Etiketlenen üyelerin listesi

Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır : bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir. Ama hiç bir zaman Cenab-ı

Bu konu 7035 kez görüntülendi 37 yorum aldı ...
ALLAH ile Tanrı kelimesi arasındaki fark 7035 Reviews

  Konuyu değerlendir: ALLAH ile Tanrı kelimesi arasındaki fark

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7035 kez incelendi.

Sayfa 1/3 123 Son
 1. #1
  mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  08-06-2006
  Yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  986
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @mustafa

  Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

  bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

  Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

  Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

  İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

  tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
  Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

  Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.


  Alıntıdır...

 2. #2
  Murat Sâki
  çok açıklayıcı bu güzel yazıyı bizle paylaştığınız için teşekkürler.

 3. #3
  melde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  1.119
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @melde
  benimde merak ettiğim bir konuydu Allah razı olsun nilgi sahibi oldum sayenizde

 4. #4
  cüneytkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  21-08-2007
  Mesajlar
  1.681
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @cüneytkaya
  Allahü teâlânın isimleri Tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

  Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Dinimizde bunlardan 99’u bildirilmiştir. Bunlara Esma-ül hüsnâ denir.

  Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir. Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu.

  Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker [erkek] ve müennes [dişi] şekli vardır. Mesela Arapça’da Mabud-Mabude, Türkçe’de Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse, Almanca Gott-Göttin gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, (Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır. (S.Ebediyye)

  Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]
  (Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]
  (Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]

 5. #5
  İsr@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  05-11-2006
  Yer
  KOCAELİ
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.540
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsr@
  Allahü Tealanın birbirinden güzel 99 tane isminin arasında tanrı adı yoktur. Bu güzel isimleri kullanmak varken neden Tanrı ismini kullanalım...
  Müslüman uyanık olmalı...

  çok güzel konular ekliyorsun kardeşim Allah razı olsun ilgiyle takip ediyoruz inşallah...

 6. #6
  Beyza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  08-07-2006
  Mesajlar
  90
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Beyza
  Tanrı tapılan herşeye verilen isimdir.Kimine göre put tanrı olur kimine göre inek.Ama Allah(c.c) bir tanedir.

 7. #7
  UBEYDUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  16-12-2006
  Yer
  göçmen
  Mesajlar
  2.453
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @UBEYDUN
  tanrı türkçe bir kelimedir
  ve ilahın karşılığıdır aslında kullanılmasında sakınca yoksada bunu bizlere kullandırtanlardan dolayı içimize sinmez

 8. #8
  MiHRiMaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  06-12-2006
  Yer
  İstanbul...
  Mesajlar
  2.753
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @MiHRiMaH
  Alıntı UBEYDUN Nickli Üyeden Alıntı
  tanrı türkçe bir kelimedir
  ve ilahın karşılığıdır aslında kullanılmasında sakınca yoksada bunu bizlere kullandırtanlardan dolayı içimize sinmez

  Evet bu kelime hakikaten hiç içime sinmez benim de... Kullananlardan herhalde... Ama normalde kullanılması (dikkat edildiğinde) sorunlu değilmiş... Tanrı kelimesinin eski türklerin "Tan ardı" ifadesinin "Tengri" diye kısaltılmasından ve nihayetinde "tanrı" olmasından dolayı kullanımının doğru olmadığını biliyordum, yani güneşe tapan Türklerin bunu kullandığını biliyordum... O yüzden de kullanılmasından ve kullananlardan rahatsız oluyordum...

 9. #9
  azrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  13-11-2007
  Yer
  kayseri
  Yaş
  31
  Mesajlar
  116
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @azrak
  Cenab-ı hakkın,söylendiği zamankalp ve gönülleri dolduran ve kainatı manalandıran ''ALLAH'' ism_i celali ve doksan dokuz mübarek ismive sıfatları bulunuyorken onu başka uydurma isimlerle anmak ne kadar yakışıksız bir harekettir.Bilhassa ''ALLAH'' ismini söylememk için ısrarla ''tanrı'' kelimesini kullnmak iyi niyetten kaynaklanan bir düşünce değildir.
  İsmi Ahmet olan bir insana ''ağaç'' diye çağırırsanız size nekadar kızacağını,hatta darılp küseceğini;yanlışlıkla söylemişseniz hemen''Benim adım ağaç değil Amed' dir'' diyeceği kesindir.
  Bir kul olan insan kendi ismiyle çağrılmayıp başka uyduruk isimlerle çağrıldığı zaman nasıl kızıyorsa,kainatın Rabbi olan Yüce Allah,kullarının kendi kendisini uydurma isimleriyle çağırmasına,dua etmesine hiç razı gösterir mi?Bir insanı kendi ismiyle çağırmaya dikkat edeninsan,Cenab_ı Hakkı yüce isimleriyle çağırmazsa ne kadar anlayışsızlık gösterdiğini,ne kadar hata etiğini artık anlamalı!!...:lac:
  bir dua inş: EY KAİNATIN VE BÜTÜN YARATILMIŞLARIN RABBİ OLAN ALLAH'IM SENİ NOKSAN SIFATLARDAN TENZİH EDERİM BENACİZ Bİ ÇARE BİR KULUM SENDEN BAŞKA SIĞINACAK KİMSEM YOK SEN BAĞIŞLAYICI VE AFFEDİCİSİN KEREMİNDEN SUAL OLUNMAZ BENİM BİLEREK VE BİLMEYEREK İŞLEMİŞ ,İŞLEDİĞİM VE İŞLEYECEK OLDUĞUM GÜNAHLARIMI AFFET,BAĞIŞLA ALLAH'IM ÇÜNKİ SEN MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİSİN!! amin
  ecmain inş

 10. #10
  polatini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-08-2007
  Mesajlar
  3.538
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @polatini
  Allah razı olsun kardeş.. güzel ve özellikle ülkemizde çok iyi anlaşılması gereken bir konu...

 11. #11
  hıfz-ı lisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Yer
  İstanbul/Kartal
  Mesajlar
  2.188
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hıfz-ı lisan
  Şahsen hoşlanmadığım bir kelimedir.

  Dershanede felsefe hocası hep tanrı kelimesini kullanırdı. Sözünü yarıda kesip Allah deseniz olmuyor mu? dedim. Tabi olur, öyle derim dedi. Dersinde olduğumuz müddetçe duymadık birdaha..

  Önem verilmesi gereken bir mevzu.. sağolasın..

 12. #12
  azrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  13-11-2007
  Yer
  kayseri
  Yaş
  31
  Mesajlar
  116
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @azrak
  senden de razı olsun kardeşim yaradanı hakkıyle tesbih etmek gereklidir.Bizler yaratılmışlr olarak yetersiz kalıyoruz ama Yüce yaradan bizim için onu da kolaylaştırdı..o halde bu ısrar niyee??

 13. #13
  UBEYDUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  16-12-2006
  Yer
  göçmen
  Mesajlar
  2.453
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @UBEYDUN
  Alıntı azrak Nickli Üyeden Alıntı
  Cenab-ı hakkın,söylendiği zamankalp ve gönülleri dolduran ve kainatı manalandıran ''ALLAH'' ism_i celali ve doksan dokuz mübarek ismive sıfatları bulunuyorken onu başka uydurma isimlerle anmak ne kadar yakışıksız bir harekettir.Bilhassa ''ALLAH'' ismini söylememk için ısrarla ''tanrı'' kelimesini kullnmak iyi niyetten kaynaklanan bir düşünce değildir.
  İsmi Ahmet olan bir insana ''ağaç'' diye çağırırsanız size nekadar kızacağını,hatta darılp küseceğini;yanlışlıkla söylemişseniz hemen''Benim adım ağaç değil Amed' dir'' diyeceği kesindir.
  Bir kul olan insan kendi ismiyle çağrılmayıp başka uyduruk isimlerle çağrıldığı zaman nasıl kızıyorsa,kainatın Rabbi olan Yüce Allah,kullarının kendi kendisini uydurma isimleriyle çağırmasına,dua etmesine hiç razı gösterir mi?Bir insanı kendi ismiyle çağırmaya dikkat edeninsan,Cenab_ı Hakkı yüce isimleriyle çağırmazsa ne kadar anlayışsızlık gösterdiğini,ne kadar hata etiğini artık anlamalı!!...:lac:
  bir dua inş: EY KAİNATIN VE BÜTÜN YARATILMIŞLARIN RABBİ OLAN ALLAH'IM SENİ NOKSAN SIFATLARDAN TENZİH EDERİM BENACİZ Bİ ÇARE BİR KULUM SENDEN BAŞKA SIĞINACAK KİMSEM YOK SEN BAĞIŞLAYICI VE AFFEDİCİSİN KEREMİNDEN SUAL OLUNMAZ BENİM BİLEREK VE BİLMEYEREK İŞLEMİŞ ,İŞLEDİĞİM VE İŞLEYECEK OLDUĞUM GÜNAHLARIMI AFFET,BAĞIŞLA ALLAH'IM ÇÜNKİ SEN MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİSİN!! amin
  ecmain inş
  sizinle aynı duyguları paylaştığımı öncelikle belirtmeliyim.

  bende hadis alimi bir zatın kitabında aynı ibareyi gördüğümde sormuştum hocama

  verdiği cevab şöyleydi

  tanrı türkçe bir kelimedir türkçeye hakim olanlar bunu kullanmaktadır.

  fakat ben bize bunu dayatanların niyetlerinden dolayı sindiremiyorum dedi

  sindirme sorunu var

 14. #14
  azrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  13-11-2007
  Yer
  kayseri
  Yaş
  31
  Mesajlar
  116
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @azrak
  Alıntı UBEYDUN Nickli Üyeden Alıntı
  sizinle aynı duyguları paylaştığımı öncelikle belirtmeliyim.

  bende hadis alimi bir zatın kitabında aynı ibareyi gördüğümde sormuştum hocama

  verdiği cevab şöyleydi

  tanrı türkçe bir kelimedir türkçeye hakim olanlar bunu kullanmaktadır.

  fakat ben bize bunu dayatanların niyetlerinden dolayı sindiremiyorum dedi

  sindirme sorunu var
  Evet sevgili kardeşim haklısın ama kutsal,değişmeyen,yüce şeylerin başında ALLAH ism-i şerifi geliyor bence bu türkçeye hakim olma konusuna gelince niyet bozuk olursa yani dini değiştirmeye çalışan ve bunu yavaş yavaş ilk bakıldığında göze çarpmayacak bu gibi şeylerle başlıyo sonuçta insanların kulağı alışıyo ve onlarda demeye başlıyo bende çok sinirleniyorum :mad:ALLAH MÜNAFIKLARIN ŞERRİNDEN KORUSUN HEPİMİZİ amin

 15. #15
  cüneytkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  21-08-2007
  Mesajlar
  1.681
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @cüneytkaya
  Sual: Allah yerine tanrı demek caiz mi? Allah kelimesinin yabancı dillerde karşılığı var mıdır?
  CEVAP
  Allahü teâlânın isimleri Tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

  Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Dinimizde bunlardan doksandokuzu bildirilmiştir. Bunlara Esma-ül hüsnâ denir.

  Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir. Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu

  Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker ve müennes şekli vardır. Mesela Mabud-Mabude, Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, (Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır. (S.Ebediyye)

  Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]
  (Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]
  (Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]
  dinimizislam

 16. #16
  elcevaz13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  17-02-2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1.472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @elcevaz13
  Bizim eski atalarımız müslüman olmadan önce yaratıcı bir zâta inanıyorlardı. Belki kendilerine göre, değişik tanrıları da vardı. Ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile "Tengri" dedikleri zaman, zât-ı ulûhiyeti kasdediyorlardı. Bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı ve tanrı şeklini aldı ki, aslında mabud demektir ve Arapçadaki "İlâh"ın, Fransızcadaki "Diyo"nun, Farsçadaki "Hudâ"nın karşılığı olan bir kelimedir. Ama hiçbir zaman, Cenab-ı Hakk'ın bütün Esmâ-i Hüsnâsını câmî, İsm-i Zât olan Allah kelimesinin karşılığı değildir. Allah dendiği an,bütün kâinatta tecelli eden isimleriyle bir Zât-ı Ecell-i A'lâ akla gelir. Allah kelimesiyle anlaşılan budur. Yani O, Ma'bud-u Mutlak, Hâlık-ı Mutlak, Maksûd-u Mutlak, Rezzâk-ı Mutlak, Bâri-i Mutlak, Cemîl-i Mutlak'tır. İlh... Esmâ-i Hüsnâ'yı câmî Allah kelimesinde böyle umumi bir mânâ anlaşılır. Ve, bu îtibarla da Allah'ın (C.C) ism-i hâssıdır. Allah dendiği an bu Ma'bud-u Mutlak anlaşılır ve Vâcib-ül Vücûd akla gelir. Ama, tanrı dendiği zamân Yunanlının aklına Zeus gelir. Mısırlının Apis Boğası ve Hintlinin aklına da kendi inekleri... Demek tanrı kelimesiyle yerli-yersiz ma'but kelimesinin akla gelmesine karşılık, Lafz-i Celâle olan Allah kelimesi Vâcibül Vücûd'un ism-i hâssı olarak sadece o Esmâ-i Hüsnâ sahibi Zât-ı Zülcelâl-i akla getirir. Onun için bir insan, tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa, maksadını anlatamaz ve hata etmiş olur. Tanrı, ilâh kelimesi yerinde Hudâ, Diyo ve God yerinde kullanılabilir; fakat Allah yerinde değil.. AIlah, Cenâb-ı Hakk'ın Zâtının has ismidir. Onun için "LÂ İLÂHE İLLALLAH" diyoruz; fakat "Lâ Allah'a illallah" demiyoruz. Evvelâ ilâhlar, tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor, sonra da isbatta, Ma'bud-u Mutlak, getiriliyor ve sadece Allah vardır, deniliyor.
  Mevlid yazarı Süleyman Çelebi, bu hususu çok güzel tefrik ederek "Birdir Allah ondan artık tanrı yok" deyip, her iki kelimenin yerini de tayin ve tesbit etmiştir.
  Buna binâen bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında, hemen reaksiyon göstermemeli, o adamın maksadına bakmalı, Allah yerinde o mânâyı kullanmışsa tatlıca îkâz etmeli. Aksine, tehevvür gösterilmemeli. Hele günümüzde katiyyen!.. Asrın Getirdiği Tereddütler-1
  Muhammed Fethullah Gülen

Sayfa 1/3 123 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Demirtaş'la Çipras Arasındaki 7 Fark
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29-01-2015, 14:02
 2. Anne ile Baba Arasındaki Fark :)
  By Ah Min'el AŞK in forum MİZAH
  Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 06-12-2014, 23:10
 3. Resul ve Nebi arasındaki fark
  By Hattabi in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-04-2014, 21:27
 4. cumhuriyet ile demokrasi arasındaki fark?
  By battalgazi in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28-10-2010, 17:03
 5. GÜLLER Arasındaki fark
  By Berke in forum FOTO / KARİKATÜR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 15-09-2007, 13:50

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş