Etiketlenen üyelerin listesi

KAŞ ALMAK, YÜZDEKİ TÜYLERİ YOLMAK Hadislerde yer aldığına göre Allah Resûlü (s.a.v.) saçından peruk yaptıran ve bu peruğu kullanan, dövme yapan ve yaptıran, yüzündeki tüyleri yolan ve yolduran, dişleri seyrelten ve seyrelttiren kadınlara lanet etmiştir. (Bu yöndeki hadisler için bkz. Buharî, Libas, 80-84; Müslim, Libas ve zinet, 117-120) Âlimler hadislerde yer alan bu fiillerin yasaklanmasını iki gerekçeye bağlamışlardır: a) Bu fiiller "fıtratı değiştirme" kapsamında yer almaktadır.

Bu konu 374 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Kaş almak, yüzdeki tüyleri yolmak 374 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kaş almak, yüzdeki tüyleri yolmak

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 374 kez incelendi.

 1. #1
  Ehl-i Sünnet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  05-02-2011
  Mesajlar
  3.060
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ehl-i Sünnet

  KAŞ ALMAK, YÜZDEKİ TÜYLERİ YOLMAK

  Hadislerde yer aldığına göre Allah Resûlü (s.a.v.) saçından peruk yaptıran ve bu peruğu kullanan, dövme yapan ve yaptıran, yüzündeki tüyleri yolan ve yolduran, dişleri seyrelten ve seyrelttiren kadınlara lanet etmiştir. (Bu yöndeki hadisler için bkz. Buharî, Libas, 80-84; Müslim, Libas ve zinet, 117-120)

  Âlimler hadislerde yer alan bu fiillerin yasaklanmasını iki gerekçeye bağlamışlardır:

  a) Bu fiiller "fıtratı değiştirme" kapsamında yer almaktadır. Oysa fıtratı değiştirmek haramdır. Zira bu, tam da şeytanın insanlara yaptırmayı istediği bir şeydir. Âyette şöyle buyurmuştur:

  "Allah onu (şeytanı) lânetlemiş; o da: "Yemin ederim ki, kullarından belli bir pay edineceğim" demiştir. "Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de ALLAH'IN YARATTIĞINI DEĞİŞTİRECEKLER" (dedi). Kim Allah'ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür." [Nisâ, 118-119]

  Âyeti bu şekilde yorumlayan âlimlere göre başkasının saçını kendi başına takan, dövme yaparak bedeninin herhangi bir yerine şekil yaptıran, yüzünde tabi olarak biten tüyleri yolan, dişlerin tabi halini bozan kimseler yaratılışta sahip olduklarını değiştirmişlerdir.

  b) Bu fiillerde bir aldatma [tedlis] söz konusudur. Zira mesela peruk takan kişi aslında saçı olmadığı halde varmış gibi görünmekte, böylece işin aslını bilmeyen kimseleri aldatmış olmaktadır.

  İbn Âbidîn, bu yasağın gerekçesi konusunda ilginç bir değerlendirmede bulunmuştur:

  "Yüzdeki tüylerin alınmasının yasaklanması kadının bunu yabancı erkeklere karşı süslenmek amacıyla yapması durumuna yorulur. Aksi takdirde kadının yüzünde tüyler bulunsa ve kocası bu sebeple kendisinden uzak duruyor olsa bu durumda kadının yüzündeki tüyleri almasının haram kabul edilmesi doğruya uzak bir görüştür. Çünkü kadının [kocasına karşı] süslenmesi dince teşvik edilen bir şeydir... Buna göre kadının yüzünde sakal veya bıyık çıksa bunları gidermesi haram olmaz, aksine müstehap olur. Kadının muhannes [kadına benzeyen erkek] tipine benzemediği sürece kaşlarını ve yüzündeki tüyleri almasında bir sakınca yoktur." (İbn Abidin, Reddü'l-muhtar, VI, 373)

  Benzer görüşler diğer mezheplerde de bulunmaktadır.

  SONUÇ:

  Yüzdeki tüyleri alma, kaşları alma gibi tasarrufların genel anlamıyla lanetlenilen fiiller olduğu ve haram olarak görüldüğü belirtilmekle birlikte âlimler bu haramlığın mutlak olmadığını belirterek üç gerekçeye bağlamışlardır: "Fıtratı değiştirme", "aldatma", "yabancı erkeklere karşı süslü görünme isteği"

  Bu gerekçeler bulunmadığında bu tasarrufların haram olmayacağı belirtilir.

  Bir şeyin "fıtratı değiştirme" olup olmadığını belirlemenin temel ölçüsü şudur: Kadının yüzünde tüylerin çıkması kadının fıtratına aykırı olan bir durumdur. Şu halde kadının yüzünde sakal ya da bıyık gibi çıkan bu tüylerin alınması "fıtratı değiştirmek" değil "fıtrata uygun hale getirmek" olarak görülebilir.

  Bu konuda hüküm genel olmakla birlikte özellikle de evli olup evliliği açısından problem yaşayan veya yaşayabilecek olanların bunu yapmasında -İbn Âbidîn'in de belirttiği üzere- bir sakınca olmadığı, dahası kocasının talep etmesi halinde bunu yapmasının gerekli olduğu söylenebilir.

  Bununla birlikte çoğu zaman yüze yönelik bu müdahaleler âlimlerin "sakıncasız" gördüğü sınırları aşarak hadislerde açıkça lanetlenen ve yasaklanan uygulamalara gidebilmektedir. Aslında gayet doğal olan kaş alınarak tabi halin ötesinde inceltilmekte, aslında tabi halde olan yüzün yapısına müdahale edilmektedir. Bu gibi durumların caiz olmadığı, İblis'in bu konuda insanları kışkırtıcı tavrı ve Hz. Peygamber'in yasak ve laneti daima göz önünde bulundurulmalı, izin verilen sınırın ötesine geçilmemelidir. Vallahu a'lem.

  (Soner Duman /23.Mart.2017/Perşembe)

 2. #2
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.646
  Adı geçen
  103 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan
  Eee erkekler de sünnet oluyor, bu da fıtrata müdahale değil mi? Veya sakalı tıraş ediyorlar.

  İyi bacaklarını da temizlemesinler orman gibi gezsinler, tövbe ya.

  Kaşlarin alınmasını ben de doğru bulmuyorum. Hani çok fazlalık olur da kadın bunu kompleks haline getirir ve yaşantısını olumsuz etkilerse evet belki almalıdır ama çok bariz bir şekilde ip gibi inceltilmesini ben de doğru bulmuyorum. Bu şekilde güzel göründüklerini mi sanıyorlar. Aman Allahım.

  Yani meseleye fitrata müdahale şeklinde yaklaşmak doğru değildir. Aksi halde yukarıdaki hususlar da aynı şekilde fitrata müdahale kapsamına girer ve çelişkili bir durum ortaya çıkardı.

 3. #3
  adams77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-06-2013
  Yer
  Mars
  Mesajlar
  22.943
  Adı geçen
  67 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @adams77
  Fıtratın ne demek olduğunu bilmeden yazılmış bir yazı Bir an korktum elbise giymek bile haram diyecek sandım

 4. #4
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.646
  Adı geçen
  103 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan
  Alıntı Ehl-i Sünnet Nickli Üyeden Alıntı
  KAŞ ALMAK, YÜZDEKİ TÜYLERİ YOLMAK

  Hadislerde yer aldığına göre Allah Resûlü (s.a.v.) saçından peruk yaptıran ve bu peruğu kullanan, dövme yapan ve yaptıran, yüzündeki tüyleri yolan ve yolduran, dişleri seyrelten ve seyrelttiren kadınlara lanet etmiştir. (Bu yöndeki hadisler için bkz. Buharî, Libas, 80-84; Müslim, Libas ve zinet, 117-120)


  Saç ektirmek peruk kapsamına girer mi?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Faizsiz otomobil almak
  By ibrahimi in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 20-07-2014, 23:13
 2. Dünyayı Avuçlarına Almak
  By Meryem in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-01-2010, 21:58
 3. iBRET ALMAK LAZıM
  By Kenz_ül_Arş in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19-04-2008, 20:26
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-08-2007, 19:36
 5. ben onu satın almak istiyorum!
  By laedri in forum FOTO / KARİKATÜR
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30-05-2007, 18:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş