Etiketlenen üyelerin listesi

RAHMAN’IN HAS KULLARI… Ø Rahman’ın (has) kulları o kimselerdir ki, yeryüzünde mütevazı bir şekilde yürürler ve cahiller kendilerine laf atarsa (tartışmayıp): “selametle (hoşça kal)” de(yip gider)ler. Ø Onlar ki, gecelerini Rab’lerine secde ederek ve kıyamda durarak geçirirler. Ø Onlar ki, “Ey Rabbimiz! Cehennem azabını bizden uzak tut, çünkü onun azabı devamlı bir azaptır. Doğrusu o (cehennem), ne kötü bir karargâh, ne kötü bir makamdır!” derler. Ø (Rahman’ın o has kulları) ki,

Bu konu 7725 kez görüntülendi 33 yorum aldı ...
Rahman’in Has Kullari 7725 Reviews

  Konuyu değerlendir: Rahman’in Has Kullari

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7725 kez incelendi.

Sayfa 1/3 123 Son
 1. #1
  Zeynep Özmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Mesajlar
  1.653
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Zeynep Özmen

  RAHMAN’IN HAS KULLARI…

  Ø Rahman’ın (has) kulları o kimselerdir ki, yeryüzünde mütevazı bir şekilde yürürler ve cahiller kendilerine laf atarsa (tartışmayıp): “selametle (hoşça kal)” de(yip gider)ler.
  Ø Onlar ki, gecelerini Rab’lerine secde ederek ve kıyamda durarak geçirirler.
  Ø Onlar ki, “Ey Rabbimiz! Cehennem azabını bizden uzak tut, çünkü onun azabı devamlı bir azaptır. Doğrusu o (cehennem), ne kötü bir karargâh, ne kötü bir makamdır!” derler.
  Ø (Rahman’ın o has kulları) ki, harcadıkları zaman israf etmezler, cimrilik de yapmazlar, (harcamaları hususunda) bu (ikisi) arasında bir denge tuttururlar.
  Ø Yine onlar ki, Allah’la beraber başka bir tanrıya yalvarıp tapmaz/tapınmazlar. Allah’ın haram kıldığı canı, haksız yere öldürmezler. Zina etmezler. Kim bunları yaparsa, günahın(ın) cezasını bulur.
  Ø Kıyamet günü azabı katmerli olur ve onun içinde hor ve hakir bir şekilde ebedi kalır.
  Ø Ancak tevbe edip inanan ve iyi bir iş yapanlar hariçtir. İşte ALLAH, onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. ALLAH (c.c.) çok bağışlayan, çok merhamet edendir.
  Ø Kim (günahlarından) tevbe edip salih amel işlerse, gerçekten o, Allah’a tam bir yönelişle dönmüş (demek)tir.
  Ø Onlar ki, yalana şahitlik etmezler. Boş ve kötü sözlere rastladıkları zaman da, vakarlı bir şekilde (onlardan yüz çevirip) geçerler.
  Ø Onlar ki, Rabbinin ayetleri hatırlatıldığı zaman, onlara karşı kör ve sağır davranmazlar (itaat için can kulağıyla dinlerler).
  Ø Ve onlar ki, “Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve nesillerimizden gözler(imizin) nuru (olacak iyi insanlar) lütfet ve bizi (fenalıktan) sakınanlara rehber yap” derler.
  Ø İşte bu (sayılan özelliklere sahip olarak Rahman olan Allah’a kulluk görevini yapa)nlar sabırlarından dolayı, cennetin en yüksek mevki(ler)i ile mükâfatlandırılacaklar ve orada bir sağlık dilekleri ve selam ile karşılanacaklardır.
  Ø Orada ebedi kalacaklardır.(O) en güzel bir kalacak yer ve en güzel bir makamdır!
  Ø (Rasulüm!) De ki: “Dua (ve ibadeti)niz olmasa, Rabbim size ne diye değer versin? (Ey inkârcılar!) siz ise, (ALLAH (c.c.) ve Rasulü’nün bildirdiklerini) yalanladınız, bu yüzden (bu günah ve onun) cezası, boynunuza sarıl(ıp yakanızı bırakmay)acaktır.”

  ** el-FURKAN SURESİ 63-77.

 2. #2
  kardem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  22-08-2007
  Mesajlar
  490
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @kardem

  Yüce Allah, inanan insanları Kur’an-ı Kerim’de çeşitli surelerde çeşitli ayetlerde anlatmakta ve onların özelliklerini açıklamaktadır. Mü’minlerin özelliklerinin anlatıldığı surelerden biri de Furkan suresidir. Nitekim bu surenin 63-74. ayetlerinde Yüce Allah, mü’minlerin özelliklerinden bahsetmekte ve onları Rahman’ın has kulları olarak nitelendirmektedir.

  Cennette en yüksek derecelere sahip olacak olan Rahman’ın has kulları, bu ayetlerde dokuz vasıfla anılmaktadırlar.
  1. Tevazu içerisindedirler:
  “Rahmân'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler...” (Furkan 25/63)
  2. Tatlı dil ve güzel sözlüdürler:
  “Kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) “Selam!” derler (geçerler)” (Furkan 25/63)
  3. Geceleri namaz kılarlar:
  “Gecelerini Rablerine secde ederek ve kıyam durarak geçirirler.” (Furkan 25/64)
  4. Allah’ın azabından korkarlar:
  “Rabbimiz! Cehennem azabını bizden uzaklaştır. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil, devamlıdır.” derler. (Furkan 25/65)
  5. Harcamada itidal içerisindedirler:
  “(O kullar), harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkan 25/67)
  6. Şirk, kasten adam öldürme ve zinadan uzak dururlar:
  “Yine onlar ki, Allah ile beraber (tuttukları) başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan, günahı (nın cezasını) bulur.” (Furkan 25/68)
  7. Yalancı şahitlik yapmaktan ve yalan konuşmaktan sakınırlar:
  “Onlar, yalan yere şahitlik etmezler, boş söz ve işlere rastladıklarında vakarla oradan geçip giderler.” (Furkan 25/72)
  8. Yapılan vaaz ve nasihatleri kabul ederler:
  “Kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığında, onlara karşı sağırlar ve körler gibi davranmazlar.” (Furkan 25/73)
  9. Daima Allah’a tazarru içerisinde dua ederler:
  “Ey keremi bol Rabbimiz! Bize gözümüzün, gönlümüzün süruru olan temiz eşler ve nesiller ihsan eyle ve bizi takva sahiplerine önder kıl.” (Furkan 25/74)

 3. #3
  MaKBeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  04-11-2006
  Mesajlar
  659
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @MaKBeR
  Allah razı olsun. bu kadarmı sadece? varsa eklerseniz seviniriz

 4. #4
  talib - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-07-2006
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  10.754
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @talib


  Mâneviyât erenlerinden Osman Nûri Topbaş, İUR VI. Kültür Haftası Konferanslarının II. Gününde “Rahmân’ın Kulları” Adlı Bir Sohbet Yaptı...

  Rahman’ın Kullarının Vasıfları:


  * Devamlı tefekkür, şükür ve niyaz halinde olmaları
  * Mütevazı olmaları, tekebbürden uzak durmaları
  * Câhillerin sataşmalarına aynıyla cevap vermemeleri
  * Gecenin bir bölümünü ve seher vakitlerini istiğfâr ve ibâdetle geçirmeleri
  * Harcamada ne müsrif ne de cimri değil; orta yol üzere olmaları
  * Zinadan uzak durmaları, âile hayatına önem vermeleri
  * Yalan şahitlik etmemeleri, gereksiz ve faydasız işlerden uzak durmaları
  * Daima Cenâb-ı Hakk’a dua ve niyaz üzere olmaları

  İUR VI. Kültür Haftası’nın 2. gününün misafir konuşmacısı, gönül dünyamızın mimarlarından Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocamız idi. Peygamberimiz’in dünyaya teşrifleri münâsebetiyle Altınoluk Dergisi tarafından hazırlanan bir sinevizyon gösterisinin ardından İUR Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün okuduğu Kur’ân-i Kerîm tilâveti ile başlayan sohbeti, yaklaşık 1200 kişi takip etti. Bu yıl üçüncü kez Üniversitemizi şereflendirerk, “Kur’an’da Rahmân’ın Kulları” ismini taşıyan bir sohbet yapan Hocamız, gönüllerimizin pasını silerek bizleri manevî bir atmosfere taşıdı.


  Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ve Muhterem Osman Nûri Topbaş hz.leri

  Tefekkür ve şükrün ehemmiyeti üzerinde durup Kur’an’ın mu‘cizevî özellik ve güzelliklerinden söz ederek konuşmasına başlayan Muhterem Osman Topbaş Hocamız, kalplerin ancak Allah’ı anarak huzur bulacağını ve dolayısıyla filtre edilmiş bir kalbe sahip olmak gerektiğini; bunun da ancak diğer bütün ilahların kalpten çıkarılması ve yerine sadece Allah’ın zikri ve tefekkürünün yerleştirilmesiyle mümkün olacağını söyledi. Esasen bunun da, “Aman Yâ Rabbî“ diyerek Cenâb-ı Hakk’a karşı acziyet içerisinde olabilmek ve “ma‘rifetullah”ın sırrına erebilmekle sağlanabileceğini ifade etti. Ne var ki burada esas olanın “enâniyet” duygusuna kapılmamak olduğunu aksi takdirde Bel‘âm b. Bâğûra misalinde olduğu gibi âkibetin hüsran olabileceğini de ilave etti. Bunun için ise, tahditli bir zamanı ifade eden dünyada, kulun en fazla üzerinde titremesi gereken hususlardan birinin, “son nefes”te îman ve huzurla bu dünyadan göçebilmek olduğunu belirten Osman Hocamız, bunun ise ancak gereği gibi Allah Teâla’dan korkmakla gerçekleşebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra Efendimiz’in rûhâniyetine ve O’nu (s.a.v.) gerçek manada tanımaya da ihtiyacımızın bulunduğunu ifade eden Hocamız, ashâb-ı kirâm’ın ve Efendimiz’in eşlerinin daima rıza halini muhafaza etmelerinin, bizim için bu anlamda birer numûne-i imtisal olduğunu söyledi.


  Rahmân’ın Kullarının Vasıfları

  Sohbetine giriş mahiyetinde olan yukarıdaki ifadelerinin ardından Osman Topbaş Hocaefendi, Kur’an’da “”ibâdü’r-Rahmân” diye ifadesini bulan ve sohbetinin esas konusunu teşkil eden “Rahmân’ın Kulları”nın vasıflarını ayrı ayrı ele aldı. Buna göre Rahmân’ın kullarının ilk ve önemli vasıflarından birinin, tevâzu sahibi olmak ve kibirden uzak durmak olduğunu söyleyen Hocamız, ikinci vasfın ise, yine bununla irtibatlı olarak câhillerin sataşmalarına cevap vermemeleri olduğunu ifade etti. Peygamber Efendimiz’in Mekke’nin Fethi sırasında Mekke’ye girerken asla bir gurur ve kibir içresinde olmadığını bilakis gayet mütevâzı davrandığını, bunun da Rahmân’ın kulları olan bizler için önemli örnek teşkil ettiğini belirtti. Bu itibarla Peygamberimiz’in sade ve mütevazı hayatını bilmenin son derece önemli olduğunu da ayrıca vurguladı.

  “Sen câhiller karşısında kitap gibi sesiz ol”

  Rahman’ın kullarının yukarıda zikri geçen vasıflarının, Mevlânâ’nın “Sen câhiller karşısında kitap gibi sesiz ol” sözünde çok güzel ifadesini bulduğunu söyleyen Osman Hocamız, buna göre Rahmân’ın kullarının, tıpkı bir toprak gibi mütevâzı olmaları, feyizli ve duyuş sahibi bir konuma ulaşmaları gerektiğini, böylece kâinattaki ilahî tecellileri hissedebileceklerinin altını çizdi.

  “Gece ibâdete kalkmak, günahkâr bir kişiye ağır gelir”

  Osman Topbaş Hocaefendi daha sonra Rahmân’ın kullarının Kur’an’da anlatılan bir diğer önemli vasfının, seher vakitlerini uyanık olarak idrak etmek olduğunu söyledi ve bunun da Kur’an’da, “el-müstağfirîne bi’l-eshâr” diye ifadesini bulduğunu belirtti. Bunun için geceyi sadece uykuya mahkum etmemenin önemli olduğunu, gecenin bir bölümünde Cenâb-ı Hakk’a zikirle yakarışta bulunarak elde edilen pozitif enerjiyi gündüze yaymak gerektiğini söyledi. Böylece kalbimize bir duyuş halinin geleceğini belirterek, tasavvuf büyüklerinden Bâyezîd-i Bistamî’nin “Geceler gündüz olmadan, bana hiç bir şey fetholunmadı” sözünün ardından Hasan-ı Basrî ile İbrahim b. Ethem’in, günah ile gece ibadetine kalkamama hali arasında irtibat kuran şu çarpıcı sözlerine yer verdi:

  “Gece ibâdete kalkmak, günahkâr bir kişiye ağır gelir” (Hasan-ı Basrî)

  “Gündüz isyan etme ki gece O (c.c.) seni huzuruna durdursun” (İbrahim b. Ethem)

  Bu itibarla Osman Hocamız, Rahmân’ın kullarının geceleri kıyâm ve secde halinde olduklarını, seher vakitlerinde ise tevbe-i istiğfârda bulunduklarını Kur’an’ın ifade ettiğini de ayrıca ilave etti.


  Ne cimri ne müsrif, orta yollu harcama!

  Rahmân’ın kullarının Kur’an’daki bir diğer vasfının ise, harcamalarında “orta yol”u tutturmak olduğunu söyleyen Osman Topbaş Hocaefendi, bunun yegâne yolunun ise, paraya tamahkârlık göstermemekten geçtiğini ifade etti. Burada da en güzel örneğimizin Efendimiz ile Onun rıhle-i tedrîsinde yetişmiş olan sahâbe-i kirâmın tutumu olduğunu söyleyen Osman Hocamız, aynı zamanda kazancın ve lokmanın helâl olmasının da burada çok mühim bir unsur olduğunu ifade etti. Bu itibarla büyüklerin, “ağza giren ve çıkana dikkat edin” tenbihinde bulunduklarını da vurgulamadan geçmedi.

  Rahmân’ın kullarının diğer önemli vasıflarının ise zina etmemek, yalancı şahitlikte bulunmamak ve daima bir dua ve niyaz üzere olmak olduğunu Kur’an’dan naklen anlatan Osman Topbaş Hocamız, sohbetine, Cenâb’ı Hakk’ın bizleri de Rahmân’ın kulları arasına katması ve muhabbetimizi artırması duasıyla son vermiştir.

 5. #5
  kays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-10-2006
  Yer
  Kayseri
  Yaş
  61
  Mesajlar
  4.632
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @kays
  allah razı olsun kardeşim güzel bir paylaşım olmuş sağolun.

 6. #6
  bi husben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-03-2007
  Mesajlar
  4.978
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @bi husben
  Furkan 63 :

  Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir.
  Cahiller onlara laf attıkları zaman, “ selâmetle ” der (geçer) ler .

 7. #7

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  13-09-2007
  Mesajlar
  2.306
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Cenan
  Allah razi olsun talib kardesim. Umarim mubareklerin yolu birgun buralarada duser. Selam ve dua ile...

 8. #8

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  05-01-2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  129
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @kumpas
  Rahman’ın Kullarının Vasıfları:

  * Devamlı tefekkür, şükür ve niyaz halinde olmaları
  * Mütevazı olmaları, tekebbürden uzak durmaları
  * Câhillerin sataşmalarına aynıyla cevap vermemeleri
  * Gecenin bir bölümünü ve seher vakitlerini istiğfâr ve ibâdetle geçirmeleri
  * Harcamada ne müsrif ne de cimri değil; orta yol üzere olmaları
  * Zinadan uzak durmaları, âile hayatına önem vermeleri
  * Yalan şahitlik etmemeleri, gereksiz ve faydasız işlerden uzak durmaları
  * Daima Cenâb-ı Hakk’a dua ve niyaz üzere olmaları

  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  Rahman cihetinde ibadet eyleyenler İrfan sahipleridir.

  Yukarda saydığınız sıfatlara uygun olanlar Avam müslümanlarıdır. Bunlar Rabbin Kullarıdırki bunlar arasında Şehitler , alimler , salih amel işleyenler de Rabbin kullarıdır.
  Buna delil şu ayetle sabittir.

  " Yarabbi ,bir nida işittik ,imana çağırıyordu .Rabinize iman edin...diye insanları iman etmeye davet ediyordu.Dinledik hemen iman ettik.Rabbimiz günahlarımızı bağışla hatalarımızı ört.Bizi ebrar zümresi ile öldür. ".Ali imran.193. "

  Bu sıfata mazhar olan avam müslümanları Rabbin Kulları sayılır.

  Rahman ise çok farlı bir sıfat taşır.
  saygılar 9. #9

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  13-09-2007
  Mesajlar
  2.306
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Cenan
  Alıntı kumpas Nickli Üyeden Alıntı
  Rahman ise çok farlı bir sıfat taşır.
  saygılar
  Bu konuda kisada olsa bir aciklama yapmaniz mumkun mu? Selam ve dua ile...

 10. #10

  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  05-01-2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  129
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @kumpas

  Irfan sahipleri dediğimiz zümre,Allaha Rahman ismi cihetinden ibadet eylerler.
  Çünkü bütün varlıklara sirayet eden varlığın anlara tecelli etmesidir ki bu ahvalde onlar daim Rahmani mülazaha eylerler.

  İbadetlerinide Rahmaniyyet mertebesinden yaparlar.

  İrfan sahipleri Rahmanın Kullarıdır.

  Irfan sahibi Zatların makami ; şu ayetle sabittir.

  " Rahman arşa istiva etti . Yerde olanlar , sema larda olanlar onundur. Yer ve sema arasında olanlarda onundur. Aynı şekilde rutubetli toprak altındakiler de onundur "

 11. #11
  ravzaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  17-10-2007
  Mesajlar
  81
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ravzaa
  Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’lerinde veli kullarını bize beyan eder:

  İyi bilin ki, Allah’ın veli kulları için hiç bir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklar.” (Yunus: 62)

  Allah korkusu her korkuyu alıp götürdüğü için başka korku kalmamıştır. İlerisi daha güzel olduğu için de, geçmişle ilgili hüzünleri yoktur.

  Onlar iman edip takvâya ermiş olanlardır.” (Yunus: 63)

  Kamil-i iman ile iman ettikleri gibi, bütün ilâhî emirleri ve hükümleri kabul ve tasdik ederler. İfâsı ve icrası için azami gayret gösterirler. Her türlü haram ve şüpheli şeylerden sakınırlar.

  “Dünyâ hayatında da âhirette de onlar için müjdeler vardır.” (Yunus: 64)

  Bu, Allah-u Teâlâ’nın kendilerine olan teveccühü ve ikramıdır. Dünyada da müjdelenmişlerdir, ahirette de müjdelenmişlerdir.
  Allah’ın verdiği sözlerde aslâ değişme yoktur.” (Yunus: 64)

  Bu müjdeli sözlerini değiştirecek, verilmiş hükmünü kaldıracak hiç bir kuvvet yoktur, olması ihtimali de mevcut değildir. Verdiği söz mutlaka yerine gelir.

  Bu en büyük saâdetin tâ kendisidir.” (Yunus: 64)

  Evliyaullah’ın dünyada ve âhirette müjdelenmiş olmaları öyle bir ihsan-ı ilâhîdir ki, bunun fevkinde bir nimet tasavvur edilemez.

  “Siz beşeriyet için meydana çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten vazgeçirmeye çalışırsınız ve Allah’a inanırsınız.” (Âl-i imran: 110)

  İşte yüz senede bir gelen bunlardır. Bunlar ümmet-i Muhammed’in öncüleridir.
  “Allah dilediği kimseyi nuruna kavuşturur.” (Nur: 35)

  Allah-u Teâlâ bir kulunu da nuruna kavuşturunca, artık onun bütün iş ve icraatı ona göre olur. Bunlar Allah-u Teâlâ’nın has kullarıdır, başkasına şâmil değil.
  Kur’an kendilerine ilim verilen insanların kalplerinde parıldayan apaşikâr âyetlerdir.” (Ankebut: 49)

  Hazret-i Kuran’ın verdiği ilimle, kalplerinde parlayan apaşikar nur sayesinde Allah-u Teâlâ dilediği kadar bunlara esrar-ı ilâhîyi bildirir ve gösterir. Onun içindir ki bunların bildiğini başkaları bilemez. Zâhir ulemâ bunları bilmez, anlamaz, görmez. Bu çizgiyi ayırdık. Çünkü bu sadır ilmi, zâhir ulemânın ilmi satır ilmidir.
  “Allah bir kimsenin kalbini müslümanlık için açarsa, o Rabbinden verilen bir nur üzerindedir.” (Zümer: 22)
  İşte Rabbinden verilen bu nur sayesinde ancak bu esrar-ı ilâhî bilinir. Bildirildiğinden ötürü bu hakikatlara vakıftırlar.

 12. #12
  rıdvanuyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  18-01-2008
  Mesajlar
  736
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @rıdvanuyan
  "İbadetlerin En Kolayını
  Size Bildiriyorum.
  Susmak ve iyi huylu olmaktır.

  Hadis-i Şerif:mad:

 13. #13
  İbrahim Tevhidi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  18-08-2007
  Yaş
  35
  Mesajlar
  765
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İbrahim Tevhidi
  Yukarıda ayetler bütün müminler için geçerlidir.

  Belli kişilere, mertebelere gelmemiştir.

  Ali veli olmaya gerek yok...

 14. #14
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  15.971
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı İslamoğlu Nickli Üyeden Alıntı
  Yukarıda ayetler bütün müminler için geçerlidir.
  Belli kişilere, mertebelere gelmemiştir.
  Ali veli olmaya gerek yok...
  Öyle ya, sana göre bütün insanlar değilse bile, müslümanalr aynı tornadan aynı ebat ve uzunlukta ve aynı mizaç ve evsafta fabrikasyon imâlât gibi imâl edilmişlerdir !!!!

  Yani, aralarında bir fark yoktur. Oysa bizim bilgilerimiz ve birikimimiz yeryüzünde ne kadara nefis hayat sürmüş ve gelmiş-geçmişse , o kadara makamat ve seviye vardır.
  Görebildiğimiz kadara da en alt sıralarda olan bendeniz sadece senden bir basamak yukarıdayım !

 15. #15
  İbrahim Tevhidi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Profesör
  Üyelik tarihi
  18-08-2007
  Yaş
  35
  Mesajlar
  765
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İbrahim Tevhidi
  Öyle demedim...

  Anlamak istediğin gibi dğeil yazdığımı anla....

  Ben diyorum ki islamda böyle özel bir sınıf yok...

  Kişi takvalı ise zaten Allah dostudur..

  Özel sınıf, isim yoktur.... 16. #16
  elmnightmare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  08-09-2007
  Yaş
  42
  Mesajlar
  1.735
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @elmnightmare
  Alıntı İslamoğlu Nickli Üyeden Alıntı

  Ben diyorum ki islamda böyle özel bir sınıf yok...

  Özel sınıf, isim yoktur....

  “Kim Allah ve Resûlüne itaat ederse, işte bunlar Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberler, sıddîklar, şehitler ve salihlerle beraber olacaklardır.”

Sayfa 1/3 123 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-12-2014, 16:56
 2. Rahman
  By turangida in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-11-2013, 00:44
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-04-2012, 20:20
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-07-2011, 16:17
 5. Er-Rahman / Er Rahim
  By efruz in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 08-12-2009, 17:26

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş