Etiketlenen üyelerin listesi

Meclis'te pantolon düzenlemesini kabul eden komisyon, başörtüsünü es geçti. Başörtülü kadın milletvekili adayı göstermeyerek sorunla yüzleşmekten çekinen AKP ve diğer muhalefet partileri, CHP milletvekili Şafak Pavey'in özel durumundan dolayı getirilen kıyafet düzenlemesinde başörtüsü için yeni bir özgürlük alanı açılmasına yönelik fırsatı da değerlendiremedi. Başörtüsüne özgürlük savunucuları, içtüzükteki 'pantolon' serbestliğine 'başörtüsü' ifadesinin eklenmesiyle çok önemli bir

Bu konu 2369 kez görüntülendi 13 yorum aldı ...
Başörtüsünün Sözü Bile Edilmedi! 2369 Reviews

  Konuyu değerlendir: Başörtüsünün Sözü Bile Edilmedi!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2369 kez incelendi.

 1. #1
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  03-11-2010
  Mesajlar
  1.705
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem

  Meclis'te pantolon düzenlemesini kabul eden komisyon, başörtüsünü es geçti.  Başörtülü kadın milletvekili adayı göstermeyerek sorunla yüzleşmekten çekinen AKP ve diğer muhalefet partileri, CHP milletvekili Şafak Pavey'in özel durumundan dolayı getirilen kıyafet düzenlemesinde başörtüsü için yeni bir özgürlük alanı açılmasına yönelik fırsatı da değerlendiremedi. Başörtüsüne özgürlük savunucuları, içtüzükteki 'pantolon' serbestliğine 'başörtüsü' ifadesinin eklenmesiyle çok önemli bir özgürlük ve insan hakları ihlalinin ortadan kaldırılabileceğini sürekli dile getiriyorlardı.
  Meclis'teki kadın milletvekilleri ile TBMM çalışanlarının pantolon giymesine olanak tanıyan düzenleme, Anayasa Komisyonu'ndan jet hızıyla geçti. Başörtüsüne özgürlük isteyen platform temsilcileri ve kamuoyundan yükselen taleplere rağmen, milletvekillerinin Meclis çalışmalarında başörtülü bir şekilde katılabilmesine yönelik istekler görmezden gelindi. Kadınlara yönelik özgürlük talepleri, sadece pantolonla sınırlı kaldı. Teklif eğer genel kuruldan da geçerse, kadın milletvekilleri ve çalışanları bundan sonra Meclis'te rahatça pantolon giyebilecek.
  CHP Milletvekili Şafak Pavey'in yemin töreni sırasında etek giymek zorunda kalmasıyla gündeme gelen, kadın milletvekillerinin pantolon giyebilmesine yönelik düzenleme için ilk adım atıldı. Burhan Kuzu başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu AKP Ordu Milletvekili İhsan Şener ile Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül'ün verdiği İçtüzük değişikliği teklifini jet hızıyla görüştü.

  Mecliste bulunan bütün partilerin milletvekillerinin destek verdiği teklif, kısa süren görüşmenin ardından oybirliği kabul edildi. Buna göre, içtüzüğün "Kıyafet" başlıklı 56. maddesindeki "Bayanlar tayyör giyerler" ibaresi, "Kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler" şeklinde değiştirildi. Teklifte ayrıca, İçtüzük'teki ''bayan'' ibaresinin de ''yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan 'kadın' ibaresiyle değiştirilmesi'' de yer alıyor.
  İçtüzük'ün "kıyafet" ile ilgili 56. Maddesinin son hali şöyle oldu:
  "Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri bakanlar, TBMM Teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer ve kravat takar; kadınlar ise tayyör veya ceket ve pantolon giyer"

  Gerekçe yoğun mesai

  Değişiklik teklifine gerekçe olarak ise, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman uzun ve yorucu olması nedeniyle, bu yoğunluk içinde özellikle kadın milletvekillerinin daha rahat kıyafetlerle çalışmalarına olanak sağlanması gösterilerek, "milletvekillerinin farklı kıyafet tercihlerinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır" deniliyor.
  Teklifle, ayrıca kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğunun mevzuat değişikliğiyle kaldırıldığı hatırlatılarak, kadın milletvekillerinin de teklifle ceket ve kumaş pantolon giyerek Genel Kurul'da çalışabilmelerine imkan tanındığı belirtildi.

  Fırsat kaçtı

  Anayasa'da kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık getirilmesi bir yana kadınların en temel haklarından kılık kıyafet özgürlüğüne yönelik talepler, içtüzük değişikliğinde de görmezden gelindi.
  Başörtülü kadın milletvekili adayı göstermeyerek sorunla yüzleşmekten çekinen AKP ve diğer muhalefet partileri, CHP milletvekili Şafak Pavey'in özel durumundan dolayı getirilen kıyafet düzenlemesinde başörtüsü için yeni bir özgürlük alanı açılmasına yönelik fırsatı da geri tepti.
  Başörtüsüne özgürlük savunucuları, içtüzükteki 'pantolon' serbestliğine 'başörtüsü' ifadesinin eklenmesiyle çok önemli bir özgürlük ve insan hakları ihlalinin ortadan kaldırılabileceğini sürekli dile getiriyorlardı.

  Milligazete.com.tr

 2. #2
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  03-11-2010
  Mesajlar
  1.705
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem
  Meclis'te vekillere başörtüsü örtmesi önergesi gelince, AKP geri adım attı

  Meclis'te kadın milletvekillerinin pantolon giymesine olanak tanıyan düzenlemenin görüşmelerine geçilmeden önce BDP'li milletvekilleri 'Kadın vekiller başörtüsü takabilir' önergesi verince AKP grubu köşeye sıkıştı. Önergenin reddedilmesiyle genel kurulda 'başörtüsüne karşı çıktılar' pozisyonuna düşmek istemeyen AKP Grubu, görüşmelere geçilmeden meclis içtüzüğündeki 'pantolon' teklifini komisyona geri çekti. Muhalefet partileri ise uzun süre bu karara itiraz etti. Ancak sonuç değişmedi. Böylece Meclis'te başörtüsüne özgürlük fırsatı bir kez daha kaçırıldı. AKP'nin tavrı ise büyük şaşkınlığa neden oldu.

  Başörtüsü önergesi

  CHP Milletvekili Şafak Pavey'in özel durumu nedeniyle çıkarılmak istenen 'pantolon' düzenlemesi, Meclis'te 'başörtüsü' önergesiyle usul tartışmasına yol açtı. Önceki gün Genel Kurul'da milletvekillerinin pantolon giymesine olanak sağlayan içtüzük değişikliği teklifi görüşülmeden önce BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder imzasıyla, genel kurulda başörtüsünün de serbest olmasını ve kravat takılma mecburiyetinin kaldırılmasını isteyen bir önerge verildi. Önergede, "Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM teşkilat memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyer, kadınlar ise tayyör, ceket ve pantolon giyer, dini inancının gerekli kıldığı başörtüsünü takabilir" ifadeleri yer aldı.

  Gerekçesinde, "Bu değişiklik ile toplumsal ve sosyal adaletsizliğin giderilmesi, dini inancı gereği başını örtme mecburiyeti hisseden ve böyle inanan kadınlara din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde imkân tanınması amaçlanmıştır" denildi.

  AKP'nin tavrı şaşkınlığa yol açtı

  AKP Grubu'nun genel kurulda başörtüsüne özgürlük getiren önerge karşısında aldığı tavır, büyük şaşkınlığa yol açtı. Bir anda tavır belirlemekte zorlanan AKP, önerge ile karar vermek için oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam'ı uyararak ara verilmesini sağladı.

  AKP Grubu, önergenin reddedilmesiyle 'AKP Meclis'te başörtüsüne özgürlüğü engelledi' ya da önerge kabul edilirse de, 'Başörtüsü yasağını BDP çözdü' pozisyonuna düşme endişesine kapıldı. Bu nedenle de, ortaya çıkan çelişkiden çıkış yolu olarak pantolon düzenlemesinin komisyona geri gönderilmesine karar verildi.

  Bu karar muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı. CHP, MHP ve BDP'liler önergenin Genel Kurul'da görüşülmeden geri çekilme işlemi yapılamayacağını belirterek, uygulamanın içtüzüğe aykırı olduğunu savundular. Ancak sert tartışmalar sonucu değiştirmedi. Ve pantolon düzenlemesi, geri çekildi.

  Hükümet sıkıştı

  BDP'li Hasip Kaplan, geri çekme kararını eleştirerek, "Bu önergede hem kravat zorunluluğunun kaldırılmasını istedik hem inançlarının gereği olarak kadın vekillerimizin baş örtüsü takabilecekleri bir önerge verdik. İşte, Hükûmet burada sıkıştı ve teklifi geri almak için manevralara girişiyor, bu yanlıştır. Bu Mecliste hâlâ militer üniformalarla, kara kara kıyafetlerle, pantolon veya etek tartışmasını 21'inci yüzyılda yapmamızdan, artık çağ dışı tartışmaların odağında olmamızdan daha utanç verici bir şey yoktur" dedi.

  "Ak Parti başörtüsüne karşı çıktı" dedirtmemek için geri çekildiği iddialarına cevap veren AKP'li Mustafa Elitaş ise, "Alakası yok. Bu önergeyi yarın teklif görüşülürken yine verirler. Getirsinler biz de bakarız" karşılığını verdi.

  http://milligazete.com.tr/haber/baso...rki-218286.htm

 3. #3

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  yaş meselesi vardı hani
  onu nasıl zamanı gelince düzelttiyseler düzeltilir

  öyle başörtülüyü mv seçtir sonra sahip çıkma modeli akp ye yakışmıyor

 4. #4
  Arayıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  25-10-2009
  Mesajlar
  356
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Arayıcı
  Konuyu açan kardeş gerçekte başörtüsü yasasının çıkmasını mı istiyor.Yoksa çıkmasında Akpartiye verip veriştireyim merakındamı hadi bilin bakalım.

 5. #5

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  görevde olmayan mv ve bakan için akp yi suçladığına göre

  artı suçladıkları ilk kişi erbakandır farkında değiller

 6. #6
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  03-11-2010
  Mesajlar
  1.705
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem
  Alıntı Arayıcı Nickli Üyeden Alıntı
  Konuyu açan kardeş gerçekte başörtüsü yasasının çıkmasını mı istiyor.Yoksa çıkmasında Akpartiye verip veriştireyim merakındamı hadi bilin bakalım.
  Hadi bil bakalım Akp başörtüsüne ne kadar sahip çıkmış bilememiyormusunuz o zaman sataşıp durmayın

 7. #7

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  Alıntı saliha kalem Nickli Üyeden Alıntı
  Hadi bil bakalım Akp başörtüsüne ne kadar sahip çıkmış bilememiyormusunuz o zaman sataşıp durmayın
  hadi bil bakalım erbakan nasıl sokağa attı.
  mecliste ziyarete gelenleri bile kabul etmedi
  utancından mı korktuğundan mı siz daha iyi bilirsiniz söyleyin

 8. #8
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  03-11-2010
  Mesajlar
  1.705
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  hadi bil bakalım erbakan nasıl sokağa attı.
  mecliste ziyarete gelenleri bile kabul etmedi
  utancından mı korktuğundan mı siz daha iyi bilirsiniz söyleyin
  ne diyorsunuz size yahu
  ne dediğinizi kendiniz bilip mi yazıyorsunuz yoksa aklınıza ne geliyorsa öylesine yazıp duruyormusunuz
  anlam vermek dahi mümkün değil
  konuda meclisteki başörtüsü sorununu çözmeye niyeti olmayan akpnin yanlışı dikkate çekilirken siz erbakan hocamızın meclisine insanları ziyaretine kabul etmediğinden bilmem nelerden yazıyorsunuz
  yahu Allah aşkına gidin işinize

 9. #9

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  Alıntı saliha kalem Nickli Üyeden Alıntı
  ne diyorsunuz size yahu
  ne dediğinizi kendiniz bilip mi yazıyorsunuz yoksa aklınıza ne geliyorsa öylesine yazıp duruyormusunuz
  anlam vermek dahi mümkün değil
  konuda meclisteki başörtüsü sorununu çözmeye niyeti olmayan akpnin yanlışı dikkate çekilirken siz erbakan hocamızın meclisine insanları ziyaretine kabul etmediğinden bilmem nelerden yazıyorsunuz
  yahu Allah aşkına gidin işinize
  biri cevap yazmıcaktı.
  akp zamanı gelince kendi çözer sorunu
  aynen sizin yol açtığınız kurs meselesi gibi
  size göre o kurs meselesini de çözemicekti

  milli görüş kendini yönetemezken habire üye kaybedip duruyor veya atıyorsunuz
  akp ülke yönetiyor
  ve ben oy verdim akp ye siz değil
  eleştiriceksem ben eleştiririm.

 10. #10

  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  13-09-2007
  Mesajlar
  2.306
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Cenan
  Vakt-i zamanında ferasetli davranamayıpta bir yere bağlı kalmış sonra dışarı salıverilmenin heyacanıyla zaman ve zemini hesaba katmadan hayallerini gerçekleştirmeye çalışanlanların yüzünden çok acı çekti bu millet.

  Belkide olması gerekiyordu, belkide tecrübeden uzak fiileri, söylemleriyle taşları oynatmaları gerekiyordu. Şer bildiğimizde belkide hayır vardı. Ama olan oldu. O zamanlar dualarımız onlarlaydı şimdide şu anki yönetimle. Sabrediyor ve zamanının gelmesini bekliyoruz.

  Halledilemeyeceğine inandığımız hatta hayal gibi gelen çok şey rayına oturdu. Bertaraf edilmesi gereklenler edildi, ediliyor. Temizlik devam ediyor. Aydınlık çok yakın buna inanıyorum.

  İnanmayanlarda kin ve nefretle yaklaşacaklarına oturup Rablerine dua etsinler kendi elleri ile değilseyde şuanki iktidarın vesilesi ile millet, memleket huzura kavuşsun.

  Herkesi iyiliği için bu şart...

 11. #11
  ŞehbaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-06-2006
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.665
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ŞehbaL
  Chp Milletvekili Şafak Pavey için pantolon yasağının kalkması isteniyordu da siz hangi mv için başörtü yasağının kalkmasını istiyorsunuz acaba? Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki olmayan mv için başörtüsü gündeme gelseydi Türkiye yine karışacaktı. Biraz sabır. Şu an zaten Başörtü konusunda ilerleme katetti. Ayrıca Kur'an Kerim öğrenmek için konulan yaş sınırı da kalktı biliyorsunuz ki. Zavallı (!) %5olik kesimin gözlerini açmaya çalışmaktansa %2lik kesimin nerede hata yaptığını bulmaya çalışsanız daha iyi olur sanki

 12. #12

  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  15-10-2006
  Yer
  Karadeniz
  Mesajlar
  5.452
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @reis
  Birincisi;
  BDP, "Bayan vekillere Meclis'e Başörtüsü ile girmek serbest olsun" demekle halt etmiştir. Çünkü Meclis'e Başörtüsü ile girmek zaten yasak değildir.

  İkincisi;
  BDP, "Meclis'te kravat mecburiyeti kaldırılsın" derken tarafımızca takdir edilmiştir.
  Milletin Meclis'ine seçilmeye hak kazanmış milletin vekillerine kanunlarla kıyafet dayatmak en hafif tabiri ile zevzekliktir. Bırakın kim ne zurna giymek istiyorsa giysin.
  İsteyen frak giyer, isteyen takım elbise giyer, isteyen çuval giyer, isteyen çarşaf giyer, isteyen mini etek giyer, isteyen fes takar, isteyen fular takar, isteyen melon şapka takar, isteyen fötr şapka takar...
  Kim ne ise o olsun yav...
  Size ne!..
  Hayatın her alanında bir kıyafet dayatması var.
  Milleti rahat bıraksanıza..

  Ak Parti ise bu tartışmada hepten halt etmiş ve sınıfta kalmıştır...

 13. #13
  Enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli Admin
  Üyelik tarihi
  06-06-2006
  Yer
  bâbil...
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6.826
  Adı geçen
  74 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Enes
  yine bir arayış yine karşıma çıkan ihvan forum.

  hey gidi günler...

 14. #14
  bi husben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  07-03-2007
  Mesajlar
  4.989
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @bi husben
  Alıntı Enes Nickli Üyeden Alıntı
  yine bir arayış yine karşıma çıkan ihvan forum.

  hey gidi günler...


  işin ilginci veri AKPARTİ yi savunuyor saliha kalem erbakancı Akpartının başörtuye sahıp çıkmadığını idaa ediyor


  sonuç veri ve tahfasının nasıl bir ihanet içinde olduklarına şahit olduk

  saliha kalemin idaalarıda fos çıktı yıllardır kanayan yara kapandı başörtü sorunu kökten halloldu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Başörtüsünün önündeki engelleri kaldırın...
  By redyellow in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-06-2013, 16:58
 2. İbrahimi dinler sözü bile insanı kafir yapar
  By Ercan Tekin in forum Kapatılan Konular
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 10-05-2012, 21:00
 3. Başörtülü diye tedavi edilmedi, öldü!
  By Büşra in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 31-03-2012, 12:54
 4. Başörtülülere böylesine bir hakaret edilmedi!
  By Dergaz in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 05-09-2010, 23:01
 5. Başörtüsünün Keyfiyeti
  By Chaylack in forum DİNİ SORULARINIZ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-03-2008, 20:30

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş