Etiketlenen üyelerin listesi

Hacker Nedir? Lamer Nedir? Kişisel Bilgisayar Ve Bilgi Güvenliği Nasıl Yapılır? Çok kullanılan ama anlamı tam bilinmeyen terimler: Hacker: Hacker, yetenekli ve zeki bir bilgisayar kurdudur. Gerçek yeteneği ise bilgisayar güvenliği ve mantıksal programlama üzerinedir. Ancak Hacker'ın kötü bir yanı vardır, o da kötü adam olmasıdır. Hacker, güvenlik bilgisini kullanarak sistemlere sızan, virüs yazan yada yayan, amacı eğlenmek ve zarar vermek olan, çoğu zaman ün peşinde koşan, hırsız

Bu konu 3084 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...
Hacker Nedir? Lamer Nedir? Kişisel Bilgisayar Ve Bilgi Güvenliği Nasıl Yapılır? 1.00 3084 Reviews

  Konuyu değerlendir: Hacker Nedir? Lamer Nedir? Kişisel Bilgisayar Ve Bilgi Güvenliği Nasıl Yapılır?

  5 üzerinden 1.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 3084 kez incelendi.

 1. #1
  artemistr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  08-01-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  33
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @artemistr

  Hacker Nedir? Lamer Nedir? Kişisel Bilgisayar Ve Bilgi Güvenliği Nasıl Yapılır?


  Çok kullanılan ama anlamı tam bilinmeyen terimler:

  Hacker:

  Hacker, yetenekli ve zeki bir bilgisayar kurdudur. Gerçek yeteneği ise bilgisayar güvenliği ve mantıksal programlama üzerinedir. Ancak Hacker'ın kötü bir yanı vardır, o da kötü adam olmasıdır. Hacker, güvenlik bilgisini kullanarak sistemlere sızan, virüs yazan yada yayan, amacı eğlenmek ve zarar vermek olan, çoğu zaman ün peşinde koşan, hırsız kelimesinin internet versiyonudur. Hackerlığın özenilecek tek tarafı, zekası, yeteneği ve zamanla sahip olduğu bilgi seviyesidir. Bunun dışında hacker, bildiğiniz hırsızlardan farksızdır.

  Genellikle her programlama dilinden yada işlerine yarabilecek programlama/scripting dilinden, işlerine yarayacak kadar bilirler ve açıkları kendileri bulurlar. Bu açıkları kullanmak için ise elbette bir programcığa ihtiyaçları olacaktır ve bunları kendileri yazarlar.

  Lamer:

  Hacker olmaya özenen ancak yetenek bazında yetersiz kişilerdir. İnternette belli başlı sitelerden veya dökümanlardan öğrendikleri üç beş numarayı ezberleyip, nedenini nasılını bilmeden, bu işleri yapıp, hava atmaya çalışırlar. Bilgi bazında da, ezbere bildikleri hariç olmak üzere yetersizlerdir. Programlama veya scripting bilgileri yok denecek kadar azdır. varsa bile güvenlik mantığına sahip olmadıkları için, güvenlik alanında program geliştiremezler. Genellikle, konuştuklarında bilgi seviyeleri herkes tarafından anlaşılır. Amaçları eğlenmek, hayranlık uyandırmak veya ün gibi kavramlardır. Yaptıkları her işi ellerinden geldiğince herkes önünde yapmaya çalışırlar ve insanlara işin bitmiş halini sunarlar, nasıl yaptıklarını ise anlatamazlar. Saygı duyulmak isterler.

  Cracker:

  Daha çok programlama bilgisi gelişmiş kişilerden oluşurlar. Özellikle Reverse Engineering dediğimiz, son ürün uygulama dosyası halindeki programları, değiştirmek konusunda yeteneklidirler. Genellikle ücretli olan veya deneme sürümü bulunan programları yazdıkları diğer progr*****larla ücretsiz hale getirirler. Daha doğrusu, programın limitlerini yazdıkları kodlarla ortadan kaldırırlar.

  Security Administrator:

  Hacker denilen kişilerin, bilgi ve yetenek olarak bir üst mertebesinde bulunan, anti-hacker diyebileceğimiz kişilerdir. Yaptıkları iş, hackerların yöntemlerini ve yaptıklarını bilip, aynı mantıkla çalışmaktan başka birşey değildir. Ancak hackerlara göre farkı, bu kişilerin zarar vermek yerine , koruma misyonu üstlenmesidir.
  Sistemleri, hacking bilgileri ile önlemler alarak korurlar ve meslekleri budur. Bir hacker, zarar vermek adına herşeyi bilebilir iken, bir güvenlikçi hem bunu bilen hemde bunun çözümünü bilen kişidir. Bir hacker ise her zaman güvenlik konusunda yeterli olmayabilir. Sonuçta hacker pratik zekasıyla bir kaç numara bulup, uygulayabilen bir kişidir. Ancak bir güvenlikçi, bu numaralara, detaycı zekasıyla saldırı senaryoları hazırlayıp, çözümler getirmek zorunda olan kişilerdir. Bir hacker bir saldırıda başarısız olursa bu onun adına laf getirmeyecekken, bir güvenlikçinin bir saldırıyı önceden kestirip önleyememesi ona kayıplar getirebilir.

  Vulnerability:

  Kökeni "Vulnerable" yani, korunmasız, zayıf olan bir kelimedir. Sistemdeki açıklara veya zayıflıklara denir. Security Hole olarakta geçer ama security hole genelde bir ayarın yapılmamasından doğan açıklardır. Bu açıklar ise genelde bir bugdan doğan açıklardır. Örnek vermek gerekirse, filtrelenmemiş html tagları bir php sayfasında vulnerability olabilir.

  Exploit:

  Sözlük anlamı sömürmektir. Açığın kötü niyetle kullanılması işlemdir. Şöyle ki, yukarda bahsettiğimiz filtreleme açığını, kullanmak veya bunu kullanmamıza yarayan bir program/script exploittir. Exploitler genelde url, kod, uygulama gibi şeylerdir. Yani size açıkları kullanmak için hazır gelen birimlerdir. Ve lamer dediğimiz kişiler bu hazır exploitleri kullanırlar. Hackerlar ise bu explotileri yazan ve o açıkları bulan kişilerdir. Security Adminler ise bu açıkları bulan ama exploit yazmayıp, yama dağıtan kimselerdir.

  Script Kiddie: Scriptler hakkında deneyimli lamerdır.


  Kısaca terimleri toparladık. Peki normal bir kişisel bilgisayar kullanıcısı olarak güvenlik konusunda nelere dikkat edilmeli?

  Öncelikle bir kişisel bilgisayar kullanıcısı profili çizelim. Kullanıcımız:

  -MSN ve IRC Chat Uygulamaları kullanan;
  -Her gün düzenli maillerini kontrol eden;
  -İnternneten müzik indirip dinleyen;
  -Gününü forward mailleri okuyup, mizah ve ilgi alanlarına ait sitelerde dolanarak geçiren;
  -Alışveriş işlerini internneten yapan;

  Birisi olsun. Bu kişi için birincil risk grubumuz şu şekildedir:

  Bu kişi, MSN ve irc yoluyla, içinde spy kodu olan, trojan, virüs, worm tarzında dosyalar ile karşılaşabilir. Gezdiği sitelerden bu tarz bir kod içeren dosyalar indirebilir veya browser açıkları yüzünden hiçbirşey download etmeden bu kodları sistemlerine bulaştırabilirler.

  Attıkları forward maillerinde Bcc yerine Cc kullanarak, listenin gittiği herkese kendi maillerinide yollamış olurlar, böylece spam yapan kişilere mailleri ulaşmış olur.

  Aldıkları spy kodlar yüzünden kredi kartı bilgileri çalınabilir. Veya bu şahıslar, güvenliğinden emin olunmayan sitelerde alışveriş yapıp, bu bilgileri o siteye saldırıp başarılı olan bir hackera kaptırabilirler.

  Maillerine koydukları kolay şifreler veya bulunması kolay gizli sorular yüzünden maillerini veya msnlerini çaldırabilirler. Aynı şey spy kodu ilede yapılabilir veya fake mail gibi kandırılma yollarına maruz kalabilirler.

  Müzik sitesi altındaki sitelerden indirdikleri veya çalışmasına izin vedikleri java veya directx uygulamaları sayesinde bilgisayarlarına virüs, worm veya spy kodu içeren herhangi bir dosya yada dialer bulaşmasını sağlayabilirler.

  Aslında geniş zamanlı cümle kurmak hatalı oluyor. Çünkü bizim spymastersnake.org çatısında altında her gün karşılaştığımız durumlar bunlar. Her gün onlarca mağdur kapımızı çalıyor. Bu şartlar altında, yukardaki durumlara önlem geliştirmek gerekir. Buda şu şekilde olabilir.

  Spy kodu içerebilecek uygulamar için en az 1 firewall ve 1 antivirüs koruması. Tabii bu korumalar sürekli güncel olmalıdırlar.

  Tanımadığınız kişilerden veya %100 güvenemeyeceğiniz kişilerden *.exe uzantılı dosya alınmaması gereklidir.

  İçeriğinden emin olmadığınız sitelerin uygulamalarını çalıştırmamak gerekir ve mail adresi gibi bilgileri mümkün olduğunca az kullanılan alternatif maillerden seçmek gerekir.

  Kullanılan maillerin şifreleri en az 8 haneli seçilip, büyük küçük harf ve rakamlardan oluşturulmalıdır. Ayrıca gizli sorunuzun cevabı zor seçilmelidir. Annenizin kızlık soyadı gibi bir gizli soruya verilecek cevap, kızlık soyadı olmamalıdır. Bunun yerine farklı birşey kullanmak daha güvenlidir. Ayrıca mümkün olduğunca her hesabınızda farklı şifre kullanının. Bir web siteniz varsa şifresi maille aynı olmasın.

  Attığınız mailleri forward ederken Blind Carbon Copy kullanın. Aksi halde mailiniz forward edildikçe yabancı kişilerin eline de düşecektir.

  Herzaman mutlaka sıkı takip ettiğiniz spymastersnake.org gibi kaliteli, güvenilir ve güncel bir güvenlik sitesi olsun. Çünkü güvenlik güncel olarak takip edilmesi gereken bir olgu ve herşeyi bilmek, takip etmek her zaman olanaklı olmaz. Bu işi yapanlarla beraber aynı ortamda bulunup gerekli yardımı almanız sizin için hayırlı olacaktır.

  Teknoloji ilerledikçe ve her eve girdikçe yanında kendisine özgü problemleride beraber getiriyor. Teknolojinin en hızla büyüyen alanı ise bilgisayar. Bugün birçok insanın evinde bilgisayar, karşsında en çok vakit geçirilen makine durumunda. Öyleki, insanlar televizyon dahil olmak üzere birçok elektronik aletin yerine sadece bilgisayar ile işlerini görebiliyorlar.

  Buda yanında özel hayatın gitgide bilgisayar ort***** taşınması demek oluyor. Artık insanlar arkadaşlarıyla çevirimiçi olarak hergün beraber olup muhabbet edebiliyor ve yeni arkadaşlar edinebiliyorlar. Doğal olarakta insan özel hayatını artık internet ortamında yaşamaya başlıyor. Günlüğü bile bilgisayar içinde tutup, telefon yerine chat programları yada sesli chat araçlarıyla iletişim kuruyor.

  Özel hayatın bu kadar çok içinde olduğu bir makinayı kimse tanımadığı biriyle paylaşmak veya tüm konuştuğu insanları kaybetmek , sahip olduğu sitenin, mailin ve bilimum özel adresin elinden alınmasını istemez elbet.

  Bu durumda ortaya bilgisayar güvenliği denilen, herkesin es geçtiği ama aslında herkesi en yakından ilgilendiren konu karşımıza çıkıyor. Bu konuda öyle bir konudur ki her tür önlemi ezbere alsanız bile bir şekilde yine savunmasız kalır ve bir saldırıya uğraşabilirsiniz.

  Kurduğunuz anti-virüs ne kadar güncel olursa olsun, firewall'unuz ne kadar sıkı çalışıyor olursa olsun, yeni bulunan bir çok teknik, açık ve program kodu, bir anda hepsini alt edebilir.

  Bunun için yapılması gereken şey temel güvenlik bilgilerini öğrenmektir. Nasıl işlediğini bildiğiniz bir saldırıya karşı koymak kolay olacaktır. Çünkü işin özünü ve mantığını anlamak, ezbere anti-virüs kullanmaktan kat kat daha yararlı ve yaratıcıdır.

  Bu durumda akla ilk gelen şey Hacking dir. Hack bilgisi bir bıçak gibidir. Hepimizin evinde mutlaka bıçak bulunur ama bu bıçakla adam öldürmek, korunmak yada meyve doğramak sizin seçimizdir Bizde Hacking bilgisini böyle tanımlamaktayız. Bunu kötü kullanmak veya iyiye kullanmak sizin seçiminizdir.

  Biz SpyMasterSnake.org olarak, asla bir butona basılarak yapılan "Hazırcı" Hacking işinin yararlı bir tarafının olmadığının inancındayız. Çünkü insanlar yaptığının ne olduğunu bilmeyip ezbere iş yapmış olmaktadırlar.

  Hack bilgisi, güvenlikçi elinde koruma bilgisine, bir hackerın elinde ise saldırı bilgisine dönüşmektedir. Bunu bir çilingirin hırsız olması gibi kabaca bir tabire sokabiliriz.

  Sonuç itibariyle, güvenlik konusu bilgisayar yaşantınızın bir döneminde mutlaka başınızı ağrıtacak bir konudur, ta ki siz yumurta kapıya dayanmadan bir önlem alana kadar.

 2. #2
  Sabr-el-Hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  19-09-2006
  Mesajlar
  1.889
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Sabr-el-Hayat
  Web sitesi hacklendi!

  Cyber Protest TIM, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in " http://www.osmanbaydemir.com " adlı kişisel web sitesini ele geçirdi.

  Baydemir'e İstiklal Marşı ile uyarı!

  Hackerlar katıldığı törenlerde İstiklal Marşı'nın okunmasından rahatsız olan Baydemir'in web sitesine istiklal Marşı çalan bir açılış sayfası hazırladılar. " http://www.osmanbaydemir.com " adresine giren ziyaretçiler gün boyunca İstiklal Marşı'nın dinledi.

  Daha önce PKK'ya ait bölücü yayın yapan siteleri susturarak dikkat çeken Cyber Protest TIM şimdi de Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i hedefe aldı. Aynı üniversitede okuyan 10 Türk öğrenciden oluşan ve www.cyber-protest.org adlı site üzerinden faaliyetlerini yürüten Cyber Protest TIM, Baydemir'in www.osmanbaydemir.com adresinden yayın yapan kişisel sitesini devre dışı bıraktı. Siteye, "Peygamber ocağının şehitleri ve her cuma şehitlikleri dolduran Cuma Anneleri adına el konulmuştur. Emanetiniz emin elerde, rahat uyuyun" mesajı bırakan Türk hackerlar, Baydemir'e bir mektup yazarak Orhun Yazıtları'ndan bu yana Türk ile Kürt'ün aynı soydan geldiğine işaret ettiler.

  Baydemir'e hitaben

  Cyber Protest TIM, Bay Demir'e diye başlayan mektuplarında, "Sen hiç Orkun Yazıtları'nı okumadın mı? Okusaydın orada Türk ve Kürt'ün beraber yaşadığını, yüzlerce yıl beraber demir dövdüklerini göreceksin. O bölücü gösterilerde çektiğiniz zılgıtın aslında senin olmadığını, çok eski atalarımızın dini ayinlerde kullandığı bir ses olduğunu bileceksin. Şimdi soruyoruz, binlerce yıldır birbirinin içine geçmiş insanları ayırmaya çalışmak hainlik değil de nedir?" diye sordu.


  Allahu Ekber

 3. #3
  dagli_04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  09-11-2006
  Yer
  paris
  Yaş
  30
  Mesajlar
  106
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dagli_04
  @ artemistr

  sen "Lamer" 'in ne oldugunu bilmeden boyle sacma sacma yazilar yapi$tiriyorsun!
  sen o yaziyi nerden kopyaladiysan soyle "lamer" 'in ne oldugunu ogrensinler!

 4. #4
  artemistr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  08-01-2007
  Yaş
  34
  Mesajlar
  33
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @artemistr
  lamerın ne oldugunu her turlu tartısabılrıım senın baska fıkrın varsa kaynagınla al getır koy buraya.

 5. #5
  dagli_04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  09-11-2006
  Yer
  paris
  Yaş
  30
  Mesajlar
  106
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dagli_04
  Alıntı artemistr Nickli Üyeden Alıntı
  lamerın ne oldugunu her turlu tartısabılrıım senın baska fıkrın varsa kaynagınla al getır koy buraya.
  kaynagini getirim ama sen (ç)alinti yaptigin icin boyle tepki verdim.

 6. #6
  dagli_04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  09-11-2006
  Yer
  paris
  Yaş
  30
  Mesajlar
  106
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dagli_04
  haber'in orjinal kaynagi :: :: buradan alim ::


  ele$tiri :: ben bir guvenlik programi tasaryalan bir filma olsam, bende kendi malimi satmak icin, boyle yaparim;)
  tavsiyem :: her$eye inanmayin, biraz sag taraftan du$unelim.

 7. #7
  Nur Cennet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  25-10-2006
  Yer
  |...Kırlar...|
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1.023
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Nur Cennet
  LAMER:

  Kendilerinin bulmadığı bir şeyi ben buldum diye nitelendiren, kendilerinin yapmadığı bir şeyi ben yaptım diyen. Kendilerini HACKER zanneden ve asla o mertebeye eremeyen insanlara verilen addır. Bilgisayar sistemlerine zarar verenler genelde bu sıfatı hak eden insanlardır. Yaptıkları işler genelde, IRC , ICQ ortamlarından başkalarının modemlerini resetlemek ( NUKELEMEK) yada bilgisayarına girerim diye tahrik etmek....

  Niye tartışılmış üst tarafta anlamadım..Doğru bilgiler işte...

  Tşkler..Gzl bilgiler...:good[1]:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. chm dosyasına bilgi ekleme çıkarma nasıl yapılır?
  By Dadaş in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 04-11-2014, 15:42
 2. Bilgisayar İşlemcisi Nasıl Yapılır (video)
  By Hakperest in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-12-2013, 23:09
 3. İş Güvenliği Uzmanlığı nedir?
  By AynAlı in forum EĞİTİM DÜNYASI
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18-04-2013, 12:52
 4. Kişisel - İçsel zeka nedir, nasıl anlaşılır?
  By m-angel in forum SAĞLIKLI HAYAT
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20-01-2010, 17:21
 5. Bir Bilgisayar Kasası Nasıl Yapılır
  By °¤İsLaM¤° in forum FOTO / KARİKATÜR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-10-2009, 15:52

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş