Etiketlenen üyelerin listesi

23- (...) Bize Züheyr b. Harb rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Cerîr A'meş'den, o da Ebû Sâlih'den, o da Ebû Hüreyre'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) : Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Seliem) : «Hİç bir doğan çocuk yoktur ki; fıtrat üzere doğmuş olmasın! Sonra annesi; babası onu yahûdileştirir, hristiyanlaştırır ve müşrikleştirirler.» buyurdular. Bunun üzerine bir adam : — Yâ Resûlallah! Bundan evvel ölürse ne buyurursun? dedi. «Allah onların ne yapacak olduklarını bilir.» buyurdular.

Bu konu 750 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Müşriklerin ölen çocuklarının akibeti??? 750 Reviews

  Konuyu değerlendir: Müşriklerin ölen çocuklarının akibeti???

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 750 kez incelendi.

 1. #1
  lafons7275 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-02-2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  21.424
  Adı geçen
  12 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @lafons7275

  23- (...) Bize Züheyr b. Harb rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Cerîr A'meş'den, o da Ebû Sâlih'den, o da Ebû Hüreyre'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) : Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Seliem) :
  «Hİç bir doğan çocuk yoktur ki; fıtrat üzere doğmuş olmasın! Sonra annesi; babası onu yahûdileştirir, hristiyanlaştırır ve müşrikleştirirler.» buyurdular. Bunun üzerine bir adam :
  — Yâ Resûlallah! Bundan evvel ölürse ne buyurursun? dedi.
  «Allah onların ne yapacak olduklarını bilir.» buyurdular.


  24- (...) Bize Muhammed b. Kâfi' rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ab-dürrezzâk rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ma'mer, Hemmâm b. Münebbilı'-den rivayet etti. Hemmâm: Ebû Hüreyre'nin, Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) den bize rivayet ettikİeri şunlardır, diyerek bir takım hadîsler zikretmişlerdir. Onlardan biri de şudur: Resûlüüah (Sallallahü Aleyhi ve SelUm):
  «Doğan bir kimse bu fıtrat üzere doğar. Sonra annosi, babası onu yahûdileştirir ve hıristiyaniaştırırlar. Sizin develeri ürettiğiniz gibi. Onlar*da hiç azası kesik buluyor musunuz? Sonra onların azasını siz kesiyor*sunuz.» buyurdular. Ashâb :
  — Yâ Resûlallah! Küçükken ölene ne buyurursun? dediler.
  «Allah onların ne yapacak olduklarını bilir.» buyurdular.

  25- (...) Bize Kuteybe h. Saîd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Abdü'l-Aziz (yâni Ed-Derâverdî), Alâ'dan, o da babasından, o da Ebû Hüreyre'*den naklen rivayet etti ki: Resûlüilah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  «Her insanı annesi fıtrat üzere doğurur. Sonra annesi, babası onu ya-lıudileşîirir, hmstiyanlaşlmr ve mecûsîleşîİrir. Eğer annesi, babası müslü-man İseler çocuk da müslüman olur. Annesinin doğurduğu her insanı şey*tan iki yanından çarpar. Yalnız Meryem'le oğlu müstesna!» buyurmuşlar.

  26- (2659) Bize Elût'-Tâhir rivayet etti. (Dedi ki) : Bize İbnü Veh haber verdi. (Dedi ki) ; Bana İtnü EM Zi'b ile Yûnus, İbnü Şîhab'dan, o da Atâ' b. Yezîd'den, o da Ebû Hüreyre'den naklen hafeer verdi ki, Resûîüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 'e müşriklerin çocukları sorulmuş da:
  «Onların ne yapacak olduklarını Allah bilir.» Buyurmuşlar.

  (...) Bize Abd b. Humeyd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Atdürrezsâk haber verdi. (Dedi ki) : Bize Ma'mer haber verdi. H.
  Bize Abdullah b. Ahdirrahman İbnü Behram da rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ebû'l-Yeman haber verdi. (Dedi ki)
  Bize Şuayb haber verdi. H.
  Bize Seleme b. Şebib de rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hasen b. A'yen rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ma'kıl (bu zât İbni Ubeydillah'dır) rivayet etti.
  Bu râvüerin hepsi Zührî'den Yûnus ve İbnü Ebî Zi'b'in isnadıyla on*ların hadîsleri gibi rivayet etmişlerdir. Yalnız Şuayb ile Ma'kıVın hadîs*lerinde :
  «Müşriklerin zürriyetleri soruldu...» cümlesi vardır.

  27- (...) Bize İbnü EM Ömer rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Süfyân Ebû'z-Zinad'dan, o da A'rac'dan, o da Efcû Hüreyre'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş): Uesûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sel1em)'e müşriklerin çocuklarından küçükken ölenler soruldu da :
  «Allah onların ne yapacak olduklarını bilir.» buyurdular.

  28- (2660) Bize Yahya b. Yahya da rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ebû Avâne, Ebû Bişr'den, o da Said b. Cübeyr'den, o da İbni Abbas'dan. naklen haber verdi. (Şöyle demiş): Resûlüllah (Sallallohü Aleyhi ve müşriklerin çocukları soruldu.
  «Allah onları yarattığı vakit ne yapacak oldukların! bilir.» buyurdular.

  29- (2661) Bize Abdullah b- Meslcme b. Ka'neb rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Mu'temir b. Süleyman babasından, o da Rakabe b. Meskale'den, o da Ebû İshâk'dan, o da Saîd b. Cübeyr'den, o da İbnü Abbâs'dan, o da Übey b. Ka'b'dan naklen rivayet etti. Ühey şöyle demiş: ttesûlüllah (SülSüllahü Aleyhi ve Sellem):
  «Hızır'ın öldürdüğü çocuk kâfir olarak mühürlenmişti. Yaşasaydı an*nesine, babasına azgınlık ve küfürle zulmederdİ.» buyurdular.

  30- (2662) Bana Zübeyr b. Harb rivayet etti. (Dedi ki) :,Bize Ce-rîr, Alâ' b. Müscyych'den, o da Fudayl b, Amr'dan, o da ÂLşe tinti Tal-ha'dan, o da Ümmü'l-Mü'miniıı Âîşe'den naklen rivayet etti. (Şöyle de*miş) : Bir çocuk öldü de ben : Ne mutlu ona, cennet serçelerinden tir serçe! dedim. Bunun üzerine Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem};
  «Bilmez misin ki, Allah cennetle cehennemi yaratmış ve ona da, buna da ehil yaratmıştır.» buyurdular.

 2. #2
  lafons7275 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-02-2013
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  21.424
  Adı geçen
  12 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @lafons7275
  Müşriklerin çocuklarına gelince : Bu hususta üç kavil vardır. Birinci kavle göre babalarına tâbi olarak onlar da cehenneme gireceklerdir.

  İkin*ci kavi tevakkuftur. Yâni ulemadan bir taife bunların cennetlik mi, cehen*nemlik mi olduklarım kestirnmemiş, bu hususta bir şey söylememeyi ter*cih etmişlerdir.


  Üçüncü kavle göre müşriklerin küçükken ölen çocukları cennetliktir. Muhakkık'ın ulemânın kavilleri budur. Nevevî : «Sa*hih olan da budur.» diyor. Buna delil Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) in cennette İbrani m (Aleyhisselâm) 'ı ve etrafında İnsanların çocuk*larını gördüğünden bahseden hadîsidir. Mezkûr hadiste ashâhm : «Yâ Iie-sûlaîlalı! Müşriklerin çocukları da orada mıydı?» diye sordukları:

  «Evet! Müşriklerin çocukları da oradaydı.» diye cevab verdiği bildi*rilmektedir. Hadîsi, Buharı rivayet etmiştir. Teâlâ Hazretleri de :
  «Biz Resul göndermedikçe kimseyi ûzqb edecek değiliz.» buyurmuş*tur. Bir çocuk bulûğa ermedikçe mükellef değildir. Bu cihet ittifâkîdir,.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hz.Isa´nin Akibeti
  By ALI25 in forum SİZİN YAZDIKLARINIZ
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 13-06-2015, 17:56
 2. Cemaat Okullarının Akibeti ?
  By Dut_agaci in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-07-2014, 10:30
 3. Sonsuz Nur....Kız Çocuklarının Dramı
  By cicek demeti in forum Sahabeler ve İslâmî Önderler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-02-2011, 11:52
 4. Arab müşriklerin allah anlayışı
  By Ah Min'el AŞK in forum Sahabeler ve İslâmî Önderler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-08-2009, 22:49
 5. Takvasiz Kuran Okumanin Akibeti
  By kumdan_kaleler@ in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-11-2007, 20:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş