Arka Arkaya, Kerem Işık; Düşüş, Deniz Gezgin; Kırıntı, Erol Mintaş; Su, Sevtap Ayyıldız; Yine de Umut Etmek Güzeldi, Nazlı Doğan; Aşkın 3 Hâli, Hakan Yılmaz; Onca Katil Varken, Onur Selamet; Ay Nasıl Çürüdü Bununla Nasıl Başa Çıktı.

  Sultan Komut, Mahir Ünsal Eriş ile Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde kitabı üzerine ve son dönem edebiyatı üzerine keyifli ve sıkı bir söyleşiyle okuyucuya da cevap hakkı bırakıyor. Aynı şekilde Aylin Balboa, Birgül Oğuz ile keyifli bir söyleşi yaptı. Gerald Vizenor ile Konuşma Yasemin Ertuğrul tarafından çevrildi. Özge Atay, Konuşan Kütüphane Projesi adı altında ilginç bir röportajı okuyuculara sunuyor.

  Filiz Gazi, Türkiye’de Edebiyatın Sağlığı Yerinde mi? başlığıyla son dönem edebiyatına ve yazarlarına eleştiri getiriyor.
  Dergideki diğer yazılar şöyle: Pınar Turan; Saltıkov – Şçedrin “Büyüklere Masallar” Üzerine, Fatih Mutlu; Yer Üstünden İlaveler, Kenan Tekeş; Fotoğraf, Aylin Balboa; Atlarla Dans.

  Aziz Tekin’in Kürtçe kitap tanıtımı ile derginin sayfaları kapanıyor…

  Derginin sunuş yazısında Mustafa Orman sık sık yöneltilen sorulara cevap verdi…


  Siz tam olarak neredesiniz?

  Bu soruyu sıklıkla duymaktan yeterince sıkıldığımızı söylemekle başlayalım. Türkiye’deki kimlik algısının dergiler üzerinde de ince bir kalınlıkla sunulduğu görüntüsü yıllarca görülmektedir. Metni propagandalaştırma algısının edebiyatı kurumsallaştırma ve tipleştirme ısrarıyla denk düştüğü gerçeği göz ardı edilemez. Mehmed Uzun, “Her rejimin kendine ait gerçekleri vardır ve tüm rejimler edebiyatın da bu gerçeklere onay vermesini ister. Ama edebiyatın rolü onaylamak değil, var olan her düşünceye karşı durmaktır. Edebiyat uzlaşmacı değil, imkânsız derecede uzlaşmazdır,” der. Bu noktada koruyucu bir disiplinden ya da mekândan bahsetmek statükonun gölgesini kabul etme bahsini ortaya sermiş olur. Kendimizi dünyanın zalimliğinden, alçaklığından soyutlarsak yaptıklarımızın hiçbir önemi kalmayacaktır. Her şeyi bir anda oldubittiye de getirmek istemiyoruz. Sindire sindire… Duyguyu öfke ile pekiştirme yoluna sürüklemenin yol açacağı hataların da bilincindeyiz. Edebiyattaki localaşma, kombine sisteminin yol açtığı haksızlıkların farkındayız. İzafi Dergisi bir kurumun ya da birilerinin adı altında çıkmıyor. Birkaç kişinin emek vererek çıkarmış olduğu bir dergi. Sözü uzatmanın kirliliği yeterince fazladır. Sözü kısa kesmekte yarar var.

  İzafi Dergisi olarak ikinci yılımızda yolumuza devam ediyoruz. Evet. Her edebiyat dergisi kapanmayı tadacak. Yalan yok! Hangi edebiyat dergisi maddi zorluk çekmiyor ki? Dergi öyle böyle, bir şekilde çıkıyor. Zorluk çekseniz de çekmeseniz de çıkıyor. İnsanların ölüm vakti geldiğinde nasıl ölüyorlarsa, dergiler de vakti geldiğinde kapanacaktır.

  Dağıtım konusunda sıkıntı çekiyoruz. Ya zamanında gönderemiyoruz, ya da gönderdiklerimiz bize çeşitli nedenlerle geri dönüyor. Gönül isterdi ki dergiyi her yere anında zamanında gönderebilmek. Ama olmuyor, sistemin çark dişlilerinin arasına girmeden tutunmaya çalışıyoruz. Anadolu’da bizim için dergi dağıtan arkadaşlarımızın yardımlarını da göz ardı edemeyiz… Onlara da buradan selam göndermiş olalım.

  Bu sayımızda Kürt, Ermeni, Gürcü, Laz ve Rum edebiyatını tamamıyla kapsamasa da “Etnik Edebiyatın Direnişi” adı altında bir giriş yapmış olduk. İleriki sayılarımızda belirli periyotlarla bu edebiyatlar üzerinde daha derin çalışmalar yürütmeyi düşünüyoruz.
  Son olarak dergilerin bir açılıp bir kapandığı, bir şekilde diğerlerine göre dezavantajlı dergilerin varolma çabası sürdürdüğü bir atmosferde birbirimizi yok sayarak, hatta sıklıkla birbirimizin üzerine basmaya çalışarak nihaî hedefe ulaşmamız, bize göre, mümkün değil.

  Nihai hedef de ne derseniz? Biz "iyi edebiyat" diyoruz. Hedefi başka olanların yolları açık olsun. Bizim yolumuz bu.
  Ve yoldaşlık eden dostlar yeter bize...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kertenkele Dergisi
  By İsmail in forum Dergi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 09-11-2013, 20:35
 2. Varlık dergisi
  By İsmail in forum Dergi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21-11-2012, 00:31
 3. Ada Dergisi
  By İsmail in forum Dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-07-2011, 19:39
 4. Adı yok Dergisi
  By Alper... in forum Kapatılan Konular
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-09-2009, 22:13
 5. -tasavvuf dergisi- ilmi ve akademik araştırma dergisi
  By musstafa in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-06-2007, 23:59

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş