Etiketlenen üyelerin listesi

İsmailağa cemaatinden iki isme çok sert tepki Marifet Derneği, İsmailağa Cemaati içinde "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'ye yakınlığıyla bilinen isimlerin kurduğu dernek olarak biliniyor. http://images.habervitrini.com/haber/300x180/myokj0v3untitled1.jpg 20.09.2014

Bu konu 12099 kez görüntülendi 59 yorum aldı ...
İsmailağa cemaatinden, iki isme çok sert tepki.... 12099 Reviews

  Konuyu değerlendir: İsmailağa cemaatinden, iki isme çok sert tepki....

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 12099 kez incelendi.

Sayfa 4/4 İlk 1234
 1. #49
  Yahayy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-01-2014
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  4.533
  Adı geçen
  40 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yahayy
  Alıntı DostunDostu Nickli Üyeden Alıntı

  O açıdan sana hak veriyorum. Şeyh her şeyi bilemez. Herkes gibi sadece Allah'ın bildirdiği kadarını bilir. Tarikatlarda çok bozuldu ona bir şey dediğim yok. Fakat tarikatlarda ben şunu faydalı görüyorum. Nefis terbiyesi ve nefsi tanıma disiplini müthiştir. İçine girdip samimice bu işe sarıldığın zaman zaten hemen kendinde oluşan değişimi anlıyorsun. Nefisleri tanıyorsun. Bunu hafife alma, bütün problemlerin ana kaynağı nefsini tanımaktan geçer. Bu tanıma işi öyle okumayla falan olmuyor. Direk gözlemleme ve algılaman gelişiyor. Bunun gelişmesi için icraatın içinde olman gerekiyor. Rabıta, murakabe gibi meditasyon yöntemleri iç dünyasını geliştiriyor insanın.

  Sana bir anımı anlatayım.

  Ben, insanları gözlemlemeyi seven birisiyim. Psikolojiye çok merakım var bu yüzden. Ruh hallerini, konuşma dillerini, hal ve tavırlarını gözlemler, analizler çıkartırım. Başımdan geçen olayı anlatayım, hem Işid bağlamında bir analiz sayabiliriz bunu: Koyu şeriatçı birisi. Adam hiç islamdan taviz vermiyor. Çevresinde çok takva biliniyor. Bununla arkadaş oldum. Gel zaman git zaman bu herif ikide bir ''kafirlerin kökünü kazımak gerek'' gibi laflar ediyordu. Buna zaten alışığız hani hiç yadırgamıyordum. Hem niye yadırgayım ki genel böyle. Bu herif konu komşuya derdi ki ''kasaba boşuna para vermeyin, bana söyleyin ben çiftliklerden islami usûle göre keser size getiririm, hem daha ucuza gelir'' derdi. Millette ''ne iyi adam yahu, ümmete hizmet ediyor'' diye bu adama para verirler et alırlardı. Bu adamla arkadaşız ya, birkaç kere koyun kesmesine şahit oldum. O kadar ustalaşmış ki lakır lakır kesiyor. Buraya kadar sorun yok. Fakat bir gün arabada giderken bana aynen şunu dedi ''Allah adına kesmek ne kadar güzel, koyun keserken şeyim kalkıyor'' dedi. Vallahi yalanım yok, aynen böyle dedi. Bunu ağzından kaçırdı şrefsiz. Adamın yüzüne şöyle bi baktım. Allah var hiç ses etmedim ama içimde fırtınalar kopuyor. Sonra usuuulca irtibatı kestim aramadım bir daha. Şimdi bu şrfsiz hala kendi çevresinde itibar gören birisi. Söylesen bi türlü söylemesen bi türlü. Son aldığım habere göre bu herif Işid'e katılmayı düşünüyormuş. Allah için Suriye'ye cihat yapmaya gidecekmiş. Bu adamda vahhabi zihniyyeti ağır basıyor benle hep tarikat konularını tartışıyordu. Şirk, küfür gibi lafları çok kullanırdı. Bu psikonun ötekileştirmeye olan meylini hala tam çözemedim. Psikolog olsam Din Duygusu ve Manik Yansımada Bulduğu Karşılık diye bir araştırma tezi hazırlardım. Bu hala araştırılmaya açık bir alandır. Oysa çok ciddi bir durum bu.

  Demem o ki her gördüğümüz sakallıyı dedemiz sanmayalım. Nefsi emmare o kadar adi bir şey ki Allah adına sapık ve manik duygularını tatmine dahi yol bulabiliyor. Üstelik bunları yaparkende çevresinde itibar kazanıyor. Çünkü güç buluyor. Sağlıklı bir insan kimse için elini taşın altına koymaz. Bunlarda sapıklık olduğu için bu yolda ter bile dökebiliyorlar. Güç kaynakları, dinamikleri, hareket noktaları çok çok farklı. Aramızda böyle çoook insan var. Bunları nasıl tespit edebilirsin ki? İşin ilginç olan tarafı bu sapık duygudan aldıkları güçle daha çok hizmet eder görünebiliyorlar ve çok kolay itibar topluyorlar. Mesela M. İslamoğlu hakkında sübyancı söylentisi vardır. Günahını almayım iftira olabilir ama bazıları ''yok ya hocadır yapmaz'' diyor ya. Hah işte o kadar da masum değiller.

  Aslında ümmet arasında ne kadar sınıfsal itibar makamı varsa hepisini yerle bir etmek gerek.
  Hem fikiriz, Allah'ın elçisinin elçi olma vasfı dışında tüm Mü'minler aynı safa dizilebilmeli...


  Tapatalklandı.

 2. #50
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  8.209
  Adı geçen
  56 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  Evet uzun bir yazı. Ben bu yazıdan en dikkat çekici kısmını alıntıladım.
  Ele alınan konunun içeriğinde ciddiye alınması gereken tespitler de var.
  Alıntı DostunDostu Nickli Üyeden Alıntı
  Türkün İslam anlayışına en büyük darbeyi vuranlardan birisidir ...
  Yazının temel aldığı tek bir esas vardır. "Türk'lerin tarihten gelen ve günümüz Arap'ların İslam anlayışı."

  Belli bazı dönemeçler atlanmış.
  Mesela cumhuriyetin ilanıyla birlikte İslami çevreler, tarikat ve cemaatlerde laiklik cenderesi altında negatif anlamda etkilenmişlerdir.
  Ama bu atlanmış.
  Geçmiş esas alınarak Türk orjinli bir İslam'in varlığından söz ediliyor ki bu temelden yanlış.
  Teori-pratik kavramları bilirsiniz. Teori yani Kur-an ve hadisler, ayrıca diğer ilmi eserler bunlar teori olarak isimlendirelim. Teori İslam coğrafyasının her yerinde bir ve aynı iken, muhakkak pratikte aynı olması gerekiyor.

  Bir bütün olarak İslam kültürü, -milli adet ve örfleri ayıklarsak- saf haliyle İslam coğrafyasının her yerinde aynı idi diyebiliriz.

  Yazıda ingiliz etkisiyle Din-i İslama sonradan monte edilen fikirler yozlaşmanın temeli sayılıyor.
  Eğer, yozlaşma noktasında illa odak olarak Araplar'ı incelemeye alırsanız, ve müslümanların bulunduğu diğer coğrafyalarda olup biten gelişmeleri dikkate değerden uzak tutarsanız ne kadar haklı olsanız da elinizde eksik, bölük- pörçük bir analiz kalır.

  Türkiye'de İslamı doğrudan değil ama, islamı örgüt, tarikat ve cemaatlerde şeyh, hoca gibi (manevi) liderlerin etkisinin aşırıya kaçtığını, islamın belirlediği sınırları fazlasıyla zorladığı artık inkar edilemeyecek bir gerçek haline geldi.

  Türkiye'de manevi liderlerin aşırı etkinliği ve hükümranlığının Japonya'da Şinto dini-inancına benzemeye başladığına dair kesin kanaat oluştu bende.
  Şintoizm'de her manevi lidere aynı zamanda tanrısal bir güç, ilahlık görevine layık bulunuluyor.
  Hıristiyanlıktaki Baba Tanrı, Oğul Tanrı versiyonuna benzer bir hal almaya başladı.

  Türkiye'de kişilere tapınma, kişilere ancak Allah'ın gösterebileceği güç ve kuvvete yakın bir güç ve mana yüklemenin genel bir alışkanlık haline geldiğini kabul etmek lazım.

  hayır abartmıyorum, bizler bu sürecin içinde yaşadığımız için, kişilere tapınma noktasında aşılan mesafeyi an ve an takip edemedik. Hemen hemen herkes bu durumdan memnun. Hocasına şeyhine biçtiği rol ve görev ile hocasına ve şeyhine karşı yapılan itiraz karşısında o kişiyi kafirlikle suçlaması hemen hemen her muridin yüzlerce kez başvurduğu bir metot haline geldi.
  Gün içinde, günlük yaşamını devam ettirirken şeyhine hocasına ayırdığı zaman Allah'ın ismini anarken harcadığı vakitle ya eşit yada şeyhinin lehine bir oran ile bitiriyor vaktini.

  İnternet sitelerinde hocasına ve şeyhine dizdiği methiyeler, boğaz boğaza giriştiği muharebeler bunların tümü gözlerimizin önünde gerçekleşiyor.

 3. #51
  DostunDostu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  30-09-2013
  Mesajlar
  5.685
  Adı geçen
  16 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @DostunDostu
  @Mahabad

  Şöyle izah edeyim: Türk ve Arap İslamı diye bir şey olabilir mi? Bazılarımız bunu saçma bulabilir. Fakat unutmamalıdır ki ortada bariz bir fark var. Madem ki fark var o halde bunu anlamak ve izah etmek için isimlendirmek zorundasınız. Gözümüzü kapamakla hiç bir şey yok sayılmaz.

  Aslında bizim Türk İslamı ve Arap İslamı dediğimiz şeyler birbiri içine girmiş ve anlamları kaymış terimlerdir. Türk İslamı orjininal İslam olup Arap İslamı İngiliz projesi olmuştur.

  Bu süreç kanımca şöyle gelişti: Abbasi döneminden sonra İslamın bayraktarlığı Türklere geçmişitr. Melikler dönemi başlamış ve Yavuz zamanında ise Hilafet tamamen bize geçmiş ve bir birlik sağlanmıştır. Hint-Moğol hanedanı olan Babürlerden tutun Memlüklülere, oradan Osmanlıya ve hatta İran-Safevi hanedanına kadar tüm coğrafya Türk idaresi altına girmiştir. Daha ötesine geçecek olursak Kırım'da ki Çağatay hanedanı bile Türktür. Hiç bir metrekare İslam toprağı yoktu ki Türk hakimiyetine girmiş olmasın. Bu durum Osmalı ile başlayan bir şey değildir. Osmanlı bu işin bir aşiret koludur.

  Burada sorulması gerek soru şu: Bu hakimiyetle birlikte Arap'lardan farklı olarak ne değişti? Devlette ne değişti? Aslına bakarsanız fazla bir şey değişmedi. Türk unsurları islama geçerken Araptan yeni bir din aldığı gibi Devlet nizamını da almıştır. Dolayısıyla Türkün İslam anlayışında isim Türk olsada özü itibarı ile Arapların orijinal İslam anlayışıdır. Buraya kadar tamamdır sanırım. Peki şimdi bahsettiğimiz Arap İslamı nereden çıktı? İşte orası son 200 yılda oluşan fikirsel akımların etkisidir. İngilizin bu akımlarda ki etkisi büyüktür. Özü itibari ile Türk hakimiyetine karşı bir isyanla ortaya çıkan bu akımların fikirsel bazda Türk İslamı diye bir şeyden bahsetmesi ve Türkün İslamını küfür sayması kadar doğal bir şey yoktur. Kısacası Arabın ötekileştirdiği ve küfür saydığı İslam aslı itibariyle kendi İslamıdır. Fakat bu kalkışmanın gayesine ulaşması için aynı İslamla yola çıkılamazdı. Onun içindirki yeni bir anlayış uydurdu ve bu yeni bozuk anlayışa İslam adını verdi, kendi dinide olan ortak orjinal dine ise Türk İslamı dedi. Sonra bu ötekileştirdiği asli İslamı tukaka ilan etti. Bu işler böyle olmak zorundadır. Asli unsur yerinde olduğu gibi duruyor. Orjinal İslamın hedefi her daim küfür üzerine yürümek olduğu için hiç değişmedi. Orjinal kaldı. Fakat ayrılık kalkışması yapan unsurların İslamı doğal olarak değişmek zorundadır. Bu doğallığın basit formülü üzerinden orjinale saldıran ve ayrılan unsurların içinde ORJİNALLİK aramak kadar saçma bir şey olamaz. Demem odur ki Vahhabilerin eleştirileri, diğer gurupların sünnilere karşı yönelttikleri eleştirilerin hepisi temelde ayrılıkçı ve bozguncu akımlara dayanır ve asla ümmeti düze çıkartacak dinamikleri içinde barındıramaz.

  Onun için lütfen Arap coğrafyasından buraya İslam transfer etmeyi bırakın artık. İslama hizmet etmek istiyorsanız Anadolu'dan Ortadoğu'ya transfere başlayın. Çünkü bu topraklarda ki İslamın gayesi hiç bir zaman ümmetten bir unsura isyan edip ayrılmak olmamıştır ve hep gaza peşinde koşmuştur. Sağlıklı tohum bu topraklarda duruyor hala. Fakat malesef bunu dile getirenler ırkçılıkla suçlanıyor. Aslında ırkçılık ters taraftan yapılmakta ve bu toprakların islamına ırk olarak arap olmadığı için ucuz bakılmaktadır. Bu kafayı Allah bildiği içinde ne kadar çare varsa gene bu toprakların üzerine serpiştiriyor. Bunları görelim artık. Allah dinde Arab'a Türk'e bakmaz orjinalliğe bakar.

  Not: Birde artık şu yöneticiye isyan tiynetinden de vaz geçin. Anadolu İslamında bu yoktur. Bu tiynet bile İngiliz dizaynı İslamdan bize geçmedir. Bu tiynet o derece içimize girdiki tarikatlerin içine bile sızdı. Marifet derneğinin açıklamasını buradan şiddetle kınıyorum. Ulen ne demek baştaki yöneticiyi eleştirmek? Siz kime uşaklık yapmaya başladınız? Aklınızı başınıza devşirin! Nakşiliğin töresinde başa itaat vardır, isyan yoktur. Akıllı olun işinizi yapın, toplumu irşad edin. Sövdürmeyin kendinize. Daha dün Ecevit'e dua ederken bugün noldunuz? Gelmeyim yanınıza! Müritleri ota moka kırdıracak işlere girmeye pek hevesli birkaç hoca var; hiçte haz etmem zaten onlardan. Efendinin adını kullanıp duruyorlar..!
  Bir toplum nefslerinde olanı değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Rad, 11
  «Sen değişmeden hiçbir şey değişmeyecek»

 4. #52

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-03-2013
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  9.971
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @abdullah birisi
  konu, İsmailağa cemaatinin hükümeti eleştirmesi ve uyarması...... İslama önderlik yapan Osmanlı devletini, Türk islamı gibi içi boş deyimlerin altını dolduramassınız...

 5. #53
  DostunDostu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  30-09-2013
  Mesajlar
  5.685
  Adı geçen
  16 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @DostunDostu
  Alıntı abdullah birisi Nickli Üyeden Alıntı
  konu, İsmailağa cemaatinin hükümeti eleştirmesi ve uyarması...... İslama önderlik yapan Osmanlı devletini, Türk islamı gibi içi boş deyimlerin altını dolduramassınız...
  Yazının not kısmında diyeceğimi dedim.

  Baştaki bilgiyi vermeseydim notun bi anlamı kalmazdı. Neyin ne olduğunu anlamamız lazım önce. Vahhabiliği millet sanıyor ki VAHHABİ ismiyle gelecek. Hayır, gözünüzü açın. Genetiğiyle geliyor Vahhabilik içimize. Tıpkı GDO'lu tohumlar gibi sinsidir bu tiynet çok dikkatli olalım. Yapacağınız bir eleştiri varsada Efendi Hazretleri gibi alırsınız bastonu elinize bu milletvekillerini ziyaret edersiniz ve tebliğinizi yaparsınız. Dümbük gibi kamuoyuna açıklama yapmazsınız. Dediğim gibi Nakşiliğin töresini çiğnemeyin. Siz Nakşisiniz bunu da unutmayın! Ortalığa atlayıp meydan or..su olmanın lüzumu yok!
  Bir toplum nefslerinde olanı değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Rad, 11
  «Sen değişmeden hiçbir şey değişmeyecek»

 6. #54

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-03-2013
  Yer
  istanbul
  Mesajlar
  9.971
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @abdullah birisi
  Alıntı DostunDostu Nickli Üyeden Alıntı

  Yazının not kısmında diyeceğimi dedim.
  testiyi kırdıktan sonra, ağlamanın faydası olmuyor....

 7. #55
  Ercan Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-09-2010
  Mesajlar
  5.628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ercan Tekin
  İsmailaga cemaatine mensup olmayıp mevzulara vakıf olmadan, durumun hikmetini bilmeden sui zan üzere hüküm verenler hem vebale girerler hemde fitneye sebebiyet vermiş olurlar.Mahmud efendi hz'lerimizin ağzından bir tane bile Kadirova övgü sözü çıkmadığı halde, cemaatinden bizlerden hiçkimseninde Kadirova övgü sözü kullanmadığı halde sanki nezaket ziyaretiymiş gibi lanse edilmesi kesinlikle yalan ve iftiradır.Zira Mahmud efendi hz'leri bu iftiraları üreten Yeni Şafak medyasına şunları demiştir:"Mahmud Efendi Hazretlerinin 09.06.2014 Pazartesi akşamı; “Millet, cemaate diyemiyor mu, bunlar yalancıdır, yalancı, Albayrağın adamları.” buyurması üzerine biz de bu yazıyı kaleme almak ihtiyacı duyduk." (Mağrifet derneği resmi sitesinden alıntı)O yüzden kimse bilmeden etmeden Allah dostuna iftira etmeye sıraya girmesin vebali yüklenmesin.Ziyaret tebliğ maksatıyla düzenlenecekti bu konuda aksini iddia eden Kadirova övgü sözü bulsun yeterli.Eğer bulamıyorsa iftirayı sürdürmesin !Kadirov münafıktır.Kadirov çeçen müslümanlara ihanet etmiştir.Kadirov rus kuklasıdır.İşte cemaatinin görüşü budur.

 8. #56
  Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli Admin
  Üyelik tarihi
  26-08-2006
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2.764
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ahmet
  Alıntı Ercan Tekin Nickli Üyeden Alıntı
  Kadirov çeçen müslümanlara ihanet etmiştir.Kadirov rus kuklasıdır.İşte cemaatinin görüşü budur.
  Ekinci ve ekibi seninle aynı görüşte degil abi..  Doğru yol:
  insanların çoğunun gittiği yol değildir,
  düşünen öz akıl sahiplerinin yoludur..


 9. #57
  agbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  03-11-2006
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @agbi
  Alıntı Ahmet Nickli Üyeden Alıntı


  Ekinci ve ekibi seninle aynı görüşte degil abi..
  ARAŞTIR o zaman

  MİT ÇOK BAŞARILI İSE ÖNCEKİ MAHMUT EFENDİ nin İKİ ŞEHİDİNİ ORTAYA ÇIKARSIN.MUHSAİN BAŞKANIn olayını açıklasın.

 10. #58
  agbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  03-11-2006
  Yer
  İzmir
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @agbi
  ERBAKAN ın partisinin kapatılmasına neden olan SİNCAN da düzenlenen Tiyatronun planyacası DİLİPAK olduğunu biliyormuydunuz ?

 11. #59

  Kısıtlı Erişim
  Üyelik tarihi
  20-07-2007
  Yaş
  39
  Mesajlar
  2.712
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yetim
  Alıntı DostunDostu Nickli Üyeden Alıntı
  @Yahayy 'teşekkür etmek' hakkında ne düşünüyorsun? İnsanın insana bir durumdan dolayı teşekkür etmesi küfür müdür? Üstelik ''Hamd Alllah'a mahsustur'' denmişken ;)

  insana teşekkür etmeyen veya edemeyen Allaha Şükredemez ...

  İnsanlara teşekkür etmeyen Allahü teâlâya şükretmemiş olur. hadisi şerif...

 12. #60
  Ercan Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  25-09-2010
  Mesajlar
  5.628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ercan Tekin
  Alıntı Ahmet Nickli Üyeden Alıntı
  Ekinci ve ekibi seninle aynı görüşte degil abi..
  Muhterem Ekinci ve ekibi kim ?Ayrıca kim olursa olsun Kadirovu doğru bulan yamuktur.Mahmud efendi hzleri Çeçen mücahitlerle çok görüşmüşlüğü vardı Kadirovu hiç sevmezler, mevzu oraya gidip Kadirovun münafık rejimine tebliğdi hakka davetti ama marazlar müfteriler yeni Şafak gibileri yine fitnelerime devam ettiler

Sayfa 4/4 İlk 1234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İsmailağa Cemaati'nden ZAMAN Gazetesi'ne Sert TEPKİ
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 25-09-2014, 20:16
 2. Erdoğan'dan İsrail'e Sert Tepki
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-07-2014, 06:35
 3. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 18-03-2014, 13:09
 4. Hamas'tan STV'ye çok sert tepki
  By Ahter in forum İSLAM DÜNYASI
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16-03-2014, 00:31
 5. BBP'den 'o dizi'ye sert tepki
  By AynAlı in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 10-01-2010, 00:59

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş