Etiketlenen üyelerin listesi

1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları" Bu tebliğ için seçtiğim konu: "Bir eğitimci olarak Fethullah Gülen." İlk olarak itiraf etmeliyim ki; hakkında konuşacağım konuyla ilişkim tersinden başladı. Fethullah Gülen'in eğitim ve pedagoji hakkındaki eserlerini incelemek ve sonra, tümdengelim olarak adlandırılabilecek bir yaklaşımla, bu prensiplerin nasıl uygulamaya konulduğunu görmeye çalışmak yerine, ben ilk olarak Sayın Gülen'in önderliğindeki hareketin katılımcıları tarafından yürütülen

Bu konu 34579 kez görüntülendi 213 yorum aldı ...
1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları 34579 Reviews

  Konuyu değerlendir: 1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 34579 kez incelendi.

Sayfa 1/14 12345611 ... Son
 1. #1
  Erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  21-07-2006
  Yer
  Ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.031
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erhan

  1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları"

  Bu tebliğ için seçtiğim konu: "Bir eğitimci olarak Fethullah Gülen." İlk olarak itiraf etmeliyim ki; hakkında konuşacağım konuyla ilişkim tersinden başladı. Fethullah Gülen'in eğitim ve pedagoji hakkındaki eserlerini incelemek ve sonra, tümdengelim olarak adlandırılabilecek bir yaklaşımla, bu prensiplerin nasıl uygulamaya konulduğunu görmeye çalışmak yerine, ben ilk olarak Sayın Gülen'in önderliğindeki hareketin katılımcıları tarafından yürütülen eğitim kurumlarını tanıdım. Bu tecrübe beni, Fethullah Gülen ve dava arkadaşlarının eğitim vizyonundan doğan muazzam eğitim girişiminin ardında yatan rasyoneli keşfetmek için, onun eserlerini incelemeye yöneltti.

  Başlangıç olarak Sayın Gülen'in, genellikle özensiz bir biçimde "Gülen Okulları", yada "Gülen Hareketinin Okulları" şeklinde nitelendirilen okullarla ilişkisi konusunda dikkatli olmak zorunluluğu vardır. Sayın Gülen kendisini esas olarak eğitimci olarak tanımlamış ve hareketinin mensupları tarafından ondan genellikle, Türkiye'de din öğretmenlerine verilen unvana atfen, Hoca Efendi olarak söz edilmiştir. [1] Ancak kendisi eğitimle öğretim arasında ayrım yapmada çok titiz davranmaktadır. "İnsanların büyük bir kısmı öğretmen olabilir", demektedir, "Ancak eğitimcilerin sayısı yok denilecek kadar azdır." [2]

  Ayrıca kendisine ait hiçbir okul bulunmadığını ısrarla vurgulamaktadır. "Hiç bir okula sahip olmadığımı söylemekten yoruldum" [3] diye vurguluyordu biraz kızgınca. Onun ismiyle ilişkilendirilen, 50'nin üzerinde ülkede 300'den fazla ilkokul, lise, dershane, öğrenci yurtları ve üniversite, [4] Fethullah Gülen etrafında 1960'larda toplanan öğrenciler, meslektaşlar ve iş adamları dairesinden doğmuştur. [5] Okullar bu okulların yer aldığı ülkelerle yapılan bireysel anlaşmalarla kurulmuş ve bu amaçla eğitim şirketleri faaliyete geçirilmiştir. Her bir okul bağımsız olarak işletilmektedir, ancak büyük bir kısmı eğitim tedarikleri ve insan kaynağı bakımından Türk şirketlerine güvenmektedir.

  Gülen, eğitimini Erzurum'da medresede tamamladıktan sonra 1958 yılında Edirne'de öğreticiliğe başladı. Kısa süre sonra İzmir'e taşındı. Orada hareketin çekirdeğini oluşturan benzer düşüncelere sahip küçük bir eğitimci ve öğrenci grubu oluştu. Sayıları yıllar içinde hızla artan bu eğitimciler dairesinden, Fethullah Gülen ismiyle ilişkilendirilen okullar doğdu. Bağımsız olarak faaliyet gösteren, ancak aralarında koordinasyon ve eğitim bağlarına sahip bu okullar ortak bir pedagojik vizyon, benzer müfredat, insan ve materyal kaynaklarını paylaşan esnek bir kurumlar federasyonu olarak adlandırılabilir.

  2. "Gülen Okulları"yla Kişisel Karşılaşmam

  Bu okullardan birisiyle ilk karşılaşmam 1995 yılına kadar uzanır. Bu süreç Güney Filipinlerdeki Mindanao adasında yer alan Zamboanga'da kentin birkaç mil dışında bir "Türk" okulu bulunduğunu öğrenmemle başladı. Okula vardığımda ilk dikkatimi çeken, tesisin girişinde yer alan tabela oldu: "Filipin-Türk Hoşgörü Okulu." Bu isim, nüfusunun neredeyse eşit olarak % 50'si Müslüman, % 50'si Hıristiyan olan, 20 yılı aşkın bir süredir çeşitli Moro ayrılıkçı hareketlerinin Filipin hükümetinin askerî güçlerine karşı silahlı mücadele verdiği bir bölgede yer alan Zamboanga kentine şaşılacak derecede uygunluk gösteren bir isimdi.

  1000'den fazla öğrencinin eğitim gördüğü bu okulun Türk yöneticisi ve personeli bana büyük yakınlık gösterdiler. Okulun bir kısmı Müslüman, bir kısmı da Hıristiyan olan Türk personel ve onların Filipinli meslektaşlarından aldığım, buranın kurum olarak hoşgörünün oluşturulmasına adandığına ilişkin sözlerinin boş bir övünme olmadığını gördüm. Gerilla savaşıyla birlikte adam kaçırmanın, kısa ayaklanmalar, tutuklamalar ve kayıpların; askerî ve milis güçleri tarafından adam öldürmelerin sıklıkla görüldüğü bir bölgede, bu okul Müslüman ve Hıristiyan Filipinli çocukları yüksek kalitede bir eğitim standardıyla eğitiyor, onlara birlikte yaşama ve birbirleriyle daha olumlu ilişkiler kurma yolları sunuyordu. Cizvit meslektaşlarım ve Ateneo de Zamboanga'daki alaylı profesörler, başlangıcından itibaren Filipin-Türk Hoşgörü Okulunun bölgenin Hıristiyan kuruluşlarıyla derin düzeyde bir ilişki ve işbirliği sürdürdüklerini teyit ettiler.

  O zamandan bu yana Fethullah Gülen netwörk'ü içinde yer alan diğer okulları da ziyaret etme, öğretim personeli ve idarî personelle eğitim politikasını tartışma imkânı buldum. Türkiye'de İstanbul bölgesindeki ve Urfa kentindeki birkaç okulu ziyaret ettim. Orta Asya'daki eski bir Sovyet Cumhuriyeti olan Kırgızistan'da, tamamı Gülen hareketinden ilham almış ve onlar tarafından kurulmuş 12 Sebat okulunun, Atatürk Alatoo Üniversitesi dahil, yaklaşık yarısını inceleme fırsatı buldum. Herhangi bir ayrım yapmadan söyleyebilirim ki; bu okullar günümüz dünyasında karşılaştığım en dinamik ve yararlı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

  Bilim, bilgi ve lisan alanlarındaki eğitim programlarının gücü, akademik olimpiyatlarda tekrarlanan başarılarla sergilenmektedir. Bişkek'teki bir ortaokulda, bir grup yedinci sınıf Kırgız öğrenciye yarım saat kadar hitap etme fırsatı buldum. Konuşmamın sonunda öğretmenleri öğrencilerden, benim İngiliz İngilizcesi değil Amerikan İngilizcesi konuştuğumu gösteren telaffuz ve kelime unsurlarını belirlemelerini istedi ve öğrenciler bunu yapmada hiçbir güçlük çekmeyerek beni hayrete düşürdüler. Her ne kadar, genel olarak Türkiye dışındaki Gülen okullarında olduğu gibi, bu okulda da eğitim dili İngilizce ise de, öğrenciler ana dilleri olan Kırgızca'nın yanı sıra Rusça ve Türkçe'de de aynı derecede başarılı olduklarını gösterdiler. Öğretmenlerinin adanmışlığı ve birlik ruhu, heyecan verici bir eğitim girişimiyle meşgul olduklarının bilincinde olduklarının kanıtıydı. Hiçbir okulda, gelişmiş ülkelerdeki okullarda yaygın olan isteksizliği ve bariz bir kafa karışıklığını görmedim.

  Bu okulların Müslümanların dinsel bağlılıklarının bir ifadesi olduğunun bilincinde olarak, müfredatlarında ve fiziksel çevrelerinde daha açık bir İslâmî içerik görmeyi bekliyordum, ancak durum böyle değildi. Bana şaşırtıcı gelen şekilde dinsel ilhamlı eğitim projesinin kabul edilebilir bir parçasını oluşturması gereken bu bölümün olmamasının nedenini sorduğumda, bana öğrenci kitlesinin çoğulcu yapısı nedeniyle -Zamboanga'da Hıristiyan ve Müslüman; Kırgızistan'da bunlarla birlikte Budist ve Hindu-, açık bir talimatlandırma yerine; dürüstlük, çok çalışma, uyum ve vicdani hizmet gibi evrensel İslâmî değerleri öğretmeyi amaçladıklarını söylediler. Bişkek'teki Sebat International School'da bulunan ABD, Kore ve Türkiye'den gelen öğrenciler, Afganistan ve İran'dan gelen öğrencilerle gayet rahat bir şekilde eğitim görüyorlardı.

  Bu karşılaşmalar beni, bu okulların altında yatan eğitim prensipleri ve motivasyonu belirlemek ve Gülen'e bir eğitimci olarak kendi vizyonunu diğerlerine aşılayabilme yeteneği kazandıran teknikleri anlamak için onun eserlerini araştırmaya itti. Bunlar tebliğimin bundan sonraki bölümünü işgal edecek konulardır. Esas olarak Gülen'in eğitim politikalarının temel ifadesi olan Gülen Okulları üzerinde duracağım ve onun teşvik ettiği diğer girişimlerin, Samanyolu televizyon netwörk'ü, Zaman gazetesi ve diğer yayın projeleri, ihtiyaç içindeki öğrencilere yönelik burs programı ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın dinler arası diyalog ve anlayışı güçlendirme çabaları gibi çalışmaların eğitimsel yönleri üzerinde durmayacağım.

 2. #2
  derya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  22-07-2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @derya
  Allah razı olsun sizden.Hoca efendiyi tanıma,tanıtma,amacını anlatma konusunda çok güzel bir adım.Bende o okullardan birinden mezunum ve hala onlarlayım.Çevremdede onu tanımayan onu yanlış anlayan o kadar çok insan varki dilimizin döndüğünce bişeyler anlatıyoruz.Rabbim sizide bizide bu konuda muvaffak eylesin.Devamını bekliyoruz inş.selametle...

 3. #3
  Erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  21-07-2006
  Yer
  Ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.031
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erhan
  Alıntı derya Nickli Üyeden Alıntı
  Allah razı olsun sizden.Hoca efendiyi tanıma,tanıtma,amacını anlatma konusunda çok güzel bir adım.Bende o okullardan birinden mezunum ve hala onlarlayım.Çevremdede onu tanımayan onu yanlış anlayan o kadar çok insan varki dilimizin döndüğünce bişeyler anlatıyoruz.Rabbim sizide bizide bu konuda muvaffak eylesin.Devamını bekliyoruz inş.selametle...
  Allah cümlemizden razı olsun evet şu anda yapılan hizmetleri yanlış anlayan ve anlamamak için elinden geleni yapan çok kişi ve ama onların niyetleri çok bellii evet açıkcada kimin tarafında oldduklarınıda belli ediyorlar ve Allah ın yardımı olmasa idi bu hizmetler bu kadar iyi gitmezdi Allah cc hizmetlerde nurunu tamamlıyor inşAllah Rabbim dünyada yapılan hizmetleri kabul etsin....

  selam ve dua ile....

 4. #4
  Bedrin_Aslanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  21-06-2006
  Mesajlar
  896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Bedrin_Aslanı
  """"Bu okulların Müslümanların dinsel bağlılıklarının bir ifadesi olduğunun bilincinde olarak, müfredatlarında ve fiziksel çevrelerinde daha açık bir İslâmî içerik görmeyi bekliyordum, ancak durum böyle değildi. Bana şaşırtıcı gelen şekilde dinsel ilhamlı eğitim projesinin kabul edilebilir bir parçasını oluşturması gereken bu bölümün olmamasının nedenini sorduğumda, bana öğrenci kitlesinin çoğulcu yapısı nedeniyle -Zamboanga'da Hıristiyan ve Müslüman; Kırgızistan'da bunlarla birlikte Budist ve Hindu-, açık bir talimatlandırma yerine; dürüstlük, çok çalışma, uyum ve vicdani hizmet gibi evrensel İslâmî değerleri öğretmeyi amaçladıklarını söylediler. Bişkek'teki Sebat International School'da bulunan ABD, Kore ve Türkiye'den gelen öğrenciler, Afganistan ve İran'dan gelen öğrencilerle gayet rahat bir şekilde eğitim görüyorlardı.""""

  Öğrenci yapısının çoğulculuğu nedeni ile İslami içerik göremiyoruz tamam da niye o zaman ingilizce ve türkçe öğretebiliyoruz. İngilizce öğreteceğin kadar arapça öğret Allah kelamını öğret. O çocuklara kabir melekleri How are you demiyecek? Bende bunu anlamıyorum. İngilizce öğreterek o kişilere hizmet etmiş olabilirsin ama islama hizmet etmiş olmazsın. Kendinizi kandırmayın.

  Demişsiniz birçok kişi F.G yi tanımıyor ve onu yanlış anlıyor.
  En başta neden açılan okullara Atatürk ismi konuluyor? Onu çok sevdiğinizden mi? onu bir önder olarak gördüğünüzden mi? Yoksa bu düzene yaranmak için mi? Veya şunu anlatın bana: Eskiden tüm okullarda kız erkek ayrı eğitim verilirken, şimdi yavaş yavaş birleşmeye başladı yani karma bir eğitim oluyor. Eskiye göre dinimizin emirlerimi değişti? Bu devirde karma okumak caiz mi? Caizse neden eskiden ayrı ayrı okuyorlardıda şimdi birleştiler. Dine karşı hoşgörülü olmak bumu? Dinin emirlerini bazı özel durumlar için yok saymak.
  Veya aynı şekilde dinimizin, Allah C.C emrini yok sayarak başınızı açıp çalışmak
  okullara gitmek. Benim dinimide Allah C.C emir ve yasaklarına şu zamana kadar hiç bir alim ucunda ölüm olsada taviz vermemiştir. Bizler kendimizi ne zannediyoruz ki? Böyle bir şeye girişebiliyoruz. Yanlış anlıyorum ben bu cemaati. Kafirlere gösterdiğiniz hoşgörünün 10 da 1 ini benim gibilere gösterin ve bizimle diyalog kurun. Gerçekleri bizde görebilelim...

 5. #5
  derya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  22-07-2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @derya
  S.a kardeş onların oraya gidişteki ana amaçları zaten Allah kelamını anlatmak,İslam'ı anlatmak,İslam'ı yaşamalarına vesile olmak.Gidipte bunları yapmamak olurmu?Oralarda kimler ne yanlışlardan dönüyor,kaç kişi namaza başlıyor,kaç kişi Kur'anı öğreniyor haberiniz varmı?Bir insanın imanını kurtarmanın ne kadar büyük sevap olduğunuda biliyorsunuzdur.Bunların yanında fen bilimlerinide en iyi şekilde veriyolar.O okullardan bilgi yarışmalarında ne birinciler çıkıyor.
  Şu dünyada yaşam standardının yüksek olabilmesiiçin İngilizcenin çok büyük önemi var.Bu insanlar bunuda en iyi şekilde veriyolar.Bunu yaptıkları için onları suçlayamayız.
  Oralara gidiliyor Türkiye'ninde reklamı yapılıyor.Atatürk'ün isminin verilmesiçok normal.O T.C.'nin önderi ise bizimde önderimiz.Türk'üz nihayetinde.
  Karmalaşmanın sebebi ise tamamen içinde bulunduğumuz düzen buna mecbur ediyor.Bu devirde kimse dini amaçlı kurulmuş bir okul istemiyor.Örnek:İHL.Ayakta durabilmek için bu şart.Başını açıp çalışan öğretmenlerimizde emin olun çok dikkat ediyolar.Buda düzenin kuralı.Rabbim bunu yaptıkları hizmetin hürmetine bağışlar inş.
  Bazı özel durumlar dediğiniz oradaki 1 öğrencinin imanını kurtarabilmeye vesile olmak.Dinimizin emirleride yok sayılmıyor inş.Tebliğ emri olmasa ne işleri var onların oralarda...
  Bizim hoşgörümüz herkese.Senden niye saklayalım?Sanada en yakınındakiler ulaşacaktır Allah'ın izniyle.Yeterki gerçekleri görmek iste.Ama böyle suçlayarak olmaz.Soru sorarsın cevaplanır.Hala yanlış geliyorsa yine konuşuruz.Ama inan bu cemaat doğruluk için var.Rabbim doğru yoldan ayırmasın.selametle...

 6. #6
  Bedrin_Aslanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  21-06-2006
  Mesajlar
  896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Bedrin_Aslanı
  as kardeşim.
  İlk olarak şunu belirtiyim: Atatürk sizin önderiniz olabilir. Ben müslümanım ve benim önderim Hz. Muhammed S.A.V, benim önderim Kuran-ı Kerim. Birileri istiyor diye düzen böyle diye ben başımı açıp ne üniye giderim nede dinimden taviz veririm. İngilizce konusu çok ayrı bir konu başka bi konu altında tartışılır ama şunu söylüyim: dilimiz yeteri kadar benzedi, davranışlarımız da aynı şekilde, sünnetleri terkedip onların kültürünü giderek almaya devam ediyoruz. Her şeye boykot israile abd ye boykot sadece mallaramı olur. Neden onların dilini kullanalım ki. Şuradaki nicklere bak bir çoğu ingilizce. Neyse bu başka bir konuda tartışılır.

  Yani diyorsun ki içinde bulunduğumuz sistem bunları gerektiriyor o yüzden dinden taviz veriyoruz. Başımızı açıp Allah C.C rızası olmayan bir işten Allah rızasını kazanmaya çalışıyoruz. Bende diyorum ki hangi din büyüğümüz dinden taviz vermiş. 1 tane göster ne istersen onu kabul etcem. Biatler insanı helaka götürür. Bütün din alımlerinin buna kafası çalışmadı ama sizin çalıştı. Ben bunu anlıyorum. Örnek aldığımız kişi üstat ne yapmış üstat: Farzı değil sünneti terk söz konusu olduğunda ölümü göze almış. Siz ne yapıyorsunuz. Farzı terk ediyorsunuz. Haram yoldan caiz olmayan yoldan helale gidildiği nerede görülmüştür.??  Karmalaşmanın sebebi ise tamamen içinde bulunduğumuz düzen buna mecbur ediyor.Bu devirde kimse dini amaçlı kurulmuş bir okul istemiyor.Örnek:İHL.Ayakta durabilmek için bu şart.Başını açıp çalışan öğretmenlerimizde emin olun çok dikkat ediyolar.Buda düzenin kuralı.Rabbim bunu yaptıkları hizmetin hürmetine bağışlar inş.

  Gülermisin ağlarmısın bu yazılanlara
  İçinde bulunduğumuz düzen bizi mecbur bırakıyor, bizde tebliğ yapabilmek için dinimizi yaymak kişilerin imanını kurtarmak için dinimizin emirlerini uygulamıyoruz. Siz dini kurtarmıyor zarar veriyorsunuz. Birçok kişi sizleri örnek alıp başörtüsünü çıkarıyor. Nasılsa ünide iş hayatında çıkarcam deyip baş örtüsünü takmıyor. Siz bunun vebalini nasıl ödüyeceksiniz.???Üstaz Hz. şuan yaşasaydı eminim ki sizi kör bıçakla doğrardı.Benden bişey alamadınızmı diye benim o kadar işkenceye sürgüne baskılara rağmen bir kere dinimden sünnetimden taviz verdimmi diye. O nu geçtim. 1400 yıllık islam tarihi boyunca kimi örnek aldınızda dininizden taviz veriyorsunuz diye...

  Bakıyorum imam camide ezan duası yaptıyor. Hay sesin kısılsada yaptıramasan dicem. Nerden gördün de nerden okudunda bunu yaptırıyorsun. Onu yapman Efendimiz S.A.V büyük hakaret. O bilmiyormuydu ki toplu birşekilde ezan duası yaptırmayı sen ondan daha mı akıllısın. Diğer alimlerimizden daha mı akıllısın?
  DAha mı akıllısın ki dininiden taviz vererek dine hizmet ediyorsun. Bir kafirin islama en çok zararı veren kişilerin başında gelen kişiyi okul ismi olarak kullanıyorsun... El cevap.

 7. #7
  derya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  22-07-2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @derya
  Kardeş hepimiz Elhamdülillah müslümanız.Dinimizin lideride tabiiki Peygamberimiz.Allah'ın izniyle hepimizin önderi o.Ama bir Türkiye denince akla ilk gelen isimlerden biri Atatürk.Oralarda açılan okullarda Türk okulu sıfatı ile açılıyor.Bu durumda isimlerin Atatürk veya Zübeyde Hanım olması çok normal.Hocaefendi Atatürk için "idari ve askeri bir deha" demiştir.Bu gerçeği de kimse değiştiremez istemeyende kabullenmez.Her ne kadar işin aslını bilsekte Atatürk küçümsenecek biri değil.Ona düşman olmanında zamanı değil.
  İngilizcenin dilimize girmesiyle konumuzun hiçbir alakası yok.İngilizce konuşup öğrenmekte günah değil ya.Hiç olmasa o insanlara bişeyler anlatabilmek için o dili bilmemiz yararımıza.
  Sizin o gülmeye yada ağlamaya karar veremediğiniz olay hayatın gerçekleri.Hizmet fedakarlık demek.Bu insanlar fedakar olmasa ailelerini,kendi hayatlarını bir kenara bırakıp hiç olmasa bir insanın imanını kurtarmaya çalışmazlar.Ve bu insanlar aynı zamanda ahiretlerinide kısmen feda ediyorlar.Oradaki insanlara bişeyler anlatabilmek için başlarını açıyorlar.Onlarda bundan çok memnun değiller.Hiçbiri buna mecburda değil.Kimse kimsenin günahının vebalini alamaz.Hepsi gönül rızasıyla.Açmalarıda sadece okul sınırlarında ve başörtülerini.Bunuda zaten en az düzeyde yapıyorlar.Güvendikleri,sığındıkları şeyde Rabbimizin rahmeti,geceler boyu ettikleri tövbeler ve İslam'ı yaşamalarına vesile oldukları insanlar.Biliyorlar ne kadar geniş rahmeti olduğunu...
  Üstad sizin yaptıklarnızı bilseydi demişsiniz.Ohalde bir abimizin başından geçen olayı anlatayım.Birgün öğretmen atamaları yapılırken bir abi arada uykuya dalıyor.Rüyasında Efendimiz(s.a.v.)'i görüyor ve ona bir liste veriyor.Abi uyanıyor ama rüyasını kimseye anlatamıyor.Nihayetinde Efendimiz(s.a.v.)'i görmüş rüyasında.Çalışmaya başladıklarında başka bir abi "Anlat rüyanı hocamda kafamıza göre iş yapmadığımızı herkes anlasın"diyor.Bunun gibi birçok örnek var.İnanmak size kalmış.Peygamberimizin üstadın ve hocaefendinin birlikte bu okulları gezdiklerine şahit olan insanlar var.Canınızı sıkmayın üstadın herşeyden haberi var.
  Şu ezan duası meselesini hiç anlayamadım.Yani bunu Peygamberimize karşı hakaret olarak yaptıklarını nasıl düşündünüz??Toplu ezan duası yapılmasında ne sakınca olabilirki??
  Tavsiyem bu insanların içine girmeden yani bilip bilmeden suçlamamak en güzeli.Herşeyin bir sebebi var işte.Kimse kafasına göre iş yapmıyor.Onlar ne yaptıklarının farkında ve razılar.Rabbimde onlardan razı olsun.selametle...

 8. #8
  fisebilillah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  15-07-2006
  Mesajlar
  74
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fisebilillah
  Alıntı eLiFNuR Nickli Üyeden Alıntı
  kaİnat Ona Kurban Olsun...ona Laf SÖyleyenler Yerİn Dİbİne Batsin!!!!!!!!!!!!!
  s.a,kardeşim bu sözün kimmin içindi yani kainat kime kurban oluyor.anlamadım...açıklarımısın?

 9. #9
  Bedrin_Aslanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  21-06-2006
  Mesajlar
  896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Bedrin_Aslanı
  Alıntı fisebilillah Nickli Üyeden Alıntı
  s.a,kardeşim bu sözün kimmin içindi yani kainat kime kurban oluyor.anlamadım...açıklarımısın?
  Efendimiz S.A.V e deniştir sen merak etme. Başkası için böyle diyecek bir insan değil. İyi yönüyle düşünelim.

  Hizmet fedekarlık da sizin fedekarlık tan bir gram haberiniz yok. Fedakarlık davası için gerekirse anasını çocuğunu tüm malını gözden çıkarmaktır. Sizin sisteminizde paranın çok büyük önemi var. Allah tan biraz korkun varsa buna hayır demezsin. oraya gidenler ve benim tanıdığım tüm nurcular orada kalki ilerde evini rahat geçindirebilecek bir işi rahat bulursun diyor ve tanıdığım herkesde o niyetle giriyor. Neyse... Hiç kimse bir başkası için ahiretini feda etmez bunu külahıma anlatın. O gün geldiğinde onlar ne anasını nede çocuklarını düşünürler herkes kendi derdine düşecek ve kendini kurmaya çalışacak. Bu ayeti bilen ve tasdik eden biri ahiretini bırakıpda diğer insanların ahiretini kurtarmaya çalışmaz. İnsan ilk önce kendinden sorumludur. Tabi dinimize göre böyle. Siz dini hoşgörüyle nereye getirdiniz bilemem.

  Bir abin rüya görmüş de bir şey olmuşda. Peygamber efendimizin S.A.V rüyada nasıl olduğunu söyledimi 10dan fazla özelliği var. Saçı yanakları gözleri vb....
  Bunlardan birinde yanlış söylese veya tereddütte kalsa bizim buralarda bir kardeşimiz. sen melek görmüşün derler. Ki rüyalara girersek eminimki bizde 1 kişi görmüş değildir. Ki bunun reklamıda olmaz. Allah inş. bizede nasip eder.

  Ezan olayını biraz daha açıklayayım. Efendimiz S.A.V peygamberliği sürüsince kim bilir kaç kere camiye gitti. Demi. bunların hiç birinde ne O nede Ashabı Ezan duasını toplu bir şekilde yaptırmamış. Neden yaptırmamış? Canları öyle istediği için mi seneler boyunca 1 kere bile toplu halde yapılmamış dua? Eğer sen Efendimiz S.A.V ve Ashabının yapmadığı birşeyi yapmaya kalkarsan bu biat olmuş oluyor. Saygısızlık dersen: o da şöyle, Senin ÖNDERİN bunu yaptırmamış ama sen iyi olur düşüncesi ile yaptırıyorsun. Burda ki saygısızlığı bi düşün ucu nerelere varıyor.

  Ya işte sana şu soruyu sormuştum. Tarihimiz boyunca dinimizden taviz vererek dinimizi yaymaya çalışan bir kişi tanıyormusun. Ben tanımıyorum. Bu yaptığınız biat tir diyorum. Tarih boyunca yapılmamış bir şeyi yaparak çok büyük bir işi başardığınızı düşünebilirsiniz. Hatta F.G o kadar büyük bir alim ki KAinat ona kurban olur onun her sözü(Biati)sizin için dinde senet olur.

 10. #10
  Zeynep Özmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Mesajlar
  1.653
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Zeynep Özmen
  haklı olabilirsiniz F.G dinde çok taviz vermiştir ama çoğu kişininde imanına vesile olmuştur bunuda inkar edemeyiz

 11. #11
  Erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  21-07-2006
  Yer
  Ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.031
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erhan
  s.a bi müddet girmedim ama neler olmuş neler

  ARKADAŞLAR ŞUNU SÖYLEYİM SİZLERE

  Limriemvrm KARDEŞ SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...VE BİR KAFİRE BİZ İSLAMI ANLATTIGIMIZDA DİREK BU KİŞİYE NAMAZ KILACAKSIN DİYEMEYİZ İLK ÖNCE SURELER DUALARI ÖĞRETİRİZ DİMİ GÜZEL KARDEŞİM İŞTE YABANCI ÜLKELERDE HİZMET ETMEK BU KADAR ZOR VE ŞU Bİ GERÇEK ŞUAN RUSYADA O ALEYHİDE KONUŞTUGUN OKULLAR SAYESİNDE GÜNDE BİR RUS MÜSLÜMAN OLUYOR BUNA NE DİYECEKSİN GÜZEL KARDEŞİM...VEEEEEE BİR HADİS DE DİYOR YA BİR KİŞİNİN İMANIN KURTULMASINA VESİLE OLMAK GÜNEŞİN DOĞUOP BATTIGI HER ŞEYDEN HAYIRLIDIR VE HATTA KABEDEN BİLE HAYIRLLIDIR AYET İ KERİME KUTUP U SİTTE ........

  SELAM VE DUA İLE...

 12. #12
  derya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  22-07-2006
  Yaş
  29
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @derya
  Kardeş suçluyorsunda bir yere kadar.Bizim davamızda paraya yer yok.Oradaki insanların hepsi karın tokluğuna yaşıyor.Burada çok daha fazla maaşla çalışabilecekken oralara fedakarlık yaparak gidiyorlar.Sizin o tanıdığınız insanlarıda çok merak ettim doğrusu.Parayla işi olan insanın hizmetle işi olmaz.Kısacası inanmıyorum o söylediklerine.Gerçekten tebliğden başka bir düşüncesi olan bir insan kalkıp gidermi dilini adetini başına ne geleceğini bilmediği yerlere???
  "Hiç kimse bir başkası için ahiretini feda etmez"kardeşim ediyorlar işte sen daha neyi inkar ediyorsun??Adamlar o kadar sıkıntıya keyiflerinden mi katlanıyorlar.Kendi rızasıyla başkası için yanmaya razı.Hocaefendi bile bayanların başını açıp çalışması taraftarı değil.O diyorda ondan yapıyorlar demeyin.Bayanlarlada ilgilenilmesi gerek.Bunuda bayanlardan başka kimse yapamaz ve asgari derecede açılıp hizmetini yapıyor.Dediğin gibi herkes kendinden sorumlu.Onlarında tamamen kendi tercihi.
  Peygamberimizi daha önce rüyasında görmemiş bir insan ilk defa gördüğünde nereden anlayacak?İçine doğar bu insanın.Bu abininde içine doğmuştur herhalde.Anlattığımında reklamla alakası yok.Bu inanmayan insanlara kanıttır herşeyin O(c.c.)'nun izniyle olduğuna dair.
  Ezan duası olayındada Efendimiz'in bunu yaptırıp yaptırmadığına dair bir bilgim yok.Sen eminsin herhalde???Bunu araştırıp konuşmayı tercih ederim.
  Şu önemli soruya gelince de böyle bir alim elbette gösteremem.Bir hadiste"Rabbinizin rahmetinin bolluğunu bilseniz hiçbirşey yapmaz boş gezerdiniz"(Kelimelerden emin değilim anlamdan eminim)Bu insanların verdiği taviz O'nun rahmetinin yanında zerrenin zerresidir.Birde karşılığında kazandıklarına ve kazandırdıklarına bak!!!
  Sanırım sen biat ile bid'ati karıştırdın.Biat:Kabullenmedir,bid'at iseinde olmayıp dine sonradan giren adetlerdir.Bizimde dine adet sokma gibi ne bir düşüncemiz nede bir uygulamamız var.Bayan gidiyor,tebliğini yapmak istiyor,bunun için başını açmak zorunda olduğunu biliyor,açıyor,hizmetini yapıyor.Olay bu.Ama herkes başını açacak hizmetini yapacak gibi bir zorunluluk yok.Ortada adette yok,bid'atte yok.
  Ayrıca son cümlenin ne kadar gereksiz ve yanlış olduğunu söylemeden edemeyeceğim.Biz bağnazlıkla suçlayamazsınız.selametle...
  Altınnesil kardeş arayı açmayalım

 13. #13
  Bedrin_Aslanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  21-06-2006
  Mesajlar
  896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Bedrin_Aslanı
  Alıntı ALTIN_NESİL Nickli Üyeden Alıntı
  s.a bi müddet girmedim ama neler olmuş neler

  ARKADAŞLAR ŞUNU SÖYLEYİM SİZLERE

  Limriemvrm KARDEŞ SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...  İslam dini yaşanılarak anlatılır. Osmanlılar kılıcı insanların boğazına dayayarak mı dini geçmelerini sağlıyordu. Yaptıkları tek şey. O toplumun içine müslümanları yerleştirmekti. Peki bu ne işe yarıyor dersen, kafirler onların yaşayışlarını görüyor, ve bu eksiksiz dine iman ediyorlardı. Yani oraya gittiklerinde başını açıp veya dinden taviz verip oranın şartlarına uyum sağlamıyordu.
  Başını açıp birşeyler yapmak dinimize göre haram. Siz diyorsunuz ki ama orada bir çok kişinin imanını kurtarıyoz bilmemne. Peki yine haram olan birşey içki içmek mesela; sizin anlayışınıza göre onlara islamı anlatmak için içki içebiliriz. Bu sayede dini yaymış olursun.Aynı şekilde tüm haramlar bunu dahil edilebilir. Ne alakası var demeyin. İkiside haramdan helale gitme yoludur. Böyle birşeyde dinimizde yok.


  VE BİR KAFİRE BİZ İSLAMI ANLATTIGIMIZDA DİREK BU KİŞİYE NAMAZ KILACAKSIN DİYEMEYİZ İLK ÖNCE SURELER DUALARI ÖĞRETİRİZ DİMİ GÜZEL KARDEŞİM İŞTE YABANCI ÜLKELERDE HİZMET ETMEK BU KADAR ZOR VE ŞU Bİ GERÇEK ŞUAN RUSYADA O ALEYHİDE KONUŞTUGUN OKULLAR SAYESİNDE GÜNDE BİR RUS MÜSLÜMAN OLUYOR BUNA NE DİYECEKSİN GÜZEL KARDEŞİM...VEEEEEE BİR HADİS DE DİYOR YA BİR KİŞİNİN İMANIN KURTULMASINA VESİLE OLMAK GÜNEŞİN DOĞUOP BATTIGI HER ŞEYDEN HAYIRLIDIR VE HATTA KABEDEN BİLE HAYIRLLIDIR AYET İ KERİME KUTUP U SİTTE ........

  Namaz kılmayan bir müslümana bile direk namazını kıl diye bir zorlama yapamazsın. Ama o namazını kılmıyor diye sende namazını kılmazsan dininden taviz verirsen olmaz. Ona yaşantınla örnek olacaksın.Düşünsene bir kişiye islamı anlatacaksın ve sana diyecek ki: tamam da kardeşim sabahtan beri bana dininizi anlatıyorsun ama senin simgen olan İslamın simgesi olan birşeyi takmıyorsun. Bu nasıl iş dese cevabın ne olur merak ediyorum.Bir şeyi yaşamadan yaşattıramazsın. Elinde sigarasını tüttüren babanın oğluna sigaranın zararlarını anlatması gibi. Yabancı bir ülkeye gittiğimde müslüman bir bayanı diğerlerinden ayıran en önemli özellik tesettür. Avret yerlerini namahrem erkeklerden saklamak, onlara göstermek. Ama biz onlara dini anlatacağız diye yakın bir zamanda hiç kimse kalmayacak tesettürlü. Hiç Aklınız alıyormu? Allah C.C dininin yayılması için kendi verdiği hükmün tam tersini yapmak zorunda bırakcak bizleri. Düşünmesi bile insanı günaha sokabilir.

  O müslüman yaptığınız rusa tesettürü anlatıyormusunuz peki. Utanmadan tesettür bir müslüman için çok önemlidir islamiyetin simgesidir diyebiliyormusunuz merak ettim.

  SELAM VE DUA İLE...
  SElam ve dua ile...

 14. #14

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  18-07-2006
  Yer
  Konya-Ankara
  Mesajlar
  178
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @"haTTat"
  Alıntı ALTIN_NESİL Nickli Üyeden Alıntı
  ...SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...
  Diyorsunuz yalnız şu da var ki bugün amerikada ve avrupada karma eğitim tartışılır durumda. Hatta amerikada bazı eyaletlerde bazı okullarda vazgeçildi bile..
  Dışarıdan önce ülkemize bakalım bence.. Orada yapılamayacağını iddia ettiğiniz birçok şeyi pekala burada yapabilirsiniz..

 15. #15
  Bedrin_Aslanı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  21-06-2006
  Mesajlar
  896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Bedrin_Aslanı
  Alıntı haTTat Nickli Üyeden Alıntı
  Diyorsunuz yalnız şu da var ki bugün amerikada ve avrupada karma eğitim tartışılır durumda. Hatta amerikada bazı eyaletlerde bazı okullarda vazgeçildi bile..
  Dışarıdan önce ülkemize bakalım bence.. Orada yapılamayacağını iddia ettiğiniz birçok şeyi pekala burada yapabilirsiniz..
  Kardeş buda çok ayrı bir konu kafir dediğimiz insanlar islamiyetin 1400 sene önce dile getirdiği bir olayı haklı bularak tek tip eğitime geçiyorlar. Ama biz islamı yaymak için karma eğitim yapıyoruz. Gülülim mi ağlayalım mı?

 16. #16

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  18-07-2006
  Yer
  Konya-Ankara
  Mesajlar
  178
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @"haTTat"
  Alıntı Limriemvrm Nickli Üyeden Alıntı
  SElam ve dua ile...
  Tesettür konusundaki görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum..

Sayfa 1/14 12345611 ... Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 58
  Son Mesaj: 24-11-2012, 18:38
 2. " Aziz Yıldırım Fethullah Gülen'e öfke dolu"
  By manifesto in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2012, 17:33
 3. Cevaplar: 47
  Son Mesaj: 29-05-2010, 02:31
 4. Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 01-10-2009, 23:36

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş