Etiketlenen üyelerin listesi

D.İ.B. Ramazan ve Oruç http://www.diyanet.gov.tr/turkish/webkutuphane/ramazan1.jpg » Yaratıklar Arasında İnsanın Yeri » Yaratılışımızın Gayesi » İbadet Nedir? » Ramazan Ayının Özellikleri

Bu konu 12675 kez görüntülendi 56 yorum aldı ...
Ramazan ve Oruç - D.İ.B. 12675 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ramazan ve Oruç - D.İ.B.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 12675 kez incelendi.

Sayfa 4/4 İlk 1234
 1. #49
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  [ Fitre (Fıtır Sadakası) ]
  Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından başka nisap miktarı malı veya onun değerinde parası olan müslümanın fıtır sadakası vermesi vaciptir.
  Buna kısaca "Fitre" denir. Fıtır sadakasının vacip olması için, zekâtta olduğu gibi malın üzerinden bir yıl geçmesi ve artıcı nitelikte olması şart değildir.
  Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır. Bayramdan önce verilmesi iyidir. Bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Dinî ölçülere göre zengin olan kimsenin, hem kendisinin hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.
  Fakir olan çocuğun babası ölmüş veya fakir ise babasının babası, torununun fitresini verir.
  Bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitresini vermekle mükellef değildir. Bunlar zengin iseler fitrelerini kendilerinin vermesi lâzımdır.
  Karısının ve aile içindeki büyük çocuklarının fitrelerini onların izni olmadan verebilir. Aile içinde olmayan büyük çocukların fitrelerini ise onların izni ile verebilir. Bir kimse babasının ve anasının fitrelerini vermekle yükümlü değildir.

  Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir:
  Cinsi: Miktarı:
  1. Buğday 1460 Gram (520 dirhem)
  2. Arpa 2920 Gram (1040 dirhem)
  3. Kuru Üzüm 2920 Gram (1040 dirhem)
  4. Hurma 2920 Gram (1040 dirhem)
  Bu gıda maddelerinin kendileri verilebileceği gibi, para olarak değerleri de verilir. Hangisi fakirin yararına ise onu vermek daha uygundur. Bir fitre yalnız bir fakire verilir, ikiye bölünmez. Bir fakire birden fazla fitre verilebilir. Fitre niyet edilerek verilir. Ancak bunun fitre olduğunu fakire söylemek gerekmez. İçinden niyet etmesi yeterlidir.
  Zekât hangi fakirlere verilirse fitre de onlara verilir. Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayanlar da, nisap miktarı mal veya paraya sahip iseler fitrelerini vermekle yükümlüdürler.
  Varlıklı müslümanlar fitre vermek suretiyle fakirlere bayram sevincini tattırırlar. Böylece, hem borcunu ödemiş hem de sevap kazanmış olurlar.
  Fitre vermek, orucun kabul edilmesine, ölümün şiddetinden ve kabir azabından kurtulmaya vesile olur.

 2. #50
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  [ Bayram ]
  Bayram sevinç günü demektir. Topluca kılınan bayram namazları müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesidir. Bayramlar müslümanları birbirine yaklaştıran, dargınlıkları ortadan kaldıran, kardeşlik duygularını kuvvetlendiren önemli günlerdir. Bayramlar, Allah'ın mü'min kullarına birer ziyafet günleridir.
  Bayram sabahı erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir.
  Yılda iki dini bayramımız vardır:
  1) Ramazan Bayramı,
  2) Kurban Bayramı,
  Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vacibdir. Bayram namazı iki rek'attır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.
  Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

 3. #51
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  [ Ramazan Bayramı Namazının Kılınışı ]
  Birinci Rek'at:
  1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.
  2) İmam "Allahü Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de "Allahü Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
  3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
  Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahü Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
  İkinci Tekbir: İkinci defa "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.
  Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
  4) Bundan sonra imam, gizlice "Eûzü Besmele", açıktan fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)
  5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

  İkinci Rek'at:
  6) İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.
  7) Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

 4. #52
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  [ Toplum Barışı Açısından Başramın Önemi ]
  Bayram; Allah'ı bir, Peygamberi bir, Kitabı bir, aynı kıbleye yönelen, aynı heyecanı taşıyan müslümanların sevinçlerini paylaştığı mukaddes bir gündür.
  Mü'minler; Allah'ın emrini yerine getirmek maksadıyla, bir ay boyunca imsak vaktinden akşama kadar en tabiî hakları olan yemeyi, içmeyi terkederek insanı adetâ melekleştiren oruç ibadetinin manevi zevkini duyarlar.
  "Düşmanla savaşın küçük cihat, nefisle savaşın büyük cihat" olarak kabul edildiği bu mücadelede mü'minler büyük bir zafer kazanarak kulluk imtihanında gösterdikleri başarının sevincini taşırlar.
  Çok mübarek bir gün olan bayramda, kutsal mekânlar olan câmilerde topluca ibadet etmenin şuuruna eren müslümanların arşa yükselen tekbir sesleri, kalblerimizdeki imanın açık bir delili, yanyana gelerek, omuz omuza vererek cemaat halinde kılınan bayram namazları müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin en güzel göstergesidir.
  Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de:
  "Şüphesiz mü'minler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin..."53 buyurarak bütün müslümanların kardeş olduğunu bildirmiş, birbiri ile dargın olanlar varsa, bunların aralarının düzeltilmesini diğer müslümanlara görev olarak vermiştir.
  Müslümanların birlik ve beraberliği üzerine titreyen Sevgili Peygamberimiz de, din kardeşliğine gölge düşüren davranışlardan sakınmanın gereğine dikkatimizi çekerek şöyle buyurmuştur.:
  "Bir müslümanın din kardeşi ile üç günden fazla dargın durması helâl olmaz." 54
  Dargınlığın uzun süre devam etmesinin, çok büyük bir günah olduğunu da şu sözleri ile ifade etmiştir:
  "Bir kimse müslüman kardeşi ile bir sene küs durursa, onun kanını dökmüş gibi günaha girmiş olur."55
  Müslümanların arasının açılmasına ve toplumda birlik ruhunun zayıflamasına sebep olan kin, haset ve düşmanlık duygularını kalplerimizden söküp atarak bunların yerine insan sevgisini ve kardeşlik duygularını yerleştirip, dargınlıklara son verdiğimiz takdirde, bayram işte o zaman gayesine ulaşmış olacaktır.
  Dinimiz bütün müslümanları tek bir vücut olarak kabul eder. İnsan vücûdunun bir tarafında meydana gelen rahatsızlığı vücûdun diğer kısımları hissettiği gibi, dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir müslümanın karşılaştığı sıkıntıyı da diğer müslümanların yüreklerinde hissetmesi gerekir. Bugün en çok muhtaç olduğumuz şey bu şuura sahip olmaktır.

 5. #53
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Peygamberimizin telkin ettiği ve bizim için bir kurtuluş reçetesi olan ahlâkî anlayış budur. Nüfusu bir milyarı aşan İslâm âleminin, bugün dünyanın bir çok yerinde zulüm ve vahşet altında inleyen müslümanların feryatlarını dindirebilmesi bu şuura ermekle mümkün olacaktır.
  Büyük şairimiz Mehmet Akif şu mısraları ile müslümanlara sesleniyor:
  "Hiç sıkılmaz mısınız Hazret-i Peygamberden?
  Ki Uzaklardaki bir mü'mini incitse diken,
  Kalb-i pâkinde duyarmış o musibetten acı,
  Sizden elbette olur rûh-u Nebi dâvacı."
  Bayramlar, bütün müslümanların ortaklaşa sevindiği mutlu ve mübarek günlerdir. Herkesin bu sevinci paylaşabilmesi için çevremize bakmamız büyük önem taşımaktadır.
  Bayram münasebetiyle yapmamız gereken başlıca görevler:
  - Karşılaştığımız kimselere güler yüz göstermek.
  - Fakirlere yardımda bulunarak onları sevindirmek,
  - Din kardeşlerimizin bayramını tebrik etmek,
  - Ana-babamızı, büyüklerimizi ve dostlarımızı ziyaret etmek,
  - Ölülerimiz için sadaka vermek, kabirlerini ziyaret ederek Kur'an okumak ve dua etmek,
  - Küskünlükleri bırakmak, dargınları barıştırmak,
  - Hediyeleşmek, özellikle çocukları hediyelerle sevindirmek,
  Öyle ise:
  Ortaklaşa sevindiğimiz bu mübarek günde;
  - Çevremize bakalım!
  Kendi çocuklarımızı sevindirirken;
  - Boynu bükük yetimler,
  - Çocuklarına bayram hediyesi alamayan yoksullar,
  - Ekmek parası bulamayan fakirler sakın unutulmasın,
  - Ziyaret edilmeyen büyük,
  - Sevindirilmeyen küçük,
  - Hal ve hatırı sorulmayan hasta ve kimsesiz kalmasın,
  - Ölülerimize dua ve fatiha eksik edilmesin,
  - Toplumda birbiri ile dargın kimse kalmasın.

  ALLAH'IM

  Rızan için orucumu
  Tamam ettim kabul eyle,
  Sana olan farz borcumu,
  Edâ ettim, Kabul eyle.

  Şükür bana sağlık verdin
  Bu günlere eriştirdin
  Bayramına yetiştirdin,
  Şükranımı, Kabul eyle.

  Ben hâlimden yakınırım
  Umut, umut bakınırım,
  Günahlardan sakınırım,
  Tevbe ettim, Kabul eyle.

  Doğru yolda yürüt beni,
  Görmek ister canım seni,
  İhsan eyle cennetini,
  Dergâhına, Kabul eyle.

 6. #54
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  [ DİPNOT ]

  (1) Lokman: 20 (2) Zâriyat: 56 (3) Riyâzu's-Sâlihîn,c.1, s. 515 (4) Keşfü'l-Hafa, c.1, s.148 (5) İbrahim, 34 (6) Mülk, 23 (7) Bakara, 185 (8) Tirmizi, Fedailu'l-Kur'an, 16 (9) et-Terğib ve't-Terhib, c.2, s.84 (10) Sâd, 29 (11) Kadir Gecesinin önemi ve fazileti hakkında ileride ayrıntılı bilgi verilecektir (12) Mirkâtü'l-Mefâtih, c.2, s.492 (13) Buhârî, Savm, 7 (14) Mirkâtü'l-Mefâtih, c.2, s.492 (15) Bakara, 183 (16) Buhârî, İman, 2 (17) Bakara, 184 (18) Hicr, 9 (19) Buhârî, Savm, 7 (20) Buhârî, Savm, 7 (21) Buhârî, Savm, 4 (22) Buhârî, Savm, 9 (23) Mirkâtü'l-Mefâtih, c.2, s.135 (24) Buhârî, Savm, 8 (25) Buhârî, Savm, 8 (26) İbn Mâce, Sıyam, 21 (27) Keşfü'l-Hafa, c.2, s.33 (28) Prof. Dr. Tevfik SAĞLAM, Diyanet Dergisi 1. sayı, Ocak 1964 (29) Prof. Dr. Naci BOR, Diyanet Dergisi, c.9, Sayı: 100-101, Eylül-Ekim, 1970 (30) Hayat Ansiklopedisi, Oruç Maddesi (31) Dr. Halûk Nurbakî, Kur'an-ı Kerim'den Ayetler ve İlmî Gerçekler, s.98. (32) İbrahim, 7 (33) Et-Terğib ve-t-Terhib, c.3, s.358 (34) İbn-i Mace Et'ıme, 48 (35) Şa'ranî, et-Tabakatu'l-Kübra; c.1, s.24 (36) Müslim, Sıyam, 2 (37) Buhârî, Savm, 4 (38) Bu durum, nafile oruçlar için sözkonusudur. Yoksa, Ramazan orucunu tutana böyle bir teklif yapılmıyacağı gibi kişinin Ramazan orucunu bozması da sözkonusu olamaz. (39) Buhârî, Savm, 51 (40) Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyam, 9 (41) Et-Terğib ve't-Terhib, c.2, s.144 (42) Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyam, 9 (43) Tirmizî, Deavât, 128 (44) İbn-i Mâce, Sıyam, 7 (45) Buhârî, Savm, 7 (46) Riyazü's-Salihîn, c.2, s.463 (47) Buhârî, Ezan, 30 (48) Buhârî, Bab'u Fadl-Leyleti'l-Kadr, 3 (49) Buhârî, Bab'u Fadl-Leyleti'l-Kadr, 3 (50) Müslim, Müsâfirin, 252 (51) Tirmizî, Kitabü'd-Deavât, 85 (52) Alûsî, Ruhu'l-Meâni, c.30, s.200. (53) Hucurat, 10 (54) Riyâzü's-Salihîn, c.3, s.170 (55) A.g.e., c.3, s.170 (*) Ahmed Hamdi Akyürek

 7. #55
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  8.209
  Adı geçen
  56 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet

 8. #56
  türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  18-07-2007
  Mesajlar
  4.913
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @türkü

  genci, çoluk-çocuğu kahramanca bişey yapmaya teşvik eder gibi..ve dahi büyükler için bile..

 9. #57

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  24-12-2013
  Mesajlar
  2.435
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hattabi
  Ramazanın gelmesini bir yandan çok istiyorum ama bu camide teravih kılmaya karşı çıkan yoldan çıkmış hocalardan da bıktım

Sayfa 4/4 İlk 1234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Peygamberimiz Kaç Ramazan Oruç Tutmuştur?
  By hirahos in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 29-06-2014, 17:55
 2. Lale Bahtiyar / Ramazan Ve Oruç
  By İsmail in forum KİTAP
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22-08-2011, 02:40
 3. Ramazan ayı ve oruç
  By ihvan23 in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19-08-2009, 11:35
 4. Ramazan'da kimler oruç tutmayabilir?
  By Bîdâr in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-09-2007, 14:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş