Etiketlenen üyelerin listesi

Sonuçlar: Sünnet diye sakal uzatanlar, cübbe sarık dolaşanlar neden saçlarınıda uzatmazlar...

Katılımcı sayısı
133. Anket kapatılmıştır
 • Saç uzatmak sünnet olmadığından

  43 32.33%
 • Sünnetin anlamını bilmeden her yaptıklarını üstünkörü yaptıklarından

  20 15.04%
 • İşlerine geleni yapıp, işlerine gelmeyeni yapmadıklarından

  38 28.57%
 • Bilmemki

  32 24.06%

Sünnet diye sakal uzatanlar, cübbe sarık dolaşanlar neden saçlarınıda uzatmazlar... 1. Saç uzatmak sünnet olmadığından 2. Sünnetin anlamını bilmeden her yaptıklarını üstünkörü yaptıklarından 3. İşlerine geleni yapıp, işlerine gelmeyeni yapmadıklarından 4. Bilmemki Erkek adama kısa saç yakışırmışmış... Sorunca böyle dediler her fırsatta cübbeyi, çarşafı, sakalı, sarığı savunanlar... Bu efendimize hakaret değil mi? Yoksa Peygamber efendimizin saçlarıda uzun değilmiydi...

Bu konu 30829 kez görüntülendi 112 yorum aldı ...
Sünnet diye sakal uzatanlar, cübbe sarık dolaşanlar neden saçlarınıda uzatmazlar... 30829 Reviews

  Konuyu değerlendir: Sünnet diye sakal uzatanlar, cübbe sarık dolaşanlar neden saçlarınıda uzatmazlar...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 30829 kez incelendi.

Sayfa 2/8 İlk 1234567 ... Son
 1. #17
  KARAMURAT-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-10-2007
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  4.706
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @KARAMURAT-3
  "Yemin ederim ki, Rasûlullah'ın rüyası doğrudur. O'nun dini haktır. Siz Mescid-i Haram olan Kabe'ye gireceksiniz. Allah'ın izniyle selâmet olarak(Orada başınızı) ya usturaya verip iyice kazıyacaksınız veya kısaltacaksınız. Allah sizin bilmediğinizi bilir. Size yakın bir fetih verdi,"

  Yani yakında Mekke'yi alıp fethedeceksiniz, demektir. Kısa saç kısalmaz. Bu âyet uzun saçlılara söyleniyor, "İster saçınızı usturaya verin, isterseniz kısaltın." buyuruyor. Uzun saçlı olunacağına en büyük delildir.

  (Sûre-i Taha, Ayet 94)

  "(Harun) Ey annemin oğlu! dedi, saçımı, başımı yolma! Ben senin: İsrail oğullarının arasına ayrılık düşürdün; sözümü tutmadın! demenden korktum."

  Musa (Aleyhis selâm) kardeşi Harun (Aleyhis selâm)'un saçını eline dolayıp çekiyor, itiyor. Tartaklayıp o vaziyette saçından çekerek sürüyor. Kısa saçla ne tutup tartaklanır ne de onunla adam sürünmez ve yolunmaz.

  (Sünen-i İbn-i Mâce, Cild 9, Hadîs No: 3631)

  Türkiye'de ve dünyada 60 lı yıllarda hippi modası varmış. Saçları uzun erkekler. Bunlar "savaşma se...." diyorlarmış. Sloganları böyleymiş.

  70 li yıllarda uzun saçın yerini kabarık saçlar almış. Yani şu andan türkçemizde yanlış da olsa kabarık saçlı erkeklere uzun saçlı diyorlar.

  Mesala babası "oğluna saçların uzamış git kestir". diyor. Gerçekte saçı uzun olduğu için değil. Kabarık olduğu için.


  90 LI VE 2000 li yılarda saçı uzun(omuzlara kadar) fakat sakalı olmayan bir çok genç var. Hatta bu gençlerden namaz kılanlar bile var.


  Aczmendi adında sapık bir tarikat vardı. Bu tarikat mensuplarıda uzun saçlı ve sakallı insanlardı. Tarikat lideri Müslüm Gündüz zina yaparken suç üstü yakalamışlardı. Sonra bu tarikatı kapattılar.


  Hz.Musa'nın kardeşi Hz.Harun ve peygamberimizin saçlarıda zaman zaman kabarık olabilir.Zaman zaman da kısa olabilir. Uzun değildir.

 2. #18
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))

 3. #19
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  yukarıda da söylediğim gibi Efendimiz s.a.v. 'in saçlarının örülecek kadar uzun olduğu hiç bir sahih rivayette yoktur ancak kulak memelerine kadar uzatmıştır
  saçlarını bazen uzatır bazen kısaltırdı, bizlerde Ehli Sünnet alimlerimizin tavsiyeleri üzere fitne zamanda kafir ve kızılbaşlara benzememek adına kısa saçı tercih ediyoruz.,
  ilk sayfadaki açılan konudaki yazıların çoğu uydurmadır ben o kadar araştırma yaptım o kadar alimlere sordum hiç böyle rivayetlere rastlamadım
  Allah hidayet versin diyorum

 4. #20
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  Saçlarını kazıtmak suretiyle Kur'an-ı Kerim okuyanlar hakkında

  (Sünen-i ibn-i Mâce, Cild 1, Hadîs No: 175)
  "Enes ibn-i Mâlik (Radiyallâhu anhu)'den: Peygamberimiz (Sallallâhu aleyhi vesellem) Efendimiz Hz. şöyle buyurdu dediği rivayet edilmiştir:

  - Son zamanlarda veya bu ümmet arasında öyle bir kavim çıkacaktır ki, Kur'ân okuya*caklar. Fakat okudukları Kur'ân onların boğazlarının çemberelerini veya boğazlarını geçmeyecektir. Onların alâmeti başlarını kazımak suretiyle traş olmalarıdır. Siz onları gördüğünüz veya onlara rastladığınız zaman hemen onları öldürünüz."573

  Peygamberimiz (Sallallâhu aleyhi vesellem); hem Kur'ân-ı Kerim'i ağızlarında okuyacaklar, Kur'ân'ın nuru onların gırtlaklarından aşağı inmeyecek. Onların alâmeti, başlarını usturaya verecekler. Hem de onları gördüğünüz yerde öldürün! buyuruyor. Peygamberimiz (Sallallâhu aleyhi vesellem) bundan daha ağır nasıl konuşsun! Şimdi bizim sünnet üzere kulak yumuşağına kadar bıraktığımız saça "hippi, şarkıcı saçı, bu ne pislik, zamaneye neden uymuyorsunuz?" diyorlar. Peygamberimiz (Sallallâhu aleyhi vesellem); "Başlarını usturaya vermiş, ağızlarında Kur'ân okuyan kavmi görürseniz öldürün." buyuruyor. Siz müslüman olarak başını usturaya vermeyi güzel, makul karşılıyorsunuz. Saç bırakanlara da karşı çıkıyorsunuz.

  yukarıdaki saçmalığa bakarmısınız o zaman Hacca giden her müslümanı öldürmek lazım yukarıdaki iddaya göre
  Efendimiz s.a.v. hacca giderken saçlarını usturaya vurur kazıtırdı, hem onları gördüğünüz yerde öldürün diyecek hem kendisi yapacak böyle bir saçmalık olamaz
  bu Efendimiz s.a.v.'e ve onun sünnetini yaşamaya çalışanlara atılan bir iftiradır.
  Rabbim herşeyi görüyor, bunların hepsi birer birer kaydoluyor, hesap günü gelecek elbet.
  Olayın aslını bilmeden kendi gözlüklerinden bakanlar,uzun saça sünnete uygun olduktan sonra kimsenin karşı çıktığı yok sebeibini ise yukarıda yazdım. Kısa saçı tercih edilmesnini sebebide Ehli Sünnet alimlerinin eserlerinde mevcuttur.
  Allah akıl fikir hidayet versin, hadis ve ayetlere kendi istedikleri gibi mana verenler, yukarıdaki hadis doğru ama bir kısmı doğru geri kalan kısmı uydurulmuş, saçlarını kazırlar kısmı uydurulmuş.
  hatta bu hadisdir diye fitne sokanlar çok büyük bir hata yapmaktadırlar.

 5. #21
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  işte bu yukarıda uydurma kelimeler eklenen hadisi şeriflerin orjinalleri aşağıdaki gibidir içlerinde hiç saçları kazınmış ibaresi yoktur bu şekilde hadislerin arasına uydurma kelimeler katarak bazı cemaatleri ve Ehli sünnet alim ve müslümanları hedef gösteren ve bu sapıkların sözlerine inanan ve onların pis oyunlarına alet olan cahillere sesleniyorum
  bu büyük bir vebal büyük bir iftiradır hesap günü elbet gelecektir.

  Abdullah İbn-i Ömer -radiyallahu anhümâ-dan rivayet edildiğine göre, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

  İleride genç bir grup ortaya çıkacak. Bunlar Kur’an’ı okuyacaklar, ancak okudukları gırtlaklarından aşağıya geçmeyecek.

  Onlardan bir grup çıktıkça kökleri kazınacaktır. Nihayet onların bu sürdürdüğü hile ve aldatma esnasında deccal çıkacaktır.”

  Abdullah İbn-i Ömer -radiyallahu anhümâ- der ki:

  “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-in ‘Onlardan bir grup çıktıkça kökleri kazınacaktır.’ ibaresini yirmi kereden fazla işittim.” (Kütüb-ü Sitte Muhtasarı Tercümesi, Cilt: 16 sh: 530)


  Sizin aranızda öyle zümreler türeyecek ki, siz onların namazlarının yanında kendi namazlarınızı, oruçlarının yanında kendi oruçlarınızı, iyi işleri yanında kendi iyi işlerinizi küçük göreceksiniz, yani onların yaptıkları işler dıştan sizinkinden üstün görünecektir.

  Onlar Kur’an da okuyacaklar. Fakat Kur’an’ın feyzi onların boğazlarından öteye geçmeyecektir. Yalnız dilde kalacaktır.

  Nitekim onlar, okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklar. Okun sahibi avı delip geçen okun demirine bakar, kana benzer bir şey göremez. Sonra ağaç kısmına bakar, bir şey göremez. Yelesine bakar, orada da bir şey göremez. Sonra ava dokunmadı mı diye kirişe gelen fok denilen yere bakar, orada da bir iz göremez.” (Buhari. Tecrid-i Sârih: 1783)


  Şüphesiz ki benden sonra ümmetimden bir zümre gelecektir. Onlar Kur’an okuyacaklar, fakat Kuran’ın feyzi onların boğazlarından öteye geçmeyecektir. (Yalnız dilde kalacaktır.) Nitekim onlar okun avı delip geçtiği gibi dinden çıkacaklar, bir daha da ona dönemeyeceklerdir. İşte bütün insanların ve hayvanların en kötüsü bunlardır.” (Müslim: 1067)

 6. #22
  grozny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  27-09-2007
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @grozny
  Saç sakal cübbe sarık vs...bunların dinle alakası yok.Bunlar yaşanılan toluma iklime göre değişen şeylerdir.
  Ancak bu gibi şeylerin sünnet olduğuna inanıp sonra sakalı kesip bıyık bırakanlar,saçı kısa tutanlar işlerine geleni alıp işlerine gelmeyeni tevil edip uymamayanlar çelişki içerisindeler,samimi değiller,kanaatindeyim.

 7. #23
  dostluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-06-2007
  Yer
  istanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.663
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dostluk
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  Saç sakal cübbe sarık vs...bunların dinle alakası yok.Bunlar yaşanılan toluma iklime göre değişen şeylerdir.
  Ancak bu gibi şeylerin sünnet olduğuna inanıp sonra sakalı kesip bıyık bırakanlar,saçı kısa tutanlar işlerine geleni alıp işlerine gelmeyeni tevil edip uymamayanlar çelişki içerisindeler,samimi değiller,kanaatindeyim.
  bal gibide dinle alakası var ,sünettir bunlar !sünneti nasıl inkar edersiniz siz ?! yapmayabilirsiniz yapamayabilirsiniz fakat sünnet olan şeylere dinle alakası yok diyemezsiniz! TÖVBE YARABBİM NE GÜNLERE KALDIK !

 8. #24
  muğlakgölge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  19-04-2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  997
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @muğlakgölge
  ben 6 senedir sünnet niyetiyle sakal bıraktım inş.
  sac uzatmayı da düşünüyorum ama saclar pek cıkmıyor nedense

 9. #25
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  15.971
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  Saç sakal cübbe sarık vs...bunların dinle alakası yok.Bunlar yaşanılan toluma iklime göre değişen şeylerdir.
  Ancak bu gibi şeylerin sünnet olduğuna inanıp sonra sakalı kesip bıyık bırakanlar,saçı kısa tutanlar işlerine geleni alıp işlerine gelmeyeni tevil edip uymamayanlar çelişki içerisindeler,samimi değiller,kanaatindeyim.
  Yine aynı terane ! Kılık ve kıyafetin dinle alakası yokmuşmuş !
  Cübbe ve sarığın müslümanlıkla işi yoksa, FÖTER ŞAPKA'nın olabilir mi acaba ? Ha ne dersin grozny efendi ? Peki ya sadece çenede bırakılan KEÇİ SAKAL ! - ya da nam-ı diğer Sam Amca Sakalı - Bunların müslümanlıkla alakası olamaz mı ?
  İskilip'li Atıf Hoca sağ olsaydı bu adama ne derdi acaba ?

 10. #26
  grozny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  27-09-2007
  Mesajlar
  522
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @grozny
  Madem Peygamberimizin kıyafeti sünnet o zaman neden araplar gibi giyinmiyorunuz?
  Peygamberimiz yeni bir kiyafet tarzı getirmiş değildir.Kavmi nasıl giyiniyorsa O da aynı şekilde giyinmiştir.

  Hz.Adem peygamberden Hz<.Muhammede kadar gelen bütün dinlerin ismi islamdır.Hepsinin mesajı aynıdır.Kılık kıyafet dinin bir parçası ise Hz.Ademden Hz.Muhammede kadar bütün peygamberlerin aynı şekilde giyinmeleri gerekir.
  Şunu da biliyoruz peygamberlerin hepsi ortadoğuya gelmemiştir,bütün kavimlere peygamberler gelmiştir.Türk kavmine gelen peygamberler ortasya bozkırlarında arap entarisi ile tiril tiril gezdiler öyle mi?
  Veya eskimolara gelen peygamberler veya iskandinavya ülkelerine gelen peygamberler...
  İnsanlığın kurtuluşu olan bir dini ne hale getirdiğinizin farkına varın.
  Saç sakal,şalvar,cübbe,takke,çarşaf....dini.
  Yazık....

 11. #27
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  15.971
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  Madem Peygamberimizin kıyafeti sünnet o zaman neden araplar gibi giyinmiyorunuz?
  Peygamberimiz yeni bir kiyafet tarzı getirmiş değildir.Kavmi nasıl giyiniyorsa O da aynı şekilde giyinmiştir.
  Hz.Adem peygamberden Hz<.Muhammede kadar gelen bütün dinlerin ismi islamdır.Hepsinin mesajı aynıdır.Kılık kıyafet dinin bir parçası ise Hz.Ademden Hz.Muhammede kadar bütün peygamberlerin aynı şekilde giyinmeleri gerekir.
  Şunu da biliyoruz peygamberlerin hepsi ortadoğuya gelmemiştir,bütün kavimlere peygamberler gelmiştir.Türk kavmine gelen peygamberler ortasya bozkırlarında arap entarisi ile tiril tiril gezdiler öyle mi?
  Veya eskimolara gelen peygamberler veya iskandinavya ülkelerine gelen peygamberler...
  İnsanlığın kurtuluşu olan bir dini ne hale getirdiğinizin farkına varın.
  Saç sakal,şalvar,cübbe,takke,çarşaf....dini.
  Yazık....
  grozny,
  Yine çuvalladın arkadaşım !
  Çünkü, sıcak ülkelerde pamuklu veya keten elbise giyesin cübben veya diğer giysilerin peygamberinkine benzer sünnete uymuş olursun. Soğuk ülkelerde aynı giysilerin pamuklusunu ve ketenini değil, yünlüsünü ve kaşmirini giyersin ol zaman dahi yine sünnete uymuş olursun ! Sıcak ve soğuktan nasıl koruncağını bilemeyen insan var mı yeryüzünde ?
  Saçmalıyorsun ve sonra da bu saçmalıklarına başkalrının da inanmasını istiyorsun !bazı ataalrımız bu kılık-kıyafet yüzüğnden ser vermişler fakat inançlarına halel getirmemişler, senin daha bundan haberin bile yok !

 12. #28
  Çöl Aslanı
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  İnsanlığın kurtuluşu olan bir dini ne hale getirdiğinizin farkına varın.
  Saç sakal,şalvar,cübbe,takke,çarşaf....dini.
  Yazık....  Kendinizi şu iki resimle kıyaslayın bakalım hangisine daha çok benziyorsunuz sayın GROZNY. Kim kime benzemeye çalışırsa ondandır.

  VE

  Aynı cümleyi size yöneltiyorum sayın GROZNY!

  İnsanlığın kurtuluşu olan bu dini ne hale getirdiğinizin farkına varın.
  Amerikan traşı, blue jean, kot pantolon, takım elbise, sinekkaydı tıraş, başı örtülü-açık ama vücud hatları belli tesettür, gelinlik..... dini.
  Çok Yazık.
  Bütün bunları Şer-i Şerifin, Sünneti Seniyyenin neresinde buldunuz. Bizim şalvarın sakalın vs. hepsinin sünnette yeri var elhamdülillah.


  (Bu tür giyinen ama sünnet olan kıyafeti inkar etmeyen kardeşlerimi tenzih ederim)

 13. #29
  KARAMURAT-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-10-2007
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  4.706
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @KARAMURAT-3
  Uzun saçla ilgili yaşanmış ilgiç bir olayı yazayım.
  Akrabalarımızdan biri anlattı.
  "50-55 yaşlarında entel tipli uzun saçlı ,sakalı olmayan bir adam her cuma mescidimize gelirdi. Herkesin dikkatini çekerdi.
  Bir cuma günü namazda arkamda kılıyordu.Ben secdeye vardığımda yanlışlıkla onun saçını ayaklarımla sıkıştırmışım.Ben oturdum.Adam saçını kurtarmak için bayağı uğraştı.Bende namazımı bozmamak için ayağımı çekmedim.Daha sonra kıyama kalkınca adam rahatladı.Uzun saçını kurtardı.
  Bir dahaki cuma'ya uzun saçlarını keserek gelmişti"

 14. #30
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  Saç sakal cübbe sarık vs...bunların dinle alakası yok.Bunlar yaşanılan toluma iklime göre değişen şeylerdir.
  Ancak bu gibi şeylerin sünnet olduğuna inanıp sonra sakalı kesip bıyık bırakanlar,saçı kısa tutanlar işlerine geleni alıp işlerine gelmeyeni tevil edip uymamayanlar çelişki içerisindeler,samimi değiller,kanaatindeyim.
  Bunlar Sarıkla ilgili deliller biz senin gibi işkembeden konuşanların değil Allah ve Resülünün , Ehli Sünnet alimlerinin sözlerini dikkate alıyoruz.

  Günümüzde dini mevzular için biraz amiyane "ağzı olan konuşuyor" sözü çok uygun düşüyor. "Bu dinde yoktur" "böyle hadis yoktur" "dinimizce şu şöyledir" "dinimizce böyle olacağını sanmıyorum" ve benzeri pek çok sözleri pek çok kimseden duyuyoruz.

  Halbuki müslümanlar olarak en çok hassas olmamız gereken mevzu dini mevzular olmalıdır. Hz. Muaz (ra) Peygamberimiz asv'dan nasihat isteyince "şuna dikkat et" diyerek diline işaret etmiş, Muaz'ın "Ya Resulallah! Konuştuklarımızdan mesul muyuz? Sorusuna da "anan seni kaybetsin! İnsanları yüzükoyun cehenneme düşüren bu dilleridir" demişti. (Tirmizi: c.5.s.11)


  İşte günümüzde bilip bilmeyen herkesin konuştuğu mevzulardan biri de "sarık" mevzuudur. Bazıları sarıkla ilgili hiçbir hadis olmadığını söylerken, bazıları da sarıkla ilgili bazı hadislere dillerini uzatıyorlar. Bu yazımızda sarıkla ilgili hadisleri ele alacağız.  Birazcık siyer ve hadis ilmine ıttılaı olan peygamberimizin sarık sardığına itiraz etmez. İtiraz eden cehaletinden eder. Peygamberimizin ahir zamanda geleceğini haber veren eski kutsal kitaplarda bile ondan "Sahibüt Tac" diye bahsedilir [1]. Tacdan kasıt "sarık"tır. Peygamberimizin krallar gibi taç takmadığı, ama sarık sardığı herkesin malumudur. Pek çok hadis kitabında "El-Amame" "El-Amaim" ismiyle sarıklardan bahsedildiği gibi, yine pek çok hadis kitabında müstakil "El-Amaim" yani "sarıklar" isimli bablar (konu başlıkları) da vardır. Bir iki misal verelim:

  Cabir (ra)den rivayet edilmiştir:
  "Sarıkla kılınan iki rekat namaz sarıksız kılınan 70 rekat namazdan daha üstündür."
  Deylemi. Müsnedi Firdevs.c.2.s.265.hn.3233
  (Başka bir rivayette şöyledir: "Sarıkla kılınan nafile veya farz bir namaz, sarıksız kılınan 25 namaza denktir. [9]")

  Rükane (ra)den rivayet edildiğine göre peygamberimiz asv şöyle buyurmuştur:
  "Bizimle müşrikler arasındaki fark bizim külahlar üzerine sardığımız sarıklardır."
  (Tirmizi.C.4.S.247, Ebu Davud.C.2.S.452 , Hakim Müstedrek.C.3.S.511, Taberani. Mucemi Kebir.C.5.S.71, Müsnedi Ebu Yala.C.3.S.5, Beyhaki. Şuabu İman.C.5.S.175 [4])

  Hz. Ali (ra)den rivayet edilmiştir:
  Gadiri Hum günü resulullah asv bana sarık sardı ve ucunu arkama sarkıttı ve sonra şöyle dedi: " Allah Azze ve Celle beni Bedir ve Huneyn günü bu şekilde sarık sarmış meleklerle teyid etti. Muhakkak ki sarık küfür ile iman arasını ayırıcıdır."
  Müsnedi Tayalisi.C.1.S.23, Beyhaki. Süneni Kübra.C.14.S.10

  Tabiinden Halid b. Ma'dan (ra)den rivayet edilmiştir:
  Nebi sav'e sadaka olarak elbiseler geldi. Onu sahabeleri arasında taksim etti ve şöyle dedi: " Sarık sarınız ve sizden önceki milletlere muhalefet ediniz." [5]
  Beyhaki. Şuabu iman.c.5.s.176

 15. #31
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  Buda Sakalla ilgili hadisler , Alimlerin delilleri bir zahmet okurmusun Grozny belki hidayet bulursun.

  "Bıyığı iyice kısaltınız, sakalı uzatınız. Bıyığı iyice kısaltınız, sakalı uzatınız böylece yahudilere benzemeyiniz


  ALLAH'a ortak koşanlara muhalefet ediniz, sakalı bol bırakınız bıyığı kısaltınız." (Hadis Şeriflerin kaynağı: Buhari K. Libas BI'fail-lihâ C. Sağir 1/13)

  Bıyığı kısaltmayan bizden değildir. (Tirmizi K. Edeb B.16 Hn 2762)
  Bıyıklarınızı kısaltınız İsrailoğulları bıyıklarını kısaltmadıkları için (bazı) kadınları zina ettiler. C.Sağir 2/87 Levmiûl-Ukul 3/562


  Kisra'nın elçileri, Efendimizi (SAV) yemen'e götürmek için ve kisranın tehditlerini içeren bir mesajla huzura çıktıklarında. Efendimiz (SAV) bu iki kişinin bıyıklarını uzatıp ,sakallarını kısalttıklarını gördü ve onlara bakmak istemedi ve buyurdu: "Yazıklar olsun size! Bunu size kim emretti?" Onlar "Rabbimiz (kisra) emretti" deyince, Efendimiz(SAV) :"Lakin benim Rabbim bana sakalımı uzatıp bıyığımı kısaltmamı emretti." Buyurdular. İbni Kesir, Ebu Nuaym, İbnül Cevzi

  Mecusilerden sakalını kazımış bıyığını uzatmış bir adam Efendimiz'in (SAV) huzuruna geldiğinde, Efendimiz (SAV) sordular: "Bu ne haldir?", o kişi "Bizim dinimizde böyledir" diye cevap verince "Lakin bizim dinimizde, bıyık kısaltılıp, sakal uzatılır" buyurdu. İbni Ebi Şeybe, Süyuti, Dürül Mensur

  "On şey fıtrattandır: Bıyığı kısaltmak, sakalı uzatmak,misvak kullanmak,buruna su çekmek, tırnak kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak,kasıkları traş etmek, su ile taharetlenmek

  "Bıyıkları son derece kesin (makasla) , sakalları bırakın" Buhari, Libas:63

  "Bıyıkları kesin,sakalları salın, Mecusilere (ateşperest) muhalefetedin" Müslim, Taharet:16

  "Bıyıkları kesin, sakalları bırakın, yahudilere benzemeyin" Tahavi Meânil-âsâr:4/230 , Ali el müttaki, Kenzül Ummal

  "Erkekleri sakallarıyla, kadınları saç örgüleriyle süsleyen ALLAH'ı C.C. tesbih ederim" el Acluni,Keşfu'l-Hafa:1447

  "Halik'e (Yaratıcıya) isyan hususunda, hiçbir mahlukata itaat yoktur." İbni Ebi Şeybe

  "Sünnetimden dönen benden değildir." Buhari, Müslim

  "Bıyığı almak dindendir." Beyhaki, Şuabul İman:6452

  "Bıyığını uzatanın ALLAH-u Teâlâ duasını kabul etmez" Deylemi, Müsned'i Firdevs:5648

  "Bıyığını kısaltan bir adam gördüğünüzde, işte o sizin en hayırlılarınızdandır. Bıyığını uzatan bir adam gördüğünüzde, o da sizin en şerlilerinizdendir."

  Deylemi, Ahkamul Mezahib fi etvaril Liha veşşevarib:90

  "On haslet vardır ki Lut kavmi onlar sebebiyle helak oldular. Benim ümmetimde onlara bir huy ilave edecektir. Erkeklerin birbirleriyle livata etmesi, çamurdan yapılmış küçük yuvarlak cisimleri atmak, sapan atmak, güvercin uçurtmak, def çalmak, içki içmek, sakal kesmek,bıyığı uzatmak, ıslık çalmak, alkış yapmak ve ipek giymektir.

  Hanefi Mezhebine göre sakalı traş etmenin hükmü "HARAM" dır. Şafii mezhebinde Tahrimen mekruh (harama yakın) denilse de imam Şafii'nin "Ümm" isimli eserinde haramlığına fetva verdiği bildirilmiştir. Ayrıca Maliki ve Hanbeli mezheblerinde haram olduğu bildirilmiştir.


  (İmam-ı Azam Ebû Hanefi'nin hükmü için "Mezahib-u Erbaa ve Dürrül Muhtar" ) (Harama helal diyen , helal'e haram diyen kafir olur. Resulullah'ın Emirlerini ve Sünnetini inkar etmenin tehlikeleri için yukarıdaki ayetleri okuyunuz.)

  Bazı melekler aralarında yemin ederken "Ademoğlunun yüzünü sakal ile ziynetlendiren ALLAH'a C.C. yemin olsun" derler.

  Sakal hilkatin tamamındandır . "Hilkatte dilediğini ziyade eder" 35- Fâtır: 1 Ayeti Kerimesinde murâd sakaldır denilmektedir. (Garibut Te'vil)

  İbrahim b. Edhem duaların kabul edilmemesindeki sekiz sebepten biri olarak şunu göstermiştir; "Peygamberi SAV sevdiğinizi iddia ettiniz fakat sünneti ile amel etmediniz".

  Sakalı traş eden "FISK" ve "HARAM" işlemektedir. Ümmetin sünneti terketmesi arkasından farzları terketmeyi getirmiştir. Farzları terketmenin ardından ise dinin terkinin gelmesinden korkulur.

  Sakala buğz etmek (kin gütmek) çok tehlikelidir. Buğzettiğiniz sakalın sahibi bunu Resulullah'ın emrini yerine getirmek için bırakmıştır. Sakala kin gütmenin sonucu; Sünnet olan sakala kin güden dolayısıyla Sünnetin sahibine yani farkına bile varmadan Resulullah 'a SAV kin gütmüş olur (Bu Kur'an'a buğzeden kişinin direk ALLAH'a C.C. buğzetmesi gibidir.) .

  Ahirette şefaatten mahrum kalabileceği gibi, Ümmetin içindeki cennetlik olduğu bildirilmiş Fırka-i Naciyeden (Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat) irtihal etmiş olur.

  Peygamberimizin (SAV) Ashabının ve Sahabelerinin (RA) içersinde sakal traş eden bir tek erkek yoktur.

  Ayrıca "Tabiîn" denilen ve Peygamberimizin (SAV) Ashabını (RA) gören mü'min erkeklerden de sakalını traş eden bir tek kişinin haberi ulaşmamıştır.

  Peygamberimiz (SAV) kafirlere benzemeyi menetmiştir. ("Kim bir kavme benzerse onlardandır" buyurdular. Ebû Davud,Ahmed İbni Hanbel)Kalpteki muhabbet, zahirde benzemeyi gerektirdiği gibi görünüşte benzemekte kalbe bir nevi dostluk ve sevgi getirir.

  Bazıları sakalsız bazı alimleri delil gösterirler, oysaki Peygamberinin (SAV) sünnetine uymayanın ameli şeriat'ı garrâ'da nasıl huccet (delil) olabilir.

  "İslam şekil dinimi" diye de soru soranların ise,Mekke'de bütün hacıların neden ihrama büründüklerini açıklaması gerekir.

  Temizlik imandandır ben temizlik için traş oluyorum diyen, Efendimiz'in (SAV)sakal bırakma emriyle alay etme, haramı temizlik ve vacibi pislik saydığından küfür tehlikesine düşmüştür.

  Sakalı kesip bıyıkları uzatmak kimlerin adeti idi: Kisra âli (acem hükümdarının hane halkı), acem mecusileri (ateşperestler), lut Kavmi,Hind yahudileri, kendilerini kadınlara benzetenleri, eşcinsellerin, yahudi ve hristiyanların, şii ve Alevilerin , v.s.

  Sakal için hanımdan izin almak kesinlikle gerekmemektedir. Hanım razı olmasa da bırakmak mecburiyetindedir. Ayette "Erkekler kadınlar üzerine ziyadesiyle hakimdirler". Erkek hanımına saçını traş etmesini emretse kadının itaat etmesi gerekmez(Erkeğin sakalı kesmesi menedildiği gibi kadınında saçlarını traş etmesi menedilmiştir zira erkeğin sakalı ve kadının saçı fıtrattandır, kesilmesi fıtrata müdahaledir. ). (Ayrıca İslâmda çok mukaddes olan anne ve baba dahi sakalı kesmeni emretse hükmen sakalı kesemezsin , (ALLAH C.C. ve Resulünün SAV hakkı anne ve babadan üstündür.)

 16. #32
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  36
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı
  Madem Peygamberimizin kıyafeti sünnet o zaman neden araplar gibi giyinmiyorunuz?
  Peygamberimiz yeni bir kiyafet tarzı getirmiş değildir.Kavmi nasıl giyiniyorsa O da aynı şekilde giyinmiştir.

  Hz.Adem peygamberden Hz<.Muhammede kadar gelen bütün dinlerin ismi islamdır.Hepsinin mesajı aynıdır.Kılık kıyafet dinin bir parçası ise Hz.Ademden Hz.Muhammede kadar bütün peygamberlerin aynı şekilde giyinmeleri gerekir.
  Şunu da biliyoruz peygamberlerin hepsi ortadoğuya gelmemiştir,bütün kavimlere peygamberler gelmiştir.Türk kavmine gelen peygamberler ortasya bozkırlarında arap entarisi ile tiril tiril gezdiler öyle mi?
  Veya eskimolara gelen peygamberler veya iskandinavya ülkelerine gelen peygamberler...
  İnsanlığın kurtuluşu olan bir dini ne hale getirdiğinizin farkına varın.
  Saç sakal,şalvar,cübbe,takke,çarşaf....dini.
  Yazık....
  Ne tarih okumuşsun, ne fıkıh okumuşsun, ne de Efendimiz s.a.v'in sünneti hakkında bilgin var, siyerde okumamışsın sanırım.
  Belki okumuşsundur ama gözünde günşe gözlüğünü unuttuğun için.
  Onun yaptığı herşeyin kavli,fiili sünnetleri olduğunu görememişsin.
  Kim ahir zamanda fitne zamanda (yani senin gibi sünneti inkar eden fitnelerin çıktığı zamanda) terk edilmiş bir sünnetimi yaşatırsa ona 100 şehid sevabı verilir hadisi şerifini okumamışsın.
  Yada bütün bunları gayet iyi okuduğun halde işine gelmediği için böyle yapıyorsun.

  Eğer kılık kıyafet mühim önemli olmasaydı bir iş görüşmesine giden bir insan en güzel , en yeni kıyafetlerini giymez, saçını başını düzeltip güzel kokular sürmesine gerek kalmazdı.
  Eğer kılık kıyafet bu dinin bir parçası olmasaydı Osmanlı Ecdadımızı yıktıklarında dini ortadan kaldırmak isteyenler hiç fazla vakit kaybetmeden kılık kıyafet kanunu yapılmazdı.
  Eğer kılık kıyafet bu kadar önemli olmasaydı alimler sarıklarını çıkarmaları konusunda zorlama dayatma yapıldığında idamı göze almazlardı.

  Efendimiz s.a.v. de kendi heva ve hevesine göre konuşmadığına göre yaptığı her hareket her davranış ve fiil Rabbimizin emrettiklerinden başkası olmadığına göre
  Rabbimizin hoşlanmadığı bir işi yapmadığına göre
  Ayrıca Rabbimizin Kur'an'da "O'nda size güzel örnekler var" diye ayetle desteklediği
  "O sizne ne emretmişse alın neyi men etmişsa onu terk edin" diye ayet indirdiği halde
  "De ki Habibimi Eğer Allah'ı seviyorsanız Resülüme uyun" diye ayet indirdiği halde neden hala onu anlamaya çalışmıyorsunuz.

  Ama sen ve senin gibi düşünenler bunları anlayamadığınız için belkide anlamak istemediğiniz için bu şekilde hiç bir ilmi söze dayanmaksızın işkembeden atıp tutuyorsunuz. Belki de Efendimiz s.a.v. bir postacıdır o sadece Kur'an'ı indirdi görevi bitti diye düşünebilirsiniz.

  Ama öyle sizin tahmin ettiğiniz gibi değil, Her ümmetten bir şahid senide ümmetinin üzerine şahid getirdiğimde onların hali nice olur diyor Rabbimiz Kur'an'da
  Efendimiz s.a.v.'in işi bittiyse madem bu ayeti neden indirdir Rabbimiz anlamaya çalışın biraz. Bu ayet kıyamete kadar geçerli olduğuna göre bizi görüyor demekki , görmeyen biri hiç şahitlik yapabilirmi?

  Efendimiz s.a.v. "kim bir kavme benzerse o onlardandır buyuruyor."
  O ki tırnaklarını keserken bile Yahudi ve Hristiyanlara benzememek için tırnak kesiş şeklini değiştirmiştir.

  Günümüzdeki bu elbiseler bizlere Yahudi'lerden ithal edilmiştir. Osmanlı ecdadımız 600 yıl boyunca Efendimiz s.a.v.'in elbise sünnetini ülkemizde yaşamıştır.
  Müslüman ülkelerin hepsine bir bakın hepsinin kıyafeti islami şekildedir.
  Tek farkı sıcak bölgelerde entari giyilmektei, ülkemiz 4 mevsimi yaşadığı dağlık , ovalık alanlara sahip olduğundan dolayı bol ve şalvar sünnet tercih edilmektedir.

  ama kesinlikle kısa ceket, dar pantolon, fotör şapka şeklinde Yahudi ve Hristiyanların elbiselerine itimat etmemiş onları giymemişlerdir.

  Her inancın , her milletin kendilerine has kıyafetleri olduğu gibi , islamında kendina has kıyafetleri vardır. Tesettür ayetle sabittir bu ayeti tefsir eden alimler bu ayete uygun elbiseleri Çarçaf,Ferace,CAr,Erzurum Bölgesinde Ehram, Karadeniz Bölgesinde atkı Şalvar şeklindedir diye tefsir etmişlerdir.
  Efendimiz s.a.v. 'in erkekler için giyecekleri elbiseler ise hadisi şeriflerde zikredilmiş sahih kaynaklarda belirtilmiştir.
  bir Hadisi şerifte " Allah c.c. bol giyinene rahmet eder" buyurmuştur. Kendisi de bol giyinmiş, cübbe ,şalvar giydiği sahih hadis kitaplarında mevcuttur.

  Diğer peygamberlere gelince bütün peygamberlerin sakallı oldukları , sarıklı oldukları bir çok sahih kaynakta geçmektedir.
  Nitekim Harun a.s.'ın sakalı olduğuda Kur'an'da ayetle sabittir. Yusuf a.s. sarığıda Topkapı sarayında müzede bulıunmaktadır.

  Siz şimdi diyeceksiniz müşriklerde sakallıydı, onlarında sarıkları vardı evet doğru onlarda sakallıydı onlarında sarıkları vardı fakat Efendimiz s.a.v onlara muhalefet etmek için bıyıklarınızı kısaltın sakallarınızı uzatın emrini verdi.
  Müşrikler sarıklarını takkesiz sararlardı Efendimiz s.a.v. Sarıklarınızı takkeler üzerine sarın buyurdu onlara benzememek için.
  Ama hiç bir rivayette sarık sarmayın, yada sakalınızı traş edin buyurmamıştır hatta sakalını traş eden elçilerin yüzlerine dahi bakmamıştır.
  Kadının erkeğe erkeğin kadına benzemesini lanet etmiştir.

  Bizim delillerimiz ayet ve hadisler sizin delilleriniz sadece işkembeden atılmış itiraz ve inkar başka bir delininiz yok hadi tersini iddia eden ayet ve hadis gösterin görelim.
  bundan önceki yazdığım cevaplarda sarık ve sakalla ilgili deliller yazmıştım onuda bir zahmet okuyun.

Sayfa 2/8 İlk 1234567 ... Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sakal bırakmakla ehli sünnet olunmaz ..
  By dostluk in forum MÜNAZARALAR
  Cevaplar: 230
  Son Mesaj: 04-01-2017, 14:33
 2. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 29-01-2014, 05:39
 3. Tecavüze Sakal- Sarık İndirimi!
  By AynAlı in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 15-03-2013, 22:06
 4. Orduevlerine türban, sarık, cübbe serbest!
  By AynAlı in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-05-2012, 14:24
 5. SÜnnet Ve Önemİ Ve En BÜyÜk SÜnnetlerden Bİrİ Sakal
  By İmandanihsana in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-09-2006, 14:04

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş