Etiketlenen üyelerin listesi

NAMAZLA İLGİLİ HADİS ve BİLGİLER Kâfirler ile mü'minler arasındaki en önemli fark namaz kılmaktır. Namaz kılmak kâfirlerden ayrılmaktır. Bu konu ile ilgili Hadîs-i Şerif'te mevcuttur. Namaz kılan kişinin imânı daimi tazelenir. Ancak devamlı ve gereği gibi kılmak farzdır. Namazı aklı-başı yerinde olan herkes kılmalıdır. Eğer ayağı sakat ise oturarak, elleri sakat ise kafasıyla, bedeni zorlanıyorsa gözleri ile namaz kılmak gerekir. Kabir'e girdiğimiz zaman ilk namazdan hesaba çekileceğiz.

Bu konu 13792 kez görüntülendi 19 yorum aldı ...
Namazla İlgili Hadis ve Bilgiler 13792 Reviews

  Konuyu değerlendir: Namazla İlgili Hadis ve Bilgiler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 13792 kez incelendi.

Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  uhuvvet

  NAMAZLA İLGİLİ HADİS ve BİLGİLER


  Kâfirler ile mü'minler arasındaki en önemli fark namaz kılmaktır. Namaz kılmak kâfirlerden ayrılmaktır. Bu konu ile ilgili Hadîs-i Şerif'te mevcuttur. Namaz kılan kişinin imânı daimi tazelenir. Ancak devamlı ve gereği gibi kılmak farzdır.

  Namazı aklı-başı yerinde olan herkes kılmalıdır. Eğer ayağı sakat ise oturarak, elleri sakat ise kafasıyla, bedeni zorlanıyorsa gözleri ile namaz kılmak gerekir. Kabir'e girdiğimiz zaman ilk namazdan hesaba çekileceğiz. Eğer bir kimse dünya hayatında her türlü hayırlı iş yapsın ancak namaz kılmaya dursun, o kişi cennetlik dahi olsa, kılmadığı vakitler için azap görür. Başka bir deyişle namaz kılınmayan her vakit ahiret yılıyla (ya da dünya yılıyla) binlerce sene azap gerektiren günah olarak yazılır. Dikkat ediniz ki sadece bir vakit için. Şöyle bir hesap yapın kendinizce 1 gün namaz kılınmazsa, 5 vakit namaz terk ediliyor ve belkide yüzbinlerce yıllık günah yükleniyor kişiye. Bu yüzden imkânımız varken olabildiğince namaz ibâdetine çok dikkat etmeli ve sıkı sıkı sarılmalıyızki yüce yaratana hamd etmiş olalım. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken bir olay var. Namaz ihlaslı (samimiyetle), Allah'ın rızâsını kazanmak için kılınmalıdır. Azabın şiddetleri "emrin yerine getirilmemesi" yüzündendir.

  Konuyla İlgili Bazı Hadis-i Şerifler:

  İman ile küfür arasındaki fark, Namazı kılıp kılmamaktır. [Tirmizi]

  Duâ rahmetin, abdest namazın, namaz Cennetin anahtarıdır. [Abdullah İbn. Abbas]

  Dinde namazın yeri, vücutta başın yeri gibidir. [Taberânî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, 1/61]

  Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar. [Ebû Nuaym]

  Kul namaza durduğunda, bütün günahları getirilir.Başı ve omuzları üzerine konulur. Rüku ve secdeye gittikçe dökülür, o insandan ayrılır. [Taberani]

  Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez. [Taberani]

  Bir mümin namaz kılmaya başlayınca, Cennet kapıları onun için açılır. Rabbi ile arasında bulunan perdeler kalkar. Bu hâl namaz bitinceye kadar devam eder.

  Riyâzüs Sâlihîn'de zikredilen sahih bir hadis:

  Peygamber Efendimiz(s.a.v) Cebrâil (a.s.)'la giderken birisinin ötekisinin başına kocaman bir kayayı pat diye vurup, kafasını ezip parçaladığını görüyor. Parçaları yerlere saçılıyor. Fakat Allah(c.c.)'tan tekrar kafası bir araya geliyor... Tekrar vuruyor, tekrar parçalıyor... Tekrar bir araya geliyor, tekrar parçalıyor... Tabii, bu bir azab...
  Soruyor:

  - Yâ Cebrâil kardeşim, bu adam buna niçin böyle vuruyor? Bunun sebebi nedir, ne suçu var bu vurulanın?

  O zaman Cebrâil(a.s.) buyuruyor ki:
  - Yâ Rasûlallah! Bu adam bu aklıyla dünyada iken duydu, öğrendi namaz kılmanın farz olduğunu; fakat kılmadı. Onun için böyle kafasına kafasına vuruluyor." dedi.

  Bakınız ki ahirette başımıza kakılıyor. Onun kafasına öyle vuruyor ki kafa parçalanıyor ve toplanıyor ve bir daha vuruluyor. Allah(c.c) bir azab verdim mi daha nicelerini de farklı yöntemlerle helâk eder. Örneğin, cehennem azabında vücudumuz yandıktan sonra artık ölü bir deri olur üzerimizde. Ölü deri ise acıyı hissetmez. Bakın ayeti kerimeye meâlen :

  Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız;
  onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar!
  Allah dâima üstün ve hakimdir. (SÛRE-İ NİSÂ 56.âyet)

  Evet değerli mü'minler. Uyku içinde olmalyalım. Gözümüzü açalım. Bu dünyanın sonu vardır. Herşeyin başlangıcı ve sonu vardır. Sonumuzu düşünelim. Azapta yanmak ya da yanmamak bizim bu dünya da ektiğimiz tohumlar (salih amellerdir). Burada tohum ekmezsek ahirette biçemeyiz, helâk olanlardan oluruz ki Allah korusun bizleri. Ahirette "...Ah, keşke dünyaya geri gönderilsek de bir daha Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve inananlardan olsak..." (SÛRE-İ EN'ÂM,27.âyet) diyenlerden olmayalım Allah korusun.Allah (c.c.)'ın bize verdiği nimetlere şükrün en iyi ifadesi ilk başta NAMAZ dır.

 2. #2
  İmandanihsana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  09-06-2006
  Yer
  istanbul/kadıkö
  Yaş
  30
  Mesajlar
  524
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İmandanihsana
  Kardeslerım yapmıs oldugum bı arastırmayı sızınle paylasmak ıstedım.Kutubu sıtte de namaz ıle ılgılı eger yanlıs bı hesap yapmadıysam tamı tamına 1010 hadıs ve rıvayet bulunuyor..

  SADAKARASULULLAH

 3. #3
  Ah Min'el AŞK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2008
  Mesajlar
  5.477
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ah Min'el AŞK
  NAMAZLARIN FAZİLETİ HAKKINDA

  Bize Ya'lâ b. Ubeyd haber verip (dedi ki); bize el-A'meş, Ebû Sufyân'dan, (O da) Câbir'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: "Farz namazların durumu, birinizin kapısının önünden akan, ondan her gün beş defa yıkandığı (suyu) hoş bir nehrin durumu gibidir."

  SÜNEN-İ DARİMİ
  Namaz bölümü
  Bölüm 1 Hadis no 1186

 4. #4
  Ah Min'el AŞK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2008
  Mesajlar
  5.477
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ah Min'el AŞK
  NAMAZLARIN FAZİLETİ HAKKINDA

  Bize Abdullah b. Salih haber verip (dedi ki); bana el-Leys rivayet edip (dedi ki), bana Yezîd b. Abdillah, Mu-hammed b. İbrahim'den, (O) Ebû Seleme'den, (O da) Ebû Hureyre'den (naklen) rivayet etti ki, O, Rasûlullah'ı -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyururken işitti: "Bana söyler misiniz, şayet birinizin kapısının önünde, (içinde) her gün beş defa yıkandığı bir nehir bulunsa, ne zannedersiniz, bu (nehir) onun kirinden bir şey bırakır mı?" (Sahâbe-i Kiram); "onun kirinden bir şey bırakmaz" dediler. O zaman (Hz. Peygamber) şöyle buyurdu: "İşte beş (vakit) namazın durumu da bunun gibidir, ALLAH onlarla günâhları siler, yok eder .

  SÜNEN-İ DARİMİ
  Namaz bölümü
  Bölüm 1 Hadis no 1187

 5. #5
  Ah Min'el AŞK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2008
  Mesajlar
  5.477
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ah Min'el AŞK
  NAMAZIN VAKİTLERİ HAKKINDA

  Bize Hâşim İbnu'l-Kasım haber verip (dedi ki); bize ı'be, Sa'd b. İbrahim'den (naklen) rivayet etti. (Sa'd) dedi ki , Muhammed b. Amr İbni'l-Hasan b. Alî'nin şöyle dediğini işitti: Câbir b. Abdillah'a el-Haccâcın -ki O, namazı vaktinden geriye alırdı (valiliği zamanında, namazların vakitlerini) sormuştuk da bize şöyle demişti: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)
  öğle namazını, güneşin (tam tepeden) inişi zamanında; ikindi namazını, o (güneş) canlı -veya tertemiz- iken; akşam namazını, güneş tüldüğü zaman kıldırır,
  yatsıyı ise bazan (vaktinin başında) hemen kıldırır, bazan geciktirirdi. Cemaat toplandığı zaman (vaktinin başında) hemen kıldırır, geciktikleri zaman ise geciktirirdi.
  Sabah namazını ise çoğu zaman (veya bazan) gecenin sonundaki karanlıkta kılldırır veya kılarlardı.

  SÜNEN-İ DARİMİ
  Namaz bölümü
  Bölüm 2 Hadis no 1188

 6. #6
  Ah Min'el AŞK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2008
  Mesajlar
  5.477
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ah Min'el AŞK
  NAMAZIN VAKİTLERİ HAKKINDA

  Bize Ubeydullah b. Abdilmecîd el-Hanefi haber verip (dedi ki), bize Mâlik, Ibn Şihâb'dan (naklen) rivayet etti ki,Ömer b. Abdilaziz bir gün namazı geciktirmişti de, Urve İbnu'z-Zübeyr, huzuruna çıkıp O'na haber vermişti ki, el-Muğîre b. Şu'be bir gün namazı geciktirmişti de Ebû Mes'ûd el-Ensâri O'nun huzuruna ' çıkıp şöyle demişti: "Nedir bu, ey Muğîre! Bilmiyor musun ki, Cebrail, Rasûlullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) inmiş ve namaz " kılmış, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)de (O'nunla beraber) ' namaz kılmıştı. Sonra (tekrar) namaz kılmış, Rasûlullah (Sallallahu - Aleyhi ve Sellem) de (O'nunla beraber) namaz kılmıştı. Sonra (tekrar) namaz kılmış, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (O'nunla i beraber) namaz kılmıştı. Sonra (tekrar) namaz kılmış, Rasûlullah i (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de (O'nunla beraber) namaz kılmıştı. ; (Cebrail) sonra da; "bununla emredildim (-veya emredildin-)" demişti. . Bunun üzerine (Ömer) şöyle demişti: "Ne anlattığına iyi bak, ey Urve! Namazların vaktini Rasûlullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cebrâîl mi belirlemiş di?" O da şöyle karşılık vermişti: "Beşir b. Ebî Mes'ûd, babasından böyle rivayet ederdi."

  SÜNEN-İ DARİMİ
  Namaz bölümü
  Bölüm 2 Hadis no 1189

 7. #7
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Namazın önemi çok büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Taberani]

  (Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.)
  [Taberani]

  (Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.)
  [İ.Ahmed]

  (Allahü teâlâ buyuruyor ki, "Söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım")
  [Hâkim]

  (Her Peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazdır.)
  [Gunye]

  Namaz kılmak böyle büyük bir ibadet olduğu için terk edilmesi de çok büyük günahtır. Hanbeli’de namazı terk eden küfre düştüğü için, Şafii ve Maliki’de büyük günah işlediği için ceza olarak katli gerektiği fıkıh kitaplarında yazılıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

  (Namaz kılmayanın dini yoktur.) [İbni Nasr]

  (Namaz kılan, kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.)
  [Taberani]

  (Namaz kılmayan, kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

  (Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.)
  [Ebu Nuaym]

  (Bizimle kâfir arasındaki fark namazdır. Namazı terk eden kâfir olur.)
  [Nesai]

 8. #8
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Yukarıdaki hadis-i şerifleri, Ehl-i sünnet âlimleri şöyle açıklamışlardır:
  Dinimizde en büyük günahı işleyen kâfir olmaz. Bunun için namaz kılmayana kâfir denmez. Fakat namaz, çok önemli bir ibadet olduğu için, namaz kılmayanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Namaz kılmayanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez. Günahlar da insanı küfre sürükler. Bazı âlimler, namaz kılmayanın kâfir olacağını bildirmişlerdir. Bu bakımdan her ne şart altında olursa olsun muhakkak namazı kılmalı!

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Namaz kılmak ve diğer ibadetleri yapmak ancak müminlere kolay gelir. Kur'an-ı kerimde, (İman ve ibadet etmek, müşriklere güç gelir) ve (Namaz kılmak müminlere kolay gelir) buyurulmaktadır. Namaz kılmamak, iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek kolaylıkla uymaktır.(1/191,289)

  Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen, ayakta duramayacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendini nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, Cenneti isteyen namaz kılmaz mı? Hadis-i şerifte, (Cenneti isteyip de, Allah’ın yasakladıklarından kaçınmayan, isteğinde yalancıdır) ve (Cenneti isteyen, hayırlı işlere koşar, Cehennemden korkan, haramlardan kaçar) buyuruluyor.
  (Beyheki)

 9. #9
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Tadil-i erkâna riayet etmek vacibdir. Namazın vaciblerinden biri bilerek terk edilirse, o namazı tekrar kılmak vacib olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Hırsızların en büyüğü, namazından çalandır. Yani namazın erkânına riayet etmez, rükû ve secdelerini hakkiyle yerine getirmez.) [Vesilet-ün Necat]

  (Herkesin namazında, kalbin hazır olduğu kısımlar yazılır. Kalbin hazır olmadığı namaza, Allahü teâlâ nazar etmez.)
  [Vesilet-ün Necat]

  Cemaatle namaz kılmak erkeklere Sünnet-i hüdadır. Yani dinimizin şiarı, alameti olan sünnettir. Özürsüz terk etmek asla caiz değildir. Bilhassa yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmak çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını, sabahı da cemaatle kılan, gecenin tamamını ibadetle geçirmiş sayılır.) [Müslim]

  (Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir.)
  [Buhari]

 10. #10
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  İbadetler içinde en faziletlisi namazdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz, Allahü teâlânın hoşnut olduğu bütün amellerin en faziletlisidir. Rızkın bereketi, duanın kabulüdür. Kabirde ışıktır. Sıratı yıldırım gibi geçiricidir. Cennette başa taçtır. İmanın başı, gözün nuru ve Cehennemden kurtarıcıdır.) [Miftah-ul-Cenne]

  (Cennetin anahtarı namazdır.)
  [Darimi]

  (En faziletli amel, vaktinde kılınan namazdır.) [Ebu Davud]

  (Kalk namaz kıl, namaz elbette şifadır.)
  [İ.Ahmed, İ.Mace]

  (Namazın farz olduğuna inanıp, eksiksiz kılan, Cennete gider.) [Hâkim]

  (Ümmetimin fesadı zamanında sünnetime yapışan,
  [yani Ehl-i sünnet olan] ve beş vakit namazı cemaatle kılanın amel defterine her gün yüz şehid sevabı yazılır.) [İ.Nâsiruddin]


 11. #11
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  (İman, namaz demektir. Namazı itina ile, vaktine, sünnetine ve diğer şartlarına riayet ederek kılan, mümindir.) [İbni Neccar]

  Peygamber efendimizin son sözlerinden biri, (Namaza dikkat edin) idi. (İbni Mace)

 12. #12
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Namaz kılmamak çok büyük günahtır. Hırsızlık etmekten, kumar oynamaktan, içki içmekten daha büyük günahtır. Birçok hadis-i şerifte, kasten namaz kılmamanın küfür olduğu bildirilmiştir. Amel imandan parça olmadığı halde, namaz konusunda ittifak hâsıl olmamıştır. Namazın imandan olduğunu bildiren âlimler de olmuştur. Bu bakımdan namaz kılmamak, çok büyük tehlikedir.

  Bir insan her türlü kötülüğü işlese, namaz kılmaya devam etse, namazı doğru olarak kılsa, kötülüklerin çoğunu, hatta tamamını terk eder; çünkü Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan her türlü kötülükten, her türlü günahtan] alıkoyar.) [Ankebut 45]

  Namaz kılmanın fazileti çok büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Namaz, her hayrın, her iyiliğin anahtarıdır.) [Taberani]

  Bu hadis-i şerifleri okuduktan sonra, namaz kılmayan Müslümana hayret etmemek imkânsızdır.

 13. #13
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  Namaza mâni olan işte, hayır yoktur. Şu üç şeye mâni olan her şeyi terk etmek ve bu üç şeye sarılmak lâzımdır:
  1- Namazları vaktinde kılmak,
  2- Haramlardan sakınmak,
  3- Helâl kazanmak.

  Namazın önemi büyüktür

 14. #14
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  İslam âlimleri, (Namaz, her çeşit şükrü kendinde toplar) demişlerdir. Büyük âlim Abdullah-i Dehlevi hazretleri de buyuruyor ki:

  Bütün ibadetler namaz içinde toplanmıştır:
  1- Kur’an-ı kerim okumak,
  2- Tesbih söylemek [Sübhanallah demek],
  3- Resulullaha salevat söylemek [Salli barikleri okumak],
  4- Günahlara istiğfar etmek,
  5- İhtiyaçları yalnız Allahü teâlâdan isteyerek Ona şükredip dua etmek [Fatiha okumak] namaz içindedir. Daha başka ibadetler de vardır.

  Ağaçlar, otlar, namazda durur gibi dik duruyorlar. Hayvanlar, rükû halinde, cansızlar da namazda Kade’de oturur gibi yere serilmişlerdir. Namaz kılan, bunların ibadetlerinin hepsini yapmaktadır. (Mekatib-i şerife m.85)


 15. #15
  Erkam. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-03-2007
  Yer
  BURDUR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  8.441
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erkam.
  "Allah'ın en çok sevdiği amel vaktinde kılınan namazdır" (Buhari-Müslim)

  "Namaz dinin direğidir. Kim namazını kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kim de namazını kılmazsa dininin direğini yıkmış olur. (Hadis-i Şerif)

  Peygamber Efendimiz (sav) bana dünyada üç şey sevdirildi buyururken bu üç şeyden birinin namaz olduğunu bildiriyor.

  "Muhakkak namaz, insanı bütün kötülüklerden alıkoyar"

  "İşte bu iki namaz (yatsı ve sabah) münafıklara en ağır gelen namazdır. Bunlarda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilseydiniz diz üstü emekle-yerekte olsa namaza gelirdiniz. (Ebu Davut, Salat 47)

  "Suyun kiri giderdiği gibi, beş vakit namazda günahları yok eder" (Nesai, Salat 7)

  "Ey Ademoğulları kalkınız; insanları yakmak için hazırlanmış olan ateşi namaz kılarak söndürünüz." (Hz. Ebu Bekir r.a.)

  Peygamber Efendimiz "Namaz kalbimin neş'esi gözümün bebeğidir" buyurdu.

  Ashab-ı Kiram ibadetler içinde bir tek namazı terk etmenin küfür sayılacağını söylediler. (Tirmizi)

 16. #16
  Ah Min'el AŞK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2008
  Mesajlar
  5.477
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ah Min'el AŞK
  EZANİN BAŞLANGICI HAKKINDA

  Bize Muhammed b. Humeyd haber verip (dedi ki), bize Seleme rivayet edip (dedi ki), bana Muhammed b. İshak rivayet edip dedi ki, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oraya -Ed Muhammed (ed-Dârimi) dedi ki, yani Medine'ye- geldiğinde O'nun yanma, namaz kılmak maksadıyla (namaz) vakitlerinde çağrısız olarak toplandırmış. Bu sebeple Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), yahûdilerin, (halkı) namazlarına kendisiyle çağırdıkları boruları gibi bir boru yaptırmayı düşünmüş, sonra bunu hoş bulmamış. Ardından, müslümanların namaza (çağrılmalarında) çalınması için (tahtadan) bir çanın oyulmasını emretmiş. Onlar bununla (meşgul) iken, el-Hâris Ibnu'l-Hazrecoğullarından olan Abdullah b. Zeyd b. Abdi Rabbih (bir rüya) görüvermiş. O da hemen Rasûlullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gelip; "Ya Rasûlallah, demiş, durum şu ki, beni bu gece bir dolaşan dolaştı, (başıma bir hâdise geldi. Şöyle ki); yeşil iki elbise giyinmiş, elinde de bir çan bulunan bir adam bana rastladı. Ben de; "Ey ALLAH'ın kulu! Bu çanı satar mısın?" dedim. O da; "Onu ne yapacaksın?" dedi. "Onunla (müslüm anları) namaza çağıracağız" dedim.. (O zaman) o; "Sana bundan daha hayırlısını göstereyim mi?" dedi. Ben; "Nedir o?" dedim. Dedi ki, "Şöyle dersin: Allahu Ekber, Al-lahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber; Eşhedu En Lâ İlahe İl-lellah, Eşhedu En Lâ İlahe İllellah; Eşhedu Enne Muhammeden Rasûlullah, Eşhedu Enne Muhammeden Rasûlullah; Hayya Ale's-Salâh, Hayya Ale's-Salâh; Hayya ale'l-Felâh, Hayya Ale'l-Felâh; Allahu Ekber, Allahu Ekber; Lâ İlahe İllellah". Sonra o biraz geriledi. Ardından, söylediklerinin aynısını, (cümleleri) tek yaparak söyledi. Şu kadar var ki, o (bu sefer); "Kad Kameti's-Salâh, Kad Kameti's-Salâh, Allahu Ekber, Allahu Ekber, Lâ İlahe İllellah" dedi. (Abdullah) bunu Rasûlullah'a Sallallahu Aleyhi ve Sellem) haber verince O şöyle buyurmuş: "Şüphe yok ki bu, inşaaltah, bir hak rüyadır. Binaenaleyh Bilâl'le kalk da bunu ona anlat. Çünkü onun sesi seninkinden daha gür ve güzeldir." Bilâl de ezanı okuyunca bunu Ömer İbnu'l-Hattâb (RA) -(ravi) dedi ki, O evinde iken- duymuş ve hemen peştemalini çeke çeke (gelip) Rasûlullah'm (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) huzuruna şöyle diyerek çıkmış: "Seni hakla gönderen (ALLAH'a) yemin olsun ki, onun gördüğü rüyanın aynısını gördüm." O zaman Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuş: "Ham-dolsun ALLAH'a! işte bu, (ALLAH'ın rızasının bunda olduğunu) daha da te'yid ediyor Muhammed b. Humeyd dedi ki, onu (yani bir önceki haberi) bana Seleme rivayet edip (dedi ki); "onu bana İbn îshak rivayet edip (dedi ki), bana bu hadisi Muhammed b. İbrahim İbni'l-Hâris et-Teymi, Muhammed b. Abdillah b. Zeyd b. Abdi Rabbih'ten, (O da) babasından (naklen) rivayet etti."

  SÜNEN-İ DARİMİ
  Namaz bölümü
  Bölüm 3 Hadis no 1190

Sayfa 1/2 12 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. TEFSİR Ne Demektir? Kur'an'la İlgili Bazı Bilgiler
  By ((MUHAMMED)) in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 23-11-2013, 01:21
 2. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 11-10-2013, 23:49
 3. Hastalıklarla İlgili Kısa Bilgiler (A'dan Z'ye)
  By ozyak in forum SAĞLIKLI HAYAT
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 04-10-2010, 02:11
 4. Namazla İlgili Hadisler…
  By emustafa in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-12-2009, 18:52
 5. Hadis Türleri ve Taksimatı İle İlgili Istılahlar
  By Edibe Ziyâi in forum Sahabeler ve İslâmî Önderler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-06-2007, 00:16

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş