Etiketlenen üyelerin listesi

İhvan Yönetimine Önerimdir : Uygulanmayan , ıuygulamada güçlük çektiğiniz ve lüzumsuz gördüğünüz forum kurallarını kuralların bulunduğu maddelerden çıkaralım. Müstakil başlıklar altında açılmış bulunan Risale-i Nur; Ruhu’l-Furkan; bölümlerinin acilen kaldırılmasını talep ediyorum.Çünkü, belli cemaat ya da tarikata bir ayrıcalık ve imtiyaz tanınmış oluyor ! Neden diğer cemaat ya da tari,katlar için de ayrı bir bölüm yok da sadece bunlar için var ? Bu hiç doğru bir uuygulama

Bu konu 25597 kez görüntülendi 135 yorum aldı ...
İhvan Yönetimine Önerimdir 25597 Reviews

  Konuyu değerlendir: İhvan Yönetimine Önerimdir

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 25597 kez incelendi.

Sayfa 5/9 İlk 123456789 Son
Ağaç Şeklinde Aç18Beğeni

Konu: İhvan Yönetimine Önerimdir

 1. #65

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-03-2013
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  10.065
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @abdullah birisi
  Alıntı Yahayy Nickli Üyeden Alıntı
  Tamam cüz'i irade de iman edip etmeyeceğimi ben seçiyorum değil mi?

  sen, o yönde irade gösterirsin, Allah ta nasib ederse iman edersin...

 2. #66
  dostluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  19-06-2007
  Yer
  istanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  5.729
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @dostluk
  Alıntı Yahayy Nickli Üyeden Alıntı
  Peki buradaki bir çok şahıs, insanın yaratılırken cennet için mi, cehennem için mi yaratıldığını Allahın belirleyerek yarattığını söylüyor ve ehl-i sünnet budur diyorlar, onlara bunu sordunuz mu?
  allahü Teala'nın gücü kuvveti işte o kullarını daha yaratırken hangi yolu izleyeceğini biliyor ..küfrümü imanmı..bilmek gelmişti geçmişi olmuşu olacağı gizliyi Allah'ın tasarrufunda Allah görmez bilmez diye birşey yok..zaten neden bı soruyu sordunuz anlamadım..

 3. #67

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  17-11-2014
  Mesajlar
  329
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Takiyüddin
  Allahüteala bir kulunu neden cehenneme atmak istesinki?rabbim bu kadar merhametli iken ..neden Hidayet vermeyi istemesinki? Bunun açıklaması ne olabilir ..
  Allah istemekten münezzehtir. Allahın cehenneme atması da hem merhamet, hem gazaptır. esasında, adalettir; gören (görecek olan) bir cehennemlik için dahi adalettir, ve takdire şayandır, hakikattir. taşın gediğine konmasıdır. Fakat şuracıktan kimseye bu yönü ayan beyan ortada da değildir....

  Allahın, aslında cehenneme atmasından öte önemli olan "kimin daha hayırlı amel işlediği"dir, çünkü insanların yaratılış ve yeryüzüne yayılışlarının bir nevi sebebidir.......

  Bir de şu vardur: "cehennemin dibindekiler" daha az iyi işlemiştir, düşlemiştir; sayısız kötü işlemiştir. Cennetin üstündekilerin ise kötü işi çok daha azdır... Öyleyse Soru: cennet ve cehennem arasında eğer bir sınır olsaydı, hemen sınırın iki yakası arasındaki insanları ele alsaydık, bize ne kadar farklı görünüyor olacaklardı? Cevap: çok farklı olmayacaklarını az farklı olacaklarını çıkarabiliriz. (bunu bir eşkıyanın islama girme-tövbe etme sinin kabul edilip edilmeyeceğinin mesafe ölçümüne göre karar verildiği ile ilgili rivayeti esas alarak çıkarabiliriz). fakat bu da bir yerde kusurlu bir görüştür zira, cennet cehennemin farkını tasvir eden ayetlerle uyumsuzdur...

  Kaderin, iradenin, ruhun tam anlaşılması irade, zaman, "insanın allahtan ne kadar gayrı olduğu" kavramları ayrı ayrı ele alınarak doğru tanımlanması halinde netleşir.
  Fakat Allah istemez, zamanda yer almaz... bizim mutlaklaştırdığımız iyilik kötülük, cennet cehennem, iyilik, nimet kavramları karşısındaki tutum veya konumlarımızın yerli yerine tam gelmesi, HAYAT ve ÖLÜM hakkında yakin bir bilgi bilmemiz halinde olacaktır, bu da biraz öteki hayata kalmıştır gibidir.

  Sınanma ve aslını görme, sırasıyla dünya ve ahiretle ilgilidir. her şeyin anlamının (net ve kesin şekilde) sınanma yerinde anlaşılmaması manidardır.

 4. #68
  Tahsin EMİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-02-2012
  Mesajlar
  11.677
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Tahsin EMİN
  Aslında kader bir anlamda, Allahü Teala'nın"ilm-i ezelisi" ile "ilm-i mutlak"ı ifade eden bir kavramdır. Hal böyle olmasına rağmen, "kader" konusunda neden kavgalar edilir ben anlayamadım. Ben bu bağlamda BAYINDIR'ı da anlamıyorum çünkü, hadiseye bu merkezli bakamıyor ve konuştukça ipek böceği gibi kozasını da örüyor.
  Bir de "kader" mevzuu bilinen şekliyle de problem arzetmez. Çünkü, "kader" denilen olguda, bir şey noktasında, iki taraftan birinin "kesin bilgisi" yoktur.
  Mesela, ben yarınlar için kaderimi bilemiyorum, bilmem de sözkonusu değildir. Mümkün de değildir.
  Ama -haşa- aynı şeyi Allah için düşünemeyiz, o yarınlarda, daha sonraki günlerde, çok daha sonraki günlerde benim her şeyime vakıftır, daha doğrusu bütün bir alem, sema, yeryüzü ve bunun arasındakilerin bilgisi zaten O'nun zatının gereğidir ve bize arzedilen bilgiler de ancak bizim "akl"ımızın alacağı şeydendir, ötesine zaten aklımız ermez ve öyle bir bilgiyi de asla kaldıramaz..!
  Dolayısıyla "tek taraflı bir bilgi" imtahan olunmamız için asla -haşa- anlamsız değildir. Allah ilm-i ezelisi ve ilm-i mutlak'ı ile biliyor ben bilemiyorum dolayısıyla benim imtahan edilmem kadar doğal bir şey yoktur.
  Yukarıda, Allahü Teala'nın ilm-i ezelisi ve ilm-i mutlak'ı "yönlendirme" ya da "biçimlemdirme" şeklinde ifade edilmiş, bunlar çok doğru şeyler değildir.
  Bir de şu vardır, ne kadar nazik olursanız olun, ne kadar kibar ve ince olursanız olun, "bilgi, bilme," konularının muhatabı bütün bir alemi yaratan Allahü Teala'dır.
  "Allah benim yarınımı bilmez, bilirse o imtahan olmaz" şeklinde abuk sabuk cümleler kurulmaz, kurulamaz!!! Bu cümleler çok tehlikelidir. Kusura kalmayın ama, - HAŞA - yarınlarımızı bilmez anlayışı, "secde"mizi, "rüku"muzu ve diğer "kulluk"larımızı bizden alıp götürür.
  Yerlere kadar kapanarak, huzurunda secde edilen "TEK VARLIK" her şeyi ile "NOKSANSIZ" varlıktır, O da Yaratan en büyük Allah'tır... Bu konular muvacehesinde öyle rahat ve basit cümleler kurmak pek hoş olmaz.
  Yani, Allahü Teala benim yarınlarda ne olacağımı biliyor ben ise bilmiyorum, imtahan için asla problem değildir.
  İmtahanın problemi şuradadır, ben de -haşa- mutlak bilgimle yarınlarıma vakıfsam, o zaman imtahanın bir anlamı olmaz. Ama bu asla mümkün olmayacaktır, bunu ancak ölünceye dek yaşayarak öğreneceğiz. BAYINDIR burayı çözmekte nasıl zorlanıyor anlayamıyoruz.
  Kur'an'daki ayetlerden yola çıkılarak kader (yarınlar) noktasında "gelenek" anlayışın tutarsızlığından bahsediliyor. Gelenek anlayışta tutarsızlık yoktur, şimdi yeni yetme ülamada(!) tutarsızlık vardır. Çünkü Allahü Teala kıymetli ayetlerinde örnek sunumlarını kime arzediyor, "insan"a... Bilgisi, aklı, zekası, anlayışı, ilmi "sınırlı" olana... Yani Allahü Teala örnek sunumlarını "Kendisi"ne arzetmiyor. Dolayısıyla Allahü Teala, her şeyi ile sınırlı olan "insan"a onun anlayabileceği, içinden çıkabileceği, kavrayabileceği, bilgi sahibi olabileceği vs. örnek sunumlarını arzediyor.
  Bilgisi, aklı ve de zekası son derece sınırlı olan insan aklı da buradan yola çıkarak, Allahü Teala'nın yarınlarımız noktasında bilgi sahibi olamayacağını ifade ediyor. Sınırlı insan aklı ve bilgisi böyle bir şey.
  Netice,
  İlgili ayetlerde yarınlarımız noktasındaki beyanatların, örnek sunumların "Allah'ın mutlak bilgisi"yle uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.
  Allahü Teala her şeyi bilir, O'nun ilmi ve bilgisi her şeyi kuşatmıştır...
  Yukarıda bir yerde şöyle denilmiş:
  "Allah nasip ederse (iman hasıl olur).."
  Allahü Teala'nin ilm-i ezelisi ya da ilm-i mutlak'ı böyle bir cümle kurmaya manidir.
  Allahü Teala nasip etmiştir... Olay bitmiştir... Lakin her şeyiyle sınırlı olan "insan" bundan haberli değildir... O yaşayarak, hayatı ikame ettikçe bilgi sahibi olacaktır. Bilgi sahibi olmadığından sebep de o imtahan üzredir... Hepimiz de olduğu gibi...

  Netice:

  Tek taraflı "Bilgi" imtahanımıza da, kaderimize de asla halel getirmez...

  Allah her şeyi biliyor, biz ise bilmiyoruz...

  Kur'an ve Peygamber merkezli yaşayanlara selam olsun...

  Onlar Allahü Teala'nın sevdiği kullardır...

 5. #69

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  16-01-2012
  Mesajlar
  6.752
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ömerusta
  emeğinize bereket güzel izah etmişsiniz

 6. #70
  hirahos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  09-11-2006
  Yaş
  49
  Mesajlar
  18.072
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @hirahos
  Bizim teklifimiz:

  "Forum Meydanı" diye ayrı bir bölüm açıla... Fakiri, meftun, çelebiler, yahayy, adams, havas, ömerusta, verda, büşra betül, ahmet, ahi evran, agbi, nanifesto, korbakor.. Bunlardan başkası giremeye. Kendi aralarında fikirlerini teati edeler, biz de seyredelim.

 7. #71
  Tahsin EMİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-02-2012
  Mesajlar
  11.677
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Tahsin EMİN
  Seyretmek tek tarafli olmaz ki, bizleri kendinden mahrum birakma bizde seni seyredelim, olmaz mi? Şemsiyeni nerede acacagini soyleyiver...

  ---)))

 8. #72
  ummuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-09-2007
  Yer
  Arz
  Mesajlar
  12.997
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ummuhan
  Yönetim pek dikkate almadı konuyu sanırım

 9. #73
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  16.051
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı ummuhan Nickli Üyeden Alıntı
  Yönetim pek dikkate almadı konuyu sanırım
  Yönetim almadı ama forum sazanlarından da bir türlü kurtulamadık gitti !Ağzı olan konuşmuş-konuşuyor !

 10. #74
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  16.051
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı hirahos Nickli Üyeden Alıntı
  Bizim teklifimiz:

  "Forum Meydanı" diye ayrı bir bölüm açıla... Fakiri, meftun, çelebiler, yahayy, adams, havas, ömerusta, verda, büşra betül, ahmet, ahi evran, agbi, nanifesto, korbakor.. Bunlardan başkası giremeye. Kendi aralarında fikirlerini teati edeler, biz de seyredelim.

  A Musibet ! Bahsettiğin adamlarla en çok biz değil, sen haşna-fiştasın !

 11. #75
  ummuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-09-2007
  Yer
  Arz
  Mesajlar
  12.997
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ummuhan
  Alıntı fakiri Nickli Üyeden Alıntı
  A Musibet ! Bahsettiğin adamlarla en çok biz değil, sen haşna-fiştasın !


  Bir mü'mine musibet diyen başka bir mü'min .... Affet Allah'ım ve ne olur bunu görme bilme Rasulüm... (utandım)  haşna-fişta değil aşna fişna olacak doğrusu fakiri agbileşmeyin lütfen

 12. #76
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  16.051
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı ummuhan Nickli Üyeden Alıntı
  Bir mü'mine musibet diyen başka bir mü'min .... Affet Allah'ım ve ne olur bunu görme bilme Rasulüm... (utandım)
  İşte böyle zeytinyağı gibi hep su üstüne çıkmak isteyenler bir çeşit musibetirler ! Dikkat et, bazen siz de su üstüne çıkmak istiyorsunuz!

 13. #77
  ummuhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-09-2007
  Yer
  Arz
  Mesajlar
  12.997
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ummuhan
  Alıntı fakiri Nickli Üyeden Alıntı
  İşte böyle zeytinyağı gibi hep su üstüne çıkmak isteyenler bir çeşit musibetirler ! Dikkat et, bazen siz de su üstüne çıkmak istiyorsunuz!

  Yukarıda yazdığımdan çıkardığınız sonuç bu ise durum kötü.... Allah feraset versin inşaallah cümlemize...

 14. #78
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  16.051
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı ummuhan Nickli Üyeden Alıntı
  haşna-fişta değil aşna fişna olacak doğrusu fakiri agbileşmeyin lütfen

  Bizim bir yanlışımızı buldunuz ya artık bunun keyfi size en az bir yıl idare eder!

 15. #79

  Kısıtlı Erişim
  Üyelik tarihi
  19-01-2012
  Mesajlar
  4.481
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Havas
  forumda aynı isimle yıllanmış fosiller var .en azından aynı isimle foruma girmeleri engellensin. @fakiri @hirahos
  @lafons @abullahbirisi
  @dut ağacı. @talip

  Daha çağdaş ,dah entellektuel isim ve profillerle foruma bağlanmaları ,geleceklerini olumlu etkliyeceği kanaatindeyim.

  yaaa her gun tarhana çorbası yenmiyor!))

 16. #80
  Yahayy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-01-2014
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  4.476
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yahayy
  Alıntı fakiri Nickli Üyeden Alıntı
  Bizim bir yanlışımızı buldunuz ya artık bunun keyfi size en az bir yıl idare eder!
  Cümle de yanlış, anlatım bozukluğu var.
  Size bir yıl idare eder değil, sizi olacaktı.
  Normalde takılmıyorum da sende doğru aramak lazım hacı amca bunu göstermek için belirttim.

Sayfa 5/9 İlk 123456789 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 21-01-2011, 12:57
 2. İhvan Forum Yönetimine mektup
  By agbi in forum Kapatılan Konular
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 11-05-2010, 00:33

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş