Etiketlenen üyelerin listesi

"mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz. TEKRAR EDİYORUM MÜZİK İLE İBADET OLMAZ... hz. mevlananın müzik eşliğinde yaptığı böyle bir ibadeti yoktur. yanlış hatırlamıyorsam hayatında bir kere Allah (cc) aşkı ile bunu yapmıştır.... o da müziksiz. (olur diyenlerin alevilerin kendince kadınlı erkekli yaptıkları ritüelede onay vermesi gerekir) buyrun videoyu izleyin.

Bu konu 21633 kez görüntülendi 110 yorum aldı ...
"mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz. 21633 Reviews

  Konuyu değerlendir: "mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz.

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 21633 kez incelendi.

Sayfa 3/7 İlk 1234567 Son
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: "mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz.

 1. #33

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  30-12-2011
  Mesajlar
  2.212
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mesihçi
  Alıntı Mahpeyker Nickli Üyeden Alıntı
  sizin süslü kelimelerinizin arkasinda ki gercek niyetinizi biliyoruz .
  ve bu yüzden bazi kesimler gibi "hosgörü" nutuklari ile övgülerinizin karsisinda aptallasmiyoruz Mesihci Bey !
  övgünüzü alin cebinize koyun ! hüsn-ü niyetinizi bütün müslümanlari ve islami rahat birakmak ile gösterin ! sizden ve sizin dindaslarinizdan baska bir sey istemiyoruz da beklemiyoruz da !
  hıhı evet. aynen öyle. hıhı.

 2. #34
  ŞehbaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.665
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ŞehbaL
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  ŞehbaLMevlana'ya saygı duyduğumu farketmişsinizdir. Onun döneminde onunla yaşayan Hristiyanlar dahi " Bize İsa'yı o öğretti." demişlerdir. Mevlana kimseye benzemez. Şüphesiz Müslüman'dır. Hatta Sünnidir. Hatta Hanefidir. Buna hiç şüphe yok. Ancak mana aleminde farklı noktalarda olduğu için tanımları farklılık arz edebilir. İsa Mesih'e melek demez. Melekler gibi ruhani bir varlıktır. Basit bir insan değildir der. Mesnevi'yi defalarca okudum. Hristiyan olmadığını biliyorum. "İsa Mesih Tanrı'dır" demez. Ama onu bir Musa ile, Yakup ile aynı yere de koymaz. Deyim yerindeyse İsevilerin gönlünü alır. Ancak açıkça İsa Mesih'in bir peygamber olduğunu yazar. Yani İslami görüşün dışına çıkmaz.

  İşte gayrimüslimlerin mevlanayı sevmelerinin en önemli sebebi budur. O bizlere karşı herkesten farklı olarak hakaretlerle dolu aşağılamalarda bulunmaz. Bizlere şeytani demez. Bizlere insanlığın düşmanı demez. Vs. Vs.

  Müslüman olduğunu çok iyi bildiğimiz halde ona saygımız büyüktür. Türk insanına şimdi kaybetmeye başladığı pek çok erdemi o öğretmiştir.

  Zahmet olmazsa hangi beyitte melek gibi ruhani bir varlık olduğunu söylemiş verebilir misiniz? Hala yanlış anlaşılma olduğunu iddia ediyorum. Demiş olduğunuz cümleler birbirine tamamen çelişiyor. HZ İsa'ya melek gibi ruhani varlık demek İslam'a aykırıdır, şeriata aykırıdır. Hz. İsa bir insandı. Ama nasıl bir insandı? Ruhullah olan, babasız dünyaya gelen, 4 büyük peygamberlerin arasında yer alan, ulu'l azm olan bir peygamberdir.Bunları kabul etmek sadece mevlanaya ait birşey değildir. Bütün müslümanlar bunu kabul eder. Bir önceki mesajdaki ayetleri okursanız demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Tabii ki hz. Mevlana'nın yeri çok ayrıdır. Allah'a daha yakındır. ama hz. İsa'nın melek gibi ruhani varlık olduğunu kabul etmez. Tekrar rica ediyorum hangi beyitinden hangi sözünden öyle bir mana çıkarttınız verebilirseniz, mesrur edersiniz. Belki İslamî manada söylemiş olduğu bir kelimeyi siz öyle de algılamış olabilirsiniz.

 3. #35

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  30-12-2011
  Mesajlar
  2.212
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mesihçi
  Alıntı abdullahyüce Nickli Üyeden Alıntı
  Değerli kardeşim mesihçi... Anladığım kadarıyla hıristiyan olmakla birlikte bir mevlana aşığısınız. Ben de de bir mevlana aşığıyım. Ama bir hıristiyan değilim. Tabii ki mevlanayı siz de sevebilirsiniz... Buna herkesten çok biz memnun oluruz... Ne güzel...

  Bizim atamız Adem as dır... Siz de kabul ediyorsunuz... Biz tüm peygamberleri seviyoruz... Siz de seviyorsunuz... Hz. İsa as ın kalbimizdeki yeri çok başka. O'nu çok seviyoruz ve bağrımıza basıyoruz... Ama sizin, bizim peygamberimize olan nefretinizi anlamış değilim...
  Halbuki O'nun geleceği incilde haber verildiği halde...
  Mevlanayı seviyorsunuz.
  İnsan sevdiğinin sözünü tutar değil mi?
  Mevlananın bir sözünü(belki duymamışsınızdır) hatırlatmak isterim:
  ‘Yaşadığım sürece Kur’an’ın kölesi, Hazret-i Muhammed’in ayağının tozuyum''

  Sizi Hz. Muhammedi sevmeye ve onun peygamberliğini kabul etmeye davet ediyorum...
  Sevgiyle kalın kardeşim...
  Sevgili KARDEŞİM;

  Bugüne kadar böyle mesajlara teşekkür edip geçiyordum ama bu sefer bazı gerçekleri dile getirmek istiyorum.

  Evet. Mevlana'yı seviyorum. Mevlana'nın Müslüman olduğunun da farkındayım. Zira Hz. Muhammed'le bir alıp veremediğim yok. Kendisinden saygıyla bahsediyorum. Hz. Muhammed'in peygamber olduğuna inanabilirim. Ama bu beni Müslüman yapmaz. Hala Hristiyan olabilirim. Buna bir engel yok.

  Zamanında Hz. Muhammed'le ilgili bazı isnatlarda bulunmuştum. Cinler tarafından kandırıldı gibi şeyler. Bu söylediklerime şu anda kendim de inanmıyorum. Saçma bir tahmindi. Hz. Muhammed muhtemelen peygamberdi. Ancak ona inanmam dediğim gibi beni Müslüman yapmaz. Bu çok uzun ve ayrıntılı bir konu.

  Onun yerine şunu söyleyeyim. Ben Hz. Muhammed'den nefret etmiyorum. Eğer nefret etseydim bu sitede bir gün bile barınamazdım. Hristiyanlar arasında böyle bir durum ne yazık ki var. Bunun iki sebebi var. Ancak bu iki sebep de Hz. Muhammed'le alakalı değil. Birincisi batıda İslam aleyhine yapılan "şiddet dini" propagandasıdır. Buna örnek olarak da Hz. Muhammed'in savaşlarını, cezalarını vs. gösterirler. Böylece nefret meydana gelir. İkincisi ise Müslüman ülkelerdeki Hristiyanların durumudur. Kimisi aslında Hristiyan değildir. Sırf Müslümanları sinir etmek için Hristiyan taklidi yapar. Özünde sadece nefret vardır. Kimisi ise olaya çok iyimser başlar. İslam'a karşı bir nefreti yoktur. Ama sokakta ve her yerde sürekli tenkit edilip, aşağılanmaktan dolayı İslam'a karşı nefret geliştirir.

  Benim gibi bir iki istisna ise İslam'a karşı hiç bir duygu beslemez. İnsanların günahlarını inançlara yüklemez.

  Söyleyeceklerim bundan ibaret. Tekrar teşekkür ederim.

 4. #36
  Mahpeyker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  02-09-2009
  Mesajlar
  4.458
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mahpeyker
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  hıhı evet. aynen öyle. hıhı.

  ehli münkir sizi !

 5. #37
  fakiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-01-2007
  Yer
  KOCAELİ
  Mesajlar
  15.971
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @fakiri
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  Bugün herkesi cehenneme yolladınız. Malum siz Cenneti garantilemişsiniz. Milletin nereye gideceğinin hükmünü veriyorsunuz.

  Siz kimsiniz ki Allah adına hükümleri verip zebanilerin yanına yolluyorsunuz insanları. Bir gayrimüslime nazik bir üslupla İslami davette bulundu diye cehenneme gidecekse insan......
  hrisitiyan mesihçi,

  bizim kimseyi bir yere gönderdiğimiz yok ! herşey bizim inandığımız ayetlerle sabit... örneüğin sen bir hristiyan olarak bizim inadığımız Kuran-ı Kerime göre doğru cehennemi boylayacaksın.Yine Kurna-ı Kerime göre "Ancak, müslümanlar kardeştir." ayetinin içeriğine muhalefet edip, hiristiyanaları da kardeş bilenler veya onlara "kardeşim" diye hitab edenler de cehenneme gitmeleri çok büyük bir ihtimal dahilindedir. Bzi sadece inandığımız ayetleri hatırlatıyoruz o kadar ...kendimizden bir şey katmış değiliz.

 6. #38

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  30-12-2011
  Mesajlar
  2.212
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mesihçi
  Alıntı ŞehbaL Nickli Üyeden Alıntı  Zahmet olmazsa hangi beyitte melek gibi ruhani bir varlık olduğunu söylemiş verebilir misiniz? Hala yanlış anlaşılma olduğunu iddia ediyorum. Demiş olduğunuz cümleler birbirine tamamen çelişiyor. HZ İsa'ya melek gibi ruhani varlık demek İslam'a aykırıdır, şeriata aykırıdır. Hz. İsa bir insandı. Ama nasıl bir insandı? Ruhullah olan, babasız dünyaya gelen, 4 büyük peygamberlerin arasında yer alan, ulu'l azm olan bir peygamberdir.Bunları kabul etmek sadece mevlanaya ait birşey değildir. Bütün müslümanlar bunu kabul eder. Bir önceki mesajdaki ayetleri okursanız demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Tabii ki hz. Mevlana'nın yeri çok ayrıdır. Allah'a daha yakındır. ama hz. İsa'nın melek gibi ruhani varlık olduğunu kabul etmez. Tekrar rica ediyorum hangi beyitinden hangi sözünden öyle bir mana çıkarttınız verebilirseniz, mesrur edersiniz. Belki İslamî manada söylemiş olduğu bir kelimeyi siz öyle de algılamış olabilirsiniz.
  En önemlisi "fihi ma fih" eserindeki şu sözleridir;
  "Bu insan da sınama yüzünden kısımlara ayrılmıştır. Hepsi insan şeklindedir ama üç kısımdır:
  Bir kısmı mutlak varlık olan Allah'a dalmış, kendini kaybetmiş olanlardır. Bunlar İsa gibi meleklere
  katılmışlardır.
  Bunlar sûrette insandır, fakat hakikatte Cebrail, yani melektir. Kızgınlıktan, heva ve hevesten, dedikodudan
  kurtulmuşlardır."

  Ayrıca Mesnevi de şunlar vardır.
  "790. Ateşe gir de ateş içinde gül ve yasemin bulan İbrahim’in sırlarını gör.
  Senden doğarken ölümü görüyordum, senden ayrılmaktan pek korkuyordum.
  Halbuki senden doğunca havası hoş, reni güzel bir âleme gelip dar bir zindandan kurtuldum.
  Şimdi şu ateş içindeki sükûn ve rahatı bulunca dünyayı ana rahmi gibi görmeye başladım.
  Bu ateş içinde bir âlem gördüm ki her zerresinde bir İsâ nefesi var.
  Şekli yok, kendisi var bir cihan… O zâhiren var olan dünya ise sebatsız şekilden ibaret."

  Bir başka örnek ise şöyle;

  Cilt 3

  "İsa dedi ki: “ Bir ahmaktan kaçıyorum. Yürü, benim yolumu kesme, kendimi kurtarayım!” adam dedi ki: “ Körün gözlerini, sağırın kulağına açan Mesih sen değil misin? İsa “ Evet, benim” dedi. Adam “gayb afsunlarına me’va olan. O afsunu ölüye okuyunca ölüyü, av bulmuş aslan gibi sıçrayıp dirilten padişah sen değil misin!” dedi.

  İsa “ Benim” dedi. Adam dedi ki: “ A güzel yüzlü, topraktan kuşlar yapan sen değil misin?!” İsa. “ Evet benim” dedi. Adam “ Peki, öyleyse ey tertemiz ruh, dilediğini yaparken kimden korkuyorsun? Alemde bu kadar mucizelerin varken senin kullarından olmayan kim?” "

 7. #39
  Mahpeyker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  02-09-2009
  Mesajlar
  4.458
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mahpeyker
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  En önemlisi "fihi ma fih" eserindeki şu sözleridir;
  "Bu insan da sınama yüzünden kısımlara ayrılmıştır. Hepsi insan şeklindedir ama üç kısımdır:
  Bir kısmı mutlak varlık olan Allah'a dalmış, kendini kaybetmiş olanlardır. Bunlar İsa gibi meleklere
  katılmışlardır.
  Bunlar sûrette insandır, fakat hakikatte Cebrail, yani melektir. Kızgınlıktan, heva ve hevesten, dedikodudan
  kurtulmuşlardır."

  Ayrıca Mesnevi de şunlar vardır.
  "790. Ateşe gir de ateş içinde gül ve yasemin bulan İbrahim’in sırlarını gör.
  Senden doğarken ölümü görüyordum, senden ayrılmaktan pek korkuyordum.
  Halbuki senden doğunca havası hoş, reni güzel bir âleme gelip dar bir zindandan kurtuldum.
  Şimdi şu ateş içindeki sükûn ve rahatı bulunca dünyayı ana rahmi gibi görmeye başladım.
  Bu ateş içinde bir âlem gördüm ki her zerresinde bir İsâ nefesi var.
  Şekli yok, kendisi var bir cihan… O zâhiren var olan dünya ise sebatsız şekilden ibaret."

  Bir başka örnek ise şöyle;

  Cilt 3

  "İsa dedi ki: “ Bir ahmaktan kaçıyorum. Yürü, benim yolumu kesme, kendimi kurtarayım!” adam dedi ki: “ Körün gözlerini, sağırın kulağına açan Mesih sen değil misin? İsa “ Evet, benim” dedi. Adam “gayb afsunlarına me’va olan. O afsunu ölüye okuyunca ölüyü, av bulmuş aslan gibi sıçrayıp dirilten padişah sen değil misin!” dedi.

  İsa “ Benim” dedi. Adam dedi ki: “ A güzel yüzlü, topraktan kuşlar yapan sen değil misin?!” İsa. “ Evet benim” dedi. Adam “ Peki, öyleyse ey tertemiz ruh, dilediğini yaparken kimden korkuyorsun? Alemde bu kadar mucizelerin varken senin kullarından olmayan kim?” "  müslüman bir forumda sizin isiniz ne ? bunu aciklar misiniz ?
  sizin dindaslarinizin yok mu yoksa böyle bir forumu ?
  islami burada olan bazi müslümanlardan daha iyi bildiginiz oratada
  bunlari nerden ögrendiniz ? müslüman bir forumda bulunmanizin amaci ne ?

  müslümanligi nezaketsizlik ile suclamayin dedik size degil mi !

  sizler nezaketten kiriliyorsunuz -aman dikkat edin
  sizin nezaketiniz de vicdaniniz da müslümanlara olan hosgörünüz de ancak kendi cikarlariniz dogrultusunda !
  irak ,afganistan , srebzenitza ........ buralarda gösterdiniz siz 21.yüzyil vicdaninizi ve beraberce uyum icinde yasamaktan ne kadar anladiginizi !!!

  hic bir degere sayginiz yok sizin ! bilakis birde müslüman bir forumda gelmissiniz küstahca nutukda bulunuyorsunuz !
  köylü köyüne lütfen .

 8. #40
  ŞehbaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.665
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ŞehbaL
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  En önemlisi "fihi ma fih" eserindeki şu sözleridir;
  "Bu insan da sınama yüzünden kısımlara ayrılmıştır. Hepsi insan şeklindedir ama üç kısımdır:
  Bir kısmı mutlak varlık olan Allah'a dalmış, kendini kaybetmiş olanlardır. Bunlar İsa gibi meleklere
  katılmışlardır.
  Bunlar sûrette insandır, fakat hakikatte Cebrail, yani melektir. Kızgınlıktan, heva ve hevesten, dedikodudan
  kurtulmuşlardır."
  Mevlânâ, ayrıca insanı da dünyadaki imtihan bakımından kendi içinde üç gruba ayırmaktadır:

  Bu insan da sınama yüzünden kısımlara ayrılmıştır. Hepsi insan şeklindedir ama üç kısımdır:
  Bir kısmı mutlak varlık olan Allah'a dalmış, kendini kaybetmiş olanlardır. Bunlar İsa gibi meleklere
  katılmışlardır.
  Bunlar sûrette insandır, fakat hakikatte Cebrail, yani melektir. Kızgınlıktan, heva ve hevesten, dedikodudan
  kurtulmuşlardır.
  İkinci kısmı eşeklere dahil olmuşlardır. Bunlar gazaplanırlar, tepeden tırnağa kadar şehvet kesilmişlerdir.
  Üçüncü bir kısmı kaldı ki o kısma dahil olanlar insanların bazıları ile çatışırlar, yarı hayvan yarı insandır.


  Yukarıdaki ifadelerden de anlaşıldığı gibi Mevlânâ, üç kategoriye ayırdığı insanın birinci grubunu, Hz. İsa gibi meleklik vasfı ağır basan, sürekli istiğrak halinde olan ve sûreten insan fakat sîreten melekler âlemine mensup olanlar şeklinde telakki etmektedir. Bunlar, bir kısım insanî özellikleri kendi çaba ve uğraşları neticesinde aşmışlardır. Kendilerini tamamen Allah'a adamışlar, nefsin heva ve heveslerinden kurtulmuşlardır. İnsanların bu birinci grubunu, tasavvuf terminolojisindeki “insan-ı kâmil” olarak düşünmek mümkündür. İkinci grubu oluşturan insanlar ise, hayvanlar gibi gazap ve şehvet sıfatları ağır bastığından, nefislerinin esiri olmuşlardır. Aslında bunların da meleklik sıfatları vardı, ancak onu kendi süflî emelleri uğruna köreltmişler ve onun yerine hayvanî tarafları kendilerine hakim olmuştur. Bu gruba giren insanlar, karşılarına çıkan nefsânî tuzaklara karşı mücadele etmek yerine, gerçek benliklerinin ortaya çıkmasına engel olan dünyevî işlerde zevk ve sefaya dalmayı tercih etmişlerdir. Muhtemelen bunlar, iman nurundan mahrum olan insanlardır. Üçüncü kısım insanlar ise, hem hayvan hem de insan vasıflarını beraberce taşıyan gruptur. Bunların hayvanlık sıfatı ile meleklik sıfatı sürekli birbiriyle çatışma halindedir. Biri ötekini her zaman eleştirir. Bu kategoride, nefs-i levvâme mertebesinde bulunan mü'min insanların anlatıldığını düşünmek mümkündür.


  Açıklamayı okursanız sizin anladığınız şekilde maddi bir kavramdan bahsetmediğini anlarsınız.


  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  Ayrıca Mesnevi de şunlar vardır.
  "790. Ateşe gir de ateş içinde gül ve yasemin bulan İbrahim’in sırlarını gör.
  Senden doğarken ölümü görüyordum, senden ayrılmaktan pek korkuyordum.
  Halbuki senden doğunca havası hoş, reni güzel bir âleme gelip dar bir zindandan kurtuldum.
  Şimdi şu ateş içindeki sükûn ve rahatı bulunca dünyayı ana rahmi gibi görmeye başladım.
  Bu ateş içinde bir âlem gördüm ki her zerresinde bir İsâ nefesi var.
  Şekli yok, kendisi var bir cihan… O zâhiren var olan dünya ise sebatsız şekilden ibaret."
  790. Ateşe gir de ateş içinde gül ve yasemin bulan İbrahim’in sırlarını gör.
  Senden doğarken ölümü görüyordum, senden ayrılmaktan pek korkuyordum.
  Halbuki senden doğunca havası hoş, reni güzel bir âleme gelip dar bir zindandan kurtuldum.
  Şimdi şu ateş içindeki sükûn ve rahatı bulunca dünyayı ana rahmi gibi görmeye başladım.
  Bu ateş içinde bir âlem gördüm ki her zerresinde bir İsâ nefesi var.

  795. Şekli yok, kendisi var bir cihan… O zâhiren var olan dünya ise sebatsız şekilden ibaret.
  Ana, analık hakkı için gel, gir… bu ateşin ateşlik hassası yok.
  Ana, gel, gir… tam talih ve devlet zamanı. Ana, gel, gir… devleti elinden kaçırma.
  O köpeğin kudretini gördün. Gel de bir de Tanrı’nın lûtuf ve kudretini gör.
  Ben sana acıdığımdan ayağını çekiyorum, yoksa neşemden zaten seni kayıracak halde değilim.


  Burada nereyi farklı bir mana buldunuz bilmiyorum. Eğer İsa nefesi diyorsanız, Hz. İsa'nın ölülere can veren bir nefese sahip olması-allah'ın her peygambere verdiği mucize farklıdır. Hz.İsanınki de bu- İsalm'da olan birşeydir zaten. Her müslüman inanır.


  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  Bir başka örnek ise şöyle;

  Cilt 3

  "İsa dedi ki: “ Bir ahmaktan kaçıyorum. Yürü, benim yolumu kesme, kendimi kurtarayım!” adam dedi ki: “ Körün gözlerini, sağırın kulağına açan Mesih sen değil misin? İsa “ Evet, benim” dedi. Adam “gayb afsunlarına me’va olan. O afsunu ölüye okuyunca ölüyü, av bulmuş aslan gibi sıçrayıp dirilten padişah sen değil misin!” dedi.

  İsa “ Benim” dedi. Adam dedi ki: “ A güzel yüzlü, topraktan kuşlar yapan sen değil misin?!” İsa. “ Evet benim” dedi. Adam “ Peki, öyleyse ey tertemiz ruh, dilediğini yaparken kimden korkuyorsun? Alemde bu kadar mucizelerin varken senin kullarından olmayan kim?” "
  Farklı bir tercümesi ve olayın tamamı;  Meryemoğlu İsa sanki kendisini bir arslan kovalıyormuş gibi canhıraş bir şekilde kaçıyordu. Adamın biri bu hale hayret ederek ardından koştu ve şöyle seslendi:

  "Hayrola, ürkütülmüş bir kuş gibi çırpına çırpına niçin ve nereye kaçıyorsun? Arkanda kimse yok!"

  Hz. İsa (a.s.) o kadar hızlı koşuyordu ki, acelesinden adamın sualine cevap veremedi. Onun bu şekilde kaçışını merak eden adam, nihayet ona yaklaştı ve: "Ey Rûhullah! Ne olur Allah için bir an dur da söyle: Senin bu kaçışın benim için bir muamma oldu! Kimden kaçıyorsun? Arkanda ne arslan, ne düşman, ne de korkulacak bir şey var" dedi.

  Bunun üzerine Hz. İsa (a.s.):

  "Ahmaktan kaçıyorum ahmaktan!.. Git bana mani olma ki, kendimi kurtarayım!.." diye karşılık verdi. Bu sefer adam :

  "Nefesi ile körlerin ve sağırların şifa bulduğu "Mesih" sen değil misin? diye sordu. Hz. İsa (a.s.):

  "Evet, benim" diye cevap verdi.

  Adam devamla:

  "Manevi sırlara mazhar olan ve bu yüzden "Ruhullah" sıfatını alan şahs-ı manevi sen değil misin? Sen ki, ölmüş birine o duayı okuduğunda, o kimse, av bulmuş arslan gibi kabrinden sıçrayıp kalkıyordu" dedi.

  Bunun üzerine Hz. İsâ (a.s.) "Evet ölüye okuyan benim" cevabını verdi.

  Adam sordu: Ey güzel yüzlü İsa ! Çamurdan kuş yapıp uçuran sen değil misin ?

  Hz. İsa "Evet..." dedi.

  Sonra adam: "Ey temiz Ruh! İstediğin her şeyi yapabildiğin halde kimden korkuyorsun?"

  Hz. İsa (a.s.) : "Evvela ruhu, sonra ceseti yaratan Cenabı Hakk'a ve O'nun sıfatlarına yemin ederim ki, o duayı yani İsm-i Âzam'ı sağır ve köre okudum; onlar iyileştiler. Yine o duayı okudum, ortasından kayalık bir dağa çatladı; ölü bir cesede okudum, dirildi; hiç bir şeyi olmayan fakire okudum, zengin oldu. Fakat o duayı bir ahmağın kalbine şefkat ve merhametle binlerce defa okuduğum halde fayda vermedi. O ahmak, katı bir taş kesildi; lakin ahmaklığından vazgeçmedi. Çorak bir kum oldu da, ondan bir ot bile bitmedi" dedi.

  Bu sözleri duyan adamın hayreti daha da arttı ve merakla Hz. İsa'ya (a.s.) sordu:

  "İsm-i Âzam" bu kadar şeye tesir edip şifa verdiği halden için ahmaklığa tesir edememiştir? Halbuki diğerleri de bir hastalıktır; onlara deva olup da buna olamayışının sebeb-i hikmeti ne olabilir?

  Hz. İsa (a.s.) cevap verdi:

  "Ahmaklık, kahr-ı ilahî olan bir hastalıktır. Diğerleri ise körlük gibi kahr-ı ilahî'ye uğramayan ibtilalardır. İbitla da bir hastalıktır; ancak sadece mübtelasına acınır. Ahmaklığa gelince o da bir hastalıktır, lakin ekseriya başkasını yaralar ve zarar verir.

  "Ahmaklık damgası Allah'ın bir mührüdür. Ona hiç kimse çare bulamaz."
  Zaten en başta ben de Hz.İsa'nın Ruhullah olduğundan bahsetmiştim. Ruh diye hitap da ona gidiyor zaten.  Sonuç; Anlamak istediğiniz gibi yorumlamışsınız Aslında maddi değil söylenenler ama İslami kavramları maddi olarak algılamanızdan dolayı öyle bir iddiada bulunmuşsunuz.

 9. #41
  Ahter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-10-2009
  Yer
  antalya
  Mesajlar
  5.252
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ahter
  Mesihçi nikli üye müslümanların önderi bir zatın mecaz yüklü şahaserlerinden alıntı yazarak güya kendisine sorulan sorulara cevab verdiğini zannediyor..Ama ne yazıkki, tabir caizse '' yüzme bilmediğinden boğulmuş'' ama n eyazıkki haberi yok...

  Edebî sanatlar, hakikatlerin anlaşılmasında birer merdiven, birer basamak vazifesi yaparlar. Kendileri hakikat değildirler, hedef değildirler, maksut değildirler; Fakat hakikate ulaştıran vasıtadırlar. Derin mânâların taşıyıcısıdırlar. Hedefe götüren araçtırlar. Maksuda götüren yoldurlar.

  Yol maksut zannedilmemeli, araç hedef kabul edilmemeli, vasıta ve basamak maksat yapılmamalı, sanat hakikat yerine geçmemelidir. Geçerse ne olur? Hayal hakikate karışır..Mesnevi gibi Fihi mafih gibi edebiyatın zirvesi eserlerden alıntı yaparken bunlar nazara alınmalıdır

  Yol maksut zannedilmemeli, araç hedef kabul edilmemeli, vasıta ve basamak maksat yapılmamalı, sanat hakikat yerine geçmemelidir. Geçerse ne olur? Hayal hakikate karışır. Hakikat yolunu şaşırır. Konu din olunca, din adına yığınla hurafelere, batıl inançlara kapı açar

  Hele Mesnevi gibi eserleri yazan Mevlana gibi şahsiyetler ele alınırken, mecaz, mecaz olarak algılanmalı; teşbih, teşbih olarak ele alınmalı, temsil, temsil olarak değerlendirilmeli ve ne mecaz, ne teşbih ve ne de temsil gelip hakikatin koltuğuna oturmamalıdır. değise burada mesihçiniin düştüğü garabetler düşmek çok kolay olur..

  Oysa vakıa şudur ki, mecaz ilmin elinden cehaletin eline düştükçe hakikat sanılmış ve hurafelere kapı açmıştır. Şöyle ki: Cehaletin karanlık sol eli ne zaman, mecazları ve teşbihleri, âlimlerin aydınlık sağ elinden kaçırıp gasp etmişse veyahut mecaz ile teşbih bir uzun ömür ve saltanat sürmüşseler, hakikat zannedilerek tazelik ve berraklığını kaybetmişler; içecek su iken serap, güzel ve iffetli bir kadın iken aciz bir koca karı olup çıkmışlardır. Mecazdan hakikat pırıltıları çıkması için mecazın şeffaf olması gerekir.

  Oysa mecaz hakikate dönüşse anlamsız bir söz yığınına döner, asıl hakikati de gölgeler. Geçmiş âlimlerce ilmin inceliklerini ifade eden birçok kelime, hikâye, mana ve değer, sonradan gelenlerce anlaşılmamış, miâdı dolmuş bulunmuş ve zevksiz görülerek yenileşme ve icat meyline güç vermiş, değişiklik yapmaya cesaret vermiştir. Her şeye dış görüntüsüyle hükmetmek yanlıştır. Araştırmacıya düşen, iyi bir dalgıç olmak, zamanın ve çevrenin yalancı etkisinden sıyrılmak, mazinin geniş ovalarına girerek mantığın terazisini iyi kullanıp her şeyin aslını ve kaynağını bulmak olmalıdır.

  Mesihçiye tavsiyemiz bir daha Mevlana gibi zirve şahsiyetlerden alıntı yaparken bu incelikler dikkat etmesi kendisi için çok iyi olur..Zira içine düştüğü garabeti hala anlayabildiğini zannetmiyorum..Mevlana Hazretlerinin teşbih ve mecazlarında boğulduğunu müşahade ediyoruz..Burada müslüman mahellesinde salyongoz satılması hiçte hoş değildir...Hele tereciye tere satmaya kalkışması çok trajikomik olmuş...Bizden tavsiye..

 10. #42
  alanyali07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  11-05-2008
  Mesajlar
  6.157
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @alanyali07
  Alıntı Mahabad Nickli Üyeden Alıntı
  Tepkiden dolayı kaldırıldığını sanmıyorum.
  resim tanıtılırken semazenlerin bayan olduğu iddiasına yer verilmişti.
  resmi bir günlüğüne sitelerinde asılı tutup daha sonra resmi kaldırmalarının nedeni de fotomontaj - fotoshop resim olmasından kaynaklanıyordur.
  resim gerçek diye biliyorum. almanya İGMGnin bu tür bayan semazen gösterileri oluyor. ama tabi resimlere güven olmaz. sanal dünya

 11. #43

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  30-12-2011
  Mesajlar
  2.212
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mesihçi
  Alıntı Mahpeyker Nickli Üyeden Alıntı
  müslüman bir forumda sizin isiniz ne ? bunu aciklar misiniz ?
  sizin dindaslarinizin yok mu yoksa böyle bir forumu ?
  islami burada olan bazi müslümanlardan daha iyi bildiginiz oratada
  bunlari nerden ögrendiniz ? müslüman bir forumda bulunmanizin amaci ne ?

  müslümanligi nezaketsizlik ile suclamayin dedik size degil mi !

  sizler nezaketten kiriliyorsunuz -aman dikkat edin
  sizin nezaketiniz de vicdaniniz da müslümanlara olan hosgörünüz de ancak kendi cikarlariniz dogrultusunda !
  irak ,afganistan , srebzenitza ........ buralarda gösterdiniz siz 21.yüzyil vicdaninizi ve beraberce uyum icinde yasamaktan ne kadar anladiginizi !!!

  hic bir degere sayginiz yok sizin ! bilakis birde müslüman bir forumda gelmissiniz küstahca nutukda bulunuyorsunuz !
  köylü köyüne lütfen .
  Size hesap verecek değilim. Haddinizi aşıyorsunuz artık. İftiralarınızdan gına geldi.

 12. #44
  Ahter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-10-2009
  Yer
  antalya
  Mesajlar
  5.252
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ahter
  Mesihçi yazımı anladınmı? bir daha oku..

 13. #45

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  30-12-2011
  Mesajlar
  2.212
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mesihçi
  @ŞehbaL benim okuduğumu kim okusa aynı şeyi çıkarırdı. Mevlana'nın İsa Mesih'e ayrı bir önem atfettiği ortada en azından. Bu tip yerlerde hep İsa'yı örnek verir başkalarını değil. Benim gibi düşünen çok insan var. Bu konuya neden bu kadar takıldığınızı anlamadım ama tekrar paylaşacağım sözleri kim okusa benim gibi düşünürdü. Sanki hayallerimde uydurmuşum gibi bir hava yarattınız.

  "Bu insan da sınama yüzünden kısımlara ayrılmıştır. Hepsi insan şeklindedir ama üç kısımdır:
  Bir kısmı mutlak varlık olan Allah'a dalmış, kendini kaybetmiş olanlardır. Bunlar İsa gibi meleklere
  katılmışlardır.
  Bunlar sûrette insandır, fakat hakikatte Cebrail, yani melektir. Kızgınlıktan, heva ve hevesten, dedikodudan
  kurtulmuşlardır."

  Sevgiler...

 14. #46
  Mahpeyker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  02-09-2009
  Mesajlar
  4.458
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mahpeyker
  Alıntı Mesihçi Nickli Üyeden Alıntı
  Size hesap verecek değilim. Haddinizi aşıyorsunuz artık. İftiralarınızdan gına geldi.
  HIHI HMMM öyle mi ? cok üzüldüm ama simdi
  siz müslüman kardeslerimizi inceden edepsizlik ve nezaketsizlik ile suclarken ,dinimiz islami kendi dininiz nezdinde kücük düsürürken iyi oluyorda , size cevap verince biz mi kötü oluyoruz yine ? biz mi alayci ve iftiraci oluyoruz ?
  aynaya bakin isterseniz bir ,belki hatanizi anlarsiniz o zaman !


 15. #47
  rabbinsadikkulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  10-01-2012
  Mesajlar
  9.064
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @rabbinsadikkulu
  Alıntı fakiri Nickli Üyeden Alıntı
  davaadami Nickli Üyeden Alıntı


  mesihçi sen bu işleri gayet iyi biliyorsun. hristiyan olduğuna eminmisin. şaka yapmıyorsun degilmi?

  "Hem de Sünni İslam'a uygun bir ibadettir." demişsin. bu cümlen hatalı. zaten konuyu açma sebebimiz de bu.

  Festival devam ediyor !

  Mesihçi nickindeki adam, hristiyan olduğunu foruma girdiği gün söylemişti ve sağır sulTan bile bunu biliyor !
  emsalsiz "davaadamı" ise, adamı nerdeyse zorla müslüman kabul ediyor !
  Siz hiç bugüne kadar böyle seçkin davadamı gördünüz mü ?
  iÇİMiZDE NE CEVHERLER VAR!
  biz zahire göre hüküm veririz.

  kendini "kafir" olarak tanıtan kimi, "müslüman" olarak kabul etmişim. söyle! (sözümüzdeki kinayeyi bile anlamamışsın. yazık)

  niyet okuyuculuğu yapma!

  haddini bil!

 16. #48
  Ahter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  01-10-2009
  Yer
  antalya
  Mesajlar
  5.252
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Ahter
  İslami ilimlerden nasibi olmayanların medrese hocalığı yapmış Mevlana haz. mecaz yüklü ifadelerini anlamakta böyle zorluklar çekmesinin yadırgamıyoruz...Ve şu sözü tekraren hatırlatıyoruz..Umulurki faydası olur:

  ''mecaz ilmin elinden cehaletin eline düştükçe hakikat sanılmış ve hurafelere kapı açmıştır''

Sayfa 3/7 İlk 1234567 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 481
  Son Mesaj: 14-02-2017, 00:28
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28-02-2015, 21:48
 3. "Sünnet, Kur'an'ın pratize edilmiş halidir"
  By Büşra in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14-01-2014, 20:58
 4. Cevaplar: 285
  Son Mesaj: 28-05-2013, 23:36

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş