Hubble Uzay Teleskobu ölçümleri, evrenin beklenenden daha hızlı genişlediğini gösteriyor

Hubble teleskopunu kullanarak yapılan en son keşif, Evrenin yaklaşık bir asırlık hızının hesaplanmasıyla ortaya çıktı. Son bir asırlık hızın, Big Bang'den kısa bir süre sonra Evrenin ölçümlerinden türetilen hızdan daha hızlı bir oranda genişlediğini gösterdi. Keşif onaylandığı takdirde bu belirgin tutarsızlık, Evrenin en zor bileşenlerinden üçünü anlamak için önemli bir ipucu olabilir: karanlık madde, karanlık enerji ve nötrinolar.

Nobel Ödüllü Adam Riess öncülüğünde ve NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobunu kullanan gökbilimcilerden oluşan bir ekip , Evrenin önceden hesaplananlardan % 5 ila % 9 oranında daha hızlı genişlediğini keşfetti. Bu ölçüm evrenin ölçümlerinde öngörülen hızla açıkça çelişkilidir.Adam Guy Riess, özellikle Süpernovalar üzerine yaptığı araştırmalar ile tanınan Amerikalı astrofizikçi. Riess 2006 yılında Shaw Ödülü ve 2011 yılında Nobel Fizik Ödülü sahibi olmuştur. Nobel Fizik Ödülünü Saul Perlmutter ve Brian Schmidt ile birlikte evrenin genişlemesinin hızlandığına dair kanıt arama çalışmaları nedeniyle almıştır.

Adam Riess konuyla ilgili yaptığı açıklmada sunları söyledi:


Bu şaşırtıcı bulgu, evrenin her şeyin yüzde 95'ini oluşturan ve karanlık enerji, karanlık madde ve karanlık radyasyon gibi ışığı yaymayan gizemli kısımlarını anlamak için önemli bir ipucu olabilir

Evrenin bu beklenmedik şekilde hızlı genişlemesi için muhtemel bir açıklama, evrenin başlarında enerji dengesini değiştirebilen ve karanlık radyasyon olarak adlandırılan yeni atom altı parçacık türü olabilir.

Ekip, 6 yıllık çalışmaları sonucunda ortaya çıkan farklılığı şu şekilde özetliyor:


Avrupa Uzay Ajansı'nın Planck uydusunun daha önceki ölçümlerine dayanarak Hubble sabit değeri şimdi megaparsek (3.3 milyon ışık yılı) başına saniyede 67 kilometre olmalıdır ve megaparset başına saniyede 69 kilometre'den daha yüksek olamaz. Bununla birlikte, son çalışma megaparsek başına saniyede 73 kilometrelik bir değeri ölçüyor, bu da galaksilerin erken evrenin gözlemlerinden ziyade daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor.


https://www.youtube.com/watch?v=8gtko2m_Qwo

Hubble verileri o kadar hassas ki gökbilimciler iki sonuç arasındaki boşluğu herhangi bir tek ölçüm ya da yöntemde hatalar olarak göremiyorlar . Araştırmacılardan birisi, "Her iki sonuç birden fazla yoldan test edildi, bu yüzden bir dizi hata yapılması imkansız gibi görünüyor." "Bu büyük olasılıkla bir yazılım hatası değil, evrenin bir özelliği olduğu ortaya çıktı" diyor.

Düşünülmekte olan olasılıklardan birisi, karanlık enerjinin galaksileri birbirinden uzaklaştıracağını, hatta daha büyük veya büyüyen güce sahip olabileceği.

Başka bir fikir, evrenin ışığın hızına yakın yeni atom altı bir parçacık içerdiği yönündedir. Bu gibi hızlı parçacıklar topluca "karanlık radyasyon" olarak adlandırır ve nükleer reaksiyonlar ve radyoaktif bozulmalar sonucu oluşturulan nötrinolar gibi önceden bilinen parçacıkları içerir. Bir atom altı kuvveti ile etkileşime giren normal bir nötrino'nun aksine, bu yeni parçacık yalnızca yerçekiminden etkilenir ve "steril bir nötrino" olarak adlandırılır.

Yine bir başka olasılık ise, karanlık madde (protonlar, nötronlar ve elektronlardan oluşan görünmez bir maddenin formu), önceden varsayıldığından daha normal madde veya radyasyon ile daha fazla etkileşime giriyor olmasıdır.