Etiketlenen üyelerin listesi

Ramazan kardeşimizden yine muhteşem bir yazı. Okumanızı tavsiye ederim. * "SANA BİR AYET FIRLATIRIM FELEĞİN ŞAŞAR!" Hayır bu değil... böyle değil anlatmak istediğimiz! Her itirazımıza, her yanılgımıza, her vıcık vıcık olmuş, her tepeden tırnağa sekülerizm bulaşmış, inkârın kıyılarında fink atan, geleneğin bataklıklarını kendimize içten içe sevinerek bir tutamak eyleyip, modernizmin nimetlerine dibine kadar düşerek herşeyimizi, bühtanımızı, ibadetten uzaklığımızı savunurken kurandan

Bu konu 364 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
"sana bir ayet fırlatırım feleğin şaşar!" 364 Reviews

  Konuyu değerlendir: "sana bir ayet fırlatırım feleğin şaşar!"

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 364 kez incelendi.

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen MiHRiMaH

Konu: "sana bir ayet fırlatırım feleğin şaşar!"

 1. #1
  Kaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Stajyer Moderatör
  Üyelik tarihi
  09-01-2012
  Yer
  Giresun
  Mesajlar
  13.646
  Adı geçen
  103 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaptan

  Ramazan kardeşimizden yine muhteşem bir yazı.
  Okumanızı tavsiye ederim.

  *

  "SANA BİR AYET FIRLATIRIM FELEĞİN ŞAŞAR!"


  Hayır bu değil... böyle değil anlatmak istediğimiz!
  Her itirazımıza, her yanılgımıza, her vıcık vıcık olmuş, her tepeden tırnağa sekülerizm bulaşmış, inkârın kıyılarında fink atan, geleneğin bataklıklarını kendimize içten içe sevinerek bir tutamak eyleyip, modernizmin nimetlerine dibine kadar düşerek herşeyimizi, bühtanımızı, ibadetten uzaklığımızı savunurken kurandan bir ayet çekip kılıç gibi kullanmak değildi maksadımız...

  Böyle anlaşıldıysak ve sizi-bizi bu hale getiren bu yeterince izah edilememiş önermelerse, en baştan başlamalıyız...
  Metruk ve kimselerin bizleri sormadığı ama resmi belgelerde adımızın olduğu ve vatandaş sınıfına kerhen kaydedildiğimiz günlere gerimi dönsek n'apsak?!!
  O kendimize modernizmin nimetlerine ve batılı yaşam tarzına engel olarak görüp, tepe tepe kullandığımız sarıklı sakallı, çarşaflı peçeli tarikatçı anne babalarımızın, bir tarikata kafalarını sağlam urganlarla bağlamış ceddimizin imanı, tevekkülü, tefekkürü, ihlası düzeyinde bir islami bilinç ve yaşama sahip değilsek, istediğimiz kadar ayet çekip geleneğe saldıralım! Hiçbir farkımız yoktur onlardan ve hatta onlar bizden daha masumdur! Onlar ayet çekmeyi bilmiyorlar ve bir puta kimbilir makul ve masum gerekçelerle bağlandıklarından dolayı bizden daha masumdurlar.. Putçuluğun farkında olmadan put edinmekle açıklayabilirler belki... (kelamın konusu tartışın😊)

  Fakat bizler tarikatçılık, şekilcilik, tevessül, rabıta vs. putçuluklarından kaçarken modernizm ve sekülerizm putlarına yakalandıysak, en görünen örnek olarak tesettürün içini boşaltıp modern ve direkt şuhluk içeren çizgilere kurban ettiysek, abartılı bir makyaj ve bedenimize yapışan urbalarla kreasyonu tamamladıysak, "müslüman kardeşliğimizin" hatrına kazandığımız ihalelerin ve işlerin getirisini "Allah nimetini üstümüzde görmek ister"gerekçesine sığınarak etrafa caka satan bir arsızlık ve görgüsüzlükle, araçlarımıza, evlerimize, konforumuza yamadıysak... yaptığımız yardımları davul zurna ile ifşâ edip, hem çevremizi hem vicdanımızı teskin yoluna gittiysek, desteklediğimiz siyasi partinin kaybetmesini kendi işlerimizin düşmesi korkusuyla destekler hale geldiysek, statülerimizi kaybetme korkusu adaleti kaybetme korkumuzu geçtiyse; Kur'an'dan bir ayet çekip bu durumumuzu açıklayabiliriz elbet... Fakat bunu yaparak geleneğin o eleştirdiğimiz mesela seçilmiş halidi koluna, tam olarak denk düştüğümüzden ayette çeksek, kitabın tamamını da çeksek kaçamayacağımızı bilelim...

  "Benim kazancım ümmetin kazancıdır! Yine benim konforumun kaybı ümmetin perişanlığıdır" noktasına geliriz ki, bu önerme tarikatçıların, cemaatçilerin, mezhepçilerin önermesiyle aynı dünya ve ahiret görüşüne karşılık gelir! Fark, onlar geleneksel putçu, biz modern putçu oluruz! Nefis ve enaniyet kavşağında kavuşuveririz!!!

  Kur'an'dan bir ayet çekerek her zümre ve şahıs kendini savunabilir! Fakat Kur'an'ın bütününde kendine bir yol edinmeye çalışan, Allah'ın muradını anlamaya çalışan hiç kimseye kendi menfaatine bir yol yoktur! Çünkü Kur'an'ın bütünsel olarak anlamı ve Allah'ın muradı, vicdana, ortak akla, insanlığın ortak ahlakına (marufa) aykırı değildir! (Son cümleyi tekrar okuyup düşünmenizi istirham ediyorum)


  Geleneğin yanlışı bizi sekülerizmin ve hedonizmin kucağına savuruyorsa gelenek bizim için -tüm yanlışlarıyla birlikte- bundan daha ehvendir! Çünkü bu gelenek herşeye rağmen ölçüsünü ve referansını yalan yanlış da olsa dinden veya dīnī gelenekten almıştır. Diğeri ise vicdansız ve tek dünyalılığın bencil doktrinidir! Gelenek rehabilite edilebilir, ıslah edilebilir ve arındırılabilir! Çünkü pisliğe bulaşmıştır. Materyalizm ve konforizm ise pisliğin kendisidir! Pisliğin temizlenmesi mümkün değildir! Bir ayet çekerek temizlenemez! Geleneğin pislik bulaşan yanlarını ise, bir akıl çekerek, bir ayet çekerek temizlemek mümkün olmasa da, bir Kur'an çekerek temizlemek mümkündür!

  Geleneğin yanlışlarını silah edinip, kendi konforuna ve seküler yaşam tarzına kalkan yapıp sağa sola ayet fırlatmakla kafamızı gözümüzü yaran kardeşlerimize hatırlatmak isterim; bütünden azat edilmiş parçalar, bütün ve maksat aleyhine en iyi işlev gören bir içeriğe, bir kimyaya sahip olurlar! Fakat sizin amacınızda tam da buysa buyrun! Modernizmle, tek dünyalılıkla, hedonizmle sentezlemek istiyorsanız bu dini, sağa sola ayet fırlatmaya ve geleneği topyekün aşağılamaya devam edin!

  Beni bilen bilir. Geleneğin dine bulaştırdığı necasetleri konu ederim sık sık... Fakat geleneğin içinden süzülüp gelen islami kültürü de yok saymak, "1500 yıl yaşanan islami hayatın ve kültürün oluklarından hep necaset aktı!" noktasına gelecek kadar islamdan habersiz olmak ve bu arada yaşamış tüm insanları "gâvur" yerine koymanın müslüman vicdanına sığmayacağına inanıyorum.
  Geleneği ve geleneksel dini algıları lanetleyerek onların geleneksel putlarına alternatif olarak modern putlar icad etmeyi ve bunu yaparken itiraz edenlere bir "ayet çekip" savunmaya geçmeyi en az geleneksel putçular kadar zararlı ve gayri islami görüyorum.

  Ramazan Yaman

 2. #2
  ihvanistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatöremektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  04-10-2009
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  4.347
  Adı geçen
  58 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ihvanistanbul
  "Benim kazancım ümmetin kazancıdır! Yine benim konforumun kaybı ümmetin perişanlığıdır" noktasına geliriz ki, bu önerme tarikatçıların, cemaatçilerin, mezhepçilerin önermesiyle aynı dünya ve ahiret görüşüne karşılık gelir!
  Sana bir şey demiyorum...

 3. #3
  MiHRiMaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  06-12-2006
  Yer
  İstanbul...
  Mesajlar
  2.753
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @MiHRiMaH
  Tarikata, tasavvufa, rabıtaya süslü kelimeler, laf kalabalığından başka birşey olmayan cümleler ile resmen söven bu yazıyı beğenmek şöyle dursun, bu çirkin iftiralar ve okurken kafa karıştırıp çok önemli birşeyler söylüyormuş görüntüsü verilmek istenen basit bir reddiyeden başka amacı olmayan bu saçmalığı şiddetle kınıyorum! Sadece içerisindeki dini ifadelere saygım var gerisi boş beleş.
  ukubat bunu beğendi.

 4. #4
  ukubat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  09-05-2007
  Yer
  istanbul,fatih
  Mesajlar
  1.870
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ukubat
  Alıntı MiHRiMaH Nickli Üyeden Alıntı
  Tarikata, tasavvufa, rabıtaya süslü kelimeler, laf kalabalığından başka birşey olmayan cümleler ile resmen söven bu yazıyı beğenmek şöyle dursun, bu çirkin iftiralar ve okurken kafa karıştırıp çok önemli birşeyler söylüyormuş görüntüsü verilmek istenen basit bir reddiyeden başka amacı olmayan bu saçmalığı şiddetle kınıyorum! Sadece içerisindeki dini ifadelere saygım var gerisi boş beleş.
  Tasavvuf ince ve hassas bir iştir zaten...Ahmaklar bu sebepten anlayamaz

  Zaman ayırıp cevap vermeye bile lüzum yok..Osmanlı yadigarı topraklarda bu sapık ve bidatçi zihniyet hiçbir zaman EGEMEN olamadı..Olamayacakta...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-12-2013, 10:14
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-02-2010, 16:50
 3. Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 01-06-2008, 00:27
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-05-2007, 23:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş