Etiketlenen üyelerin listesi

Farkında olmayabiliriz ama hayatımızı 19. yüzyıl filozofları ile birlikte yaşıyoruz. Karl Marx, Friedrich Nietzsche ve Sigmund Freud önemli “erkek” düşünürlerdi, ince zekalı ve mevcut durumu sorgulamaya istekli “erkeklerdi”. Onların fikirleri, 20. yüzyılda milyonlarca insanın hayatını şekillendirdi ve 21. yüzyılda da hala üstün bir etkiye sahip. Pop şarkılarından küresel ekonomiye, davranışlarımızdan sekse kadar, bu üç beyaz erkek, teorileri ve aforizmaları ile günlük hayatımızdalar.

Bu konu 1705 kez görüntülendi 56 yorum aldı ...
Marx, Nietzsche ve Freud milyonlarca insanı nasıl etkiledi? 1705 Reviews

  Konuyu değerlendir: Marx, Nietzsche ve Freud milyonlarca insanı nasıl etkiledi?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1705 kez incelendi.

Özür dileriz, bu konu cevaplara kapatılmıştır bilgi almak için Bize Yazin ...
Sayfa 1/4 1234 Son

Konu: Marx, Nietzsche ve Freud milyonlarca insanı nasıl etkiledi?

 1. #1
  Verda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Co Admin
  Üyelik tarihi
  09-04-2010
  Mesajlar
  10.888
  Adı geçen
  96 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Verda

  Farkında olmayabiliriz ama hayatımızı 19. yüzyıl filozofları ile birlikte yaşıyoruz. Karl Marx, Friedrich Nietzsche ve Sigmund Freud önemli “erkek” düşünürlerdi, ince zekalı ve mevcut durumu sorgulamaya istekli “erkeklerdi”.

  Onların fikirleri, 20. yüzyılda milyonlarca insanın hayatını şekillendirdi ve 21. yüzyılda da hala üstün bir etkiye sahip. Pop şarkılarından küresel ekonomiye, davranışlarımızdan sekse kadar, bu üç beyaz erkek, teorileri ve aforizmaları ile günlük hayatımızdalar.

  Nietzsche, “Seni öldürmeyen şey güçlendirir” der. ‘Haz ilkesi’, ‘dilek doyumu’ ve ‘anal fiksasyon’, Freud’un ortaya attığı nosyonlardır. Marx, ‘insanlığın afyonu’ diyerek, eleştirisini, kilise çiçeklerini düzenlemeden IŞİD saldırılarına uzanan bir yelpazede değerlendirebileciğimiz din mefhumunu kınar.

  Eğer bu filozofların güçlü nüansını takdir ediyorsak, onların eserlerinin kökenlerini de anlamak zorundayız. Yani kar püskürten Çek Cumhuriyeti’nden İsviçre’nin tımarhanelerine ve Montmartre’in yeşil içkili kafelerine; yeni BBC 4 serisi Genius of the Modern World için hikayenin arkasındakileri araştırıyorum.

  İşte bu üç ezber bozan hakkında bilmediğiniz bazı şeyler…

  1.Marx Shakespeare’i çok severdi.

  Marx, zarif Trier kasabasında burjuva bir ortamda büyüdü ve onu Shakespeare ile tanıştıran bir baronun kızı ile evlendi.

  Bir söz üstadı olarak Marx’ın nesir tarzı epik ve tiyatraldır. Marx’ın ailesinin üzüm bağları vardı ve bir yakını olan Philips beyaz eşya imparatorluğu kurmuştu.

  Nietzsche ve Freud gibi, Marx da zorlu bir gençlik geçirmişti. Babası avukat olarak çalışabilmek için Hıristiyanlıktan Yahudiliğe geçmek zorunda kalmıştı ve Marx öğrenciyken bunlara tanık olmuştu.

  Freud küçük bir kasaba olan Moravia’da komleks bir Yahudi aile ile yoksul bir pansiyonda büyüdü. Nietzsche ise Lutheran papazı babasını beyin hastalığından dolayı ızdıraplı bir şekilde ölüme giderken izledi.

  2. Klasik geçmişin gücü

  Marx’ın ilk büyük akademik çalışması Yunan filozoflar Demokritos ve Epikuros üzerine oldu.

  Nietzsche, Basel’ın en genç Filoloji profesörüydü ve Yunan tanrısı Dionysos’un takipçisiydi.Freud bir arkeolog ve kaşif olarak psikanalizi kavrıyordu; aklın kalıntılarını inceliyor, delilleri ortaya çıkarıyordu.

  Marx ve Engels insanlığın teleolojik bir teorisini öne sürdüler. Bu sınıf hikayesi antik dünyadan günümüze kadar sorun olmuştu. Latince ‘proletarius’ (yavrulayıcı, Roma’da toplumun en alt sınıfına mensup kişi) kelimesinden gelen ‘proletarya’ terimini populer hale getirdiler.

  3. Seks, alkol ve madde bağımlılığı

  Üçü de zihinsel ve fiziksel anlamda sınırları zorlayan insanlardı. Freud kokain kullandı, Marx orta sınıf kötü çocuklar klübüne katıldı (the Trier Tavern Club), Nietzsche’nin Lou Salome ile bir aşk ilişkisi vardı. Lou Salome anal zevk üzerinde uzmanlaşmış ilk kadın psikanalisttir.

  Bir fotoğraf Lou’nun Nietzsche ve filozof arkadaşı Paul Ree’yi elinde kırbaçla at gibi sürdüğünü gösterir.

  Nietzsche’nin okul raporlarını okuma keyfini de yaşadım. Onun sarhoşluktan okuldan uzaklaştırıldığını ve matematikten nasıl başarısız olduğunu da biliyoruz.

  4. Kişisel felsefeler

  Freud’un ilk aşkı Martha’dan gelen mektupları okuyunca, psikanalist olmadan önceki Freud ile tanışırız; sevgilisini klinik bir duyarlılıkla tedavi eder (Martha, Freud’a bir tutam saçını gönderir, Freud Martha’ya bu saç telinin kırılma sebebinin saç fırçası olup olmadığını sorar) ve Martha’yı hisleri hakkında konuşması için teşvik eder.

  Nietzsche’nin korkunç bir öngörü yeteneği vardı. Onun felsefesinin yayılmasının nedenlerinden biri de özlü aforizmalarıdır: Bu bir ısırımlık felsefe Third Reich (Üçüncü İmparatorluk) için tehlikeli bir şekilde çekiciydi.

  Marx (muhtemelen yirmili yaşlarında) zayıflatıcı bir deri hastalığına yakalandı. Doktorlar bu durumun onun ‘yabancılaşma’ duygusunu beslemiş olabileceğini tartışır.

  5. Neden bugün umursuyoruz?

  Marx’ın ekonomik analizi kusurlu olabilir ama onun ‘türümüzün özü’ dediği yabancılaşma önemli bir sorun tespitidir; kapitalist makinede bir dişli olma tehlikesi.

  Nietzsche, Tanrı’nın yokluğunda rahatlık dinini isteyebileceğimiz “sağlıklı ve güvenli bir kültürü” önceden haber vermişti. Ölümden sonraki ödüle odaklanmanın felaket derecedeki sonuçlarını sorguladı ve bize ulu bir amaç olmadan (Nietzsche, Tanrı’nın öldüğünü ilan etmişti) kendi değerlerimizi yaratmaya kalkmak için özgür olacağımızı -ya da kınanacağımızı- hatırlattı.

  Freud’un anormalinin normalliğini kabul etmesi, hoşgörüyü cesaretlendirirken, tanımlama ve arzularımızı takip etme konusunda söyledikleri ise ABD’nin reklam kültürünün temeli olarak kullanıldı.

  6. Marx, Marksist rejim tarafından ve Nietzsche, Naziler tarafından cezalandırıldı.

  Milyonlarca insan Marksizm adına öldürüldü, Marx’ın katı Marksist rejimler tarafından mahkum edilmesi ise korkunç bir ironidir. Onun, “komünizm tarihin çözülmüş bilmecesidir” sözüne rağmen, Marx ortodoks fikirlerini sorgulamaya asla ara vermememiz gerektiğini düşünüyordu.

  Nietzsche’nin defterlerinde, ‘Güç İstenci’ skeçleri ve gelişmekte olan çalışmaların üzerine alışveriş listesi (diş fırçası, çörekler, ayakkabı cilası) yazılmış olsa da, bu metin Nazi dogmasının temel gerçeği olarak algılanıp kötüye kullanılmıştır.

  Her üç filozof da bize fikirlerin ideolojiler içinde kireçlenme tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini hatırlatır; büyük fikirler büyük sorumluluklarla gelir. Platon’un söylediği gibi, yazılı kelimeler ‘genellikle bir yetim’ gibidir ve kasıtlı olarak kötüye kullanılabilir.

  ‘Man’ (erkek) kelimesi Ön-Hint Avrupa dil ailesinde kullanılan bir kelime olan ‘manu’dan gelir. Bir tür olarak düşünme gücümüzle tanımlandık.

  Marx, Nietzsche ve Freud’unki bir meydan okumaydı ama dünyanın geleceği onların elinde değil artık, bizim elimizde. Aklımızın gücünü kullanmak ve yaşamı en iyi şekilde düzenlemek için sosyal bir görevimiz var.Yazar: Bettany Hughes

  Çeviren: Meltem Çetin Sever
  Kaynak: BBC

  https://dusunbil.com/marx-nietzsche-freud-milyonlarca-insani-nasil-etkiledi/
  Konu Verda tarafından (28-02-2018 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir.
  وَلَمْ أَكُن بِدُعَائِكَ رَبِّ شَقِيًّا
  19/4

 2. #2
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  5.273
  Adı geçen
  33 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  Her biri siyonistler tarafından dünyanın başına bela edilmiştir
  Tıpkı son sahte mehdi gülen sn erdoğan tarafından alt edilmese
  Yeni kült gulenizm olacaktı

  Bu üç şahsın nefsanilikten başka bir şey bildiği yok
  E malum bu türden insan bol olunca meşhur olmaları gayet doğal
  Eminim cehennemde de meşhur olacaklardır

 3. #3

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2017
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ilke
  İnsanları yani cahillleri etkilemek dünyanın en kolay işi ! En taze FETÖ örneği önümüzde ve içimizde !.. Adam doğru ve dürüst davranarak değil de munafıklık yaparak ne kadar insanı etkiledi ve halâ peşinde olan bir sürü MANKURT var ! Şimdi bütün işimiz gücümüz bitti de bu Frenklerin insanları nasıl etkilediklerini mi araştıracağız ? Akla ve forumun muhtevasına zarar bir durum!
  Seha. bunu beğendi.

 4. #4

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2017
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ilke
  Forumun adı müslümanlara hitab eden bir isim ! Yani kardeşforum denmemiş de Arapça kardeş demek olan "ihvan" denmiş ! Dikkat edilirse günden güne "güzin abla" muhabbeti ve geyiklerinin sergileneceği müstehcen bir forum olma yolunda hızla ilerliyor!
  Hakperest bunu beğendi.

 5. #5
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  23.014
  Adı geçen
  69 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  Alıntı ilke Nickli Üyeden Alıntı
  Forumun adı müslümanlara hitab eden bir isim ! Yani kardeşforum denmemiş de Arapça kardeş demek olan "ihvan" denmiş ! Dikkat edilirse günden güne "güzin abla" muhabbeti ve geyiklerinin sergileneceği müstehcen bir forum olma yolunda hızla ilerliyor!

  Niye öyle diyorsunuz?

  Sizin asansör , yastık ve yorgan muhabbetleri ne olacak? ve daha niceleri damacana gibi
  Büşra, Mehmet ve cemaliii bunu beğendiler.

 6. #6

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2017
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ilke
  Alıntı adams77 Nickli Üyeden Alıntı
  Niye öyle diyorsunuz?Sizi asansör , yastık ve yorgan muhabbetleri ne olacak? ve daha niceleri damacana gibi
  Bu forumda sana bir Cafe açtırmışlar ! Bu senin için büyük bir lütufdur ! Git Cafene çay demle ! Nasıl olsa birkaç daimi müşterin var! Diğer yazılara müdahil olma çünkü, ne senin dediğinden bir haberin var; ne de millet dediklerini anlıyor !
  Çözümü asla mümkün olmayan çok ender rastlanan bir türden numune üyesin !
  Hakperest bunu beğendi.

 7. #7
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  23.014
  Adı geçen
  69 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  Alıntı ilke Nickli Üyeden Alıntı
  Bu forumda sana bir Cafe açtırmışlar ! Bu senin için büyük bir lütufdur ! Git Cafene çay demle ! Nasıl olsa birkaç daimi müşterin var! Diğer yazılara müdahil olma çünkü, ne senin dediğinden bir haberin var; ne de millet dediklerini anlıyor !
  Çözümü asla mümkün olmayan çok ender rastlanan bir türden numune üyesin !
  İşinize nasıl geliyorsa öyle
  millet dediğin sen ve hayalperest arkadaşın mı?
  o zaman değer ve kıymetini bileceksin böyle bir üyenin feyz ve bereketinden istifade et arada cafeye uğra çaya çorbaya karış

 8. #8
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  23.014
  Adı geçen
  69 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  mal bulmuş Mağribi gibi

  okuduklarınızı sürekli kendinize yontarak okuyorsunuz buda sizi asansörden çıkarmıyor yalnız asansör ile cennete çıkılmıyor haberiniz olaaa
  Büşra bunu beğendi.

 9. #9

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2017
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ilke
  Alıntı adams77 Nickli Üyeden Alıntı
  İşinize nasıl geliyorsa öyle
  millet dediğin sen ve hayalperest arkadaşın mı?
  o zaman değer ve kıymetini bileceksin böyle bir üyenin feyz ve bereketinden istifade et arada cafeye uğra çaya çorbaya karış
  Sadece son iki günde "Yazdıkalrından hiç bir şey anlaşılmıyor !" diyen üç üyeye rastladım! Önceki yazdıklarını ( 12 Bin mesaj) incelesek sanırım bu sayı belki üçyüze çıkacak ! Feyz ve bereket mi dedin? Kim kaybetti bunları ki sen bulacan?

 10. #10
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  23.014
  Adı geçen
  69 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  Alıntı ilke Nickli Üyeden Alıntı
  Sadece son iki günde "Yazdıkalrından hiç bir şey anlaşılmıyor !" diyen üç üyeye rastladım! Önceki yazdıklarını ( 12 Bin mesaj) incelesek sanırım bu sayı belki üçyüze çıkacak ! Feyz ve bereket mi dedin? Kim kaybetti bunları ki sen bulacan?
  İyide bende senin yazdıklarından bir şey anlamıyorum nolcak şimdi?

  şöyle son bir kaç gün geriye dönerek yazdıklarına baktım konulara dair hiç birşey yazmayarak sürekli kişileri hedef alan bir yapınız ve yazılarınız var.
  Oturduğun yerden kendini haklı görmekle haklımı olunuyor?


  bosch konuşuyorsun güzel kardeşim bosch

 11. #11

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2017
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ilke
  Alıntı adams77 Nickli Üyeden Alıntı
  İyide bende senin yazdıklarından bir şey anlamıyorum nolcak şimdi?

  şöyle son bir kaç gün geriye dönerek yazdıklarına baktım konulara dair hiç birşey yazmayarak sürekli kişileri hedef alan bir yapınız ve yazılarınız var.
  Oturduğun yerden kendini haklı görmekle haklımı olunuyor?
  bosch konuşuyorsun güzel kardeşim bosch

  Yazdıklarımı anlıyon ki cevap veriyon !
  Bu arada "boş" kelimesini bir alman markası "bosch" yapmana hiç gerek yoktu! Görüldüğü gibi, bu ifaden bile bir cinslik işareti !

 12. #12
  Darul_Beka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  17-11-2013
  Mesajlar
  1.778
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Darul_Beka
  gerçekten yazıda edep dışı sansürlenmesi gereken şeyler var
  buna karşı çıkanlara yorgan asansör konusu da yanlış demek de
  anlamsız
  çünkü bir yanlışı başka bir yanlışlığı gerekçe göstererek savunmak
  mantıksız

 13. #13
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  5.273
  Adı geçen
  33 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  Alıntı adams77 Nickli Üyeden Alıntı
  Sen hiç mesnevi okumadın mı
  Mesnevide yeriyor burda övüyor
  Beyin ve düşünce sınırlarını açıyormuş uyuştucu diyor yazı
  Bu yazı hem uygunsuz hem de kanunen yasak

 14. #14
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  23.014
  Adı geçen
  69 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  Alıntı Hakperest Nickli Üyeden Alıntı
  Mesnevide yeriyor burda övüyor
  Beyin ve düşünce sınırlarını açıyormuş uyuştucu diyor yazı
  Bu yazı hem uygunsuz hem de kanunen yasak

  Sen yazıyı objektif okumuyorsun, ben okuduğumda çok farklı sonuçlar çıkardım.
  Sanırım sizin başka hesaplarınız var
  Büşra ve Verda bunu beğendiler.

 15. #15
  ihvanistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatöremektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  04-10-2009
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  4.458
  Adı geçen
  64 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ihvanistanbul
  Evet doğrudur uyuşturucu beynin sınırlarını açar, din olmadığında insan düşünce alanı genişler. Bugünün bilim adamlarının hatırı sayılır bir kısmının ateist olması tesadüf değil herhalde? Bunun sebebi dinin kötülüğü! değil, kısıtlayıcılığı olsa gerek. Cennet Cehennem hesap kitap işleri elimizi pisliğe bulaştırmamızı engelliyor bi yerde. Hele bizde hala felsefe kerih görülüyor. Düşünen adam lazım. 3 tane isim verilmiş kızıyorsunuz. Yahu bunların karşısına islam medeniyet teziyle çıkabilecek 1 tane düşünürümüz var mı? Koskoca Türkiyemiz de eğer sayılırsa bi Necip Fazılın böyle bir derdi vardı. Kimin düşünmek gibi bir derdi var?

  * bide forumda düşünür ümüz vardı üstünü çizmişler. Düşünmeye gelmiyor arkadaş ya ( not: yeri geldi diye latife yaptım )
  adams77 ve cemaliii bunu beğendiler.

 16. #16
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  5.273
  Adı geçen
  33 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  Alıntı ihvanistanbul Nickli Üyeden Alıntı
  Evet doğrudur uyuşturucu beynin sınırlarını açar, din olmadığında insan düşünce alanı genişler. Bugünün bilim adamlarının hatırı sayılır bir kısmının ateist olması tesadüf değil herhalde? Bunun sebebi dinin kötülüğü! değil, kısıtlayıcılığı olsa gerek. Cennet Cehennem hesap kitap işleri elimizi pisliğe bulaştırmamızı engelliyor bi yerde. Hele bizde hala felsefe kerih görülüyor. Düşünen adam lazım. 3 tane isim verilmiş kızıyorsunuz. Yahu bunların karşısına islam medeniyet teziyle çıkabilecek 1 tane düşünürümüz var mı? Koskoca Türkiyemiz de eğer sayılırsa bi Necip Fazılın böyle bir derdi vardı. Kimin düşünmek gibi bir derdi var?

  * bide forumda düşünür ümüz vardı üstünü çizmişler. Düşünmeye gelmiyor arkadaş ya ( not: yeri geldi diye latife yaptım )
  Yani ilim adamları kokain vs kullansın diyorsun
  Allah sana izan versin

  Yahu bir bak kaç nobellik müslüman ilim bilim adamı var
  Hala kaç müslümanın kitabı üniversitelerde

  Ne dediğini önce düşün
  Uyuşturucu reklamı yapmak sana mı kaldı

Sayfa 1/4 1234 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14-02-2018, 14:04
 2. 17 Aralık operasyonu seçmeni etkiledi mi?
  By ebkem in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 30-01-2014, 17:38
 3. Sigmund Freud Kimdir?
  By Verda in forum ANSİKLOPEDİ / SÖZLÜKLER
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 20-12-2013, 02:15
 4. Karl Marx
  By PortakaL in forum MİZAH
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 31-07-2007, 09:39
 5. Nietzsche ve şiir...
  By gbusra in forum ŞİİR DEFTERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-07-2007, 18:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş