http://www.uskudarsempozyumu.com/


21-23 Kasım 2014, Üsküdar-İstanbul

Üsküdar Belediyesi, kamuoyunun ve ilim adamlarının talepleri doğrultusunda, Üsküdar Sempozyumlarının sekizincisini düzenliyor. Günümüzde Marmaray gibi dünya ölçeğinde projelere ev sahipliği yapan Üsküdar, tarihi derinliği, sosyo-ekonomik yapısı, demografisi, stratejik konumu, fiziki özelikleri, tarihi coğrafyası, kültür, sanat ve mimari dokusuyla pek az şehrin sahip olduğu bir birikimi barındırmaktadır.“Kültürel Belediyecilik” anlayışı kapsamında şehrin geçmişiyle geleceği arasında, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, bir yaşam köprüsü kurmak için ilim, kültür ve sanat faaliyetler Belediye yönetiminin öncellikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Üsküdar’ın zengin tarihi mirasını tespit ederek günümüze taşımak, entelektüel bir faaliyet olmanın ötesinde geleceği tasarlamak açısından da hayati bir önemtaşımaktadır. Bugüne kadar düzenlenen Üsküdar sempozyumları zengin bir literatürün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede yayınlanan yaklaşık 8.000 sayfa ve 12 ciltlik bir “Üsküdar Külliyatı” Üsküdarlıların ve araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Ancak Üsküdar’ın birikimi dikkate alındığında bu literatürün zenginleşmesi için daha bir çok sempozyum ve bilimsel faaliyete ihtiyaç olduğu da açıktır. VIII. Üsküdar Sempozyumu hedefin gerçekleşmesi için atılan önemli adımlardan birisi olacaktır.

Sempozyum programında bilimsel oturumların yanı sıra, Üsküdar’la ilgili konserler, sergiler, film gösterileri, paneller ve geziler gibi çeşitli etkinliklere de yer verilerek bilim adamlarına, Üsküdarlılara ve misafirlere şehrin ve ülkemizin zenginliklerinden kesitler sunulacaktır. Bilimsel zenginliği yanında, farklı tat, renk, ses ve izlerle hatıraların renkleneceği bir sempozyumda buluşmayı temenni ediyoruz.

Selam ve saygılarımızla…