Etiketlenen üyelerin listesi

Zamana ve mekâna sığmaz bazı yapılar. Meydana getirilirken alınmış olan niyetin hatırınadır bu sınırlara meydan okuyuş. Bu sağlam duruş, üzerinden asırlar geçse de harcına katılmış muhabbettendir. Bir gün formları yok olsa dahi, “Kökü ezelde ve dalı ebette” olduklarından, mana âleminde hep ayakta duracaklardır. Bosna-Hersek’te bulunan Blagay Alperenler Tekkesi -diğer adıyla Sarı Saltuk Tekkesi- zamana ve mekâna sığmayan yapılardan. Yaklaşık 600 yıl önce yapıldığı tahmin edilen tekke, Osmanlı

Bu konu 1634 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Ezelden Ebede Bir Alperenler Tekkesi 1634 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ezelden Ebede Bir Alperenler Tekkesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1634 kez incelendi.

 1. #1
  dilhuba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Yer
  Manisa
  Mesajlar
  1.315
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dilhuba

  Zamana ve mekâna sığmaz bazı yapılar. Meydana getirilirken alınmış olan niyetin hatırınadır bu sınırlara meydan okuyuş. Bu sağlam duruş, üzerinden asırlar geçse de harcına katılmış muhabbettendir. Bir gün formları yok olsa dahi, “Kökü ezelde ve dalı ebette” olduklarından, mana âleminde hep ayakta duracaklardır.

  Bosna-Hersek’te bulunan Blagay Alperenler Tekkesi -diğer adıyla Sarı Saltuk Tekkesi- zamana ve mekâna sığmayan yapılardan. Yaklaşık 600 yıl önce yapıldığı tahmin edilen tekke, Osmanlı İmparatorluğu bu toprakları fethetmeden 100 yıl önce buraya gelen dervişler tarafından kurulmuştur. Mostar’a 22 kilometre mesafede bulunan tekke, Buna Nehri’nin kaynağının hemen yanında bulunuyor.
  Bir Allah Dostu, Bir Eren

  Bosna'daki Blagay Alperenler Tekkesi’ni, Anadolu’dan gelen Sarı Saltuk (k.s) adlı bir dervişin kurduğu rivayet edilir. Osmanlı’nın fethinden bir asır evvel bu topraklara, insanlara İslâm’ı anlatmak için gelen Sarı Saltuk’un (k.s) tekkenin ikinci katında temsilî bir kabri bulunmaktadır.

  Eren Sarı Saltuk (k.s), Anadolu ve Rumeli’nin fethi sırasında gazalara katılan bir Allah dostudur. Sarı Saltuk (k.s) hakkında birçok menkıbe mevcut ancak diğer velilerin menkıbeleri ile bu anlatıların karıştığı tahmin ediliyor. Bu sebeple onun hakkında kesin bilgilere ulaşmak zor. Ancak Sarı Saltuk’un (k.s) hayatını konu alan Saltuknâme adlı eser konu ile ilgili önemli bilgiler aktarmakta. Yazar Ebü’l-Hayr Rûm’un, Cem Sultan’ın talimatı üzerine Anadolu ve Rumeli’de dolaşarak soyu Hz. Muhammed’e (s.a.v) dayanan Eren Sarı Saltuk (k.s) hakkındaki menkıbeleri toplamış ve 1480 yılında Saltuknâme’yi tamamlamıştır. Bu eserin dışında Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de Sarı Saltuk (k.s) hakkında bilgiler yer almaktadır.

  Evliya Çelebi’nin aktardığına göre, Eren Sarı Saltuk’un (k.s) asıl adı Muhammed Buhârî'dir. Muhammed Buhari (k.s) Pîr-i Türkistan Ahmed Yesevî’nin (k.s) halifesidir. Türkistan topraklarında yaşayan Muhammed Buhârî (k.s) mürşidinin talimatıyla Rumeli topraklarına irşada gelir ve burada hizmet eder. Saltuknâme’de belirtildiğine göre, Sarı Saltuk’un (k.s) on iki mezarı bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme’sinde ise bu sayı yedi olarak yazılmaktadır.
  Sarı Saltuk'un (k.s) Vasiyeti

  Sarı Saltuk’a (k.s) ömrünün son günlerinde mürşidinden “Yedi krallık yerde nam ve nişan sahibi ol!” buyruğu gelir ve bunun üzerine Sarı Saltuk (k.s) dervişlerini toplar. Onlara şu vasiyette bulunur: “Ben ahirete göçünce dergâhtan yedi tabut çıkarın. Naaşımı hangisine koyduğunuzu belli etmeyin. Yedi tabutun her birini ayrı bir kralın hükmündeki toprağa gömün. Gömdüğünüz yerler ki muhakkak küffar memleketi ola. Vasiyetimizdir ki her kim bizi seven müminler olduğunu söyler, mezarımızın küffar beldede kalmasına razı gelmez; o beldeyi fetheder, başımızda bir Fatiha okur.” Yesi Dergâhı’ndan aldığı “nişan” işaretini bu vasiyeti ile tamamlayan Eren Hazretleri'nin vasiyeti yerine getirilir ve dergâhtan çıkarılan tabutlar o günkü Hıristiyan memleketlerin sınırları içerisine defnedilir.
  Bir Olma Mekânı, Zikir Mekânı

  Günümüzde Anadolu ve Rumeli toprakları üzerinde, farklı yerlerde makamı bulunan Sarı Saltuk (k.s) hakkındaki rivayetler farklı olsa da onu ziyaret edenlerin geliş sebepleri aynıdır: Bir Allah dostunun mekânına varıp dua etmek. Sarı Saltuk (k.s), Bosna-Hersek’te insanlar arasında “Dobri” olarak da anılıyor, yani “iyi insan”.

  Yugoslavya zamanında kapatılsa bile, Bosna-Hersek’in bağımsızlığından sonra restore edilip tekrar açılan Blagay Alperenler Tekkesi günümüzde de dervişlere ev sahipliği yapmakta ve ziyaretçilere kapılarını sonuna kadar açık tutmaktadır. Burayı turistik amaçla ziyaret edenlerin yanında haftanın üç günü yapılan toplu zikirlere katılmak üzere gelenler de mevcut. Tekkenin başında bulunan Şeyh Efendi, Blagay’a iki buçuk saatlik mesafede bulunan başkent Saraybosna’da yaşıyor. Zamanının bir kısmını başkentte bulunan tekkede geçiren Şeyh Efendi’nin yaklaşık olarak yirmi vekili bulunuyor. Blagay Alperenler Teknesi’ndeki zikirler ise genelde Şeyh Efendi’nin Blagay köyünde yaşayan ve bir camide imamlık görevini de üstlenmiş olan vekili tarafından yönetiliyor.

  Tekkenin yenilenmeden sonraki sorumlusu burayı yılda 3-4 bin kişinin ziyaret ettiğini söylüyor. Özellikle Bosna Savaşı'ndan sonra tekkenin önemi bir hayli artmış. Türkiye’den her yıl birçok insan burayı ziyarete geliyor. Tekkenin avlusunda dolaşırken Türkçe konuşanlarla karşılaşmak her zaman mümkün...

  Dünyanın dört bir yanından gelen müslümanların buluşma noktası olan Blagay Alperenler Tekkesi’nin yanı başında bulunan Buna Nehri’nin kaynağı, tekke ile başbaşa duruşu ile bu mekânın anlamına anlam katıyor. Doğrudan dağın altından gelen soğuk suya elinizi daldırdığınızda yaz ortasında bile otuz saniyeden fazla tutmakta zorlanabilirsiniz.

  Tekkenin yanından akan nehrin etrafında bir şeyler yiyip içebileceğiniz güzel mekânlar bulabilirsiniz. Özellikle nehrin karşı kıyısına geçerek çayınızı yudumlarken zahirde kartal yuvası görünümlü, batında ise nur nehrinin sur olup çevrelediği bu kaleyi izleyerek mekânın ezel ebed manasına kapı aralamak tekkeye yapılan ziyaretin en hisli anlarını size yaşatabilir

  Emre BAŞTUĞ
  mostar dergisi

 2. #2
  Dut_agaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Mesajlar
  7.167
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dut_agaci
  Hoş geldin

  Hoşe geldin

  Ne iyi ettin

  Sarı Saltuk'tan haber ile...

 3. #3
  ummuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-09-2007
  Yer
  Arz
  Mesajlar
  12.940
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ummuhan
  dilhuba

  Kurbağacı kardeş gelmiş

 4. #4
  dilhuba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  27-10-2006
  Yer
  Manisa
  Mesajlar
  1.315
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dilhuba
  hoş bulduk arkadaşlar

 5. #5
  Ebu Computer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-06-2013
  Mesajlar
  22.126
  Adı geçen
  37 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ebu Computer
  Alıntı ummuhan Nickli Üyeden Alıntı
  dilhuba

  Kurbağacı kardeş gelmiş
  Kurbağacı derken sayın @dilhuba kurbağa mı besliyor.

  Kurbağası mı var.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Alperenler'den BBP'ye Köşk Resti
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-07-2014, 15:43
 2. Ebede yolculuk
  By vakiTamam in forum ŞİİR DEFTERİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 24-04-2008, 13:45
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2007, 18:30

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş