Etiketlenen üyelerin listesi

Gelişen robotik teknolojiler ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bilinen mesleklerin birçoğunu ortada kaldırarak yeni üretim biçimleriyle yeni bir küresel ekonomik dengenin kurulmasına neden olabilir. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen, sadece "al ve çık" usulü olarak perakende terminolojisine giren ilk mağazasını bu hafta başında Seattle'da açtı.Seattle’daki mağaza, yakın gelecekte tüm mağazaların gideceği istikameti göstermesi

Bu konu 0 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Yapay zeka ve robotlar dengeleri değiştirecek 0 Reviews

  Konuyu değerlendir: Yapay zeka ve robotlar dengeleri değiştirecek

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 0 kez incelendi.

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Mehmet

Konu: Yapay zeka ve robotlar dengeleri değiştirecek

 1. #1
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  9.044
  Adı geçen
  53 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet

  Gelişen robotik teknolojiler ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bilinen mesleklerin birçoğunu ortada kaldırarak yeni üretim biçimleriyle yeni bir küresel ekonomik dengenin kurulmasına neden olabilir.


  Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen, sadece "al ve çık" usulü olarak perakende terminolojisine giren ilk mağazasını bu hafta başında Seattle'da açtı.Seattle’daki mağaza, yakın gelecekte tüm mağazaların gideceği istikameti göstermesi açısından son derece önemli... Yeni sisteme göre. mağazanın tavanına yerleştirilen kameralar sayesinde müşterilerin hareketleri, hangi ürünleri seçtiği takip ediliyor, mağaza çıkışında ise hiçbir şekilde kasa ödemesi gerekmiyor. Alınan ürünler, daha sonra müşterinin banka kartına yansıtılıyor.

  Söz konusu örnek bile dikkate alındığında, yakın gelecekte milyonlarca insanın mesleklerinden olacağını söylemek mümkün. Batılı ülkeler de bu sistemlerin geliştirilmesinde başı çekmekle kalmayıp istihdam piyasasını şimdiden buna göre şekillendirmenin yollarını arıyor.

  Yönetim danışmanlık şirketi McKinsey & Company’nin tahminlerine göre, 2030 yılına kadar küresel tüketimin yaklaşık 23 trilyon dolar artış kaydetmesi beklenirken, tüketim talebinin büyük ölçüde gelişen ekonomilerden gelmesi öngörülüyor. Yaşlı nüfus, Batılı gelişmiş ülkelerin kronik sorunlarından birini oluşturuyor.

  Bu ülkeler, robotik sistemler ve yapay zeka ile mal ve hizmetlerin üretimini, lojistiğini ve ticaretini sağlamaya devam edebilecek. Böylece yaşlı nüfuslarına karşın üretim ve ticaret pastasındaki paylarını koruyabilecek, hatta arttırabilecek.


  Gelişen ekonomilerin nispeten düşük teknolojiye sahip genç nüfusunun ise tüketim talebi artmaya devam edecek. Bu projeksiyonların gerçekleşmesi, bugünün endüstriyel üretim görünümünü baştan aşağıda değiştirmekle kalmayıp, bildiğimiz birçok mesleğin tamamen ortadan kalkmasına, küresel ekonomide kartların yeniden karılmasına neden olabilir.

  4. Sanayi devrimi

  İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ana başlığı 2016'da 4. Sanayi devrimi olurken, bu yıl ise jeopolitik tartışmaların ardından zirvenin en önemli konusu yapay zeka olarak belirlendi.

  Bilindiği üzere, ilk sanayi devrimi su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemlerinin oluşmasına imkan sağlarken, ikinci sanayi devrimi elektrikgücünün yardımıyla seri üretim sistemlerini oluşturdu. Üçüncü sanayi devriminde dijital sistemler, elektronik altyapılar ve bilgi teknolojilerinin kullanımı, üretimi daha da işlevsel hale getirdi.

  Bugün 4. Sanayi devrimi olarak adlandırılan sistem; "nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemler" olarak sıralanan üç yapıdan oluşuyor. Söz konusu sistemde, akıllı fabrikalar kapsamında fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek hedefleniyor. Bir anlamda, fiziksel dünyanın sanal bir kopyası oluşturulabilecek ve merkezi olmayan kararların verilmesi sağlanarak üretim başka bir seviyeye çıkarılacak.
  Robotik sistemlerin, yapay zekanın üretimdeki payının giderek arttığı, hatta bizim adımıza karar verebildiği yeni bir döneme doğru ilerliyoruz.
  İstihdam piyasası yeniden şekillenecek

  McKinsey & Company’nin "Gelecekte İstihdam, Yetenekler ve Gelirler Nasıl Şekillenecek?" başlıklı raporuna göre, otomasyon sistemlerindeki değişim nedeniyle 2030 yılına kadar dünyada yaklaşık 400 milyon ila 800 milyon insan işini kaybedebilir. Rakamın, otomasyon sistemlerinin uygulanma hızına göre minimum 400 milyon, maksimum 800 milyon olması bekleniyor.

  75 milyon ila 375 milyon arasında insan ise mevcut mesleklerini bir tarafa bırakıp yeni beceriler kazanarak yeni alanlarda çalışmak zorunda kalabilir. "Kariyer ortası geçişi (mid-career path)" olarak bilinen bu meslek değişim süreci, gelişmiş ekonomilerde halihazırda uygulanıyor.

  2030 yılına kadar Çin’de yaklaşık 100 milyon insanın mevcut uzmanlıklarını bırakarak yeni meslekler edinmesi bekleniyor.

  ABD ve Almanya’da ise 2030 yılına kadar mevcut çalışan nüfusun 3'te biri, Japonya’da ise yaklaşık yarısının yeni meslekler edinmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

  "Robotlar vergilendirilsin"

  Dublin Trinity College'ta imalat sektörü araştırma görevlisi Jeff Morgan, Dünya Ekonomik Forumu için kaleme aldığı makalede, "İdeal olarak 4. Sanayi devrimi insanların, tekrara dayalı görevlerden kurtularak, bu işleri robotik araçlara bırakarak, daha fazla şeyi başarmasını sağlayacak. Teoride bu durum, insanların iş geliştirmeye, yaratıcılık gerektiren alanlara, bilime odaklanmasını sağlayacak." ifadelerini kullandı.

  Morgan, 4. Sanayi devriminin en önemli parçası olan robotik sistemlerin büyük ölçüde kendi kendine çalışabileceğini belirterek, "İmalat sanayinde önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın işten çıkarıldığını görebiliriz. Devamında insan çalışanları, robot çalışanlara karşı korumayı hedefleyen politik hareketler görülebilir. Robotları vergilendirmek gibi..." değerlendirmesinde bulundu.

  Bilim kurgu filmlerinde izlenilen türden, yapay zekanın sınırlarının ne olacağı daha şimdiden tartışılırken, insanların iş gücündeki payını koruyabilmesi için robotların vergilendirilmesinin mümkün olduğunu düşünen, yapay zekanın sınırlarının yasalarla çizilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bilim ve iş insanları, şimdiden çok farklı bir geleceğe işaret ediyor.

  Konu Mehmet tarafından (27-02-2018 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  9.044
  Adı geçen
  53 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  Hacer validemiz bir cariye miydi yoksa Firavun'un kızımıydı? meselesini hal ettikten sonra "yapay zeka ve robotlarla ilgileniveririz bir ara..

 3. #3
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  9.044
  Adı geçen
  53 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  Hıristiyanlar yahudiler ve budistler yapay zeka ve robotları geliştirip, 10 yıl içinde dünyadaki dengeleri değiştirmekle uğraşırken ehli sünnetçi tayfa > Hacer validemiz bir cariye miydi yoksa Firavun'un kızı mıydı?< , asansörde halvet, yatakta halvet vb. absürd aptalca konularla müslümanların canına ot tıkıyor.

  Ya Rab bu ilkel, akıl dışı müsibeti müslümanların başından defet.

 4. #4
  ihvanistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  04-10-2009
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  3.949
  Adı geçen
  42 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ihvanistanbul
  robotlarla ilgilendinde önüne set mi çekildi? Her ses çıkartan konuştum sanıyor...
  Hz.Hacer validemizle alakalı konu senin gündeminde. Benim değil.
  ehli sünnetçi tayfa
  dediğine göre ehli sünnetin dışındasın sanırım. Çok özeniyorsan budizm, hristiyanlık yada yahudilikte boş yer vardır. Ha arakan zülmunu görüp budistlere, filistini görüp yahudilere, abdnin pisliklerini görüp hristiyanlara giydirme olur mu bak onlar ne kadar iyi şeylerle uğraşıyorlar...

  insanın ne söylediği kadar nasıl söylediği de önemlidir.

 5. #5
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  9.044
  Adı geçen
  53 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  robotlarla ilgilendinde önüne set mi çekildi?
  Safsata.
  Geri kalmışlık sadece bir bireyin sorunu değil, üzerinde yaşanılan coğrafyadaki insanların tümünün sorunudur.
  Sadece tek bir kişi veya bir kaç yüz/bin kişinin çabalarıyla bir ülke düzlüğe çıkmaz.

  Hele ki siyasette, ticarette ve sosyal hayatta ilkel bir anlayışın cemaat, dernek, vakıf, şirket, medya yoluyla egemen olduğu bir toplumda tek tek bireylere "robotlarla ilgilendinde önüne set mi çekildi? " şeklinde son derece absürd bir ifade kullanılmaz.

  Gelişmek ve ilerlemek için, bilimde-teknolojide çağı yakalamak ve bu alanda mesafe katetmiş devletleri yakalamak için bir ülkenin yer altı kaynaklarının zenginliği kadar, eğitilmiş kadrolara ve bilime yatkın sosyal dokusu da gereklidir.

  Bir ülkede dini vaazlarda bulunan kişiler "iyi ki okumamışım, iyi ki okumamışım iyi ki okumamışım" sözlerini üç veya üçten fazla tekrarlarken onu dinleyen cemaat ağzını açmış hayranlıkla izliyorsa o ülkenin geçmişinden bugüne kadar uzanan geriliğinin izahıdır.

  80 milyonluk nüfus niceliği ifade eder, oysa nicelik tek başına bir hiçtir.
  80 milyonluk nüfus nitelikli bireylerle bilimsel gelişmelere açık, bilimselliği önceleyen, akıl ve mantıkla donatılmış olması gerekir.

  Evet tek tek bireyleri de aşacak şekilde tüm toplumun önüne set çekilmiş durumdadır.

  Geçmişi izah etmeye gerek yoktur. Kılıç zoruyla dünyanın dört bir tarafını titretebildik. Ama iş akıl, mantık ve fen matematik biyoloji fiziğe gelince güm güm paramparça yere çakıldık.

  Bugünde toplumu oluşturan milyonlar üzerinde çeşitli psikolojik ve sosyal baskı araçları kullanılmaktadır.

  Günümüzde Genç beyinler bilimsel aktiviteler, bilimsel çalışma alanlarından uzak yol ve mecralara itilmektedir. Bu da gelecek için kaygılanmamıza tedirginliğe sürüklenmemize yol açıyor.

  Dün bu yol, bu gidiş bizi felakete sürüklüyor diyenler -çok az olsa da- vardı.
  Bugünde çok daha geniş izahatlarla ve dünyadan örnekleride sıralayarak ve aklı başında insanları ikna edecek ölçüde anlatılmasına rağmen hala idrak edemeyen insanlar var ve bunlar gelecek nesillerin katilleri olarak anılacaktır.
  elevator bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-07-2015, 19:50
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17-11-2013, 00:46
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-09-2013, 15:10
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29-04-2008, 01:05
 5. Bir Yapay Zeka Harikası
  By rozarin in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 13-02-2007, 09:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş