Etiketlenen üyelerin listesi

BİZDEN OLMAYAN BİZİ ANLAYAMAZ! Tasavvuf erbabı, kendilerine yöneltilen eleştirilere ya: “bizi bizden olmayan anlayamaz” diyerek kendilerini savunurlar. Ya da; apaçık sapıklık ve küfür olan sözleri için, “bu söylenen sözler, kimbilir hangi makamda söylenmiştir” derler. Hatta o zatları eleştirmek için onlar kadar büyük adam olmalısınız derler! Bu kimseler, İbnül-Arabi’yi red ve inkâr edenlerin “rüsum uleması, fıkıh bilginleri” olduğunu, çok doğal olarak bu gibi kimselerin İbnü’l-Arabi’yi

Bu konu 1265 kez görüntülendi 22 yorum aldı ...
Tasavvuf dini. 1265 Reviews

  Konuyu değerlendir: Tasavvuf dini.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1265 kez incelendi.

Sayfa 2/2 İlk 12

Konu: Tasavvuf dini.

 1. #17
  Son.Fedai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-02-2007
  Yer
  Gaziantep
  Yaş
  48
  Mesajlar
  6.343
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Son.Fedai
  Alıntı Kaptan Nickli Üyeden Alıntı
  İnsan olmaları hasebiyle hata edebilirler ve etmişlerdir de.
  Bu kısmı yorumlamak "Hata ettiler" demek bizim işimiz değil

  Bize düşen alimlerin söylediklerine uymak.

  Söylenen sözdeki hata sözü söyleyen alimin hatası.

  Hesabı veredek olan da o alim

 2. #18
  talib - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-07-2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  10.769
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @talib
  Hadisleri inkar etmemen güzel bir şey. Anlamadıklarını da hemen inkar etme. Sessiz kal en salim yoldur.

  Tasavvuf dini diyenler milyonlarca en samimi müslümanı tekfir etmiş oluyorlar. Bu vebal büyük bir vebaldir. Herkesin bu dünyada bir vazifesi var iken, bize şeytanın sözcüsü olmayı tercih ettiren hangi günahımızdır diye düşünmek lazım.
  Son.Fedai ve Turkbeyi bunu beğendiler.

 3. #19
  bi husben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-03-2007
  Mesajlar
  4.989
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @bi husben
  Alıntı talib Nickli Üyeden Alıntı
  Hadisleri inkar etmemen güzel bir şey. Anlamadıklarını da hemen inkar etme. Sessiz kal en salim yoldur.

  Tasavvuf dini diyenler milyonlarca en samimi müslümanı tekfir etmiş oluyorlar. Bu vebal büyük bir vebaldir. Herkesin bu dünyada bir vazifesi var iken, bize şeytanın sözcüsü olmayı tercih ettiren hangi günahımızdır diye düşünmek lazım.

  yahu arkadaş sizin en büyük yanışınız yanlışa yalnış diyememek.
  gidin bu yalnışları kurana sünnete götürün orda bişey bulamazssanız yada bulduğunuzla çelişiyorsa red edin.Edebiliyormusunuz hayır
  büyüktür bildiği vardı.o söylemişse doğrudur.eeee.Allahın kelamı ile resulun sunnetı ıle kıyasla ona ragmen hala o soylemışse doğrudur dersen bırelerı çıkıp sna hadı ordan der.

 4. #20
  müttaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  20-11-2006
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  1.386
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @müttaki
  Alıntı Kaptan Nickli Üyeden Alıntı
  .
  kitab kendisine anlaşılır diyor diye herşey anlaşılır mı oluyor. bu yazıları yazanlar kitabı anlayabilmişlermidir ki böyle iddialılar.

  zikir ehline sorunuz
  katımızdan ilim verdiklerimiz

  metodolojik sıkıntılar var.
  bir ayette mal mülk evladı iyaliniz fitnedir derken
  başka bir ayette mal mülk evladı iyal ziynet oluverir.

  sen genelleme yapıp bu fitne veya ziynettir diyemezsin kişinin mertebesine göre isim alır.

  herşey mertebededir. bir mertebedekine şirk olan başka bir mertebedekine göre şirk değildir.

  sana göre şirk diye birşey var şunu yapan şirktedir diyebiliyorsun ve genelliyorsun. o mertebede yapan şirktedir. başka bir mertebede onu yapan imanlı olabilir.

  her ne dersek diyelim
  maksat hakka vuslat etmektir.
  hakka vuslat edebilmek için hidayet yoluna dahil olmamız gerekir.

  hidayet yolu nedir. gene kitaptır diyeceksin. zira kitap kendisinde şüphe olmayan hidayet yolu diye niteliyor. anlaşılır olarak nitelediği gibi. peki anlaşılır mı?

  bende kendime anlaşılır derim. bu herkezin anladığı anlamına gelmez. anlayan birileri vardır anlaşılabilirdir. anlamaya çabalayın demektir.

  hakeza hidayettir demeside böyledir. siz hediyemi almaya gayret edin. çabalayın. isteyin.

  insandan başka bir yerde bulamazsın o yolu.
  zira yol gönül yoludur.
  gönülde insana verilir.

  selametle
  Turkbeyi ve Yüzde bir bunu beğendiler.

 5. #21
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.721
  Adı geçen
  113 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan
  Allah'ın dininden kaçan ve tasavvuf dinine sığınan faniler! Allah'ın rahmeti sizleride affedecek kadar geniştir! Sizi Allah'ın elinden kurtaracağını söyleyenlere inanmayın; Onlarda sizinle birlikte Allah'ın yasalarına tabiler! Hep birlikte büyüyoruz... ölüyoruz... çürüyoruz!..

  Onlar da sizler kadar vakıf ancak gayba ve ukbaya!
  Sizler kadar mesafeli sevaba ve günaha!
  Ve onlarda ancak sizler kadar dost; Şeytana veya Allah'a...

  Alıntıdır.

 6. #22
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.721
  Adı geçen
  113 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan
  Abdurrahman Dilipak Retweetledi;

  FETÖ elebaşı çağın süfyanı Gülen:
  "Peygamber bazen doğrudan doğruya,
  bazen de rüyada,
  hapishanelerdekileri sahabelerle ziyaret edip,
  aralarına giriyor, sofra kuruyor"!!!

  ''ikiyüzlüsünüz, aynısını, hatta daha ağırlarını söyleyen menzil ve ismailağa cemaatleri başta neredeyse tüm tarikatlerde aynı şeyi söylüyor, bilip durduğunuz halde onları niye görmezden geliyorsunuz, hatta bunlarla saf tutan siyasi iradeye iki çift laf edemiyorsunuz.''

 7. #23

  Üye
  Üyelik tarihi
  29-03-2018
  Yer
  Batman
  Mesajlar
  2
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @mollasukru
  Alıntı Kaptan Nickli Üyeden Alıntı
  BİZDEN OLMAYAN BİZİ ANLAYAMAZ!

  Tasavvuf erbabı, kendilerine yöneltilen eleştirilere ya: “bizi bizden olmayan anlayamaz” diyerek kendilerini savunurlar. Ya da; apaçık sapıklık ve küfür olan sözleri için, “bu söylenen sözler, kimbilir hangi makamda söylenmiştir” derler. Hatta o zatları eleştirmek için onlar kadar büyük adam olmalısınız derler!

  Bu kimseler, İbnül-Arabi’yi red ve inkâr edenlerin “rüsum uleması, fıkıh bilginleri” olduğunu, çok doğal olarak bu gibi kimselerin İbnü’l-Arabi’yi anlayamayacaklarını ileri sürerler. Zira onların farklı ıstılahları, ayrı lisanları varmış. Tasavvuf terminolojisini bilmeyenlerin tasavvuf bahsinde söz ve salahiyet sahibi olmalarına imkân yokmuş! Kısaca: “Bu ilim ve hikmetleri anlayamayanlar kusuru kendilerinde bulmalıdır.”

  Celaleddin Rumî, “biz Kur’ân’ın özünü, ruhunu, içini ve cevherini aldık, posasını köpeklerin önüne attık” derken, “bizi herkes anlamaz” diyordu. Said-i Nursi’ye göre de Risale-i Nur’a itiraz edilemez, çünkü onlar Tanrısaldır. Hatta risalelere “Kutb-u Azam”dan itiraz gelse yine de dikkate alınmamalı! Çünkü Kutb-u Azam(!) yanılabilir, ama Said-i Nursi yanılmaz!

  Şüphesiz Mevlana, İbnü’l-Arabî, Said Nursî kendi epistemolojileri bağlamında gayet haklıdır. Bu iddialar tasavvufun temel amentülerine gayet uygundur. Birileri, yazdığı şiirlerin, risalelerin, yaptığı tevillerin Allah tarafından kendisine vahyedildiğine, doğrudan Allah’tan geldiğine inanmışsa, kendileri bu işte yalnızca mütercim rolünde iseler, bunlara itiraz edilmesi söz konusu olamaz. Mütercimin bu işte bir kabahati olamayacağına göre, anlayamayanlar kabahati kendi noksan akıllarında aramalıdır!

  Tasavvuf erbabının, “bunu ancak yaşayanlar anlar” tezleri tamamen bir manipülasyondur. Eğer ki, bir sözü anlamak için mutlaka o sözün ait olduğu yaşam tarzını tecrübe etmek gerekli olsaydı, hiç bir müşrik Müslüman olmazdan evvel vahyi anlamamış ve de anlayamaz olması gerekirdi! Hâlbuki her bir müşrik, anladığı için Müslüman olur yahut da yine anladığı için Müslüman olmaz!

  En azından vahiy, ilkesel olarak “anlaşılır” niteliktedir. Ve anlaşılsın diye vahiy inzal edilir. Eğer vahiy anlaşılabiliyor da, kendilerine vahiy benzeri, ilham türü bir kutsal bilgi ile kitap yazanların felsefeleri anlaşılmıyorsa bu durum, anlamayanlarla ilgili bir sorun olmaktan ziyade, ilgili felsefelerin doğasıyla alakalıdır. Kısacası, bu felsefeler bir çelişkiler yumağı, hurafeler bütünü ve herhangi bir realiteye dayanmayan, abuk-sabuk söylemler olduğu için anlaşılmazdırlar.

  Tasavvuf felsefesi, şeyhin lâyuhtî /hatasız, lâ-yüs’el /sorumsuz mutlak otoritesine kayıtsız şartsız teslim olmayı merkeze alan “kula kulluk esasına” dayandığı için, bu felsefeyi kabul edenler, anlıyor değiller, sadece körü körüne teslim oluyor, anlamış gibi yapıyorlar. Yani, “bunları sûfî olmayan anlamaz” tezi, “ itaatkâr kullar” edinmenin bir başka biçimidir. Bu “anlaşılmazlık” dayatmasını yutanlar, perdelerini indirip, dışa kapanıyorlar, akıl ve iz’an dışı söylemlerle akıllarını ipotek ettirip ruhsal dengelerini sarsıyorlar. Dolayısıyla tasavvuf akideleri anlamakla alakalı değildir. Tam aksine, aklı iptal edip, yeryüzünde Allah’ın mazharı, görünümü olarak addedilen bu kimselere mutlak teslim olmakla alakalıdır.

  Bu bağlamda, “Akıl sahibi kimselerin”, tasavvufu “anlamamaları” kadar normal bir şey olamaz. Ve dahi “anlamamalıdırlar”...
  Kendilerinden başka bütün insanları panteist felsefeleri anlamamakla suçlamak, tasavvuf ehlinin, sadece kendilerini akıllı, âlemi kör sanmak gibi bir megalomani belirtisidir.

  Tasavvufta bilgilenmenin kaynağını rüya, keşif İlham, doğrudan Allah’tan vahiy alma gibi temalar oluşturur. Tasavvufta bilgiler, doğrudan gayb âleminden alınmaktadır. Bu da sonuçta Allah tarafından (vahy ile) bilgilendirilme anlamına gelmektedir. Ve mistik filozof ve şairler, gaipten aldıklarını iddia ettikleri bu bilgilerini doğrulayabilme, akli ölçütlerle izah etme, nedenini-niçinini açıklama gibi bir kaygıyı asla taşımıyorlar. Kendilerinin sadece mütercim olduklarını, bu bilgilerin onlara Allah tarafından verildiğini öne sürüyorlar.

  Ortaya konan ürünler ise din adına sunulmakta ve bu ürünler dinin kaynağı olan Kur’ân’la, onun pratiği olan sünnetle uyuşmamakta, hatta çatışmaktadır. Adeta, Kur’ân’a alternatif yeni Kur’ân’lar; dine alternatif yeni dinler ve peygambere alternatif yeni peygamberler ortaya çıkmaktadır. Bunun İslâmî literatürdeki adı malumdur.

  Tek tek insanların müşrik olanını, mümin olanını belirlemek gibi bir görevimiz yok. Fakat şirk olan bütün düşünce, ideoloji ve zihniyetleri tanıyabiliriz.

  Rüyalarla, mitoslarla, “gaybtan geldi” gibi uyduruk referanslarla din anlayışı olamaz. Sadece İbnü’l-Arabî, Celalettin Rumi, Said Nursî, vs. rüya görmediğine göre! Aksi halde; her rüya sahibi kadar din ortaya çıkar. Dolayısıyla din adına söz söyleyen, iş yapan herkes, sözünü ve işini Kur’ân’ın tanıdığı meşruiyyet zemini üzerinde söylemek ve yapmak zorundadır.

  Tamamen idare-i maslahatçı bir anlayışla tasavvuf ehlinin hep hayra yorulduğu, en akla ziyan tevillerle aklandığı, onların İslam’ın bir başka boyutunu oluşturduğu şeklindeki yorumların kesinlikle ciddiye alınır bir tarafı yoktur. Zira, İslam akidelerine tamamen ters akideler geliştiren bir öğretinin, “bir başka boyutla” v.s. alakası yoktur.
  Belki “bir başka dinle" alakası vardır.

  Alıntıdır.

  Merhaba arkadaşlar Tasavvufta konu açılmışken bizde kendi fikrimizi söyleyelim dedik. Tasavvuf kelime anlamı olarak tanımlarsak zikir demektir. Tasavvufa giren kişi ilk adımı Allah'a tövbe ererek bu yola onu hazırlayacak öğretmene (Murşid) bağlanmasıyla başlar. Farz namazlarla birlikte Hz. Peygamber'in kıldığı nafile namazlarda eklenir ve gece zikirleriyle Hatme ve Rabita ile bu yolda devam eder.

  Kişi bu yolda amacı ve gayesi sadece rıza-i lillah olması şartıyla bu yolda bir çok haller görmeye yaşamaya başlar. Bu tasavvuf ehlinin yaşadıkları ve gördüklerini ve duyduklarını sıradan bir insanlar göremediği için bu kişi şunu gördüm veya şunu duydum dediği zaman sıradan insanlar tarafından deli damgası yemeye başlar. İşte bu sebepten dolayı görmeyenler anlamaz (Ê nedîti be nizane)diyoruz.

Sayfa 2/2 İlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. devletin dini yoksa devletlinindemi dini yok
  By ömerusta in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14-04-2015, 19:15
 2. Cevaplar: 81
  Son Mesaj: 24-09-2012, 12:00
 3. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 21-01-2012, 21:05
 4. Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 05-02-2008, 19:43
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2007, 14:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş