Etiketlenen üyelerin listesi

LİKA NEDİR? -------------------------------------------------------------------------------- LİKA NEDİR?; EFENDİMİZ S.A.V BUYURUYORKİ;YÜCE ALLAH KULUNU DÜNYA İLE KENDİSİNE LİKA ARASINDA SERBEST BIRAKTI .O KULDA O''NA LİKAYI SEÇTİ....................................................... ............................................ 84/İNŞİKAK-6: Yâ eyyuhel insânu inneke kâdihun ilâ rabbike kedhan fe mulâkîh(mulâkîhı). Ey insan! Muhakkak ki; sen, Rabbine varmak için cehd ile cihad

Bu konu 1707 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
lika nedir? 1707 Reviews

  Konuyu değerlendir: lika nedir?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1707 kez incelendi.

Konu: lika nedir?

 1. #1

  Üye
  Üyelik tarihi
  06-06-2006
  Mesajlar
  12
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ahmet66

  LİKA NEDİR?

  --------------------------------------------------------------------------------
  LİKA NEDİR?;

  EFENDİMİZ S.A.V BUYURUYORKİ;YÜCE ALLAH KULUNU DÜNYA İLE KENDİSİNE LİKA ARASINDA SERBEST BIRAKTI .O KULDA O''NA LİKAYI SEÇTİ............................................. .......... ............................................


  84/İNŞİKAK-6: Yâ eyyuhel insânu inneke kâdihun ilâ rabbike kedhan fe mulâkîh(mulâkîhı).
  Ey insan! Muhakkak ki; sen, Rabbine varmak için cehd ile cihad edersin. Ve o zaman Allah’a ulaşırsın (mülâki olursun).

  32/SECDE-10: Ve kâlû e izâ dalelnâ fîl ardı e innâ le fî halkın cedîd(cedîdin), bel hum bi likâi rabbihim kâfirûn(kâfirûne).
  Dediler ki: “Biz yer (toprağın için) de yok olup gittikten sonra, gerçekten biz mi yeniden yaratılmış olacağız?” Hayır, onlar, Rab’lerine mülâki olmayı (ulaşmayı) inkâr edenlerdir.

  32/SECDE-14: Fe zûkû bi mâ nesîtum likâe yevmikum hâzâ, innâ nesînâkum ve zûkû azâbel huldi bi mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).
  Öyleyse bu “likâe” (Allah’a ulaşma) gününüzü, unutmanızdan dolayı (azabı) tadın. Muhakkak ki Biz de sizi unuttuk. Ve yaptıklarınız sebebiyle ebedî azabı tadın.  10/YUNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatme''ennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
  Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.


  10/YUNUS-8: Ulâike me''vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
  İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).  Rabbim (CC) yine buyurdu:  -Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Ruhları, kendilerine “BEN SİZİN RABBİNİZ DEĞİL MİYİM?” (âyet meali) hitabımdan sonra verdim. Ruhların kendi kalıplarında kıyamete kadar beklemekte olduklarını görüyorum  Rabbim (CC) devamla buyurdu ki:  - Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Benim katımda uyu, ama halkın uyuduğu gibi değil, ancak o takdirde Beni görebilirsin.  Bunun üzerine Rabbime (CC) dedim ki:  -“Ya Rabbî (CC)! Senin katında nasıl uyuyayım?”  Rabbim (CC) buyurdu ki:  - Bedeni lezzetlerden kesip dondurmakla; nefsi şehvetlerden uzaklaştırmakla; kalbi hâtıralardan paklamakla; ruhu zaman mefhumundan ilgisini kesmekle ve zâtını, Zât-i İlâhiyemde fena (yok) etmekle uyuyabilirsin.

  Rabbim (CC) devamla buyurdu ki:  - Ey Gavs-i A’zam (KSA)! İşte sen onlardan birisin. Onların şu dünyada alâmetleri şudur: Bedenleri az yemek ve az içmekten eriyip incelmiştir. Nefisleri şehvetlerden (geri kalıp) yanmıştır. Gönülleri hâtıralardan (paklanıp) ütülenmiştir. Ruhları zaman mefhumundan arınıp manevî düzeye kavuşmuştur. Onlar, evet onlar BAKA YÂRANI’dır (ebedîleşen Allah cc. dostlarıdır).  LİKAA NÛR’U (Allah’a cc. kavuşma nuru)yla kavrulmuşlardır.

  SEVGİLİ KARDEŞLERİM LİKA RUHUN ÖLMEDEN ALLAHU TEALAYA KAVUŞMASI VE ONDA FENA (YOK) OLMASIDIR.........................

  ...EFENDİMİZ S.A.V MÜLAKİ OLMAYI İMANIN ESASLARINDAN SAYMIŞTIR.  1.S.BUHARİCİLD158.SAHİFE;iman;Allaha,mekeklerine,A llaha mülaki olmaya,peygamberlerine inanmak,kezalik(öldükten sonra dirilmeyeinanmaktır.

  2.S.MÜSLİM.CİLD1 SAHİFE60-61;İMAN;meleklerine kitabına,Allaha kavuşmaya,peygamberlerine inanman ve keza sondirilmeye iman etmendir.buyurdu.

  33.S.MÜSLİM.CİD1 SAHİFE-63;İMAN;Allaha,meleklerine,kitabına,Allaha kavuşmaya,peygamberlerine inanman,öldükten sonra dirlmeyeinanman,ve kaderin hepsine iman etmendir.

  ALLAHA ULAŞMAYI DİLEMEYENİN GİDECEĞİ YER CEHENNEMDİR;YUNUS7-8
  18/KEHF-105: Ulâikellezîne keferû bi âyâti rabbihim ve likâihî fe habitat a’mâluhum fe lâ nukîmu lehum yevmel kıyameti veznâ(veznen).
  İşte onlar, Rab’lerinin âyetlerini ve O’na mülâki olmayı (ölmeden evvel ruhun Allah’a ulaşmasını) inkâr ettiler. Böylece onların amelleri heba oldu (boşa gitti). Artık onlar için kıyâmet günü mizan tutmayız.
  ONÜÇÜNCÜ REŞHA: Acaba bütün efâzıl-ı benî-Âdemi arkasına alıp, Arz üstünde durup, Arş-ı âzama müteveccihen el kaldırıp dua eden şu şeref-i nev-i insan ve ferîd-i kevn ü zaman ve bihakkın fahr-ı kâinat ne istiyor? Bak dinle: Saadet-i ebediye istiyor, beka istiyor, lika istiyor, Cennet istiyor.(19söz)  Orjinal Sayfa: 88)
  veler miktarınca herbir zîhayata, belki lisan gibi herbir uzvuna, belki herbir masnûa o derece hikmetleri, maslahatları takmakla kendisinin bir Hakîm-i Mutlak olduğunu isbat edip göstersin, sonra bütün hikmetlerin en büyüğü ve bütün maslahatların en mühimmi ve bütün neticelerin en elzemi ve hikmeti hikmet, nimeti nimet, rahmeti rahmet eden ve bütün hikmetlerin, nimetlerin, rahmetlerin, maslahatların menbaı ve gayesi olan beka ve likayı ve saadet-i ebediyeyi vermeyip terkederek, bütün işlerini abesiyet-i mutlaka derekesine düşürsün ve kendini o zâta benzetsin ki; öyle bir saray yapar, herbir taşında binlerce nâkışlar, herbir tarafında binler zînetler ve herbir menzilinde binler kıymetdar âlât ve levâzımat-ı beytiye bulundursun da sonra ona dam yapmasın, her şey çürüsün, beyhude bozulsun. Hâşâ ve kellâ!. Hayr-ı Mutlak''tan hayır gelir, Cemîl-i Mutlak''tan güzellik gelir, Hakîm-i Mutlak''tan abes bir şey gelmez. Evet her kim fikren tarihe binip mâzi cihetine gitse, şu zaman-ı hâzırda gördüğümüz menzil-i dünya, meydan-ı ibtilâ, meşher-i eşya gibi, seneler adedince vefat etmiş menziller, meydanlar, meşherler, âlemler görecek.(10söz)

 2. #2
  hod-ray
  Rabbim (CC) buyurdu ki:  - Bedeni lezzetlerden kesip dondurmakla; nefsi şehvetlerden uzaklaştırmakla; kalbi hâtıralardan paklamakla; ruhu zaman mefhumundan ilgisini kesmekle ve zâtını, Zât-i İlâhiyemde fena (yok) etmekle uyuyabilirsin.

  teşekkürler...

 3. #3
  şehidan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  01-07-2006
  Mesajlar
  271
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @şehidan
  TeŞekkÜrler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Felsefe gerçekten nedir(sizin hayat felsefeniz nedir)
  By melde in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 528
  Son Mesaj: 16-04-2018, 00:29
 2. Din nedir, şeriat nedir, İslam nedir?
  By DostunDostu in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-10-2014, 04:39
 3. kerahat vakti nedir ?Dayanağı nedir?
  By mavikuş in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 18-11-2013, 14:04
 4. Kur'an'da nebi nedir, resul nedir
  By susran in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 26-05-2012, 00:02
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 03-02-2007, 16:39

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş