Etiketlenen üyelerin listesi

Esselamualeykum kardeşlerim; Kafir hepinizinde bildiği üzere Allah'ı inkar eden kabul etmeyen demektir Müşrik ise biraz farklıdır, Allah'ın varlığını kabul eder,yerleri ve gökleri Allah'ın yarattığını bilir fakat Allah'a ortak koşar , şirk eder, şirk kelimesi ise kelime anlamıyla ortak demektir, şirket kelimesi de bu kelimeden türemiştir LTD ŞTİ , TİC ŞTİ vs.. gibi bu tür şirketlerde ortak şirketlerdir Oysa Allah c.c. hiç bir eşi benzeri ve ortağı yoktur, İhals-ı Şerif suresi'de bunu

Bu konu 101663 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
MÜŞRİK ve KAFİR NEDİR NASIL AYIRT EDİLİR? 101663 Reviews

  Konuyu değerlendir: MÜŞRİK ve KAFİR NEDİR NASIL AYIRT EDİLİR?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 101663 kez incelendi.

 1. #1
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  35
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))

  Esselamualeykum kardeşlerim;

  Kafir hepinizinde bildiği üzere Allah'ı inkar eden kabul etmeyen demektir

  Müşrik ise biraz farklıdır, Allah'ın varlığını kabul eder,yerleri ve gökleri Allah'ın yarattığını bilir fakat Allah'a ortak koşar , şirk eder, şirk kelimesi ise kelime anlamıyla ortak demektir, şirket kelimesi de bu kelimeden türemiştir
  LTD ŞTİ , TİC ŞTİ vs.. gibi bu tür şirketlerde ortak şirketlerdir

  Oysa Allah c.c. hiç bir eşi benzeri ve ortağı yoktur, İhals-ı Şerif suresi'de bunu için inmiştir, Hristiyanlar Hz. İsa (a.s) için Allah'ın oğlu, melekleri Allah c.c. kızları ve Meryem Annemizi de Allah c.c. haşa karısı diye kabul etmişlerdir.
  işte Mekkeli müşriklerde Allah'ı kabul ediyorlar fakat dünyalarına , ticaretlerine,içkilerine,putlarına ve sapıklıklarına karışmamasını istiyorlardı.

  Aşağıdaki ayette de geçtiği üzere
  Zümer Suresi 38.Ayet: Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, elbette "Allah'tır" derler. De ki: Öyleyse bana söyler misiniz? Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut Allah, bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun bu rahmetini önleyebilirler mi? De ki: Bana Allah yeter. Tevekkül edenler, ancak O'na güvenip dayanırlar.

  Ebu cehil Peygamber Efendimiz s.a.v'e gelerek, bak dedi biz seninle bir anlaşma yapalım, sen ve arkadaşlarının namazına karışmicaz,orucunuza karışmicaz,hac da yapabilirsiniz ama sende gelip Allah var içki haram,faiz haram , zina haram, kadınlar kapansın vs. demicek bizim dünya işlerimize dini karıştırmayacaksın dedi,
  yani senin Rabbin bizim dünyamıza karışmasın dedi, işte bu günkü insanlar da yönetim şekllimizi değiştirip din ve dünya işleri ayrıdır demedilermi ,hala demiyorlarmı, bunların Ebu Cehilin zihinyetiyle aynı olmadıklarını kim iddia edebilir.
  Başımızdaki bazı zihniyetlerinde yaptıkları aynı şey değilmi? aynı şeyi yapmıyorlarmı, namaza karışmıyorlar,oruç tutmana,hacca gitmene karışmıyorlar,dini sadece namaz ve oruçla sınırlıyorlar.Fakat iş baş örtüyle gelince bu şekilde gelme burada islam değil medeni kurallar geçer demiyorlarmı? Sakalla giremezsin demiyorlarmı? İçki içme, zina yapma,kumar oynama, faiz yeme dediğiniz zaman işler değişmiyormu? ama onların anlaşmalarına uyduğunuz sürece sizin namazınza orucunuza , haccınıza karışmıyorlar aynı 1400 yıl evvelki Ebu cehilin yapmak istediği anlaşma gibi , fakat islam dini sadece ahret için değil bu dünyanın düzeni içinde gerekli değilmi, Allah c.c. hem bu dünyamızı hemde ahiretimizi düzene sokmak için göndermedi mi emir ve yasakları , dini sadece vicdanlarda haps eden bir zihniyet var, dini caminin dışına çıkarmayın diye bir dayatma var,haramlar serbest hale geldi , helaller yasak hale geldi. Din sadece namaz ve oruçtan ibaretmiş gibi bir hava estirdiler yıllarca.Kur'an'daki emir ve yasaklar, haram ve helaller sadece hikaye okur gibi okuyup geçmek için değil , bütün hayat alanımızda uygulamamız için indirildir ev,iş,hukuk,kanun,aile,arkadaş,akraba vs.. gibi bir çok alanda islam dinini yaymamızı ve en adaletli olan yüce Rabbimizin kanunlarını yeryüzüne yaymamızı emretti Allah c.c.
  Ebu cehiller kıyamete kadar bitmez biz davamıza sahip çıkalım,müslümanı ve müşriki birbirinden ayırt edelim

  Hatta ben sizlere aklıma gelmişken bir yahudi oyunundan daha behsetmek istiyorum ülkemizde maşaAllah hafızlık yapmak serbest ve en çok hafız yetiştiren ülke Türkiyemiz , fakat Arapça okumak yasak neden biliyormusunuz, çünkü Arapça öğrenirsek Kur'anı Türkçe meallerden değil direk anadilinden orjinal bir şekilde anlarızda Yahudi ve Hristiyanın oyunu bozulur insanlar uyanır diye bizleri en azından hafızlığı serbest yapalımda tamamen din yasaklandı demesinler oyunumuz meydana çıkmasın diye sus payı olarak verilen bir serbestliktir, yani bir şeyi serbest ediyorlar fakat yine amaçlarına ulaşıyorlar,Arapça okumak okutmayı yasaklıyorlar hiç bunları düşündünüzmü? İçinizde Arapça okuyan veya bilenler beni biraz daha iyi anlarlar, çünkü Kur'an'ı türkçe kelimelerle anlatmak tam orjinal şekilde anlatmak mümkün değil fakat Arapça çok zengin bir dildir, herkesin öğrenmesini tavsiye ederim o zaman bir harften veya bir harekeden ne kadar mana çıkıyor hayretler içinde kalacaksınız, ve o kadar tatlı bir dilki öğrenmek okumak gün geçtikçe daha da zavk veriyor.

  Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

 2. #2

  Üye
  Üyelik tarihi
  08-03-2007
  Mesajlar
  91
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @susran
  http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=32374

  Kafir kavramı çok güzel irdelenmiş.

 3. #3

  Üye
  Üyelik tarihi
  08-03-2007
  Mesajlar
  91
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @susran
  Alıntı ((MUHAMMED)) Nickli Üyeden Alıntı
  Esselamualeykum kardeşlerim;

  Kafir hepinizinde bildiği üzere Allah'ı inkar eden kabul etmeyen demektir

  Müşrik ise biraz farklıdır, Allah'ın varlığını kabul eder,yerleri ve gökleri Allah'ın yarattığını bilir fakat Allah'a ortak koşar , şirk eder, şirk kelimesi ise kelime anlamıyla ortak demektir, şirket kelimesi de bu kelimeden türemiştir
  LTD ŞTİ , TİC ŞTİ vs.. gibi bu tür şirketlerde ortak şirketlerdir

  Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
  مَايَوَدُّ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَلَاالْمُشْرِكينَ اَنْ يُنَزَّلَ عَلَيْكُمْ مِنْ خَيْرٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَاللّهُ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِه مَنْ يَشَاءُ وَاللّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظيمِ (105)
  [002.105] [Diyanet İşleri] Kitap ehlinden ve Allah'a eş koşanlardan inkar edenler, Rabbinizden size bir iyilik gelmesini istemezler. Allah, rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah büyük nimet sahibidir


  Sizin tanımınıza göre kafirler Allahı inkar edenler yani varlığını kabul etmeyenler ise yukarıdaki ayette geçen kafir kelimesini nasıl izah ediyorsunuz.
  Çünkü ayette müşriklerden ve ehli kitaptan kafir olanlar....deniyor.
  müşrikler Allahın varlığını kabul edip ortak koşanlara denir.Ehli kiatap zaten Allaha inanır.Bu durumda Allaha inanmayan müşrik ve Allaha inanmayan ehli kitap nasıl oluyor?
  Veya Allaha inanmayana müşrik veya ehli kitap denir mi?

 4. #4
  ((MUHAMMED)) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-07-2007
  Yer
  İSTANBUL
  Yaş
  35
  Mesajlar
  382
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @((MUHAMMED))
  susran kardeşim benim yukarıda anlatmak istediğimi sanırım anlamadınız
  her Allah'a inanıyorum diyen müslüman değildir bunu anlatmaya çalışıtım kardeşim
  müşriklerde yani Allah'a ortak koşanlarda kafirdirler sonuçta hepsi aynı katagoriye giriyor siz acaba yukarıdaki yazımdan ne anladınız onu merak ediyorum?
  Benim yukarıda anlatmak istediğim zaten müşriklerinde Kafir olduklarıdır zaten Allah'a ortak koşmak kafirlik demektir.
  Kafir: Allah'ın varlığına hiç inanmayan
  Müşrik: Allah'a ortak koşan Allah'ın varlığını bilir kabul eder ama ortak koşar (bunlarda yani müşrikler , Yahudi ve Hristiyanlar da sonuçta Kur'an'da geçtiği üzere Allah'a ortak koştukları için KAFİR olmuşlardır)
  netice itibari ile hepsi KAFİR kategorisine girmişlerdir.

  Ben yukarıda farklı bir konuya değinmek istediğim için müşrik ve kafir kavramı üzerinde pek durmak istemedim ve kısaca tanımlarını yapmak istedim herkes müşrik nedir kafir nedir bunun ayrımını yapamaz oldu bazı ben müslümanın diyen müşriklerde vardır onlara değinmek istedim aslında fakat siz anlamadınız sanırım.

  mesela başımızdaki bazı zihniyetler bazı kurum ve kuruluşlar var bazı yasalar gereği insanlar sadece islamın namaz , oruçtan ve hac'dan ibaret olduğunu bunları yapmamanın suç olduğu bilmedikler için veya işlerine gelmediği için, bunun dışında çıplaklığa,fuhşa,içkiye,faize,lotoya,krdiye,kumara vs.. gibi Allah'ın yasakladığı diğer haramlara karışılmamasını istedikleri için, gerçekleri anlatanlara izin vermedikleri için gerici yobaz dedikleri için bunlarında Müşrik sınıfına girdiklerini anlatmak istedim. Yani sorduğun zaman yerleri gökleri kim yarattı denildiği zaman Allah diyecekler fakat örtünme emrine karşı çıkacaklardır. içkisine,kumarına,faizine ve her türlü pis işlerine Allah'ın karışmasını istemeyceklerdir.
  İşte bunlar yeri geldiğinde çeşitli mitingler düzenleyerek Kahrolsun şeriat nutukları atmış ve islamın aleyhine çalışmalar başlatmışlardır.
  Ama sorduğunuzda onlarda müslüman olduklarını Allah'a inandıklarını söylemektedirler fakat islama ve şeriate küfr ettikleri için "Müşrik olan Kafirlerden" olmuşlardır.
  işte yukarıdaki yazımda konu buydu inşaAllah anlatabilmişizdir

 5. #5
  Verda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Co Admin
  Üyelik tarihi
  09-04-2010
  Mesajlar
  10.372
  Adı geçen
  26 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Verda
  İki topluluğun karşılaşmasında muhakkak sizin için bir ayet vardır. Bir fırka Allah oylunda çarpışıyordu, diğeri kafirdi. Onlar diğerlerini göz göre göre kedilerinden iki misli görüyorlardı. Allah dilediğini yardımı ile teyid eder şüphesiz bunda basiret sahipleri için bir ibret vardır.” ( 3/13 )
  Ayette sözü geçen kafir guruptan kasıt, bedir günü Müslümanlarla savaşan Mekke müşrikleridir…


  “ O vakit dediler ki: Allah’ım eğer bu senin tarafından gelen bir haksa, semadan üzerimize taş yağdır, yahut bize elim bir azap ver.” ( 8/32 )


  Dikkat et halis din yalnız Allah’ındır, o’nu bırakıp başka veliler edinenler: (Biz onlara ancak Allah’a yakınlık mertebesine yaklaşmak için ibadet ediyoruz ) derler. şüphesiz Allah hükmünü verecektir, onların aralarında o ihtilaf ettikleri şeyler hakkında gerçekten Allah yalancı kafir kimseyi hidayete eriştirmez.” ( 39/3 )


  Ayetlerden de anlaşıldığı gibi Mekke müşrikleri Allah’ın varlığına inanıyorlardı, Allah’ın kendilerini kafir olarak nitelendirmesi ise O’nun varlığını inkardan kaynaklanmıyor göklerin ve yerin hakimiyeti elinde bulunan Allah’ın otoritesini kabul etmemekten kaynaklanıyordu. Görüldüğü gibi, Allah’a iman tek başına yetmez eğer öyle olsaydı müşriklere mümin denirdi o halde Allah’a layıkıyla inanmamız gerekir yani Kur’an’ın bizden ne yapmamızı istediğini, bizden nasıl düşünmemizi istediğini, Allah’ı nasıl algılamamız gerektiğini, hayattaki gerçek düzenlerimizin, tutum ve davranışlarımızın, yasalarımızın nasıl olmasını istediğinin şuurunda olarak iman etmeliyiz.
  وَلَمْ أَكُن بِدُعَائِكَ رَبِّ شَقِيًّا
  19/4

 6. #6
  Duha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  13-01-2007
  Mesajlar
  794
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Duha
  Kafir, Allah'ın Mülkünü kendine ve başkasına taksim edendir.
  Müşrik, Allah'ın Rububiyetinden başka Rububiyet isnat edendir.

  Rububiyet Allah'ın umum mahlukat ve eşya ile mükalemesidir, karşılıklı konuşmasıdır. Yani, müşrik, başka bir İlah'ın onu terbiye edemeyeceğini, rahmetin Rahim'den başkasına ait olmadığını ve başka kudretlerin ve tesirlerin varlığını red etmeyen veya edemeyendir.
  Mesela, Allah Rububiyeti icabı der: "Alişverişte hile yaparsan, şöyle yaparım, böyle ederim. Rezzak benim, bana itimat et." Kul, Rububiyeti icabı bu davete icabet edecek, ya sözle veya fiille. İcbar var. Bir müşteriyi aldatsa, dese "Aldatmasam benden alışveriş yapmayacaktı, aç kalacaktım" Bu hafi bir şirktir. Çünkü, rızkın sebebi olan Müşteriye bir nevi Rububiyet verdi.
  İşte şirkin en düşük mertebesi bu halde iken en üst mertebelerini kıyas ediniz.

  Kafir ise bütün bütün Allah'ı inkar edemez. Mutlak inkar yoktur. Sadece hakikatlerin üstünü örtmektir.
  Evet, inkar etmemek başkadır. İman etmek başkadır. Hiç bir kimse bir İlah'ı mutlak manada red edemez.

  Bu asrın grib bir hastalığıdır ki, İman ettiği halde İslam'a taraftar olmuyor. Diyor; "Biz de Mü'miniz, ama okulda baş örtüsü olmaz"
  Yada bir bakmışsın, siyasi bir sebebten taraf olduğu cenahtaki iblis gibi bir zatı, karşı cenahındaki Mü'mine tercih ediyor.

 7. #7
  SeTTaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  01-09-2009
  Yer
  Biryerlerde
  Mesajlar
  1.133
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @SeTTaR
  Kafir, Allah'ın Mülkünü kendine ve başkasına taksim edendir.
  Müşrik, Allah'ın Rububiyetinden başka Rububiyet isnat edendir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kurani nasil okuyalim, nasil anlayalim , nasil yaşayalim
  By Darul_Beka in forum İSLAM DÜNYASI
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24-02-2015, 23:59
 2. KİMLERİN TEFSİRi KABUL EDİLİR
  By Ehl-i Sünnet in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 31-05-2011, 16:38
 3. İSLAMDA TESETTÜR NASIL OLMALI ve AMACI NEDİR?
  By ((MUHAMMED)) in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28-07-2007, 01:28
 4. Bİnlerce GÜnaha Nasil Mukabele Edİlİr?
  By güldeste in forum RİSALE-İ NUR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-12-2006, 22:58
 5. Şİrk Nedİr?mÜŞrİk Kİme Denİr?
  By KOCAYUSUF-1 in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23-08-2006, 21:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş