Etiketlenen üyelerin listesi

Erdoğan'ın laiklik tavsiyesi, özgürlük için günlerce sokaklarda kalan Mısırlılar ve yıllardır Mübarek rejiminin zulüm ve baskısına maruz Müslümanları ve İslami teşkilatları şok etti. http://medya.milligazete.com.tr/haberler/2011/09/16/215975/neo-laiklik-medium-0.jpg Mısır'da halk tarafından Kur'an-ı Kerim'ler ve "hoş geldin sevgili özgür Müslüman lider" pankartlarıyla karşılanan Erdoğan'ın, Mısır'ın yeni yönetiminin "laik" olması gerektiği sözleri büyük bir şaşkınlık ve tepkiyle

Bu konu 29312 kez görüntülendi 219 yorum aldı ...
Erdoğan'a Mısır'da Tepkiler Devam Ediyor 29312 Reviews

  Konuyu değerlendir: Erdoğan'a Mısır'da Tepkiler Devam Ediyor

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 29312 kez incelendi.

Sayfa 1/14 12345611 ... Son
 1. #1
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  04-11-2010
  Mesajlar
  1.721
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem

  Erdoğan'ın laiklik tavsiyesi, özgürlük için günlerce sokaklarda kalan Mısırlılar ve yıllardır Mübarek rejiminin zulüm ve baskısına maruz Müslümanları ve İslami teşkilatları şok etti.  Mısır'da halk tarafından Kur'an-ı Kerim'ler ve "hoş geldin sevgili özgür Müslüman lider" pankartlarıyla karşılanan Erdoğan'ın, Mısır'ın yeni yönetiminin "laik" olması gerektiği sözleri büyük bir şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı. Kendi inanç ve değerleri doğrultusunda yeni bir yönetim ve anayasa yapım süreci için mücadele eden Mısır halkı, batının empoze ettiği laikliğin kendilerine model olarak sunulması karşısında şaşkına döndü. Laiklik çıkışı, Erdoğan ile ilgili İslam dünyasının lideri ve kahramanı benzetmelerini tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı.

  Başbakan Erdoğan'ın Arap Baharı turunun ilk ayağı Mısır'da yaptığı 'laiklik tavsiyesi', hem Mısır'ı hem de Türkiye'yi şok etti. Aynı zamanda BOP Eşbaşkanı olarak başladığı Kuzey Afrika gezisinin ilk durağı Mısır 'da yıllardır Müslümanlara ve dini hayata yönelik baskıları göz ardı ederek batılı güçlerin 'laiklik rejimini' açıkça tavsiye eden Erdoğan, Mübarek zulmünden kurtulan Müslüman Mısır halkını şaşkınlığa uğrattı.

  Başta Müslüman Kardeşler olmak üzere Mısır'dan bir biri ardına eleştiriler ve tepkiler yükselmeye başladı.
  Erdoğan ne dedi?

  Erdoğan, büyük tartışmaya neden olan laiklik açıklamasını, Mısır'ın uydudan yayın yapan Dream TV adlı televizyon kanalına verdiği röportajda yaptı. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ben Mısır'ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır'da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir.

  Türkiye'de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır"
  Bitmez: Yanlış hatta abesle iştigal

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez ise, Erdoğan'ın laiklik tavsiyesini eleştirerek, "Aslında Türkiye'de, halka dayatılan laiklik bize uyan bir laiklik değildir. Dolayısıyla Müslüman halkların yaşadığı ülkelere uymayan bir şeyi, BOP Eşbaşkanlığı çerçevesinde Mısır'a tavsiye olarak taşımak çok yanlıştır. Hatta abesle iştigaldir. Sayın Başbakan'ın bu tavsiyesi, batının isteklerinin Arap ülkelerindeki yeni yönetimlere yansıtılmasına yönelik gayretten başka bir şey değildir. Sormak istiyorum. Kılıçdaroğlu gitseydi, acaba nasıl bir çağrı yapabilirdi?" dedi.

  Müslüman Kardeşlerin tepkisine de destek veren Bitmez, "Onlar, eleştirilerde gayet haklılar. Batı değerlerinin taşınmasına, Müslüman bir ülke olan Mısır'dan gelen bu tepkiler gayet yerinde ve haklıdır" dedi. Erdoğan'ın bu tür tavsiyelerde bulunmaktan vazgeçmeye çağıran Bitmez, "Oradaki halklar, kendilerini yönetecek idareyi seçme ve kendi Anayasalarını yapma hakkına sahiptirler. Mısır, Türkiye gibi etkin, geçmişi köklü bir ülkedir. Dolayısıyla usulen yanlış bir çağrı olmuştur. Ayrıca yeni Anayasa yapım sürecinde başka ülkelerin bize tavsiyede bulunmasına hak verir" diye konuştu.


  milli gazete

 2. #2

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  yanlış anlamayın @Hikem in düştüğü duruma düşmemek adına soruyorum
  yazının içeriğini okuyup tamamına katılıyor musunuz.
  ona göre konuyu girişgahta bulunucam

 3. #3
  saliha kalem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  04-11-2010
  Mesajlar
  1.721
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @saliha kalem
  Orta Doğu'nun en etkili dini ve siyasi gruplarından Müslüman Kardeşler, Başbakan Erdoğan'ın laik yönetim tavsiyesine karşı çıktı.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum” sözleri farklı kesimlerin tepkisini çekti.

  Mısır’da yakında demokratik seçimlerin yapılmasıyla iktidara gelebileceği konuşulan ülkenin en büyük İslamcı hareketi Müslüman Kardeşler, Erdoğan’ın yaptığı laiklik çıkışına tepki gösterdi. AP’ye konuşan örgütün sözcüsü Mahmud Gozlan, Erdoğan’ı “Bizimle İsrail konusunda aynı pozisyonu paylaşan, ülkesinin itibarını koruyan saygın bir lider” diye niteledi.
  Ancak Gozlan, Mısırlıların İslami bir devlette ısrarcı olduğunu belirterek, “Türkiye’de eğer bir erkek bir kadını yatakta bir başka erkekle yakalarsa onu yasalara göre cezalandıramaz, çünkü buna orada izin vardır. Bu açıdan Türkiye, İslam şeriatını ihlal etmektedir” dedi.

  Hürriyet'in aktardığına göre Gozlan, El Ehram Gazetesi’ne yaptığı açıklamada da, “Başka ülkelerin deneyimleri Mısır’da taklit edilemez. Türkiye’de laik devleti empoze eden şartlar, Mısır’daki mevcut şartlardan farklıdır” diye konuştu.


  'DIŞARIDAN PROJE OLMAZ'

  Mübarek dönemin hapse atılan ve şimdi Müslüman Kardeşler’in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi’nin Başkan Yardımcısı olan İssam el Eryan ise Reuters’e şöyle konuştu: “Türkiye’yi ve Erdoğan’ı saygın liderler olarak hoş karşılıyoruz fakat onun veya ülkesinin tek başına bölgeye önderlik edip geleceği şekillendirebileceğini düşünmüyoruz. Arap devletlerinin dışarıdan projelere ihtiyacı yok. Değişim devrimlerden sonra demokratik olarak içten gerçekleşmeli.”

  Reuters, ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk Dışişleri yetkilisine dayanarak yaptığı haberde Erdoğan’ın “Müslüman Kardeşlere gerekiyorsa yardım önerdiğini” yazdı. Habere göre Türk yetkili, “Gelip size ne yapmanız gerektiğini öğreteceğimizi söylemiyoruz ama isterseniz yardım edebiliriz” dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Mısır’ın uydudan yayın yapan Dream TV adlı televizyon kanalına verdiği röportaj dün hem bölgenin, hem de dünyanın gündemine oturdu.


  LAİKLİK DİNSİZLİK DEĞİLDİR
  Başbakan Erdoğan, Mısır’da uydudan yayın yapan özel televizyon kanalı Dream TV’de ülkenin en ünlü kadın ‘talk show programcısı Mona el Şazli’nin konuğu oldu. Ak Parti Genel Merkezi’nde yapılan ve banttan yayınlanan röportajda Erdoğan özellikle “laiklik” konusunda mesaj verdi. Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden sonra Mısır’da yeni anayasanın laik mi yoksa şeriat ilkelerine mi dayanması konusundaki tartışma yaşanırken Erdoğan’ın “Laiklik, din karşıtlığı anlamına gelmez” açıklaması, İslam dünyasında ses getirdi.

  Erdoğan, "Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır. Ben Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır’da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir" diye konuşmuştu.

  Başbakan Erdoğan’a sosyal medyadan destek ve övgüler de geliyor. Twitter’da yazan Ahmed Rida adlı Mısırlı, “Mübarek ve Erdoğan aynı fırsatlara sahipti. Fakat biri hem bu dünyada hem ahirette lanete uğrarken, diğeri herkesin hayır duasını alıyor” dedi. Faysal adlı başka bir kullanıcı ise “Erdoğan bir rock yıldızı. Güçlü, duruş sahibi, zarif ve yakışıklı. Tam bir rock yıldızı” diye yazdı.
  hürriyet

 4. #4
  Büşra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-06-2011
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  20.309
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Büşra
  Mısırlılar laikliğin asli anlamını bildikleri için karşı çıktılar bu çıkış erdoğana değil!

 5. #5
  İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Yer
  Çorum
  Mesajlar
  20.474
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @İsmail
  Başbakan Erdoğan'ın bir Mısır TV kanalına konuşurken laiklikle ilgili yaptığı öneri Mısır'da tepki almaya devam ediyor.

  Mısır Cumhurbaşkanlığına aday olan Şeyh Salah Ebu İsmail, Erdoğan’ın Mısır’da laik rejimin kurulmasıyla ilgili sözlerine tepki göstererek Türkiye’nin deneyimlerinin Mısır’ın işine yaramayacağını belirtti.

  El Yevm El Sabi sitesinin haberine göre Ebu İsmail, Mısır’da laik rejim ve laiklik temeline dayalı anayasa hazırlanmasıyla ilgili Erdoğan’ın sözlerine sert tepki gösterdi.
  Başbakan Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak Ebu İsmail şunları söyledi: “Bu konuda Erdoğan’ın tutum sergilemesi bizi gafil avladı. Mısır halkı kendisine İslami hükûmet kurması yönünde slogan attı ve o, Mısır’da laik rejimin kurulmasıyla karşılık verdi”

  Türkiye’nin deneyiminin hiçbir zaman Mısır’ın işine yaramayacağına işaret eden Ebu İsmail “Bu şerefli ve büyük insan için (Erdoğan) gösterdiğimiz saygıya rağmen kendisine Türkiye’nin deneyimlerinin Mısır’da işe yaramayacağını hatırlatmamız gerekiyor” dedi.

  Erdoğan’a hitaben konuşan Ebu İsmail “Hiç şüphesiz Mısır’ın asil milleti, dünyaya yeni bir örnek sunabilecek laik düzenle değil kendi düzeni ile dünyalılara örnek olabilecek doğru algı içindedir” dedi.
  Konuyla ilgili olarak Erdoğan'a daha önce de İhvan-ı Müslimin tepki göstermişti.

 6. #6
  Mahpeyker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  02-09-2009
  Mesajlar
  4.514
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Mahpeyker
  Misir´in ic ve dis politikalarini isabetli buluyorum
  Cenabi Mevladan arap kardeslerimiz icin ,
  ehli sünnet vel cemaat cizgisinde ,özgür ve demokratik
  bir rejim diliyorum .

 7. #7

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  laik olmak zorunda
  olmazsa iktidara gelemezler

 8. #8
  Büşra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-06-2011
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  20.309
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Büşra
  iktidara laik gelirsen, Allah'ın layık gördüğüne boyun eğmek zorunda kalırsın!

 9. #9

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  ????????????????????

 10. #10
  Büşra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-06-2011
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  20.309
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Büşra
  Çetin imtihan!!!!!!!!

 11. #11
  Hikem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  31-08-2009
  Mesajlar
  6.091
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hikem
  Nedense '' yanlış yapan bizim takımdan olursa hoştur'' teranesinden bir türlü kendimizi kurtaramıyoruz..Eğer İslam ülkelerine Laiklik (=La Dini) ihracı nı , S. Demirel yapsaydı, İslamcı bildiğimiz kesim, yeri göğü inletirlerdi...Ne garib!!! Basındabu garabeti, tek tük yazı dışında eleştiren olmadı...

  Mısır Anayasasından ''Devletin Dini İslamdır'' maddesinin çıkarılmasını, dolaylı yoldan (Anayasaya Laiklik maddesinin konulmasıyla) Mısır halkına tavsiye eden Erdoğan, bu tavrıyla 'Arab Baharı' diye tesmiye edilen , Devrim Hareketinin , Avrupa Medeniyetiyle izdivac edip, , uysallaştırılması ameliyesine çanak tutmuş olmaktadır..zaten Erdoğanın , A.B.nin, bir medeniyet projesi olduğu yönündeki söylemlerini hatırlıyoruz...Erdoğanın Arab baharı ülkelerini kapsayan gezisi, muhteşem bir karşılamaya rağmen , özünde bir muhteşem fiyaskoyla neticelendiğini, gören gözler görüyor..

 12. #12
  KFK
  KFK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  02-01-2010
  Mesajlar
  482
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @KFK
  Bu laiklik çıkışı beni de şaşırttı.Böyle bir adamın böyle tehlikeli bir tavsiyeden imtina etmemesi, verilen mesajın 'derinliğine' işaret ediyor.Mesaj içinde mesaj...

  Diğer taraftan mesaj 'sizi harcarlar' demeye geliyorsa, yalnızca yönetim kadrosunu oluşturacaklara, kapalı kapılar ardında söylenebilirdi.

 13. #13
  Hikem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  31-08-2009
  Mesajlar
  6.091
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Hikem
  Bu mesajın aya k üstü söylenilmediğinin delillerinden biride, Aynı üslubun ve mesajın Tunusta da üzerine basa basa tekrarlanmış olmasıdır...Evet bu derin mesaj , derin yerlere bir göndermedir...İslam Coğrayyasının, sekülerleşmesi ihalesinin baş aktörlüğüne ilişkin yerine ulaşan bir mesajdır..Mesaj alınmıştır ve Obama Erdoğanla görüşme isteğini iletmiştir..Bu acı hakikatları basit siyasal manevra olarak kimse değerlendirmesin...

 14. #14
  Son.Fedai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  12-02-2007
  Yer
  Gaziantep
  Yaş
  48
  Mesajlar
  6.343
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Son.Fedai
  Mısır halkının % kaçı müslümandır, % kaçı gayri müslimdir?

  Şu an mısır da ya da arap baharı denilen ülkelerde din adamlarının durumları nelerdir, fetvaları kontrollü müdür, kontrolsüz müdür?

  SOnuç: Ya bizim bilmediğimiz şeyler var ya da Erdoğan siyaset yaptı; asıl amacı başka.

 15. #15
  Büşra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13-06-2011
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  20.309
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Büşra
  Altını tavan yapıp yastık altını bozdurttular,
  zam üstüne zam yapıp milletin nakte çevirdiği paraları yemeye başladılar,
  Şu devlet ne zaman milletin parasına göz dikmeyi bırakıp verici olacak?
  Ya da evlatlarımız görebilecek mi o günleri..
  Gündeme de laikliği oturttular
  Bizde konuşuyoruz,
  Derler ya ağzı olan konuşuyor işte!!!

 16. #16

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  erdoğan batının mesajını iletti
  bi yerlerde islam devleti yazan devletin çeşitli alanlarda güç sahibi olması halinde
  bu dünyada yankı yapar islama olan ilgiyi artırır.

  ki dikkatinizi çekerim
  bi yerlerde islam yazan devletlerin hali nicedir herkesin malumu
  ve batı onlarla korkutup islamdan soğutuyor

  tayyip kısaca dünya ile uyumu gözeterek bunları söylemiştir
  veren el daima üstündür.

Sayfa 1/14 12345611 ... Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Benzinde İndirirm Devam Ediyor
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 43
  Son Mesaj: 01-06-2017, 14:23
 2. Erdoğan'a Mısır'da Tepkiler Devam Ediyor
  By saliha kalem in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 220
  Son Mesaj: 28-09-2011, 00:31
 3. Destek devam ediyor!
  By mostar in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-11-2010, 22:42
 4. M-H-P erimeye ve dağılmaya devam ediyor....
  By ukubat in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12-09-2010, 23:16
 5. Risk devam ediyor
  By Dergaz in forum SAĞLIKLI HAYAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-02-2010, 22:31

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş