Etiketlenen üyelerin listesi

Ne mutlu bize ki önümüzde arkasına bakmadan çarpışarak ilerleyen bir lider var ... 1- Türk Ordu'sunun yapısı ile ilgili Türk tarihinde Atatürk yönetimine değin hep tek akıl hâkim oldu. 2- Ordu her zaman Devlet oldu, söz sahibi oldu. Kılıçlar ve silahlar ne derse o oldu. Bu yüzden çok zaman kaybettik. Padişahlar şehit verdik. 3- Kadim Devlet aklı Ordu ne kadar güçlü olursa, Devlet de o kadar güçlü olur diyordu. Ama itaat kültürü zayıflarken bu tez de çürüdü. 4- Ordu ne kadar güçlü

Bu konu 561 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Ne Mutlu Bize Böyle Liderimiz Var 561 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ne Mutlu Bize Böyle Liderimiz Var

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 561 kez incelendi.

 1. #1
  ummuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-09-2007
  Yer
  Arz
  Mesajlar
  12.940
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ummuhan

  Ne mutlu bize ki önümüzde arkasına bakmadan çarpışarak ilerleyen bir lider var ...

  1- Türk Ordu'sunun yapısı ile ilgili Türk tarihinde Atatürk yönetimine değin hep tek akıl hâkim oldu.

  2- Ordu her zaman Devlet oldu, söz sahibi oldu. Kılıçlar ve silahlar ne derse o oldu. Bu yüzden çok zaman kaybettik. Padişahlar şehit verdik.

  3- Kadim Devlet aklı Ordu ne kadar güçlü olursa, Devlet de o kadar güçlü olur diyordu. Ama itaat kültürü zayıflarken bu tez de çürüdü.

  4- Ordu ne kadar güçlü olursa Devlet ve karar mekanizması da o kadar zayıf olmaya başladı. Askeri tatmin etmenin zorluğu hesaplanamadı.

  5- Osmanlı Devleti bu yüzden belki de bir başka 500 yıl daha hükmedebilecekken tarihe erken veda etti. Atatürk ne yaptı peki?

  6- Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra tam 23 yıl Genelkurmay Başkanlığı makamına Fevzi Çakmak'ı oturttu. Peki neden?

  7- Fevzi Çakmak çok disiplinli, itaat kültürünü benimsemiş, teknoloji ve insan gücünden çok, az asker ve etkili saldırılara inanıyordu.

  8- Fevzi Çakmak'ın bu yaklaşımı Türk Ordusu’nun nüfusa göre az sayıda olmasını kabul görüyor, yeni teknoloji Askeriye için talep edilmiyordu.

  9- Atatürk Balkan Paktı gibi birçok anlaşmalar yaparak sınırları güvene alıyor, askeriyeyi de elinden geldiğince zayıf tutmaya çalışıyordu.

  10- Çünkü Atatürk güçlü bir ordunun kontrol edilemez olduğunu biliyordu. Abdülhamid ve öncesi birçok padişah bu zaaftan darbe yemişti.

  11- Atatürk Fevzi Çakmak'ı da sadece bu sebepten ötürü tam 23 yıl Genelkurmay vazifesinde tutmuştu. Fevzi Çakmak biçilmiş kaftandı.

  12- 1948'lere kadar sadece 400.000 olan Türk ordusunun rakamı 2. dünya savaşı ile beraber aniden bir buçuk milyona kadar çıkarıldı.

  13- Bu da rütbeli birçok askerin türemesine, ordu içinde gruplaşmalara ve sorunlara neden oldu. Asker artık başa bela olacaktı.

  14- Cumhuriyet Halk Fırkasından hemen sonra gelen bütün milli iktidarlar Ordu tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Atatürk haklıydı.

  15- Ne Menderes, ne Özal ne de bir başka lider Ordu'nun karşısında duramadı. Hem silah hem insan gücü hem de yargı Ordu kontrolündeydi.

  16- Peki şimdi ne oldu? Yani Erdoğan hangi stratejiyi yürütüyor? Buna cevap verelim.

  17- Erdoğan ne Atatürk öncesi ne de Atatürk'ün uyguladığı Ordu stratejisini benimsemedi. Çünkü anlaşmalara da güven olmazdı.

  18- Bu durumda Milletin emrinde bir ordu nasıl olurun cevapları arandı. Askeri halktan koparmamak, aynı zamanda profesyonelleştirmek zor işti.

  19- Erdoğan 3. bir strateji deneyecekti. Hem Ordu'yu Devlet'e ve Milet’e boyun eğdirecek hem de güçlü yapısını koruyacaktı. Ama nasıl?

  20- Erdoğan öncelikle Ordu'nun asker sayısı bakımından değil teknolojik açıdan gelişmesi gerektiğini düşündü. Bu yüzden de milli savunma dedi.

  21- Ancak Milli Savunma Sanayi'yi Mısır'da ya da ABD'de olduğu gibi Ordu'nun kontrolüne değil Milli özel sektör ve vakıfların emrine verdi.

  22- Bu şekilde Ordu istediği teknolojiye sadece Devletin kontrolü ile ulaşabilecek ve ancak o şekilde etkili olabilecekti.

  23- Bu da Devlet ve Millet kontrolünde bir ordu anlamına geliyordu. Erdoğan fazla asker sayısının aslında üretim yapmayan iş gücü olduğunu biliyordu.

  24- Bu yüzden Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Fevzi Çakmak'ın uyguladığı modelin bir üstünü düşündü. Yeterli sayıda asker ve ileri derece teknoloji…

  25- Bu ne Osmanlı zamanında ne de Atatürk zamanında uygulanan bir strateji değildi. Erdoğan bunun risklerinin de farkındaydı.

  26- Tabi Güçlü Türkiye düşmanları da bunun farkında. Bu yüzden Erdoğan'ın Türkiye'yi tekrar bağımsızlaştırma projesine karşı ittifak halindeler.

  27- Bu dönemden sonra Milli Savunma Sanayii’nde büyük sürprizler göreceksiniz. Erdoğan, ABD ve Rusya’nın kendilerini patron hissetmesini sağlıyor.

  28- Zamanı gelince ortaya çıkacak olan milli savunma silahlarının ve caydırıcı saldırı silahları Dünya'yı ayağa kaldıracak.

  29- Bunu elbette BATI çok iyi biliyor ve Erdoğan'ın karar mekanizmasını zayıflatmak için elinden geleni yapıyor.

  30- Başkanlık Sistemi ile Türkiye'nin gireceği yolda karşımıza çıkanlar şiddetli bir rüzgâr önündeki kül gibi savrulacak.

  31- Türk Milleti'ne Tanzimat’ta giydirilen boyunduruk artık atılacak. Millet 3. Meşrutiyeti ilan edecek. Hep beraber tekrar dirileceğiz.

  32- Ordumuz ellerimizde ve ayaklarımızda prangaya değil pençeye dönüşecek. BATI tamamen ittifak halinde de olsa bizimle baş edemeyecekler.

  33- Osmanlı'nın uyguladığı Güçlü Ordu, zaafı olan devlet stratejisi ve Atatürk'ün uyguladığı kontrollü ordu, güvenli sınırlar stratejisi sona erdi.

  34- Başkomutan Erdoğan ile beraber Güçlü Devlet, Güçlü savunma sanayii, etkili ordu stratejisi başladı ve adım adım hedefine ilerliyor.

  35- Referandum ve Başkanlık sonrası 2. Dünya savaşından sonra Japonya ne yaptı da ayağa kalktı sorusunun cevabını yaşayarak Türkiye'de göreceksiniz.

  36- Başkomutanınızı yalnız bırakmayın. Başkomutanın Milletinden başka güvendiği hiç kimsesi yok. Ve en önemlisi:

  37- Şeytani ittifakların ve planların karşısında Rahmani, zulme karşı duran mücadelenin yanında olun. Hayatınız mücadele ile geçsin.

  38- Biz şanslıyız. Biz dedelerimiz ve babalarımız gibi bahtsız değiliz. Çünkü bizim için savaşan bir lider var. Önümüzde emin adımlarla ilerleyen.

  39- Biz şükürler olsun ki ALLAH tarafından hediyelendik. Önümüzde bizim için çarpışan bir komutan var. Tek isteği ise onu anlamamız.

  40- İslam âleminin etrafımızda pervane olmasını istiyorsak önce onlara güvence vermeliyiz. Onlara güvence verirsek BATIYA muhtaç olmazlar.

  41- Hem Batı’ya muhtaç edip hem de İSLAM BİRLİĞİ isteyemeyiz. Bizler dünyadaki bütün Müslümanlardan mesulüz. Bu emanet hâlâ bizde…

  42- İşte meydan, işte savaş, işte Başkomutan Erdoğan. Önünüzde oluyor her şey. Görmüyor musunuz? Lideriniz ilerliyor. Yalnız bırakmayın.

  43- Allah'ın izni ile zafer Şeytanın bütün tuzaklarına rağmen Allah’a biatını sunmuş müminlerin olacaktır. Zafer bizim olacaktır. - Bisimit

 2. #2
  redyellow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  20-04-2010
  Yer
  ankara
  Mesajlar
  20.303
  Adı geçen
  50 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @redyellow
  Bİ SİMİT nedir???

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 12-06-2012, 17:22
 2. Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 25-02-2011, 09:49
 3. Hayat bize mutlu olma şansı vermedi sevgili !
  By AynAlı in forum ŞİİR DEFTERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-12-2009, 21:35
 4. Mutlu Etmek mi Mutlu Olmak mı?
  By .şüheda. in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 30
  Son Mesaj: 03-12-2009, 05:19
 5. Hayat Bize Mutlu Olma Şensını Vermedi..
  By Vuslat Rana in forum ŞİİR DEFTERİ
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17-01-2007, 18:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş