Etiketlenen üyelerin listesi

Flörtten kaçmalıdır! Flört; kız ve erkeğin arkadaşlık kurmasıdır. Gerçekte evlenecek gençlerin böyle bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Dinen de caiz olmayan bu arkadaşlığın, birçok mahzurları vardır. Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü bir macerayla sonuçlanır. Ateşe atılanın yanacağını bilmesi başka, tecrübe için kendini ateşe atması başkadır. Yılan

Bu konu 3714 kez görüntülendi 10 yorum aldı ...
Evlenmeden önce birbirimizi daha iyi tanımak için flört yapmamız uygun mudur? 3714 Reviews

  Konuyu değerlendir: Evlenmeden önce birbirimizi daha iyi tanımak için flört yapmamız uygun mudur?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3714 kez incelendi.

 1. #1
  aHuZaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  27-11-2006
  Yer
  Gönülistan
  Mesajlar
  6.438
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @aHuZaR

  Flörtten kaçmalıdır! Flört; kız ve erkeğin arkadaşlık kurmasıdır. Gerçekte evlenecek gençlerin böyle bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Dinen de caiz olmayan bu arkadaşlığın, birçok mahzurları vardır. Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü bir macerayla sonuçlanır. Ateşe atılanın yanacağını bilmesi başka, tecrübe için kendini ateşe atması başkadır. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz. Ateşle barut bir arada durmaz.

  Flört, akıl-mantık hislerini altüst eder. Flörtün en mühim özelliği de, sık sık arkadaş değiştirmektir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer.

  Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu müslüman bir kız için bundan büyük felaket olmaz

  Flörtle meydana gelen tahrik, gençleri huzursuz, rahatsız ve saldırgan hale getirir.

  Flört, birçok gençleri serseri, müsrif ve perişan hale sokar.

  Flört, gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, anarşi ve çeşitli ruhi bunalımlar doğurur. Hatta intiharlara sebep olur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer.

  Flörtte iş eğlenceye dökülünce, genç erkeğin güveni sarsılır. Önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da kızı ayıplar, düşük karakterli diye ona hakaret eder. Genelde bu hissi eğlencelerden sonra hep soğukluk olur. Genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka bir eğlence kovalar. Onun için bu hususta kız ve kadın, çok hassas olmalıdır.

  Bunları yazdık ama, gençlere bunlar manasız gelir. Çünkü birisine gönlünü kaptıran gence verilecek nasihat, deli saçması kabul edilir. Onun için Peygamber efendimiz, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurmuştur. Sağıra ne anlatsanız duymaz. Ne bâriz olayları gösterseniz görmez.

  Gençlere, salih ana-babanın tavsiyelerine mutlaka uymalarını tavsiye ederiz. Ana-baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlatlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firâsetle bakar.


 2. #2
  johncoffey07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  26-10-2006
  Yer
  THE EARTH
  Yaş
  33
  Mesajlar
  449
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @johncoffey07
  Flört, akıl-mantık hislerini altüst eder. Flörtün en mühim özelliği de, sık sık arkadaş değiştirmektir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer.
  Kesinlikle katılıyorumm..Ellerine sağlık kardeşimm..

 3. #3
  hirahos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  09-11-2006
  Yaş
  49
  Mesajlar
  17.952
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hirahos
  40- el-MÜ’MİN

  Aynı zamanda Gâfir Adını da taşıyan bu sûre, 85 (seksen beş) âyettir. 56 ve 57. âyetleri Medine’de inmiştir. Adını, Firavun ailesinden inanan bir Kişinin vasıflarının sayıldığı 28 - 45. âyetlerden alır.


  Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.


  40- el-MÜ’MİN 1. Hâ. Mîm.

  2. Bu Kitap mutlak galip, hakkıyla bilen, lütuf sahibi Allah tarafından indirilmiştir.

  3. O, günahı bağışlayan, tevbeyi kabul eden, azabı çetin, lütuf sahibi Allah’tandır ki. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur, dönüş ancak O’nadır.

  4. İnkâr edenler müstesna, hiç kimse Allah’ın âyetleri hakkında tartışmaz. onların şehirlerde (rahatlıkla) gezip dolaşması seni aldatmasın.

  40- el-MÜ’MİN 5. Onlardan önce Nuh kavmi ve bunlardan sonraki topluluklar da (Peygamberlerini) engellemeye, her ümmet kendi Peygamberini yakalamaya azmetmişti. Bâtılı hakkın yerine koymak için mücadele etmişlerdi. Bunun üzerine ben onları kıskıvrak yakaladım. İşte, cezalandırmamın nasıl olduğunu gör!

  6. İnkâr edenlerin cehennem ehli olduklarına dair Rabbinin sözü böylece gerçekleşti.

  7. Arş’ı yüklenen ve bir de onun çevresinde bulunanlar (melekler), Rablerini hamd ile tesbih ederler, O’na iman ederler. Mü’minlerin de bağışlanmasını isterler: Ey Rabbimiz! Senin rahmet ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. O halde tevbe eden ve senin yoluna gidenleri bağışla, onları cehennem azabından koru! (derler).

  8. Rabbimiz! onları da, onların atalarından, zevcelerinden, nesillerinden iyi olanları da kendilerine vaad ettiğin Adn cennetlerine koy. Şüphesiz azîz ve hakîm olan sensin!

  9. Bir de onları, her türlü kötülüklerden koru. O gün sen kimi kötülüklerden korursan muhakkak ki onu rahmetine mazhar etmiş olursun. Bu en büyük kurtuluştur.

  40- el-MÜ’MİN 10. İnkâr edenlere şöyle seslenilir: Allah’ın gazabı, sizin kendinize olan kötülüğünüzden elbette daha büyüktür. Zira siz imana davet ediliyorsunuz, fakat inkâr ediyorsunuz.  Ebet, abicim..

  Gayri meşru ve anne babadan habersiz gezmeler tozmaların, beraber olmaların; dini nikah diye uyduruk kılıflar içinde dahi olsa, insanda ve cemiyette ne büyük yaralar açtığını müşahade edip şahit oluyoruz.. Az bile söylemişsiniz.. Dillerinize, ellerinize, gönlünüze sağlık..

  Konumum gereği gençler ile çok oturup kalkmalarım olmuştur.. Bu flört ya da dini nikah adı altında "gayri meşru" beraberliklerin nasıl bir facia olduğunu, ne gibi tahrifat ve sıkıntılarla neticelendiğini inanınız çok yakından müşahade ettim.. Ve üzücüdür ki en muhafazakar bilinen şehirlerde, kasabalarda dahi bu hastalık yaygınlaşmış; bir çok gencimize malesef bulaşmıştır..

  Televizyon yayınları, medya ve malesef internetin yaygınlaşması bu ateşi körükleyip yangına dönüşmüştür..

  Gençlere tavsiyem şu olsun:

  Lütfen düşününüz.. En çok 5-10 dakikalık geçici bir zevk uğruna dünyanızı da ahiretinizi de heba etmeyiniz.. Bu ne kötü bir ticarettir! Allah'tan korkunuz.. Hadisat sizi köşeye sıkıştırdığında günaha dalmadan önce herhangi bir parmağınızı çakmakla ya da kibritle yakınız.. Bir dakikacık olsun, ateşe tahammül etmeye çalışınız.. Eğer dayanabiliyorsanız, günaha öyle dalınız.. Yok dayanamazsanız, ya işlediklerinizin azabına nasıl katlanacaksınız, onu tefekkür ediniz..

  Unutmayınız ki ahiret azabı şiddetlidir ve hemen geçici değildir! Ahiretteki azap dünyadaki hiç bir meşakkat ve çileye benzemez.. Hatta ahiret azabının yanında dünya çileleri ve meşakkatleri bal gibi kalır!

  Allah'tan namaz ile, yalvararak ve yakararak yardım isteyiniz.. O ne güzel dosttur.. O ne güzel bir vekil ve yardımcıdır.. O'ndan başka her şey fenaya erecek, O'ndan başka hiç bir kimsemiz ve hiç bir şeyimiz kalmayacaktır..

 4. #4
  hasandemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  07-10-2006
  Mesajlar
  312
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hasandemir
  Mesele toplumdaki namus anlayışının dönüşüme uğramasından kaynaklanıyor.Bununla ilgili daha önce açtığım bir konunun linkini vermek istiyorum:
  http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=9143

 5. #5
  sultan-ül şark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  30-12-2006
  Yer
  diyar ı istanbul dan
  Mesajlar
  299
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @sultan-ül şark
  sağol ahuzar abla bilinmesi gereken bi konu ...

 6. #6
  hasretlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  19-12-2006
  Yer
  Diyarbakır
  Yaş
  33
  Mesajlar
  159
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hasretlik
  bilinmesi, ders alınması ve düşünülmesi gereken bir konu paylaştığınız için Allah razı olsun bilep yaşayanlardan olmamız dileğiyle...

 7. #7
  doğuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  13-12-2006
  Yer
  orta dünyalar
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1.425
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @doğuhan
  Ahuzar eline sağlık arkadaşım görüşlerini net bir şekilde belirtmişsin

 8. #8
  Tuncay ÖZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  03-11-2006
  Yer
  32
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.283
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Tuncay ÖZ
  WESSELAM ÖĞRENİLMESİ GEREKEN Bİ KONU ELLERİNE SAĞLIK

 9. #9
  MiHRiMaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  06-12-2006
  Yer
  İstanbul...
  Mesajlar
  2.753
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @MiHRiMaH
  Tanımak... Boş bir gayret gibi geliyor her zaman benim için... Tanımak? Kendimizi dahi tanımaktan acizken kimi, nasıl tanıyoruz??... Gaflete düşüyoruz... Duada eksik kalıyoruz... Aczimizi yakararak, Rabbimizden hayırları daha da çok istemiyoruz... Çalışmak, dünyada kendi irademiz ve kaabiliyetimiz nisbetinde gayret göstermek ayrıdır, ömrümüzün gelişim ve sonuç noktaları hakkında, Rabbimizden yardım talebi ayrıdır... Evlilik, dostluk, misafirlik, komşuluk, akrabalık, yol arkadaşlığı...... Bunların hepsi için, "hayırlıları karşımıza çıkar" diye yalvarmalıyız, Allah'a... Ama bizler bir iki sefer yaptığımız duaları yeterli görüyor ve bazen de "aaa bak bu kısmetimmişki bak karşıma nasıl çıktı, aaa bak sen tevafuğa" gibi ifadelerle normal olanı zorla ulvi hale getiriyoruz... Aklınız varsa anne babanızın hayır dediğine siz de hayır deyin... Bu islama aykırı olmayan herşey için geçerli... Eğer böyle yaparsanız öyle büyük bir saltanata erişirsiniz ki... Siz dahi bunun karşısında gözyaşları içerisinde nasıl şükredeceğinizi şaşırırsınız... Ben dualar hürmetine ve de mübarekler vesilesi ile kurtuldum o durumdan, ama şimdi beterinden de öylesinden de Allaha sığınıyorum... Bİr musibet bin nasihatten yeğdir fakat maharet o musibete düşmeden söz dinleyebilmektedir... Anne baba rızası ve duası alanın flörtle de dünya ile de işi olmaz dostlar... Çünkü dünyaya dalmayanın, peşinde koşmayanın, dünya peşinden koşar... Allah, dünyayı onun hizmetine verir... İşte bunu bir anlasak... Keşke anlasak... Rabbim feraset ve de akl-ı selim ihsan eylesin bizlere...

 10. #10
  can üstadım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  01-12-2006
  Yaş
  33
  Mesajlar
  64
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @can üstadım
  Hocam Allah razı olsun ben de bu sıralar bu konuda tereddütler yaşıyordum.Dualarımız hep hayırlısı için inşallah.Tevekkeltü Allah diyip harama bulaşmadan,islami ölçülerden çıkmadan inşallah, bütün ümmeti Muhammed'in gençlerine dünya ve ahiret huzuruna vesile olacak evlilikler nasip aylesin güzel Mevlamız...

  selametle...

 11. #11
  MiHRiMaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  06-12-2006
  Yer
  İstanbul...
  Mesajlar
  2.753
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @MiHRiMaH
  Alıntı can üstadım Nickli Üyeden Alıntı
  Hocam Allah razı olsun ben de bu sıralar bu konuda tereddütler yaşıyordum.Dualarımız hep hayırlısı için inşallah.Tevekkeltü Allah diyip harama bulaşmadan,islami ölçülerden çıkmadan inşallah, bütün ümmeti Muhammed'in gençlerine dünya ve ahiret huzuruna vesile olacak evlilikler nasip aylesin güzel Mevlamız...

  selametle...
  Ne güzel söylemişsiniz kardeş, Allah razı olsun... Duada cömert olalım ki, Rabbimiz de bize dilediklerimizden hayırlı olanları ihsan eylesin... Rabbimiz, "isteyin, vereyim" buyuruyor... Buna rağmen istememek, kibir ve nankörlükten başka ne olabilir ki? Mümkünse gözyaşları ile, geceleri kalkarak, acz ile dua edelim... Menfaat için değil ki bu... Zaten elimizde hiçbirşey yok... Allah, yar ve yardımcımız olsun... Ve de hiçbirşey için de geç değil... Evlilikler, sözler, nişanlar, flörtler, gafletler, sıkıntılar,,,, olsa bile duaya devam... Rabbimiz, yoktan var edendir!...

  Pek çok genç insan hayat standartlarını beğenmediği için veya anne-babasıyla geçim edemediği için KURTULMAK maksadıyla evlilik veya gönül işlerine dalıyor... Oysa bilmiyor ki o kardeşlerimiz, kurtulmak gayesiyle yapılan her iş başa büyük belalar getirmekten ve daha beterleriyle karşılaşmaktan ne eksik ne de fazla birşey getirir... Ve bir de tabii anne-babasıyla anlaşamayan bir kimsenin de başkalarıyla can ciğer kuzu sarması olması olayı sadece kenarından köşesinden yenmesi suretiyle bozulacak ve de o sarma dağılacaktır... Anlamalıyız... Duanın hikmet ve de lüzumunu Allah, bildirsin kalblerimize...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Evlenmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler
  By ziruh in forum AİLE ve ÇOCUK
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26-01-2010, 12:43
 2. Evlenmeden önce görüşmenin ölçüsü nedir?
  By ziruh in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 15-01-2010, 14:20
 3. Birbirimizi tanımak için bir çalışma
  By Hasan in forum DUYURULAR
  Cevaplar: 51
  Son Mesaj: 01-02-2008, 23:20
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26-09-2007, 16:57
 5. meraklılar gelsin; kendinizi daha iyi tanımak için bir test
  By efsun hayal in forum SAĞLIKLI HAYAT
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-06-2007, 15:23

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş