Etiketlenen üyelerin listesi

Güneydoğu'da Shell'le ortak 5 kuyu açılacak. Türkiye gelecek yıldan itibaren kayagazı potansiyelini ortaya çıkartacak.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti kaya gazı araştırması ve üretimini incelemek için ABD ve Kanada'da temaslarda bulundu. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye'ye yatırım yapmak istemesini değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. Enerji ithalatımızı

Bu konu 1270 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...
Türkiye Kayagazı İle Şaha Kalkıyor Kıskananlar Çatlayacak 1270 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türkiye Kayagazı İle Şaha Kalkıyor Kıskananlar Çatlayacak

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1270 kez incelendi.

 1. #1
  Dua Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  29-04-2007
  Mesajlar
  37.438
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dua Nur

  • Güneydoğu'da Shell'le ortak 5 kuyu açılacak. Türkiye gelecek yıldan itibaren kayagazı potansiyelini ortaya çıkartacak.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti kaya gazı araştırması ve üretimini incelemek için ABD ve Kanada'da temaslarda bulundu. Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin Türkiye'ye yatırım yapmak istemesini değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. Enerji ithalatımızı azaltacak her kaynağın peşine düşmeye ve sonuna kadar değerlendirmeye kararlıyız" dedi.
  • ABD ve Kanada'yı ziyaret eden Enerji Bakanlığı heyeti, kaya gazı araştırması ve üretimini incelemekamacıyla sahaya indi. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyarette kaya gazı teknolojisi konusunda bilgi alındı.
  • Heyet, kaya gazının arama ve üretiminin yapıldığı ABD ve Kanada'da kaya gazını düzenleyici, denetleyici, yönetici kurum ve kuruluşlarla, hidrolik çatlatma konusunda servis veren şirketlerle ve uzman meslek örgütleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Toplantılarda kaya gazı aranması, üretimi, denetimi, gözetimi, ruhsatlanması ve çevresel uygulamalar gibi konular gözlemlenerek aktarıldı.
  • Ziyaret sırasında toplantılar, görüşmeler ve saha araştırmalarında şunlar gerçekleşti:
  • • Kaya gazı üretim sahaları gezilerek hidrolik çatlatma (kaya gazı çıkartılması), yatay kuyu açılması operasyonları ve üretim tesisleri incelendi. Ayrıca sondaj ve üretim laboratuarlarıyla araştırma geliştirme tesisleri ziyaret edilerek kullanılan teknolojik cihazlarla ilgili bilgi alındı.
  • • Derin deniz sondajları eğitim simülatörleri izlenerek bilgi alındı.
  • • Çevresel etkiler, çevrenin korunması için alınan önlemler, ilgili kanun-tüzük ve bağlı mevzuatlar ve kamuoyu hassasiyetleri konularında bilgilendirme toplantıları gerçekleşti.
  • • Türk heyeti tarafından Türkiye'deki petrol arama ve üretim faaliyetleri ve Türkiye'deki yatırım ortamı ve olanaklarına ilişkin sunum yapılarak bilgi verildi. Beraberinde yeni petrol kanunu tanıtımı da yapıldı.
  • "POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ"
  • Heyetin temaslarını değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Kaya gazı hem dünya hem de bizim için yeni bir kaynak. Dünyada başarılı olmuş örnekleri incelemek üzere ABD ve Kanada'ya giden heyetimize gösterilen ilgiden memnuniyet duyduk. Türkiye'nin kaya gazı potansiyelini bu alanda tecrübeli şirketlerle birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz. TPAO ve Türk özel sektörü, dünyanın yeni gözdesi kaya gazına yönelik olarak uluslararası şirketlerle birlikte yatırımlarını artıracaktır. Enerji ithalatımızı azaltacak her kaynağın peşine düşmeye ve sonuna kadar değerlendirmeye kararlıyız" dedi.
  • YIL SONUNDA OPERASYON BAŞLIYOR
  • Kaya gazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Taner Yıldız, "Trakya ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde, İç Anadolu ve diğer iç havzalarımızda kaya gazı potansiyeli var. TPAO, Trakya ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde, normal metotlarla üretilemeyen petrol ve doğal gaz bulgularını hidrolik çatlatma yöntemiyle üretmek amacıyla 4 yıldan bu yana çalışmalar yapıyor. TPAO tarafından öncelik verilen Güney Doğu Anadolu ve Trakya'da üretimi bitmiş ya da üretim yapılamamış eski kuyularda hidrolik çatlatma yapılarak üretim yapılması için bu yıl sonundan itibaren operasyona başlanacak'' dedi.
  • TRAKYA'DA PİLOT PROJE HAZIRLIĞI BAŞLADI
  • Bakan Yıldız, TPAO'nun Trakya'daki bir pilot projeyle, tek başına kaya gazı arama ve üretim faaliyeti yapmak üzere ön hazırlıklara başladığını belirtti. Yıldız şöyle devam etti:
  • "Kendi bünyemizde özel bir ekip oluşturduk. Buradan olumlu sonuç alırsak, o bölgede arka arkaya sondajlara devam ederiz. Mesela ABD'de ciddi bir kaya gazı üretimi var. Bu sayede 1000 metreküp gazı 105-110 dolara üretiyor ve neredeyse bu fiyattan satıyor. Kaya gazı üretimine başlayabilirsek bu kuşkusuz bizim için ekonomik olacak. TPAO Trakya'da Jeolojik ve jeofizik etüdleri yapıyor, hangi kuyularda nasıl bir çalışma yapılır onu tespit ediyor. Yıl sonuna doğru nokta tespit edilmiş olacak ve sondaj faaliyetlerine gelecek yılın ilk aylarında başlanacak gibi görünüyor. Burada mevcut olan kaya gazı potansiyelinin üretilebilirliğini görmemiz önemli."
  • Yıldız, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman ve Diyarbakır'da 4 ruhsat alanında Shell ile ortak kaya gazı ve petrol arama çalışmaları kapsamında 5 adet dikey kuyu açılacağını vurgulayarak, "Sonuçlara göre sonradan 2 yatay kuyu açılacak. TPAO dikey kuyulardan birinin sondajını da kendisi yaptı. Bu projelerin kısa zamanda gerçekleştirilmesiyle ülkemizin kaya gazı ve kaya petrolü potansiyeli ortaya konulacak'' diye konuştu.

  haber7

 2. #2
  Kaçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  21-12-2012
  Mesajlar
  7.664
  Adı geçen
  75 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Kaçak
  Haber gaza gelmek , kahvede anlatmak , sıra arkadaşına ortaam Kaya gazı çıkcekmiş demekten öte geçmeyecek düzeyde kötü hazırlanmış
  Kaya'nın gazı nedir nasıl oluşur nasıl alınır tek kelime yok üstelik bu gazın petrol versiyonu bile varmış hani kimbilir motor yağı bile çıkar
  kaç metreküp kaçı kaç kuruş ne kadar rezerv var vs hiç bir bilgi yok
  amerika amcamız neredeyse şuna mal ediyor ve o fiyata satıyor yani maliyetine çok güzel
  yahu bir kaç bürokrat ABD gezisi yapmak istemiş gibi bir intiba oluştu bende
  Haber 7 de yalakalık yapıvereyim demiş
  Sevgili Duanur da sabah sabah çatlayanlara çakıvereyim demiş
  Bu masalda burda bitmişşş

 3. #3
  Dut_agaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Mesajlar
  7.167
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dut_agaci
  Bor ve Ağır Morfinlerin biz "ameleliğini" yapıyoruz.

  Biz çıkartıp, işlenir hale getirip, amerikaya postalıyoruz.

  Eğer bu da böyle olmayacaksa ne ala.

 4. #4
  Dua Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  29-04-2007
  Mesajlar
  37.438
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dua Nur
  Türkiye'nin ilk şeyl (petrol vedoğalgaz) kuyusu, bu ay içerisinde Diyarbakır'da açılıyor. Shell'in operatörlüğünde açılacak kuyuda 3 bin metreye inilecek. Üç bin metreden sonra sağlı-sollu yataydevam edecek çalışmalarda olumlu emarelere ulaşılırsa, Shell bölgede 20'nin üzerinde kuyu açacak. Enerjiyönetimikaynakları, çalışmalardan umutlu olduklarını vearamalarda gazın yanında petrol emaresine de ulaşılabileceği bilgisiniverdi.

  Kaya gazı olarak da adlandırılan şeyl çalışmalarında
  son dönemde ABD'de önemli gaz rezervlerine ulaşıldı. ABD'nin üretime geçmesiylegazfiyatlarında Avrupa ülkelerine göre büyükoranda düşüşler yaşandı. Şeyl çalışmaları, sonzamanlarda Türkiye'de de konuşulmaya başlandı. Bu kapsamda Shell ve TPAO, Diyarbakır-Batman bölgesinde çalışmalara başladı. ABD Enerji Bakanlığı ve TPAO verilerine göre Türkiye'nin Erzurum, Diyarbakır ve Trakya alanlarında şeyl gazı olduğu bilgilerine yer veriliyor. Şeyl kısaca, kayaçların küçük gözeneklerinde bulunan veyataysondajla üretilen konvansiyonel olmayan enerjikaynakları (petrol, doğalgaz) olarak tanımlanıyor.

  KAPANAN KUYULAR AÇILACAK

  Enerjiyönetimikaynakları, Güneydoğu Bölgesi'ndeki şeyl gazı ve petrol çalışmalarından ümitli. Milli petrol şirketi TPAO ve Shell'in çalışmalarıyla bölgedeki somut verilere ulaşılacak. Bu kapsamda Güneydoğu'da üretimi biten veya azalan kuyuların kaya gazı için yeniden açılması planlanıyor. Dünyada yenimodel olan kayaların içindeki gazve petrolün bulunmasını "sezaryenle petrol bulma" şeklinde yorumlayan enerjiyönetimikaynakları, Türkiye'de bu metotla ciddi petrol vegaz rezervine ulaşılabileceği bilgisiniverdiler. Shell, ilk planda iki kuyu açacak.

  En
  yüksekbinadan 19 kat yüksek

  Türkiye Petrollerleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell, Diyarbakır ve Batman şehirlerinin kuzeyinde petrol aramak için birlikte çalışmak üzere Kasım 2011'de anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, "Dadaş Projesi" adı verilenaramafaaliyetlerini Shell yönetecek. Dadaş Projesi, devlet tarafından verilen yaklaşık 1.500 kilometrekarelik dört adet ruhsatlı alanı; güneyde Diyarbakır ile Batman ve kuzeyde Hazro ilçesi yakınlarında bir nokta ileprojealanını çaprazlama kesen Diyarbakır ve Silvan arasındakiotoyolarasındaki üçgeni oluşturuyor. Ruhsat kapsamında Shell, TPAO ile birlikte yerin 3.000-4.500 metre altında bulunan bir şeyl tabakasında petrol arayacak. Bu katman, uçtan uca 28-43 adetfutbol sahası kadar bir alana (Türkiye'nin en yüksekbinası olan İstanbul Sapphire'ın yaklaşık olarak 13 veya 19 katı yüksekliğinde) denk geliyor. Hedef, Dadaş şeyl katmanının özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek.

  haber7

 5. #5

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  15-10-2006
  Yer
  Karadeniz
  Mesajlar
  5.452
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @reis
  Kaya gazından da hava gazı çıkmazsa iyi...

 6. #6
  Dua Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  29-04-2007
  Mesajlar
  37.438
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Dua Nur
  Türkiye'nin yeni hâzinesi kaya gazı olabilir.
  İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi ile Sergisi'nde (INERMA) konuşan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, Bolu'nun 15 bin 371 nüfuslu ilçesi göynük'te birkaç milyar tonluk kaya gazı rezervi bulunduğunu söyledi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı desteğiyle gerçekleşen INERMA'nın ikinci gününde enerji çeşitleri masaya yatırıldı. Ana sponsorluğunu Ciner Grubu'nun üstlendiği zirvenin ikinci gününde ısıtıldığında petrol ve gaz üreten organik bir kayaç türü olan shale gas (şeyi gazı) ya da bitümlü shale olarak da adlandırılan kaya gazı konuşuldu.

  4 İLÇEDE REZERV BULUNUYOR

  Önal, Türkiye'de özellikle Bolu Göynük bölgesinde birkaç milyar ton düzeyinde kaya gazlı karbonlu tabakalar olduğunu aktardı. Maden Tetkik Arama'nm (MTA) rezervleri araştırdığını belirten Önal, "Yerel halkın bu durumdan haberi olduğunu sanmıyorum. Maden Tetkik Arama (MTA) şu anda araştırıyor" dedi.
  Göynük'teki hidrokarbondan petrol ve kömür üretilebileceğini ifade eden Önal şöyle konuştu:

  "ABD'de çok önemli rezervler keşfedildi. Türkiye'de yeni araştırmaya başladık. Üretim aşamasına geçmiş değiliz, arama ve laboratuvar aşamasında. Kaya gazı Türkiye'ye 10 sene sonra gelir diye düşünüyorum"
  Önal'ın verdiği bilgiye göre Göynük'ten sonra en fazla kaya gazı rezervi, Ankara'nın Beypazarı ile Nallıhan ve Konya'nın Ereğli, Niğde'nin Bor ilçelerinde bulunuyor.

  http://www.haber10.com/ekonomi/dort_ilcede_kaya_gazi_rezervi_var-722012

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Messenger Kullanımdan Kalkıyor
  By AynAlı in forum İNTERNET ve BİLGİSAYAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-01-2013, 17:47
 2. Akaryakıtta vergi kalkıyor!
  By maksut ibrahim in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-05-2012, 17:31
 3. Askeri harcamalar bir denetlense bu ülke şaha kalkar
  By GENCAKINCI in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 15-03-2012, 00:08
 4. Yasak kalkıyor
  By muhammedkafadar in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-07-2011, 13:38
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-09-2009, 01:25

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş