Etiketlenen üyelerin listesi

İslamiyet kıyamete kadar devam edecek bir dindir. Bu devamlılıkta, öğretmen-talebe ilişkisi şarttır. İslamiyet'e göre yeryüzü bir okul, bu okulun temel kitabı Kur'an-ı Kerim, baş muallim Peygamberimiz (sas), kâinat laboratuvar, Müslüman beşikten mezara kadar talebedir. Said Nursi, yeryüzü hastanesine baştabip olarak çıkarılmış, hastalığı teşhis etmiş: İman zayıflığı. Buyurmuş ki: "Mariz bir hayatın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi ittiba-i Kur'an'dır." Said Nursi'ye göre

Bu konu 1366 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Asrın hastalığı; iman zayıflığı 1366 Reviews

  Konuyu değerlendir: Asrın hastalığı; iman zayıflığı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1366 kez incelendi.

 1. #1

  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  08-06-2006
  Yer
  şehr-i yar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  224
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @RaBiA

  İslamiyet kıyamete kadar devam edecek bir dindir. Bu devamlılıkta, öğretmen-talebe ilişkisi şarttır.

  İslamiyet'e göre yeryüzü bir okul, bu okulun temel kitabı Kur'an-ı Kerim, baş muallim Peygamberimiz (sas), kâinat laboratuvar, Müslüman beşikten mezara kadar talebedir.

  Said Nursi, yeryüzü hastanesine baştabip olarak çıkarılmış, hastalığı teşhis etmiş: İman zayıflığı. Buyurmuş ki: "Mariz bir hayatın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi ittiba-i Kur'an'dır."

  Said Nursi'ye göre Kur'an maddi ve manevi dertlere dermandır. İman zayıflığını tedavi edecek, tahkiki iman dersleridir. İman meselesi birkaç şekilde ele alınır.

  Taklid-i iman: Annesi, babası Müslüman olanların, onlardan gördüğünü taklit ederek Müslüman olması taklid-i imandır.

  Tahkik-i iman: İmanla ilgili konuların, ispatlı öğrenilmesi, kalben tasdik edilmesidir.

  Risale-i Nur talebeleri, imanın esaslarını ispatlı öğrenip ispatlı anlatırlar. Hal böyle olunca dalalet fırtınaları onların imanlarına zarar vermez. Risale-i Nurların her cümlesinde, geniş manalar vardır. İnsanlara tesir eden bir tarafı vardır. Her meslek sahibi Risale-i Nurlardan faydalanır. Cemaatler, İslam üniversitesinin fakülteleridir. Müminler kardeştir. Müslümanlar tek millettir.

  Vahiy, peygamberlere aittir. İlham ise umumidir. Risale-i Nurlar, ilham-ı ilahiyle yazılmıştır. Bediüzzaman'ın hayatını okuyanlar garip şeylerle karşılaşabilirler. Ona Bediüzzaman denmesinin sebebi de budur. Malı, mülkü yoktu. Çocukları, yardımcıları yoktu. Bazen dağın başında haftalarca kalırdı. Su yok, ekmek yok, yatak-yorgan yok. Bu şartlar altında dağın başında, tek başına kalabilirdi. Manevi değerlerle bütünleşenler, maddiyattan uzak kalınca, zor duruma düşmezler. İslam büyüklerinin hayatları, anlatılmakla anlaşılmaz. Öylesine bir hayatı yaşamaya çalışan, gerçeği anlar. Bunun için müsteşrikler her konuda kitap yazmıştır. Fakat iman konusunda kitap yazmamışlardır. Çünkü iman meselesini kitaplardan anlamak zordur. Onu yaşayarak anlayabiliriz.

  Yazın sıcak günlerinde oruç tutan adamın çektiği sıkıntıları oruç tutanlar anlar. Bu sıkıntılara, kişi iman kuvvetiyle dayanır. İman kuvvetini de müminler anlar. Allah etten beyin yaratıyor. Problem çözen beyinleri yaratan Allah, bazı kurallarının beynine ilim koyabilir. Mademki her canlı Allah'ın emrindedir. Allah'ın nizamı içinde yaşar. Öyleyse Said Nursi'ye (rahmetullahu aleyh) imana hizmet vazifesini de Allah vermiştir. Tarihçi Cemal Kutay, İsmet İnönü'yle Said Nursi'yi mukayese ederken diyor ki: "Said Nursi'nin diploması, mevkisi, makamı, serveti yoktu. İsmet İnönü'nün her şeyi vardı. Nasıl olur da hiçbir şeyi olmayan insan, her şeyi olan insana galip gelir?"

  Allah bazı kullarına "yürü" demiştir. Onları hiç kimse durduramaz. Onlar İslam'a hizmette başarılı olurlar. Said Nursi'nin vazifesi İslam'a hizmetti. Bu hususta başarılı oldu ki bugün dünyanın her tarafında onun kitapları basılıyor, dağıtılıyor ve okunuyor. Allah'ın hakimiyetini her şeyde görenler, Risale-i Nur çalışmalarını daha iyi anlarlar. Bir şair şöyle demişti:

  "Çık nerdesin zuhur et, biz seni bekliyoruz.

  Yıllardır yollarında, yorgun emekliyoruz.

  Musa ol Hakk'a yüksel, tecelli et de Tûr'a

  Zulmet yıkılsın, cihan gark olsun nura."

  Işık zahiri âlemi aydınlatır. Nur manevi âlemimizi aydınlatır. Müslümanların kurtulmasına sebep olur.

  Diyorlar ki: "Risale-i Nurları anlayamıyoruz." İlkokula giderken lise derslerini anlamazdık. Tahsile devam ederken, lise derslerini anladık, sınıf geçtik. Hatta akademik çalışmalara bile başladık. Risale-i Nurları anlayamıyoruz diyenler, ısrarla derse devam etmeliler. Allah insana öyle bir beyin vermiş ki, insan her konuyu anlayabilir.

  Hekimoğlu İsmail 04.03.2006 tarihli zaman gazetesindeki köşe yazısı

 2. #2
  mavigece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  02-07-2006
  Yer
  Antalya
  Yaş
  32
  Mesajlar
  440
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @mavigece
  çok güzel bir yazı:good[1]:

 3. #3
  Erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  21-07-2006
  Yer
  Ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.031
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Erhan
  Allah razı olsun bu yazıyı daha önceden okumuştum Allah sevdiği kullarının önünü açıyor ve yürü yakulum diyor bizlerde inşAllah Allah ın sevdiği kulu olabirizi ve hizmetimizi hakkıyla yapabiliriz Allah sevdiği kulu olabilmek demek bazı engellerin karşısında yılmadan Allah cc yardımıyla engellere takılmadan hizmete devam etmek demektir üstad hz hayatına bakarsak öyle eziyetler,sürgünler,işkenceler bunlara ragmen hizmete devam ve Risale i NUr ların telifi ile bereber Risale i Nur ların bugunlere kadar gelmesi.....

  Maşallah Berakallah

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Guardian: Türkiye'nin zayıflığı ortaya çıktı
  By veri in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-06-2012, 22:00
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-04-2010, 11:21
 3. sizce bu asrın en büyük hastalığı nedir?
  By .şüheda. in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 06-06-2008, 16:01
 4. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 20-04-2008, 14:59
 5. İmanın zayıflığı ve Çözüm yolları
  By Edibe Ziyâi in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-06-2007, 18:42

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş