Etiketlenen üyelerin listesi

Cumhurbaşkanı asla okumamalı Meşrutiyet Meclisi’nde Ahmed Ağa adında bir Malatya mebusu varmış. O zat İttihat ve Terakki Partisinden milletvekili seçildiği halde Meclis’te yemin merasimi dışında hiçbir söz söylemiş değilmiş. Talat Paşa, O’nun gizli bir muhalif olabileceğini düşüncesiyle hasbihalde bulunmak üzere meclisin kafeteryasında Onunla bir görüşme teklifinde bulunmuş. Burada kendisine: “Ahmed Ağa,” demiş. “Senin ağzını açıp bir şey söylediğin yoktur. Memleket meseleleri

Bu konu 181 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Cumhurbaşkanı asla okumamalı 181 Reviews

  Konuyu değerlendir: Cumhurbaşkanı asla okumamalı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 181 kez incelendi.

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen zebih
 • 1 gönderen Mehmet

Konu: Cumhurbaşkanı asla okumamalı

 1. #1

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  22-12-2006
  Yer
  kayseri
  Mesajlar
  4.069
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @zebih

  Cumhurbaşkanı asla okumamalı

  Meşrutiyet Meclisi’nde Ahmed Ağa adında bir Malatya mebusu varmış. O zat İttihat ve Terakki Partisinden milletvekili seçildiği halde Meclis’te yemin merasimi dışında hiçbir söz söylemiş değilmiş. Talat Paşa, O’nun gizli bir muhalif olabileceğini düşüncesiyle hasbihalde bulunmak üzere meclisin kafeteryasında Onunla bir görüşme teklifinde bulunmuş. Burada kendisine:  “Ahmed Ağa,” demiş. “Senin ağzını açıp bir şey söylediğin yoktur. Memleket meseleleri hakkında elbet senin de düşüncelerin vardır. Bunları öğrenmek isterim.”  Ahmed Ağa, itiraz yollu olarak  ”Paşa!” demiş. “Ben çobanım. Memlekette çift çubuk, sürü sahibi bir ağayım. Memleket meselelerinden bir şey anlamam.”  Talat Paşa itirazla:

  “Hayır! Sen memleket meseleleri hakkında fikir sahibi olmasaydın bizim arkadaşlarımız oradan seni namzed gösterip seçtirmezlerdi. Bak görüyorsun biz devlette suiistimalleri önleyemiyoruz. En güvendiğimiz adamların iş başına gelince şahsi menfaat peşinde koştuklarını görüyoruz. Bunu önlemenin çaresi nedir?”  Ahmed Ağa bir şey söylemek mecburiyetinde olduğunu anlayarak:  “Bak paşa hazretleri. Bunu önlemenin bir çaresi vardır. Ama sana söylesem, bunu yapamazsın”demiş. Talat Paşa’nın ısrarı üzerine de:  “O zaman ben yaşadığım hadiselerden elde ettiğim bir tecrübeyi size nakledeyim. Takdir sizindir” diyerek şunları söylemiş:  “-Ben hayata çoban olarak başladım. Yıllarca çalışıp çırpınarak büyük bir koyun sürüsü meydana getirdim. Nihayet, gördüğünüz gibi yaşlandım. Bütün işleri çocuklarıma devrederek işten çekildim. Aradan iki üç gün geçti. Çocuklarım yanıma gelerek:  “Baba. Sen hiç kurda koyun kaptırır mıydın?” diye sordular.  “Hayır” dedim. Zira bizim sürü dağın yamacında mahfuz bir yerde gecelerdi. Onlar her gece kurda bir iki koyun kaptırdıklarını söylediler. Kendilerine:  “Sürüde değişiklik yaptınız mı?” diye sordum. Dediler ki;  “Sen tecrübeli bir insansın. Bu sürüyü dört zağarla(çoban köpeği) koruyordun. Biz bunu kafi görmeyerek dört yeni zağar daha aldık. Buna rağmen her akşam bir veya iki koyunu kurda kaptırıyoruz.”  Onlara dedim ki;  “Bu aldığınız yeni zağarları gece boyunca gözetleyin. Bakalım ne göreceksiniz.”  Ertesi gün gelip anlattılar;  Gece yarısına doğru vadiye bir kurt gelip ulumaya başlamış. Yeni zağarlardan biri sürüdeki yerini terk ederek vadiye inmiş. O dişi bir kurtmuş. Bizim zağar onunla oynaşmaya başlamış. Kurtlar iki taneymiş. Erkeği, o zağarın boş bıraktığı kısımdan sürüye saldırarak bir koyun yakalayıp vadiye götürmüş. Dişi kurtla işini bitiren bizim zağar yerine dönmüş.

  Bu durumu öğrenince onlara dedim ki;  “Bu zağarla kurt, daha evvel bulundukları bir sürüde bu işi yapmakta olmalıdırlar. Onun kafasına sıkıp öldürün”  Böyle de yaptılar. Fakat ertesi gün yeni zağarlardan bir diğerinin aynı işi yaptığını görmüşler. Bunu öğrenince dedim ki:  “Yeni aldığınız zağarların hepsinin kafasına sıkın ve gözetlemeye devam edin.”  Bunu da yaptılar. Fakat yine de kurda koyun kaptırmaktan kurtulamadılar. O zaman anladım ki, geldiği yerde bu işi yapan yeni zağarlar bizimkilere de bu işi öğretmişler, onlara da bu hastalığı bulaştırmışlar.  Onlara dedim ki;  “Bizim zağarların da bu işi öğrendiği anlaşılıyor. Dört tane, hiçbir sürüde kullanılmamış yeni zağar bulun. Bunlar bizimkilerle bir araya gelmeden, bizimkilerin hepsini öldürün ve sürüyü onlara teslim edin. Bu suretle kurda koyun kaptırmaktan kurtulduk. Zannımca, memleket idaresinin de bir sürü idaresinden farkı yoktur. Ben yaşadığım bu tecrübeden bunu anladım. Takdir sizindir.”  Bu olayı hayretle dinleyen Talat Paşa Ona demiş ki  “Benim merak edip seni konuşturduğum gibi, Padişah da seninle görüşmek isterse bu bana anlattığın hikayeyi sakın Ona anlatma!..”

  ***

  Dört tane, hiçbir sürüde kullanılmamış zağar bulmak çok mu zor?  Bu hikayeyi sakın Cumhurbaşkanına anlatmayın!..
  Mehmet bunu beğendi.

 2. #2
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  8.845
  Adı geçen
  32 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  Kullanılmamış zağar bulmak için galakside başka gezegenlerde araştırma yapmak lazım.
  zebih bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı diyor ki:
  By redyellow in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 17-03-2017, 07:11
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Büyük Ayıp...
  By redyellow in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 16-02-2017, 12:28
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan AB ve ABD'yi yine eleştirdi
  By ummuhan in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-10-2014, 09:19
 4. Erdoğan Cumhurbaşkanı Olsun mu?
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 128
  Son Mesaj: 13-07-2014, 22:40
 5. Cumhurbaşkanı atadığı kişilerce yargılanamaz
  By okur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27-04-2008, 02:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş