Etiketlenen üyelerin listesi

Şefkat ve Merhameti Büyük Üstad, hak ve hakîkati ta çocukluğunda bulmuştu. Kalbinin feryadını ve rûhunun münacatını dinlemek için mağaralara kapandığı günlerde bile, ibadet ve taatten, tefekkür ve murakabelerden feyiz ve huzur almanın zevkine ermiş olan bir "Arif-i Billah" idi. Lakin, karanlık gece dalgalarını andıran korkunç küfür ve ilhad kabusunun Müslüman dünyasını ve dolayısıyla memleketimizi kaplamak üzere olduğu o tehlikeli günlerde, yatağından fırlayan bir aslan gibi, yanardağları

Bu konu 1896 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Üstadımız ve İmam-ı Gazali 1896 Reviews

  Konuyu değerlendir: Üstadımız ve İmam-ı Gazali

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1896 kez incelendi.

 1. #1
  elcevaz13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  17-02-2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1.472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @elcevaz13

  Şefkat ve Merhameti

  Büyük Üstad, hak ve hakîkati ta çocukluğunda bulmuştu. Kalbinin feryadını ve rûhunun münacatını dinlemek için mağaralara kapandığı günlerde bile, ibadet ve taatten, tefekkür ve murakabelerden feyiz ve huzur almanın zevkine ermiş olan bir "Arif-i Billah" idi.
  Lakin, karanlık gece dalgalarını andıran korkunç küfür ve ilhad kabusunun Müslüman dünyasını ve dolayısıyla memleketimizi kaplamak üzere olduğu o tehlikeli günlerde, yatağından fırlayan bir aslan gibi, yanardağları andıran bir kükreyişle cihad meydanına atıldı. Bütün rahat ve huzurunu bu mukaddes davaya feda etti. Ve işte bu hikmete mebnîdir ki, o günden beri, her sözü bir dilim lav, her fikri bir ateş parçası olmuş; düştüğü gönülleri yakıyor, hisleri, fikirleri alevlendiriyor.
  Büyük Üstadın tam bir uzlet ve inzivadan sonra, tekrar irşad ve cemiyet hayatına atılması, aynen İmam-ı Gazalî'nin hayatında geçirmiş olduğu o mühim ve tarihî merhaleye benzemektedir. Demek ki, Cenab-ı Hak, büyük mürşitleri, böyle, bir müddet inzivada terbiye, tasfiye ve tezkiye ettikten sonra tenvir ve irşad vazifesiyle mükellef kılıyor. Ve bu sebepledir ki, bir ma-i mukattardan daha temiz ve berrak olan yüreklerinden kopup gelen nefesler, kalplere akseder etmez, bam başka tesirler icra ediyor.
  Arz ettiğim gibi, İmam-ı Gazalî'nin bundan dokuz yüz sene evvel ahlak ve fazîlet sahasında yapmış olduğu fütuhatı, bu asırda, Bediüzzaman îman ve ihlas vadisinde başarmıştır.
  Evet, Hazret-i Üstadı bu müthiş cihad meydanlarına sevk eden, hep bu eşsiz şefkat ve merhameti olmuştur. Ve bunu bizzat kendisinden dinleyelim:
  "Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!.. "
  Tarihçe-i Hayat Ali Ulvi Kurucu

 2. #2
  elcevaz13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  17-02-2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1.472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @elcevaz13
  Bediüzzaman, Edebiyat ve Gazali
  Bediüzzaman Hazretleri'nin, Eski Said döneminde yazdığı eserleri edebî açıdan çok çok seviyelidir. Ancak, daha sonraları imân davasının ehemmiyetine binaen ihlası, rûhu, manâyı öne almış ve böyle edebî eserler vermekten ictinab ederek ve daha ziyade manâya ehemmiyet vermiştir. Halbuki Bediüzzaman da Mevlâna gibi ağır ve ağdalı bir üslûb kullanabilir ve bununla da yüzlerce, binlerce insanı kendisine meftûn edebilirdi. Aslında etmişdir de. Muhakemat isimli eseri tahlil edildiği zaman mübalağa yapmadığımız görülecektir.
  Devrini anlama ve onunla hesaplaşma zaviyesinden Bediüzzaman'ın bir benzeri de İmam Gazalî'dir. Zira o da devrindeki bütün yanlışlıklara baş kaldırmış bir düşünür ve âlimdir. Bugün onu, devrindeki ihtişam ve debdebesi ile göremesek de; içinde yaşadığı devrin şartlarını idraki ve o günkü meselelere bakışı açısından o da muhteşem bir dimağdır. Bir yandan değişik konularla alâkalı eserler te'lif etmiş, diğer yandan da sürekli evrad u ezkârla meşgul olmuştur.
  Muhammed Fethullah Gülen

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İmam Gazali(Gaflet)
  By semader in forum Sohbet Videoları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-04-2018, 12:49
 2. İmam-ı Gazâlî ve Tasavvuf
  By emustafa in forum TASAVVUF
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-09-2013, 16:43
 3. İMÂM-I GAZÂLÎ - Ey Oğul
  By dostluk in forum KİTAP
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 21-12-2009, 00:54
 4. İmam Gazali ve İhya
  By Ebu Huzeyfe in forum Kapatılan Konular
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 07-04-2008, 10:50
 5. İmam-ı Gazali ve Tasavvuf
  By Cümle Mühendisi in forum TASAVVUF
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 27-11-2007, 18:16

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş