Meclis’te tartışmaları süren torba yasa ile mera ve kıyı kanunlarında yapılmak istenen değişikliklere karşı uyarıda bulunan ekolojistlerden Beyza Üstün ve Ertuğrul Barka, yeni torba yasayla ‘Kıyı şeritleri, mera, yaylak ve kışlaklar yağmaya açıldı’ diyerek yağmanın yasal hale getirildiği uyarısı yaptı


“Meclis’te “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın ikinci bölümü geçtiğimiz günlerde kabul edildi.” diyen HDK Ekoloji Meclisi Sözcüsü Beyza Üstün, “Tasarıda yer alan 125 asıl, 2 geçici madde ile 63 ayrı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararname değişikliği ile Mera ve Kıyı Kanunlarında da değişiklikler yapılması öngörülüyor. Mera ve Kıyı Kanunlarında yapılacak değişikliklerle birlikte kıyıların turizm amaçlı özel şirketlerin kullanıma açılması sağlanırken, meraların sanayiye açılması ve daha önce sanayi alanlarına dönüştürülen mera alanlarında sanayi bölgelerinin genişletilmesinin önü açılmış olacak. Deniz ekosistemi ölecek, denizler çölleşecek, kıyılar ulaşılamaz olacak” dedi.

Kıyı ekosistemi şirketlerin insafına…

MA’nın geçtiği habere göre, “Tüm kıyılar ve kıyı ekosisteminin şirketlere koşulsuz devredileceğini,” söyleyen Üstün, ‘Her sahile marina ve otellerin yapılmasına olanak sağlanacak, sahiller de halka tamamen kapatılacak. Tasarı ile birlikte yasal olarak Kanal İstanbul ve Efes Antik Kenti’ne açılmak istenen kanal projesi hızlandırılacak. Projelerle şirketler eliyle denizler doldurulabilecek, deniz altı tünel boru geçitlerini istenildiği gibi şirketler yapabilecek.” diye uyarılarda bulundu.

Meralar yağmaya açılıyor…

Ekolojist Ertuğrul Barka ise, insanların otlaklarına, meralarına ve yaşam alanlarına hukuk dışı değişikliklerle ulaşmasının engelleneceği uyarısında bulundu. Torba yasanın insanların biyolojik, ekonomik, toplumsal ve kültürel olarak sürdürülebildikleri yaşam alanlarının pazarlanmasına olanak sağlandığını kaydeden Barka, torba yasada geçen 61’inci maddede isteyenlerin gelip halkın topraklarını bile artık gasp edebileceklerini belirterek yasalar üzerinden doğaya ve topluma savaş açıldığını söyledi.