Etiketlenen üyelerin listesi

Yazar Alev Alatlı, Demokratik Açılım sürecini entelektüel altyapısı olmayan bir projeydi sözleriyle eleştirerek terör sorununu ilişkin çarpıcı bir analizde bulundu: PKK ile Kürt sorununu ayırmak lazım. PKK başından beri mafya meselesiydi, özgürlükçü Kürt hareketi falan değil. Özgürlükçü Kürt hareketi, Kürt soluyla birlikte gitti . İKTİDARDAKİLER MUHAFAZAKAR DEĞİL Şimdi muhafazakarlık yok ki, şu anda paçozluk var! Muhafazakar olabilmek için de eğitim ister. Eğitimli olacaksın ki

Bu konu 2090 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Yazar alev alatlı,yükselen türkiyenin karşı karşıya kaldığı sorunları analiz etti 2090 Reviews

  Konuyu değerlendir: Yazar alev alatlı,yükselen türkiyenin karşı karşıya kaldığı sorunları analiz etti

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2090 kez incelendi.

 1. #1
  PUTKIRAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  21-10-2009
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.228
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @PUTKIRAN

  Yazar Alev Alatlı, Demokratik Açılım sürecini entelektüel altyapısı olmayan bir projeydi sözleriyle eleştirerek terör sorununu ilişkin çarpıcı bir analizde bulundu:
  PKK ile Kürt sorununu ayırmak lazım. PKK başından beri mafya meselesiydi, özgürlükçü Kürt hareketi falan değil. Özgürlükçü Kürt hareketi, Kürt soluyla birlikte gitti .

  İKTİDARDAKİLER MUHAFAZAKAR DEĞİL Şimdi muhafazakarlık yok ki, şu anda paçozluk var! Muhafazakar olabilmek için de eğitim ister. Eğitimli olacaksın ki neyi muhafaza ettiğini, değerlerini bileceksin. 3.5 yıllık eğitimle neyi muhafaza edeceksin? Sakın başörtüsünü muhafazakarlıkla karıştırmayın. Tersine, İslamiyet arsız tüketime direnebiliyor mu, bunu sormak lazım. Bence, hayır! Türkiyede şu an Panteizmin tüm işaretleri var. Reikilerden, plateslere hepsinde bunun izleri var. Bugün uygulamalarını gördüğümüz İslam ne kadar İslama uygun ki? Bu iktidarın evden konuştuğu doğru, ama muhafazakarlar iktidarda değil.
  Türkiyede arkasına saklanılan muhafazakarlık kavramını da eleştiren ve muhafazakarların iktidarda olmadığını söleyen Alatlı, bugün türban ekseni etrafında yaşananların muhafazakarlık polemiğinin paçozluk olduğunu söyledi.

  Alatlı, Akşam gazetesine verdiği ropörtajda Türkiyenin değişen dengeleri ve terör sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu:
  APONUN ABLASI PROTOKOLDE
  Başbakan bir siyasetçi olarak atılması gereken adımları atmaya çalıştı. Bana sorarsan, zevahiri kurtarmaktan çok öteye gidemeyen girişimlerdi ama Bir politikacının bunu yapması gerekir diye düşünüyorum. Başbakan Erdoğanın dediği söze katılıyorum. Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır. Kürt sorunu bitmez, ancak yönetilir.
  PKK SORUNU MAFYA SORUNUDUR
  PKK ne kadarı Kürt, ne kadarı Alman, ne kadarı Amerikan belli olmayan bir mafyadır. Mafya nerede bitmiş de bizde bitecek? PKK ile Kürt sorununu ayırmak lazım. PKK başından beri mafya meselesiydi, özgürlükçü Kürt hareketi falan değil. Özgürlükçü Kürt hareketi, Kürt soluyla birlikte gitti. Aponun ablasının bile kendisini özgürlük savaşçısı zannettiği bir topluma dönüştük. Ne işi var protokolde? Bunlar paçozluk değil de nedir Allah aşkına? İş etnisiteye girerse, farklı konuşacağız
  ULUS DEVLETLER TARİHE GÖMÜLÜRKEN, ULUS DEVLET KURULAMAZ
  Alatlı, mafyavari PKK hareketinin etkisiz hale getirilmesiyle Kürt sorunununda ortadan kaldıralabileceğini çünkü ulusdevletlerin yok olduğu bir tarihi dönemde ulus devlet kurulamayacağını vurguladı:
  Mafyayı bertaraf etme yolları denenecek. Halleşebilirsek, bununla halleşeceğiz. Geri kalanı kendi kendini yok edecektir, etmek zorundadır. Ulus devletlerin yok olduğu bir zamanda, ulus devlet çıkmaz. Tarih hatası çıkar ortaya. BDP liderliği de bunu görüyor ama Netanyahu gibi tribüne oynuyor.
  SOL MUHAFAZAKARLIK GELECEK
  AK PARTİ BU SÜRECİN PARÇASI! AK Parti tüm bu sürecin bir parçası tabii ki. Ama zaten korkutucu olan tek bir iktidarın çözebileceği şeyler değil bunlar. Olmayan muhalefet, yalaka entelektüeller, yalaka basın...
  Nasıl çıkacak bu adamlar bu işin içinden? İktidarlar da tedib edilmek zorundadır. Ama görüyor muyuz bunu?
  Alatlı ropörtajında Türkiyenin gelecek 25- 30 sene içinde dünya ile daha da entegre hale geleceğini ve onun bir parçası olacağını altını çizdi:
  Ama dünya tarihi böyle sarkaç gibidir. Bir böyle azar, arsız tüketimle savrulur. Sonra bir geriye dönüşü olur, muhafazakarlaşır, sola döner. Şu anda sarkaç halen sağa doğru gidiyor. Türkiye onunla beraber sol muhafazakarlığa doğru dönecektir
  İSLAM EMEĞE SAYGIYI BECEREMEYECEK!
  Alatlı, yükselen İslamın da dünya ile entegre olması aşamasında ciddi eleştiriler alacağına dikkat çekti:
  Sol muhafazakarlık öne çıkacak. Çünkü emeği ortaya koyacak tek şey o gibi görünüyor. İslamiyet direnemeyecek, emeğe saygıyı beceremeyecek gibi görünüyor kapitalizmle çok iç içe geçtiği için. Mesela Suudi Arabistan Kralı, Katar Emiresi, Ürdün Kraliçesinin hallerine bakın. Hızlandırılmış kapitalizmin alternatifini kim getirecek? Mekkede 5 yıldızlı otel yapan, 5 yıldızlı otellerde devre mülk alan kozmik oda Müslümanları mı? Panteizm zaten kapitalizmin dinidir. Gerçi o çamur, ille de sana sıçrar. O nedenle kadim değerleri kavramlaştırmak ve orada seçim yapmak gerek.
  -------------------------------------------------------------------------

  Panteizm=Vahdet-i vucud.

 2. #2
  Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  10-04-2008
  Mesajlar
  8.209
  Adı geçen
  56 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mehmet
  Kürt sorunu ile Pkk sorunu birbirinden ayırmak gerekir düşüncesi bir erdemdir.
  Ne yazık ki Türkiyede aydın diye ortaya çıkan sol entellektüeller (Murat belge, Ahmet Altan vs.), liberaller (Hasan Cemal, Cengiz çandar) ve Doç.Dr.Hüseyin Yayman gibi acaip düşünceli akademisyenler kürt sorunu ile pkk sorununu birbirine sıkı sıkıya bağlı olgularmış gibi değerlendirirken pkk tezlerine olabildiğince en yakın mesafeye çadır kurmuş vaziyetteler..
  Alev Alatlı nın kürt sorunu ve pkk sorunu çözümlemesi, özellikle pkk'yi tarif eden tespitleri uzun zamandır hissedilen karşı cephenin terör sorununa yönelik sağlıklı tespit ve analiz rezervinin eksikliğini gidermeye dönük bir açıklama olarak görüyorum.
  Alev Alatlı'nın görüşlerinin yaygınlık ve kabul görmesi halinde Pkk nin beslendiği kanat yani solcular ve liberallerden pkk'ye ideolojik takviyeli bir damarın kesilmesi demektir.
  pkk terörünü kazıma ve kürt sorununun çözüme kavuşması bakımından da özellikle İslami kesimin mevcut (atıl veya) hareket halindeki damarlarının pkk terörüne son verme ve kürt sorununu islami bir çözüm zemininde çözme umuduyla..

 3. #3
  Hikem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  31-08-2009
  Mesajlar
  6.073
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hikem
  Kürt sorunu ,PKK meselesinden farklıdır veya değildir diyebilmek için, adına Kürt sorunu denen meselenin içinin nasıl doldurulduğuna bakmak gerekir..Pek tabii, Kürt sarununun içi seküler bir anlayışla da doldurulur, ve bu sorun PKK dan kolayca izole edilemeyebilir...İslami entellektüel geçinen zevatın Kürt sorununa bakışıyla, kafası aydınlanmacı felesefe ile karışmış zevatın aynı yerde buluşmaları , seküler mantıktan kaynaklanmaktadır...O halde gerçekte Kürt sorunu nedir?...

 4. #4
  cahid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  18-08-2009
  Yer
  Muamma...!
  Mesajlar
  4.999
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @cahid
  Bu kadar yazı içerisinde Kürt sorunundan başka değerlendirilecek konu yok mu sizce? Gerçi genel anlamda kaale alınacak bir tarafı yok ama yanlışlarını da belirtmek icab eder herhalde. Tüm bunlardan önce Alev Alatlı'nın kim olduğunu ve geçmişini araştırmak gerek tabii. O kısmı sizlere bırakıyorum. Son başlıkta "İSLAM EMEĞE SAYGIYI BECEREMİYECEK" adı altında yazılan konuya biraz değinmek istiyorum ve aktaran kimsenin "kırmızı" olarak işaretlediği bölümlere tabii.. Birincisi yazıda zikredilen Krallar ve prenslerden örneğin Suud kralının aktarma yapanın işaretlediği gibi Vahdet-i Vücud'la bir alakası olmadığı gibi karşı akımda yer alır. Bugün S.Arabistan'ın mezhebi resmi olmasa da Vehhabiliktir ki bunlar fikirlerini Muhammed b. Abdulvehhab'a o da İbn-i Teymiyye'ye dayandırır. O sebepten yazarın (tabii bu yazıda kırmızı işaretli bölümler var mı ilave mi kaynağını bilmediğim için birşey diyemeyeceğim) panteizmle ilişkilendirmesi tamamen saçmalıktır. İkinci noktaya gelince panteizmin arapça karşılığı vahdet-i vücud değil vahdet-i mevcud'dur. Bu ikisini birbirine karıştırmamak gerek.

  Ayrıca yazarın bu konuya değinmekten gayesi komünist fikirlerini empoze etmekten uzak değildir. "İslam = Kapitalist Amerikan Uşağı Krallar , Prenslerin hayatı" değildir. Yazar bunu bilinçli olarak yapıyor kimileri de yazarın bu fikirlerine alet oluyor. Gayesinin "İslam işte böyle tu ka ka" şeklinde yaftalayıp komünistlik gibi rejimleri savunmak olduğu apaçıktır.

  Son olarak ikidir yazarın yazılarını aktaran kimseye sözümüz "klavuzunuza" dikkat edin olsun. Sözde Kur'an'ı klavuz edinen ve "Kütübü Sitte" diye küçümseyip hadislere saldıranların kaynaklarının da farklı olması beklenemezdi zaten..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Alev Alatlı: Savcıya dönüştünüz
  By ummuhan in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-12-2014, 11:28
 2. Alev Alatlı, Alev Alatlı, Alev Alatlı...
  By DostunDostu in forum KÜLTÜR ve SANAT
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-12-2014, 20:11
 3. Alev Alatlı: Cemaat, masonik ölçülerde kapalı kutu
  By PUTKIRAN in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 23-01-2014, 21:35
 4. Alev Alatlı Gülen'in Bedduasını 'Lanet Seansına' Benzetti
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-01-2014, 20:43
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-06-2007, 23:15

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş