Etiketlenen üyelerin listesi

ERKEĞİN KÜPE TAKMASI CAİZ Mİ? İslam dininde erkek ve kadın cinslerinin birbirine benzemeye çalışması “fıtratı değiştirmeye çalışmak” olarak görülmüş ve kesin bir biçimde yasaklanmıştır. Hadis kaynaklarında buna ilişkin pek çok rivayet yer alır. Bu rivayetler içinden öne çıkan iki tanesi şöyledir: 1. Resûlullah (s.a.v.), kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lânet etmiştir. (Buhârî, Libâs 62; Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh

Bu konu 295 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Erkeğin küpe takmasi caiz mi? 295 Reviews

  Konuyu değerlendir: Erkeğin küpe takmasi caiz mi?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 295 kez incelendi.

 1. #1
  Ehl-i Sünnet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  05-02-2011
  Mesajlar
  3.060
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ehl-i Sünnet

  ERKEĞİN KÜPE TAKMASI CAİZ Mİ?

  İslam dininde erkek ve kadın cinslerinin birbirine benzemeye çalışması “fıtratı değiştirmeye çalışmak” olarak görülmüş ve kesin bir biçimde yasaklanmıştır. Hadis kaynaklarında buna ilişkin pek çok rivayet yer alır. Bu rivayetler içinden öne çıkan iki tanesi şöyledir:

  1. Resûlullah (s.a.v.), kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lânet etmiştir. (Buhârî, Libâs 62; Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22.)

  2. Resûlullah (s.a.v.) kadın gibi giyinen erkeğe, erkek gibi giyinen kadına lânet etti. (Ebû Dâvûd, Libas 28)

  Bu genel ilkenin pratiğe uygulanmasında kimi bizzat nasslar tarafından tespit edilen kimi zaman ise örfe bırakılan hususlar bulunmaktadır. Söz gelimi erkeğin altın takı takması, ipek elbise giymesi hadisler tarafından yasaklanmış, bunların kadınlara helal erkeklere haram olduğu bildirilmiştir. Âlimlerin bu yasağın gerekçesine ilişkin söyledikleri arasında erkeğin altın takı takmasının ve ipek elbise giymesinin zamanla onu kadınlar gibi davranmaya yönlendireceği, kadınsı tavırlar içine sokacağı hususu altı çizilmesi gereken bir noktadır.

  Küpe, bilezik, halhal vb. takılar sadece İslam toplumlarında değil –Afrika’nın ilkel kabileleri bir kenara bırakılacak olursa- neredeyse dünyanın bütün toplumlarında kadınlara ait takılar olarak kabul edilir. Geçmiş asırlarda da erkeklerin kitlesel olarak bu şekilde takılar taktığı herhangi bir toplum bilinmemektedir. Günümüzde özellikle Batı’da cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmaya yönelik pek çok teşebbüsün bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda eşcinsellik özendirilmekte, eşcinsel evlilik kimi ülke ve bölgelerde doğal karşılanmakta, karşıt cinslerin giyim kuşam ve yaşam tarzı arasındaki fark gittikçe kapanmaktadır. Kültür emperyalizminin bir yansıması olarak bu durum Batı toplumlarından etkilenen diğer toplumlara da sirayet etmektedir. Küpe vb. takıların erkekler arasında yaygınlaşması da başlangıç itibarıyla Batı toplumlarında olmuş, oradan moda, reklam vb. yollarla Müslümanlara da sirayet etmiştir.

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi küpe takmak, genel insanlık örfünde kadınla özdeşleştirildiğinden bir erkeğin küpe takması, hadislerde belirtilen “karşı cinse benzemeye çalışmak” kapsamında değerlendirilebilecek bir uygulamadır. Hanefîlere göre yukarıdaki hadisler sebebiyle karşı cinse benzemeye çalışma kabilinden uygulamalar açıkça haram olarak nitelenmese de tahrimen mekruh olarak görülürken, diğer üç mezhebe göre ise haram olarak görülür.

  Müslüman bir erkeğin giyim-kuşam vb. hususlarda ölçüsü Allah Resûlü (s.a.v.)’dür. O, gümüş yüzük edinmiş ve ashabına da bunu tavsiye etmiş, erkeğin altın takı takmasını, ipekli elbise giymesini yasaklamıştır. Küpe, bilezik, halhal vb. takılar Allah Resûlü (s.a.v.) döneminde kadınlar arasında yaygın olarak bulunduğu halde o dönemde hiçbir Müslüman erkeğin bunları taktığı, dahası buna sıcak baktığı görülmemiştir.

  Müslüman bir erkeğin küpe takmasını gerektirecek herhangi bir zaruret ya da ihtiyaç söz konusu olmadığı gibi bu takıyı takmak, onun açından “tahsiniyat [güzel ahlak, şerefli davranış]” kabilinden de görülemez. Bu tip davranışlar daha çok özenti, muhalefet, dikkat çekmek vb. dürtülerden kaynaklanmaktadır.

  Durum bu şekilde olmakla birlikte küpe takan bir Müslüman erkeğe karşı takınılması gereken tavır onu dışlamak, hakaret etmek olmadığı gibi ona, karşı cinse benzemeye çalışan bir kimse muamelesi yapmak değil bu davranışın uygun olmadığını uygun bir dille aktarmaya çalışmaktır. Neticede küpe takıp takmamak bir iman-küfür sorunu değil bir amel problemidir. Ölçüsüz olarak ortaya konacak bir tavır kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir sonuç verebilir. İnsanları dine çekeyim derken dinden uzaklaştırma söz konusu olabilir. Bu bakımdan hikmet dolu bir üslup ve bilgiye dayalı bir yaklaşım göstermesini bilmeyenlerin bu tip meselelerde gereksiz tartışmalara girmesi faydadan çok zarar verecektir. Neticede belki bilgisizlik belki de gaflet vb. bir durum sebebiyle küpe takan ama Rabbine kulluğunu aksatmayan, dinine bağlılığını sürdüren nice kimselerin olduğu / olabileceği unutulmamalıdır. (Kimbilir belki bu yazıyı okuyanlar içinde bile vardır). Vallahu a’lem.

  (Soner Duman /14.Nisan.2017/Cuma)

 2. #2
  DostunDostu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  30-09-2013
  Mesajlar
  5.696
  Adı geçen
  16 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @DostunDostu
  Kadınların erkek erkeklerin kadınlar gibi giyinmesini kadın kıyafeti olan çarşaf üzerinden değerlendirmek lazım. İşi küpeye bağlamak doğru olmaz. Nitekim şalvar, cübbe/palto ve kuşak gibi giysilerin kadın erkek birbirine benzediği ortadadır. Günümüzde ib..lerin küpe taktığından yola çıkılıyor lakin bu doğru değil. Göze çekilen sürme sünnettir, oysa bugün gözü sürmeli erkek imajıda pek sağlıklı değil.

  Hem neyin ne anlama geldiğini kim belirliyor? Avrupa uygarlığı mı? Amerika'da sakal moda olunca reformcu islamcılar(!) sakalın sünnetliğini tartışmayı terk etti dikkat ederseniz!!! İslamın kendi medeniyeti yok mu? Yavuz'un küpeli tablosuna bugün ''sahte'' diyenler diyelim ki haklılar. Peki Fatih dönemine ait ''Centille Bellini''nin çizdiği tablolara ne diyeceğiz? Kulağı küpeli Enderun talebelerine ne diyeceğiz? Hayderî/Kalenderî dervişlerine ne diyeceğiz? Bu külliyatın hepisini bir kenara atanların tutundukları dal nedir? Bugünün yorumları mıdır? Bugünün kompleksli yorumları sağlıklı bir kıyasın neticesi değildir.

  Beni ilgilendirmez kardeşim. Avrupa isterse hamam oğlanı gibi traş olsun isterse bir kucak sakal bıraksın. İster gözüne sürme çeksin ister çekmesin. Benim kendi medeniyetim, kendi birikimim var. Onlar bana bakarak komplekse girsin, onlar bana bakarak kendi dinlerinden şüphe etsinler. Ben merkezim, benim ayağım sabittir. Eğer meselelere böyle bakamıyorsak kendimizi sorgulayalım artık. Türkiye'de işi külliyat ve birikim üzerinden ele alan sağlam bir gençlik yetişiyor artık elhamdülillah. İşin psikolojik ve sosyolojik boyutlarını kavrayıp nasıl bir kompleksin esiri olarak bozulduğumuzu görmeye başlıyor millet. Asıl hastalığımız hep buydu zaten, artık fark edilmeye ve yazılmaya başlandı bu biiznillah.

  Örneğin benim müslüman olarak ''demokrasi küfürdür'' diye hasta bir cümle kurmaya ihtiyacım yok. Benim kuracağım cümle ''kilise, havra ve caminin yan yana olmadığı bir medeniyet islam medeniyeti değildir'' şeklinde olur ve bunu yaşatırım. Avrupa uygarlığı ise benim kurduğum bu dünyaya bakarak demeli ki ''demokrasi islâma ne kadar benziyor, aslında demokraside islâm var''.. Onlar komplekse girsin, onlar kendilerini bizde arasın, tersinden biz kendimizi onlarda değil..
  Konu DostunDostu tarafından (14-04-2017 Saat 21:16 ) değiştirilmiştir.
  Bir toplum nefslerinde olanı değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Rad, 11
  «Sen değişmeden hiçbir şey değişmeyecek»

 3. #3
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.646
  Adı geçen
  103 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan
  Eee DostunDostu, Enderun talebeleri kupeliymis de falan filan, bu kadar boş laftan sonra ne demeye getiriyon sen onu söyle.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kulağımıza Küpe olsun !!!
  By reis in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 12-02-2013, 00:09
 2. 'gelin kulağına küpe'
  By Azimli in forum ÖYKÜ ve HİKAYE
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-02-2010, 23:22
 3. Küpe mi? USB bellek mi?
  By AynAlı in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-01-2010, 18:21
 4. Kulağımıza küpe bir hadis
  By Red Baron in forum Sahabeler ve İslâmî Önderler
  Cevaplar: 51
  Son Mesaj: 20-10-2009, 12:25
 5. KÜpe???
  By Byrocktar in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 130
  Son Mesaj: 04-01-2008, 12:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş