Etiketlenen üyelerin listesi

Selamunaleyküm. Ben, bir bakanlık bünyesinde istanbul taşra teşkilatında çalışan bir mühendisim. kıyafet mecburiyeti, yan ödemelerin azlığı, tayin tehlikesi gibi sıkıntılarım var.(yine allaha çok şükürler olsun elbet ki) Yine benimle aynı meslekte derece kademede yani herşeyiyle aynı olan, aynı çalışma saatlerinde çalışan ve benimle aynı zorluk derecesinde çalışan bir mühendis istanbul belediyelerinde (belediyelerde olsa devlet kuruluşudur) benim neredeyse 1.5 katım maaş alıyor. Yol,

Bu konu 2069 kez görüntülendi 23 yorum aldı ...
devletteki gelir adaletsizliği kul hakkı olur mu? 2069 Reviews

  Konuyu değerlendir: devletteki gelir adaletsizliği kul hakkı olur mu?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2069 kez incelendi.

Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu

  Selamunaleyküm.
  Ben, bir bakanlık bünyesinde istanbul taşra teşkilatında çalışan bir mühendisim. kıyafet mecburiyeti, yan ödemelerin azlığı, tayin tehlikesi gibi sıkıntılarım var.(yine allaha çok şükürler olsun elbet ki)


  Yine benimle aynı meslekte derece kademede yani herşeyiyle aynı olan, aynı çalışma saatlerinde çalışan ve benimle aynı zorluk derecesinde çalışan bir mühendis istanbul belediyelerinde (belediyelerde olsa devlet kuruluşudur) benim neredeyse 1.5 katım maaş alıyor. Yol, yemek, ikramiye v.s. alıyorlar. bunun yanısıra kıyafet serbestlikleri var, nezih ortamlarda çalışıyorlar, tayin dertleri yok.


  Benden çok çalışsa gıkım çıkmaz ama benle aynı çalışıp benim 1.5 katım maaş alıp onun yanısıra başka avantajları olması inanın beni o kadar üzüyor ki. çünkü onlarda aynı devletin başka bir kurumunun memuru ben de başka bir kurumunun memuruyum. İkimiz de bu devlet için hizmet ediyoruz.ama bu ayrımcılık bu adaletsizlik neden? bizler de onlarla aynı saatlerde çalışıyoruz ve onlarla aynı emeği veriyoruz.


  inanın çalışma azmim kalmadı. hayata sevgim ve inancım kalmadı.umutlarım tükendi..yaşayan ölü gibi işe gidip geliyorum .ve istanbulu çok sevdiğim ve bu işe ihtiyacım olduğu için mecburen adeta bir yaşayan ölü gibi işe gidiyorum ve geliyorum.


  Ben bunun kul hakkı olabileceğini düşündüm. çünkü benimle aynı çalışan ve benimle aynı derece ve kademede çalışan adama devlet benim 1.5 katım maaş veriyorsa benim hakkımda onunla aynıdır diye düşündüm ve Dolayısı ile benim ve benim gibi memurların hakkı yendiğini ve bunun da haliyle kul hakkı olduğunu düşünmüştüm.


  Ve sevinmiştim de. hiç değilse hakkımı böyle alabileceğimi düşünmüştüm. ama çevremde sorduklarım kul hakkı olmadığını ve devletin yasa ile bunu böyle yaptığını ve benimde bu koşulları kabul ederek işe girdiğim için, kul hakkının söz konusu olmadığını söylediler.yani aynı alışverişteki gibi "alan razı veren razı" durumu olduğunu söylediler. yani kulun hakkının, üst düzey kişilerin kendi inisiyatifinde koyduğu kanunlarla yok edilmesinin de Allah katında makbul olduğu gibi bir anlamda sözler söylediler..bu beni daha çok üzdü ve moralimi daha çok bozdu inanın. çünkü kulun koyduğu kanunun, hatasına ve yanlışlarına rağmen Allah'ın katında makbul olabileceği gibi bir sonuç çıkıyor ki mantıken buda çok kötü bir şey.size şöyle sormak istiyorum:


  1 – devlette konulan bu kanunlar yüzünden sebep olunan gelir adaletsizliği ve mağduriyet bize karşı yapılan bir kul hakkımıdır. Eğer kul hakkıysa hakkımızı kanunları koyan insanlardan mı alacağız.


  2 – eğer kul hakkı değilse bizim mağduriyetimizin Allah katında değeri varmı? Yani bu mağduriyetimiz Allah tarafından ödüllendirilecek mi? Eğer bu da mümkün değilse bizim emeğimiz boşa gidiyor. bu da Allah’ın “el-adl” sıfatına ters düşen bir durum değil mi? Çünkü yüce Rabbimiz her şeyi işiten ve bilendir, haliyle bu yapılan hareket biz memurlara karşı yapılan haksızlık ve adaletsizliktir. eğer bu adaletsizlik ne bu tarafta ne de ahirette karşılık bulmuyorsa,o zaman biz müslümanların emeği yok olmul oluyo. haliyle emek kayboluyorsa adaletten bahsedemezsiniz.


  3 – eğer bu durum kul hakkı değilse, birkaç insanın kendi inisiyatiflerine göre kanun koymaları Allah katında geçerlidir gibi bir anlam çıkıyor. Peki bu durumda yapılan hatanın mağduriyetini kul çekmiş ve hatta boşu boşuna çekmiş olmuyor mu?


  4 – yaşadığımız bu adaletsizliğe Allah’ın musibeti diyebilir miyiz? Eğer bu musibetse günahlara kefaret olabilir mi?ya da dini açıdan başka durumlara neden olabilir mi?


  5 – (konu dışı olacak ama merakımdan soruyorum) Şeriatin yönetim olarak kabul edilmemesi yani medeni kanun,anayasa v.s. gibi kanunları kabul etmek Allahın kanunu reddetmek gibi bir şey oluyor mu? ve bu durumun islamda hükmü nedir.(mesela islam dışında başka bir din kabul eden kişi islama göre otomatikman kafir oluyor. Onun benzeri bir durum)


  Bilgilendirirseniz çok sevinirim. inanın bu konu benim için çok önemli. bu konu yüzünden psikolojik bunalıma girdim ve Allah’ın katında önemsiz ve değersiz bir varlık olduğumu hissetmeye başladım ve tüm umutlarımı hayallerimi yitirdim. İnanın yaşamak istemiyorum.


  Ramazanınız mübarek olsun.

 2. #2
  Dut_agaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Mesajlar
  7.213
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dut_agaci
  burası fetva kurulu değildir

  sana fetva verecek "hoca" burada yoktur

  burada alacağın cevapların çoğu "bence, bana göre, içimden geldi" gibi kısır döngüler içerisinde olacağından..........

  ehil hocalara sormak için Diyanet yetkileri ile yüzyüze görüş garındaşım

 3. #3

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  kusuruma bakmayın kardeşim..haklısınız. ben başlığı "dini sorularınız" olarak görünce sormak istemiştim.

  Selamlar. Hayırlı ramazanlar.

 4. #4
  Dut_agaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Mesajlar
  7.213
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dut_agaci
  Alıntı hokucu Nickli Üyeden Alıntı
  kusuruma bakmayın kardeşim..haklısınız. ben başlığı "dini sorularınız" olarak görünce sormak istemiştim.

  Selamlar. Hayırlı ramazanlar.
  ve aleykümselam, eyvallah

  fetva demek, sorduğun adamın dudakları arasından çıkacaklar ile YARATICINA kullak vazifeni yapacaksın demek

  her adama sorulmaz, ilim ehli de olsa her yerde sorulmaz

  sen ilim ehline sor garındaşım

  unutma, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?

 5. #5
  alanyali07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-05-2008
  Mesajlar
  6.110
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @alanyali07
  Aleykum selam..
  Kamuda veya özel sektörde aynı unvanı taşıyanlar arasında maaş farkı olmasına kul hakkı denir mi bilemedim..bana pek denebilir gelmedi..
  Adam sana 3500 maaş vereceğim diyip 3bin veriyorsa kul hakkı olabilir..
  ya da aynı kurumda aynı unvanda tüm parametreleriniz eşitse ve ücret farklılığı uygulanıyorsa o zaman denebilir..

  özel sektörde de bir kurum, muhasebecisine 2500 verirken, başka kurum kendi muhasebecisine 4000 verebilir..
  kamu kurumlarında da her kurumun kendi ücret politikası vardır..bunlara kul hakkı denilemez..

 6. #6
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  4.334
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  Merhaba hokucu kardeş
  Devlet ödediği maaşlar adilane olmalıdır; hakaniyetli ödemler yapabilmek için dengeyi iyi sağlamalıdır.
  mesela meclis yapabiliyorum deyip vekil maaşını katlarca artıramaz; bakanlıklar karı artıralım deyip memuru düşük maaşla süründüremez. Toplanan vergiler, devletin zenginliği, işin niteliği vb niteliklerle işe göre maaş ayarlanmalıdır.
  Ne varki liberal kapitalist sistemde, böyle üst düzeyde herkes hakkettiğini alabilecek bir sisteme dönmek hiç de basit değildir. Siz benzer iş yapan başkasının maaşını bırakın; Acaba benim yaptığım işten aldığım ücret hakkettiğimden daha fazla olabilir mi? diye sorun. Göreceksiniz ki sermaye, arz, talep, rekabet, siyaset, ekonomik sistem yapısı vb bir sürü etmen işi bu raddeye sürüklemiştir; nerdeyse çözüm imkansızdır.
  Aslında kötülükle haksızlıkla savaşıyorsunuz ama bunu biraz don kişot ça yapıyorsunuz, çoğumuz gibi. bunu konu dışı sorunuzdan da anlamak mümkündür. Ne var ki bu sadece sizin sorununuz değil hepimizin sorunudur. Bir yandan islamı tamamen şeriatten uzaklaştırıp, pısırıklaştıran diyalogcular, demokratik islamcılar vb ile sosyal, siyasal, askeri, hukuki altyapıyı kurmadan şeri olmayan sistemlerde yaşamayı, kafirlikle özdeştiren harici islamcıların olması; islamın hareket metodunun çökmüş olduğuna delalet eder. Yüzyıllardır sünniliğin sarayların hizmetindeki uysal koyunlar olması, ümmetin siyasal yapısını ulusçu, mezhepçi vb yapılara tağyir etmesini sağlamıştır. Bu mantıkla yaşamış binlerce alim islamı ritüeller ilmihaline çevirmişlerdir, islamı biraz yahudileştirmiş biraz da hiristiyanlaştırmışlardır.
  Meseleyi daha fazla irdelemek isterdim ama zamanım yok. Size tavsiyem makro duruş, düşünme ile mikro duruş, düşünme arasındaki dengeyi iyi sağlamaya çalışın. Kişisel gücünüz ölçüsünde karşı durun ki bununla makro değişimler, çözümler beklemeyin; yoksa bu sizde mantıksal, bilişsel çelişkiler yaratır buda sizde ruhsal baskı oluşturur. Esenlikler dilerim

 7. #7

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  29-11-2013
  Mesajlar
  2.244
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ramazan_17
  onu ilim adamları bilir..fetva vermek okadar kolay değil..

 8. #8

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  Aleykum selam..
  Kamuda veya özel sektörde aynı unvanı taşıyanlar arasında maaş farkı olmasına kul hakkı denir mi bilemedim..bana pek denebilir gelmedi..
  Adam sana 3500 maaş vereceğim diyip 3bin veriyorsa kul hakkı olabilir..
  ya da aynı kurumda aynı unvanda tüm parametreleriniz eşitse ve ücret farklılığı uygulanıyorsa o zaman denebilir..

  özel sektörde de bir kurum, muhasebecisine 2500 verirken, başka kurum kendi muhasebecisine 4000 verebilir..
  kamu kurumlarında da her kurumun kendi ücret politikası vardır..bunlara kul hakkı denilemez..
  selamuınaleyküm alanyalı07 kardeşim.
  özel sektör konusunda haklısınız. çünkü her birey farklıdır. kimi iyi niyetli kimi kötü niyetli..kimi eli açık kimi cimridir. Ama devlet hepimizin yani devletimiz tektir. dolayısı ile her bireyine eşitlik ve adaletle davranması gerekir. (kaldı ki ayet ve hadislerde yöneticilik görevinin çok veballi bir görev olduğunu ve yöneticilerin emrindeki vatandaşlara yani bizlere karşı adaletli davranması gerektiği belirtilmiştir.)

  hani görev şartları derece kademe farklı olur,o zaman maaşta fark olur derim.ama gelin görünki aynı yani herşey aynı sadece çalışılan kurum farklı.ama ikiside devlet.. kanunlarla bir grup diğerine karşı üstün kılındı,öteki grup diğerine karşı mağdur edildi. elbet ki maaşımız neyse onu alıyoruz. ancak "eşit işe eşit ücret" diyerek yan ödemeleri hesaba katmadan konulan bir kanun yüzünden azımsanamayacak çoğunluktaki memurlar benim gibi mağdur oldu ve olmaya da devam ediyor.

  kul hakkı olabileceğini ben Kur'an da ve efendimizin hadislerinden yola çıkarak bu sonuca varmıştım. değilse de allah bu dünnyadaki emeklerimizin karşılığını kat kat versin inşallah.

  Ramazanınız mübarek olsun.

 9. #9

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  Hakperest kardeşim selamunaleyküm.
  Yazdıklarını okudum. Allah sizden razı olsun. Aslında halime şükretmedim desem yalan olur. Ama insan hüzünleniyor. Biz ki adaleti ile nam salmış Hz. Ömer (r.a.) gibi bir insanı tanıyorken, bu hallere neden ,nasıl düştük..Aslında yazınız bu sorunun cevabıydı hakperest kardeşim.

  Aslında çok haklı olduğunuz bir noktayı da belirtmeden edemeyeceğim. "Don kişotça"
  Yeldeğirmenlerine savaş açan bir kahraman. şöyle baktığımda aslında yaptığımın sadece bu gibi birşey. internette soruma cevap aramak ve beklediğim cevabı duymayınca da üzülmek. Gönlüm isterdi ki gerçekten bir takım yanlışlerı, ilgilisine duyurup düzeltilmesini sağlayabilseydim. Ama elimi yüce Allah'a açıp dua etmekten başka birşey gelmiyor elimden.

  yazınızın geneli aslında üzücü ve bir o kadar da düşündürücü..Ama acı gerçekler. Bu yazıyı inşallah her bu siteye uğrayan okumalı..çünkü ibret alacağımız çok şey var o yazı da.

  Allah razı olsun sayın hakperest kardeşim. Üşenmeden şu mübarek ramazan bu güzel yazıyı yazmışsınız. yüreğinize,elinize sağlık..Ramazanınız mübarek olsun inşallah

 10. #10
  DostunDostu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  30-09-2013
  Mesajlar
  5.720
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @DostunDostu
  Akitleşmenin kaidelerine uygunsa kul hakkı olmaz. Size vereceği maaşı önceden söylemiş ve siz işe başlamışsanız bu böyledir. 1 lira dahi dese ve siz kabul edip işe başlarsanız kul hakkına girmez.

  Gelir adaletsizliği noktasında iyica bakmak lazım. Sizden fazla maaş alan memurların muhakkak üstlendikleri bir sorumluluk falan olsa gerek. Zira serbest ekonomi sisteminin rekabet kuralları karşılıksız bir maaş ödeme lüksüne müsade etmez. En azından uzun vadede müsade etmez..

 11. #11
  alanyali07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-05-2008
  Mesajlar
  6.110
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @alanyali07
  Alıntı hokucu Nickli Üyeden Alıntı
  selamuınaleyküm alanyalı07 kardeşim.
  özel sektör konusunda haklısınız. çünkü her birey farklıdır. kimi iyi niyetli kimi kötü niyetli..kimi eli açık kimi cimridir. Ama devlet hepimizin yani devletimiz tektir. dolayısı ile her bireyine eşitlik ve adaletle davranması gerekir. (kaldı ki ayet ve hadislerde yöneticilik görevinin çok veballi bir görev olduğunu ve yöneticilerin emrindeki vatandaşlara yani bizlere karşı adaletli davranması gerektiği belirtilmiştir.)

  hani görev şartları derece kademe farklı olur,o zaman maaşta fark olur derim.ama gelin görünki aynı yani herşey aynı sadece çalışılan kurum farklı.ama ikiside devlet.. kanunlarla bir grup diğerine karşı üstün kılındı,öteki grup diğerine karşı mağdur edildi. elbet ki maaşımız neyse onu alıyoruz. ancak "eşit işe eşit ücret" diyerek yan ödemeleri hesaba katmadan konulan bir kanun yüzünden azımsanamayacak çoğunluktaki memurlar benim gibi mağdur oldu ve olmaya da devam ediyor.

  kul hakkı olabileceğini ben Kur'an da ve efendimizin hadislerinden yola çıkarak bu sonuca varmıştım. değilse de allah bu dünnyadaki emeklerimizin karşılığını kat kat versin inşallah.

  Ramazanınız mübarek olsun.
  Aleykum selam kardeşim..

  Kurum farklı olduğu için illaki farklı ücret politikaları oluyor..her belediyedeki maaş da farklı olabiliyor..bazı belediyeler daha yüksek verebiliyor..sonuçta bu belediyelere verilmiş bir hak..
  belediyenin gelir-gider dengesi,bütçeden aldığı paya göre değişebiliyor..
  Kitlerde durum daha farklı oluyor..
  her Kit'in kendine göre geliri oluyor ona göre maaş veriyor..
  Her hastanenin ücret politikası farklı oluyor..
  yani illaki bu farklılıklar oluyor..
  bir kurum kendi memuruna lojman imkanı verirken, başka kurum vermiyor..

  Ben de bir devlet kurumundayım, belediyelerden bizim kuruma geçmek isteyenler oluyor..yani her belediye çalışanı da memnun değil halinden..

 12. #12
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  4.334
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  öyle yok akitmiş yok serbest arz talepmiş paradigmasıyla, adaletsizlikleri meşrulaştırma arka çıkma doğru bir yaklaşım değildir. Bu yaptığınız şuna benzer; günümüz kapitalist dünyasının dünyayı ve insanı tüketmesini; dünyanın az bir kısmının, dünyayı ve kaynakları hızla tüketip kirletirken; Afrikada açlıkla boğuşan insanı "e ama üretemiyor" suçlaması yapmaya benzer. Ozonu delen fabrikalar kuraklığa sebeb olunca, bundan mütevellit kıtlığın afrikalı insanı öldürünce; yahu onlar da kirletsin demeye benzer.

  günümüz ekonomik yapısı faiz, israf, adaletsizlik üzerine kurguludur, tıpkı askeri siyasal adaletsizliklerde olduğu gibi.
  gömleği yanlış iliklerseniz yanlışlığını ancak ilk ilikten anlarsınız sadece sonraki iliklere bakarsanız gayet düzgün olduğunu görürsünüz. Borsa, karaborsa, ihtikar, rekabet, faiz, sadaka, vergi, zekat, maaş, para, sermaye, tüketim alışkanlıkları, üretim mantığı; işte bunlar sizi ve sisteminizi ele verir. Normalmiş gibi baktığınız bu sistem ******dan da vergi alır bunu normal görür ve bazan maaş olarak bize geri öder. Deniz sahillerinde her türlü günahı pazarlar ve vergisini de toplar. vs vs iken blmem hangi ilçenin hangi köyünde mehmet efendi hala cep telefonu çeksin diye yüksek yamaçlara ağaçlara çıkmaktadır. yahu mehmet efendi köyde üretim yaptığı için suçlu mudur? daha az vatandaş mı? mehmet efendinin vergisi vergiden sayılmıyor mu? Bu durum eğitim ulaşım vs vs uzayıp gider. Hani ulus devlette herkes eşitti.

 13. #13

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  Akitleşmenin kaidelerine uygunsa kul hakkı olmaz. Size vereceği maaşı önceden söylemiş ve siz işe başlamışsanız bu böyledir. 1 lira dahi dese ve siz kabul edip işe başlarsanız kul hakkına girmez.

  Gelir adaletsizliği noktasında iyica bakmak lazım. Sizden fazla maaş alan memurların muhakkak üstlendikleri bir sorumluluk falan olsa gerek. Zira serbest ekonomi sisteminin rekabet kuralları karşılıksız bir maaş ödeme lüksüne müsade etmez. En azından uzun vadede müsade etmez..
  Sayın moderatör dostundostu. selamunaleyküm
  verdiğiniz örnek de bu sefer şöyle bir durum oluşuyor.karaborsa. yani bir objenin değerinin yerle bir edilmesi yada haketmediği değerlere getirilmesi..bu da dinimizce haram sayılıyormuş(sayılıyormuş dedim çünkü karaborsanın haram olduğunu internetten öğrendim.ben de o sayede öğrendim)

  hocam keşke dediğiniz gibi bizlerin 2-3 katı iş yapsalarda o parayı haketseler..inanın bizimle kafa kafaya..yani bazen biz iş yoğunluğunda onları geçiyoruz,bazende onlar bizi.ama onların sadece bir handikapı var.SİYASİ KURUM OLMALARI.haliyle siyaset karışıyor..hoş bizde de karışıyor ama onlar kadar değil. yani hocam aynı diyebilirsiniz.

  aslında ekonomi olarak dediğiniz durum,maalesef ağırlıkla siyasi nedenler,baskılarla alakalı.

  hocam yazdıklarıma alınmanızı istemem.benimkiler sadece görüş.eğer kırgınlık olduysa özür dilerim.

  hayırlı ramazanlar.

  NOT:
  bir de konu ile ilgili geçenlerde bir fetva sitesine mail atmıştım.. özel mailime gelen cevap şöyle oldu:

  "ilgili sorumlu ve yöneticiler vebale girmiş, sorumluluklarını yerine getirmemiş olurlar.Siz çalışmanız karşılığında maaş almaktasınız. Diğerlerinin az veya çok alması ilgili yöneticilerin sorumluluğundadır."

  bu yazıdan benim anladığım şöyle oldu : bu adaletsizliklere (sadece maaş değil devlet ile ilgili her konuda) neden olanlar (dolaylı veya direk) Allah katında vebal almışlardır..bu da işin aslı kısmen kul hakkına giriyor. çünkü vebal hakkın verilmemesi durumunda ortaya çıkar..tabi benim anladığım böyle.

 14. #14

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  Ben de bir devlet kurumundayım, belediyelerden bizim kuruma geçmek isteyenler oluyor..yani her belediye çalışanı da memnun değil halinden..
  aleykümselam ve tekrardan selamunaleyküm alanyalı07 kardeşim.
  istanbul'da durum farklı..buranın belediyeleri daha oturmuş ve deneyim kazanmış belediyeler. başkanlar çalışanlarına imkan konusunda insancıl yaklaşıyorlar. ve neredeyse 1.5 kat maaş farkı oluyor (yan ödemeleri yüzünden)

  yani kardeşim demem o ki. bugün istanbul belediyeleri "devletten geçişleri kabul edeceğim" dese. ve devlet yani bakanlıklar da muvafakat (izin) verse inan bana bir Allahın kulu kalmaz hepsi belediyeye geçer..istanbulda durum ne yazık ki böyle. yani en kötü sayılabilecek belediyesi bile bakanlık bünyesinden çok çok daha iyi. (tabi durum istanbul için,diğer illeri bilmiyorum)

  ramazanınız mübarek olsun kardeşim.

 15. #15

  Üye
  Üyelik tarihi
  14-06-2016
  Mesajlar
  15
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hokucu
  Hakperest hocam selamunaleyküm
  yazdıklarınıza katılmamak elde değil. çünkü benimde düşüncem bu şekilde.

  bir de şöyle bir sıkıntı var..eğer akitleşme (yani antlaşma) yada yasalar nedeniyle yapılacak hareketler uygun olsaydı, o zaman islam da haram olan bazı şeylerin helal olması gerekirdi ki bu (haşa) olamaz..

  mesela en belirgin örnek faizdir. günümüzde devlet bankalarının faiz verdiğini ve bununla ilgili konları kanunlara bağladığını (örneğin 5411 sayılı bankacılık kanunu) görmekteyiz. bu kanuna bakarsanız faiz konusunda da açıklamalar v.s. vardır. bu durumda da devlet faizi meşru kılıyor. o zaman helal mi olur sizce.

  ve ya Hakperest hocamın yukarıda yazdığı bir satırda(
  ..... Normalmiş gibi baktığınız bu sistem ******dan da vergi alır bunu normal görür ve bazan maaş olarak bize geri öder. ....
  ) belirttiği gibi, kökeni haram olan ticarethanelerden alınan para yasa,antlaşma v.s. nedeniyle helal mi olur.

  yani demem o ki. konulan yasalar da antlaşmalar da kul yapısıdır..elbet hatalar oalcaktır..ama mühim olan o hatalardan ders çıkartıp düzelmeye geçmektir..bizim ülkemizde malesef bu yok..hatta bu olmadığı gibi daha da hatanın üstüne üstüne gidiyoruz ne yazık ki..

 16. #16
  Hakperest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  13-05-2013
  Yer
  :::::Armis:::::
  Mesajlar
  4.334
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hakperest
  Alıntı hokucu Nickli Üyeden Alıntı
  Hakperest hocam selamunaleyküm
  yazdıklarınıza katılmamak elde değil. çünkü benimde düşüncem bu şekilde.

  bir de şöyle bir sıkıntı var..eğer akitleşme (yani antlaşma) yada yasalar nedeniyle yapılacak hareketler uygun olsaydı, o zaman islam da haram olan bazı şeylerin helal olması gerekirdi ki bu (haşa) olamaz..

  mesela en belirgin örnek faizdir. günümüzde devlet bankalarının faiz verdiğini ve bununla ilgili konları kanunlara bağladığını (örneğin 5411 sayılı bankacılık kanunu) görmekteyiz. bu kanuna bakarsanız faiz konusunda da açıklamalar v.s. vardır. bu durumda da devlet faizi meşru kılıyor. o zaman helal mi olur sizce.

  ve ya Hakperest hocamın yukarıda yazdığı bir satırda() belirttiği gibi, kökeni haram olan ticarethanelerden alınan para yasa,antlaşma v.s. nedeniyle helal mi olur.

  yani demem o ki. konulan yasalar da antlaşmalar da kul yapısıdır..elbet hatalar oalcaktır..ama mühim olan o hatalardan ders çıkartıp düzelmeye geçmektir..bizim ülkemizde malesef bu yok..hatta bu olmadığı gibi daha da hatanın üstüne üstüne gidiyoruz ne yazık ki..
  Aleyküm selam (her mesajda selam vermenize gerek yok )
  son dönemde devlet bir çok konuda başarılı ivme gelişme gösterdi;
  ancak ideal bir devletten uzağız belki de hiç ulaşamayacağız.
  Zaten eldeki kaynaklar, konjöktürel durum buna fırsat vermeyebilir.
  Şimdiki yönetimde iktidar sorunu yok, muhalefet sorunu var.
  Yanlışları göstermesi gereken bir muhalefet yerine;
  köstek olan, teröre destek çıkan bir muhalefet var.

Sayfa 1/2 12 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Gün Gelir Unutulursunuz, Kalan Sevdalar Olur - Ahmet Alp HAN
  By ahze21 in forum SİZİN YAZDIKLARINIZ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-03-2015, 18:59
 2. Nasipse gelir hintten yemenden,nasip değilse ne gelir elden?
  By KARAMURAT-3 in forum ÖYKÜ ve HİKAYE
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-04-2012, 20:21
 3. Hakkı Alkan - Sosyal ağ, helal olsa ne olur?
  By İsmail in forum Köşe Yazıları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21-02-2012, 11:29
 4. Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 18-01-2010, 18:36
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-11-2009, 02:21

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş