Etiketlenen üyelerin listesi

Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu http://www.risalehaber.com/images/other/bediuzzamanin-talebeleri-foto_56431_11.jpg Ahmed Hüsrev Altınbaşak Ağabey Yazıcı kardeşlerimize üstadın hususî bir mektubu vardır ve teşviki aşağıdaki gibi olmuştur ve nitekim buna binaen yazıcı kareşlerimiz bu meşrebi kendilerine en uygun olarak seçmişlerdir;

Bu konu 43440 kez görüntülendi 48 yorum aldı ...
Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu 43440 Reviews

  Konuyu değerlendir: Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 43440 kez incelendi.

Sayfa 1/4 1234 Son
 1. #1
  forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-09-2009
  Yer
  almanya
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @forumdayim

  Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu  Ahmed Hüsrev Altınbaşak Ağabey

  Yazıcı kardeşlerimize üstadın hususî bir mektubu vardır ve teşviki aşağıdaki gibi olmuştur ve nitekim buna binaen yazıcı kareşlerimiz bu meşrebi kendilerine en uygun olarak seçmişlerdir;  Yazıda usanan ve ibadet ayları olan Şuhur-u Selâsede sair evrâdı, beş cihetle ibadet sayılan(Hâşiye) Risâle-i Nur yazısına tercih eden kardeşlerime iki hadis-i şerifin bir nüktesini söyleyeceğim.

  Birincisi: يُوزَنُ مِدَادُ الْعُلَمَاءِ بِدِمَاءِ الشُّهَدَاءِ
  -Ev kemâ kal- Yani, "Mahşerde ulema-i hakikatin sarf ettikleri mürekkep şehidlerin kanıyla muvâzene edilir, o kıymette olur." (Gazâlî, İhyâu Ulûmi'd-Dîn, 1: 6)

  İkincisi: مَنْ تَمَسَّكَ بِسُنَّتِى عِنْدَ فَسَادِ اُمَّتِى فَلَهُ اَجْرُ مِاَةِ شَهِيدٍ
  -Ev kemâ kal- Yâni: "Bid'aların ve dalâletlerin istilâsı zamanında Sünnet-i Seniyyeye ve hakikat-i Kur'âniyeye temessük edip hizmet eden, yüz şehid sevabını kazanabilir." (İbni Adiy, el-Kâmil fi'd-Duafâ, 2:739)

  Ey tembellik damarıyla yazıdan usanan ve ey sofîmeşrep kardeşler! Bu iki hadisin mecmuu gösterir ki, böyle zamanda hakaik-i imaniyeye ve esrar-ı Şeriat ve Sünnet-i Seniyyeye hizmet eden mübarek, hâlis kalemlerden akan siyah nur veya âb-ı hayat hükmünde olan mürekkeplerin bir dirhemi, şühedanın yüz dirhem kanı hükmünde yevm-i mahşerde size fayda verebilir. Öyleyse onu kazanmaya çalışınız. Eğer deseniz: "Hadiste âlim tabiri var. Bir kısmımız yalnız kâtibiz."

  Elcevap: Bir sene bu risâleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan, bu zamanın mühim, hakikatli bir âlimi olabilir. Eğer anlamasa da, madem Risâle-i Nur şakirtlerinin bir şahs-ı mânevîsi var; şüphesiz o şahs-ı mânevî bu zamanın bir âlimidir. Sizin kalemleriniz ise, o şahs-ı mânevînin parmaklarıdır. Kendi nokta-i nazarımda liyakatsiz olduğum halde, haydi, hüsn-ü zannınıza binaen bu fakire bir üstadlık ve tebâiyet noktasında bir âlim vaziyetini verdiğinizden bağlanmışsınız. Ben ümmî ve kalemsiz olduğum için, sizin kalemleriniz benim kalemim sayılır; hadiste gösterilen ecri alırsınız.

  SAÎDÜ'N-NÛRSÎ

  Hâşiye: Bu kıymetli mektupta Üstadımızın işaret ettiği beş nevî ibadetin kendilerinden izahını talep ettik. Aldığımız izah aşağıya yazılmıştır:

  1. En mühim bir mücahede olan ehl-i dalâlete karşı mânen mücahede etmektir.

  2. Üstadına neşr-i hakikat cihetinde yardım sûretiyle hizmet etmektir.

  3. Müslümanlara iman cihetinde hizmet etmektir.

  4. Kalemle ilmi tahsil etmektir.

  5. Bazan bir saati bir sene ibadet hükmüne geçen tefekkürî olan ibadeti yapmaktır. (Rüştü, Hüsrev, Refet)


  Lem'alar, 21. Lem'a


 2. #2
  forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-09-2009
  Yer
  almanya
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @forumdayim
  Yazıcılar Grubu

  Said Nursi 1960 yılında vefat ettikten sonra şuan "ağabeyler" denilen gurubun, Said Nursi'nin "Benim yerimde ve Nur’un şahs-ı manevisinin çok ehemmiyetli bir mümessili olmasından hiçbir cihetle gücenmemek elzemdir." iltifatına mazhar olan Hüsrev Altınbaşak ile arasında bir ayrılık meydana gelmiştir. Bu kişiler Zübeyir Gündüzalp'i kendilerine yol gösterici olarak belirlediler.Ancak,Nur Cemaatinin tarihi yapılanması konusunda önemli analizler içeren "karakalem" web sitesi başta olmak üzere bu konuda tarihsel analiz yapanlar tarafından, Said Nursi'nin vefatından sona nurculuğun önderliğinin bir süre ikili kollektif önderliğe dönüştüğü ifade edlmektedir.Bu ikili önderliği Zübeyir Gündüzalp-Av.Bekir Berk ikilisi olarak ifade edebiliriz.Son şahitler olarak anılan Said Nursi ile beraber olan nurculuğun ustaları,Cemaatin dışa açılımını ve sosyal iletişimini Av.Bekir BERK 'in ,iç yönelim ve dini bilgilerin ve Said Nursi esaslı önceki kuşak birikiminin aktarımının yetkilisinin ise Zübeyir Gündüzalp olduğu belirtilmektedir.Bu grup daha sonra İstanbul Cemaati olarak adlandırılmıştır.Aşağıdaki Diyanet işleri Başkanlığının 6 bölümlü ayrımında yer alan guruplar bu cemaatten çıkmıştır.Ancak bu cemaat halen devam etmektedir.Siyasal literatürde ,1971 sıkıyönetim yargılamalarında İzmir Sıkıyönetim Mahkemelerindeki nurcular yargılanması;Avukat Bekir BERK ve arkadaşları(53 sanık)davası olarak adlandırılmıştır.Fethullah Gülen ise bu davada ve iddianamede iki nolu sanıktır. Bu dönem ;1940 lı yılların sağ gençlik önderi ve baskın önder kişiliği ile döneme Mahkeme salonlarından gelerek mührünü vuran ve 1960 ihtilali ortamında bazan tek başına bir yürüyüş sürdüren Av.Bekir Berk nurculuğa bu zor dönemlerinde dünyevi bir sırat köprüsü geçirten önderdir. Ana cemaat olan bu İstanbul Cemaatinin şu anda liderliğini ise 1992 yılında Av.Bekir berk in vefatından sonra son şahitlerden,kanaat önderi Mehmet Fırıncı yürütmektedir. Kalanlar ise Hüsrev Altınbaşak'a tâbi oldu. Hüsrev Altınbaşak ve çevresindeki grup, risalelerin sadece latin harfleriyle basılmasına karşıydı, bunun yerine el ile ve Arap harfleri ile yazılması ve okunması taraftarıydı. Kendilerine delil olarak da 18. lem'a'da bahsedilen Hazreti Ali'nin sözleri, şeker mektubu, yazı mektubu ve Risale-i Nur'da bulunan başka bölümleri gösteriyorlardı. Böylece Nurculuk, halk arasında Yazıcılar ve Okuyucular diye tabir olunan iki gruba ayrıldı.[6] Yazıcılar Arap harflerini ibadet görerek, risaleleri Arap harfleri ile yazdıklarından dolayı halk arasında yazıcılar ismini almışlardır. Okuyucalar grubu latin harfleri ile matbaada risalelerin seri olarak çoğaltılıp yayılmasından yanaydı. Said Nursi hayattayken bile, böyle bir bölünmeye sebep olmak isteyenlerden şöyle bahseder:

  Gizli düşmanlarımız iki plânı takib ediyorlar. Biri beni ihanetlerle çürütmek; ikincisi, mabeynimize bir soğukluk vermektir. Başta Hüsrev aleyhinde bir tenkid ve itiraz ve gücenmek ile bizi birbirimizden ayırmaktır. Ben size ilân ederim ki; Hüsrev'in bin kusuru olsa ben onun aleyhinde bulunmaktan korkarım. Çünki şimdi onun aleyhinde bulunmak, doğrudan doğruya Risale-i Nur aleyhinde ve benim aleyhimde ve bizi perişan edenlerin lehinde bir azîm hıyanettir. [Şualar, Osmanlıca asıl nüsha 540, Latince çeviri nüshası 444]

  Hüsrev gibi bir nur kahramanından, benim yerimde ve Nur’un şahs-ı manevisinin çok ehemmiyetli bir mümessili olmasından hiçbir cihetle gücenmemek elzemdir. [Şualar, Osmanlıca asıl nüsha 527, Latince çeviri nüshası 428. Alıntı osmanlıca asıl nüshandan çevrilerek alınmıştır.]

  Yazıcılar Gurubu , nur cemaatinin diğer grupları arasında farkları , risale konusunda elle yazmak ve çoğaltmak ve bunu en güzel bir uygulama kabul etmek, bunun yanında inanıc yaşayış ve giyim kuşam farklılıklarıdır ki ; yazıcı hanımlarının tesettür fikri oldukca takva üzere olup genelde eller, yüz de örtülür.

 3. #3

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  isimlerin ön plana çıkmasına karşıyım.
  hele hele takvada üstünüz demeniz saçmalık.

 4. #4
  ABDULLAH bin REVAHA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  27-03-2010
  Mesajlar
  512
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ABDULLAH bin REVAHA
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  isimlerin ön plana çıkmasına karşıyım.
  hele hele takvada üstünüz demeniz saçmalık.
  Öyle ama nur cemaati mensuplarından bende yazıcaları beğenerek takip ediyorum..
  Yazıcılar gerçekten " TAKVA" ehli .. İçlerinde ikiye ayrılmış durumdalar malesef, feytullah gülen hoca'nın talebeleri oldukça "MODERN" Özellikle de okuyan genç kızlar çok yetersiz kalmışlar diye düşünüyorum..Sadece dünya ilmi okumak insanı adam etmeye yetmiyor.. Eğitim adına başörtülerini açıp ben kendimi nesiller için feda ediyorum diyen bir topluluktan ne beklenir?..
  HEYHAT..!

 5. #5

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  vahiy mi geldi size
  bu cümleleri kullanan birinin takvasından endişelenmesi gerekir...

  gülen e diğer nurcuların kafayı takması ayrı mevzu zaten sevmeyeni çok bir de siz katılın bakalım

 6. #6
  ABDULLAH bin REVAHA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  27-03-2010
  Mesajlar
  512
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ABDULLAH bin REVAHA
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  vahiy mi geldi size
  bu cümleleri kullanan birinin takvasından endişelenmesi gerekir...

  gülen e diğer nurcuların kafayı takması ayrı mevzu zaten sevmeyeni çok bir de siz katılın bakalım
  Vahiy gelmesine gerek yok herşey gözler önünde..Ve çevremde de mevcut..
  Bizim sevip sevmememizin bir önemi yok. Allah sevsin yeter..Allah (c.c) katında değerinin olması önemli.. Biz bunu bilemeyiz herşeyin doğrusunu muhakkak ki Allah (c.c) bilir.. Ama kişinin yaptığı işte onun aynasıdır.. İçindeki dışına sirayet eder.. Talebelerinden hiç haz etmiyorum. Talebelerini yeterince şuurlandıramamış.. Ama hocalara da laf edecek kadar küstah değiliz..
  Ves'selam..

 7. #7

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  ben pek çok nurcu grupların toplantılarına katıldım ilk katıldığım kendilerine yazıcı diyordu...
  ve sizin takva dediğiniz her ne ise onlarda yoktu sanırım.
  ama sizin kadar da küstah değillerdi.

 8. #8
  ABDULLAH bin REVAHA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Doçent
  Üyelik tarihi
  27-03-2010
  Mesajlar
  512
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ABDULLAH bin REVAHA
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  ben pek çok nurcu grupların toplantılarına katıldım ilk katıldığım kendilerine yazıcı diyordu...
  ve sizin takva dediğiniz her ne ise onlarda yoktu sanırım.
  ama sizin kadar da küstah değillerdi.
  Ben cemaat ayrıcalığı yapmıyorum kesinlikle.. Modern zihniyete karşıyım.. Galiba size de çok dokundu, oldukça bozuldunuz..
  Gerçekler acıtır

 9. #9

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  gerçek acıtıyor maalesef
  işin garibi şucu bucu diye geçinen sizin tayfayı niye acıtmıyor

  nurcular kendi aralarında bile hoşgörü diyalog kuramıyorsa
  müslümanlarla hatta dünya ile nasıl ilişki kurabilecekler

  gittikçe yahudileşiyorsunuz
  onlar gibi kendi mahallelerinizde güya takva ile yaşayın bakalım

 10. #10
  forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-09-2009
  Yer
  almanya
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @forumdayim
  her cemaati bir birinden ayiran mutlaka ameli bazi hususiyetler vardir... benim bilhassa merak ettigim yazilar cemaatinin dinler arasi diyaloga nasil baktiklaridir... cünkü bu husus ameli degil itikadi hususiyetleri iceriyor...

 11. #11

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  19-10-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yeni-OSMANLI
  diyalog konusu itikadi degildir,ameli hususiyetleri iceriyor

 12. #12

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  ben ne nurcu grupların ne de diğer şucuların bucuların aralarında bir fark göremedim.
  metodlarında azıcık fark olsa bile eylemleri aynı...
  internette araştırma yaparsanız bunların resmi siteleri diye bilinenleri dolaşın diyalog konusunda da diğer konularda da aynı cevabı alırsınız...

  yukardaki arkadaşın fevri davranışına bakmayın klasik misyoner taktiği en iyi yol benim yolum hikayeleri
  benbir fark göremedim vesselam hepsi aynı takkeyi takıyor

 13. #13
  forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-09-2009
  Yer
  almanya
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @forumdayim
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  ben ne nurcu grupların ne de diğer şucuların bucuların aralarında bir fark göremedim.
  metodlarında azıcık fark olsa bile eylemleri aynı...
  internette araştırma yaparsanız bunların resmi siteleri diye bilinenleri dolaşın diyalog konusunda da diğer konularda da aynı cevabı alırsınız...

  yukardaki arkadaşın fevri davranışına bakmayın klasik misyoner taktiği en iyi yol benim yolum hikayeleri
  benbir fark göremedim vesselam hepsi aynı takkeyi takıyor
  burda ince bir hususu izah etmek isterim...
  her cemaat mutlaka en dogru yol benim demesinden daha dogal ne olabilir...
  mesele dört hak mezhep var , hanefi, safi, hambeli ve maliki, bunlarin hepsi haktir ve dogrudur...

  bizim hanefi mezhebi mensubu olarak diger hak mezheplere bakis acimiz su olmalidir... benim mensubu oldugum mezhep dogrudur belki yanlis olabilir, digerleri yanlis belki dogru olabilir...

  durum mezhepler konusunda bu olunca, cemaatler hususundada bu yolu takip edebiliriz... bir birini itikadi yönden reddetmiyen cemaatler icinde benim mensup oldugum cemaat en dogrusu belki yanlis olabilir, diger cemaatler yanlis belki iclerinden biri dogru olabilirler...
  bir kisi bir cemaate mensup olmadan güzelce arastirmali, sonrada bir cemaate mensup olmali ve o cemaatin gerekleri neyse yapmaliki -ama her konuda - cemaatte bir ahenk olsun... isime geleni yaparim isime gelmiyeni yapmam demek cemaat olma zihniyetine aykiridir...

 14. #14
  forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ordinaryus
  Üyelik tarihi
  07-09-2009
  Yer
  almanya
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.160
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @forumdayim
  Alıntı Yeni-OSMANLI Nickli Üyeden Alıntı
  diyalog konusu itikadi degildir,ameli hususiyetleri iceriyor
  dinler arasi diyalogun itikadi mahzurlari oldugunu dinler arasi diyalogla ilgili konu basliklari altinda yeterli derecede yazi oldugunu göreceksiniz...

 15. #15

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  19-10-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yeni-OSMANLI
  mezheblere baglilik süphe kabul etmez.

 16. #16

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  en iyi yol benim yolum denmesi yanlıştır bu hadis lerle sabittir
  tefrikaya yol açar
  ırkçılık çoşar

  zaten yollar teferruatttır.
  ben hiçkimseden benim mezhebim en iyi olanıdır diyeni duymadım.
  hatta mezhebini bile bilmeyen insanlar var bence bu normal olanıdır.
  dini kimliğimiz bile öne fazla çıkmamalı
  yaşantımız simamız zaten dinimizi yansıtır.

Sayfa 1/4 1234 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Gülen Grubu Hizbullah Cemaati'ni de Mağdur Etti
  By Mehmet in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-12-2014, 21:53
 2. Nur cemaati'nde Okuyucular Grubu
  By forumdayim in forum RİSALE-İ NUR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22-06-2011, 02:14
 3. Renkli ve Çevreci Yazıcılar! - Xerox
  By Yağmur in forum KÜLTÜR ve SANAT
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-02-2011, 18:37
 4. Gülen cemaati değil Güler cemaati
  By Mihmân in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 29-04-2008, 18:36
 5. Doğan Grubu Zaman Grubu Kapışması
  By Türkay in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14-04-2008, 12:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş