Etiketlenen üyelerin listesi

Hatim indirme nedir? Türkçe yazılmış Kuran okuyup hatim olurmu * Hatim için kuranı baştan sona kadar okumak lazım fakat hatim etmiş kadar sevabı olan ayetler var. bunları okursak hatim olurmu ? Nasıl olursa hatim olur *? Hafızlara para verilip kuran hatimi yapılıyor bu doğrumu ? Kuran öğrenip hatim yapan çocuklara cemiyet yapılıp davet ediliyoruz bunun ayrıca sevabı varmı ? Cemiyet yapılmasada olurmu ? Bilgi sayardan kuran dinleyip hergün Takip edib sesli dinlesek olurmu ?

Bu konu 15341 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...
Hatim nedir türkçeyazılı okunursa olurmu dinleyerek olurmu 15341 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hatim nedir türkçeyazılı okunursa olurmu dinleyerek olurmu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 15341 kez incelendi.

 1. #1
  rıdvanuyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  18-01-2008
  Mesajlar
  736
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @rıdvanuyan

  Hatim indirme nedir? Türkçe yazılmış Kuran okuyup hatim olurmu *
  Hatim için kuranı baştan sona kadar okumak lazım fakat hatim etmiş kadar sevabı olan ayetler var. bunları okursak hatim olurmu ?
  Nasıl olursa hatim olur *?
  Hafızlara para verilip kuran hatimi yapılıyor bu doğrumu ?
  Kuran öğrenip hatim yapan çocuklara cemiyet yapılıp davet ediliyoruz bunun ayrıca sevabı varmı ?
  Cemiyet yapılmasada olurmu ?
  Bilgi sayardan kuran dinleyip hergün Takip edib sesli dinlesek olurmu ?

 2. #2
  dostluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-06-2007
  Yer
  istanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.729
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dostluk
  Alıntı rıdvanuyan Nickli Üyeden Alıntı
  Hatim indirme nedir? Türkçe yazılmış Kuran okuyup hatim olurmu *

  Hatim Nedir?

  Kur’an-ı Kerim’in baştan sona kadar orijinalinden okunup bitirilmesidir. (diyanet işleri başkanlığı )


  Hatim için kuranı baştan sona kadar okumak lazım fakat hatim etmiş kadar sevabı olan ayetler var. bunları okursak hatim olurmu ?
  Nasıl olursa hatim olur *?

  hatim sevabı alır fakat hatim yapmış olmaz diye okumuştum.

  Hafızlara para verilip kuran hatimi yapılıyor bu doğrumu ?

  Kuran öğrenip hatim yapan çocuklara cemiyet yapılıp davet ediliyoruz bunun ayrıca sevabı varmı ?
  Cemiyet yapılmasada olurmu ?


  Sual: Cemaat ile hatim duası yapmak mekruh mudur?
  CEVAP
  Hayır mekruh değildir. Mekruh olan, dua yapılacağını ilan etmektir. Yoksa hatim duası yapılırken katılmak çok sevabdır.

  Kur'an-ı kerimin hatmedildiği yere rahmet yağar. Hatimde toplanmak ve hatimden sonra dua etmek müstehabdır. İbni Abbas hazretleri, hatim okunan yerde adamını bulundurur, hatim biteceği zaman kendi de hazır olurdu. Hazinet-ül-esrar’daki hadisi şerifte,

  (Hatim duası yapılan yerde bulunan, ganimet dağılırken bulunan kimse gibidir, hatme başlanan yerde bulunan, cihad eden kimse gibidir. İkisinde bulunan, iki sevaba da kavuşur ve şeytanı rezil eder) buyuruldu. (Kitab-üt-tibyan)

  dinimizislam.com

  Bilgi sayardan kuran dinleyip hergün Takip edib sesli dinlesek olurmu ?,
  ..................

 3. #3
  yahşibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  29-02-2008
  Mesajlar
  231
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @yahşibey
  Kuran türkçede okunabilir kanaatindeyim
  Şöyleki Ayetler eksiksiz telaffuz edilirse ve Allah siz kuran-ı arapça okuyun diye bir ayet olmadığına göre.
  Allah kalpleri bilen ve hükmedendir hiç şüphe yok

  TÜRKÇE İBADET KONUSUNU ASLINDA BUNU EN İYİ ANLADIĞINIZ YADA İFADE ETTİĞİNİZ DİLDE İBADET OLARAK DÜZELTMEKTE FAYDA OLDUĞU KANAATİNDEYİM. YANİ AYETTE AÇIK BİR BİÇİMDE "Göklerin ve yerin yaratılmasıyla dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O'nun ayetlerindendir. Bunda, ilim sahipleri için elbette ibretler vardı." (RUM 22) BUYURULMAKTADIR. BU MANAYA GELEN BAŞKA AYETLERDE BULUNMAKTADIR. YANİ ALLAH DİLLERİN VE RENKLERİN YARATICISIDIR. HİÇ BİR DİLİN DİĞERİNE ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR. KURAN'IN ORJİNAL DİLİNİN ARAPÇA OLDUĞU VE ANA DİLİ ARAPÇA OLAN BİRİNİN DAHA İYİ ANLAYIP KAVRAYABİLECEĞİ AÇIKTIR. ANCAK AÇIK BİR GERÇEK VARDIR Kİ TÜM VAHİYLERİN TEMEL HEDEFİ MESAJIN İLETİLMESİDİR. KURAN BİR DİLDE VAHYEDİLECEKTİ BU ARAPÇA OLMUŞTUR ÇÜNKÜ GÖNDERİLDİĞİ TOPLUM ARAPÇA KONUŞMAKTA VE ANLAMAKTADIR. ALLAH VAHYİNİ BUNDAN ÖNCEDE İBRANİCE VEYA BİZİM VAKIF OLAMADIĞIMIZ BİR DİLLE GÖNDERMİŞTİR. ÖNEMLİ OLAN MESAJIN ALINMASIDIR HANGİ DİLLE ALINDIĞI DEĞİL.

  ALLAH'A YAKARIRKEN DE KULUN NE DEDİĞİNİN FARKINDA OLMASI HUZURUNDA TESLİMİYETİNİN BİR İFADESİ OLARAK NAMAZ KILARKEN AYETLER İLE YÜZYÜZE GELMESİ GEREKMEKTEDİR. YOKSA ANLAMADIĞI BİR DİLİ SESLENDİREREK İBADET YAPMAK SADECE KENDİSİNE EMREDİLEN BİR VAZİFEYİ MANASINDAN UZAK BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEKTEN İBARET KALIR. BAKIN BİZ BU KONUDA DA ARAPÇA YAPILAN YADA MANASI BİLİNMEDEN YAPILAN İBADET GEÇERSİZDİR ŞEKLİNDE KİŞİSEL İDDİALARDA BULUNMUYORUZ YADA HADİSLER UYDURMUYORUZ ÇÜNKÜ BİZ YÖNTEMİMİZİ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ KURAN'DAN ALIYORUZ. KİMİN İBADETİNİN KABUL OLACAĞINI SADECE ALLAH BİLİR.

 4. #4
  dostluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-06-2007
  Yer
  istanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.729
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dostluk
  “Türkçe Kur`an" ve "Türkçe İbadet" Talebi Gibi Yanlışlara Sürükleyen Sebepler

  http://www.sorularlaislamiyet.com/su...ticle&aid=5159

  Kur`an`ı Arapça Okumanın Hikmetleri

  http://www.sorularlaislamiyet.com/su...ticle&aid=5157

  "TÜRKÇE KUR`AN MI VAR BE HEY ŞAŞKIN!" diyor Hamdi Yazır

  http://www.sorularlaislamiyet.com/su...ticle&aid=5160

 5. #5
  mülayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  09-04-2008
  Mesajlar
  86
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @mülayim
  Türkçe Kur’ân’ olmaz

  Rabbimizin “Şüphesiz ki biz onu, anlayasınız diye Arapça bir Kur’ân olarak indirdik”(Yûsuf Sûresi, 2) buyurmuş olması, Kur’ân’ın Arapça okunması gereğini açıkça ifade etmektedir kanaatindeyim. Gerçi böyle bir suali soran kişinin kastı da, aksi olmasa gerektir. Öyleyse nedir?

  Bu mesele iki cihetle ele alınıp, ona göre değerlendirilmek durumundadır. Bunlardan birisi, Kur’ân Latin harfleriyle ifade edilebilir ve okunabilir mi? Diğeri, meâl ve tercüme Kur’ân’ın yerini tutabilir mi?

  LATİN HARFLERİYLE YAZILAN KUR’ÂN

  “Kur’ân, Cenab-ı Hakk’ın Hz. Muhammed (sav)’e Cebrâil (as) aracılığı ile indirdiği mânâya delalet eden elfazın (nazm-ı münzel’in) ismidir. Sadece mânâ olarak değil, Resûlullah (sav)’in kalbine elfazı ile indirilmiştir. Bu itibarla bu elfazdan anlaşılan ve başka lafızlarla (sözlerle) ifade edilen mânâ Kur’ân değildir.” [2] Dolayısıyla, Kur’ân’ın harfleri Latin harfleri ile ifade edilse ve okunmaya çalışılsa, birçok yanlışlıklara sebebiyet verecektir. Hatta bazı kelimelerin mânâsı değişecektir. Mesela خالق kelimesi Latince ile ifade edilmek istenildiğinde, Arapçadaki üç “he” sesine mukabil, bir tek “h” harfi ile karşılaşılacaktır. Hâlbuki خالق kelimesi, Arapçadaki “he” seslerinden hangisi ile yazılsa mânâ değişecek, farklılık arz edecektir.

  Türkçe Kur’ân’dan kastımız bu ise, anlaşılıyor ki, Kur’ân’ı bu tarzda okumaya çalışmak, arzu edilen ibâdet ve ahlâka uygun gelmemektedir. Kur’ân’ı Arapça okumayı öğrenmek, bilumum Arapça öğrenmekle aynı değildir. Yani Kur’ân okumayı asli harflerinden okuyabilecek şekilde öğrenmeye çalışmak, gözümüzde büyüttüğümüz gibi zor değildir. Bu cihetle Kur’ân’ı, mümkün olduğu kadar aslından öğrenmeye ve okumaya gayret etmeliyiz. Zira Rabbimizin rızâsı bunda olduğu, yine Kur’ân’ın âyetlerinden anlaşılmaktadır. “Bu, bilecek bir kavim için, Arapça bir Kur’ân olarak âyetleri açıklanmış bir kitaptır.”(Fussilet Sûresi, 3)

 6. #6
  yahşibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  29-02-2008
  Mesajlar
  231
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @yahşibey
  "De ki: 'Ey kitap ehli! (Gerçeği) görüp bildiğiniz hâlde, niçin Allah'ın yolunu eğri ve çelişkili göstermeye yeltenerek inananları Allah'ın yolundan çevirmeye kalkışıyorsunuz? Allah, yaptıklarınızdan habersiz değildir.' [ Ali İmran Suresi 99 ]
  Kur'an'ın sâhip olduğu meziyet ve özellikler, âyetlerde ve hadîslerde şu şekilde beyan buyurulmuştur:
  - "İşte bu Kur'an muazzam bir kitabdır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. (Fayda ve bereketi çoktur). Artık buna uyun, emirlerine bağlanın ve Allah'tan korkun. Tâ ki merhamet olunasınız" (En'âm: 155).
  - "Şu indirilmiş Kur'an, mübarek ve feyizli bir kitabdır ki elleri önündekini (Tevrat ve İncil'i) tasdik edicidir. Tâ ki onunla Mekke halkını ve bütün çevresindeki insanları korkutsun. åhirete îman edenler, namazlarına gereği üzere devam ettikleri gibi, Kur'an'a da inanırlar" (En'âm: 92).
  - "Onlar, hâlâ Kur'an'ın Allah kelâmı olduğunu ve mânasını düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından olsaydı, muhakkak ki içinde birbirini tutmayan birçok söz ve ifadeler bulurlardı." (Nisâ: 82).
  - "O Kur'an, insanları Hakk'a ulaştırır; helâl ile haramda ve din hükümlerinde hakkı bâtıldan ayırır..." (Bakara: 185).
  - "Kur'ân-ı Kerîm doğru yol gösterici, mü'minlere derecelerle kurtuluşu müjdeleyicidir" (Bakara: 97).
  - "Bu Kur'an, akıl sâhiplerinin, âyetlerini iyice düşünüp anlamaları ve ders almaları için, sana indirdiğimiz saadet kaynağı bir kitabtır" (Sâd: 29).
  - Hâris bin A'ver'den rivayet edilmiştir:
  Bir gün Hz. Ali şöyle dedi: "Bakınız, ben Resûlüllah'dan (asm): "Yakında fitneler kopacaktır" buyurduğunu işittim. Bunun üzerine, "Ey Allah'ın elçisi, bu fitnelerden kurtuluşun çaresi nedir?" diye sordum. "Allah'ın kitabı, Kur'an'dır" buyurdular. (Daha sonra Hz. Peygamber, Kur'an'ın özelliklerini şöyle açıkladı
  Onda, sizden öncekilerin tarihi, sonrakilerinin haberi ve aranızdaki mes'elelerin hükmü vardır. O, Hak ile Bâtılı birbirinden ayıran kesin bir hükümdür. Her kim hidâyeti ondan başkasında ararsa, Allah onu şaşırtır. O, Allah'ın kopmayan sağlam ipi, kuvvetli fikir kitabı ve doğru yoldur. O, akılların sapıtıp şaşırmamasına ve dillerin karışmamasına yegâne sebebdir. Kur'an, ilim adamlarının doymadığı, asla tekrarlanmaktan eskimeyen ve hayret veren üstünlükleri bitip tükenmeyen bir kitaptır. Yine O, öyle eşsiz bir eserdir ki, cinler dahi onu dinlediği zaman, "Biz, doğruluk ve olgunluk yolunu gösteren hârikulâde bir Kur'an dinledik" demekten kendilerini alamamışlardır. Ona dayanarak konuşan doğru söylemiş, O'nu tatbik eden sevab kazanmış, O'nunla hükmeden adâlet etmiş ve insanları O'na dâvet eden dosdoğru yola yöneltmiş olur.
  * "Kur'an apaçık bir nur, hakîm bir zikir ve en doğru yoldur."
  * "Kur'an-ı Kerîm, Allah Teâlâ'nın gökten yeryüzüne uzatılmış bir ipidir."
  * "Kur'an'ın sair sözlere üstünlüğü, Rahman'ın mahlûkatına nazaran üstünlüğü gibidir."
  * "Kim Allah'ın kitabından bir âyet okursa, Kıyâmet günü kendisine nûr olur."
  * "Evlerinizi namaz kılarak ve Kur'an okuyarak nurlandırınız."

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. şeyhin bereketiyle olurmu? ...........
  By OsmanGazi in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 50
  Son Mesaj: 11-03-2008, 19:34
 2. Darbe Olurmu?
  By kalbin zümrüt tepesi in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 51
  Son Mesaj: 01-03-2008, 20:46
 3. Hayvana Vahiy Olurmu ?
  By kumpas in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 30-01-2008, 14:15
 4. böyle mektup olurmu?
  By İsr@ in forum MİZAH
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 10-06-2007, 18:39
 5. Wep Cam Olurmu
  By prmksz in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-05-2007, 23:10

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş