Etiketlenen üyelerin listesi

Sonuçlar: Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

Katılımcı sayısı
40. Anket kapatılmıştır
 • Evet izin vermeli

  21 52.50%
 • Hayır izin vermemeli

  16 40.00%
 • Kararsızım

  2 5.00%
 • Fikrim yok

  1 2.50%

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

Bu konu 34951 kez görüntülendi 265 yorum aldı ...
Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi? 5.00 34951 Reviews

  Konuyu değerlendir: Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 2 kişi oyladı ve 34951 kez incelendi.

Sayfa 2/17 İlk 123456712 ... Son
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni

Konu: Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

 1. #17
  türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  18-07-2007
  Mesajlar
  4.913
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @türkü
  "haklısın" deme era. her ne olursa olsun kardeşini de savunma tabiki. 'başka bir yol yok mu?' ya bir cevap var burdan: misal: dilini tut! kalbini ali'ye teslim et. muaviye olmaktan sakın çogu konuya kadınsı duygularınla karşılık veriyor gibisin. bu yoldan gidersen her atışın isabet etmez. etse dahi seni tanıyan nazarında hükmü zayıf kalır..felan filan. çok bilmiş gibi yazdım de mi neyse ne yav salla gide..

 2. #18
  era

  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  05-01-2011
  Mesajlar
  487
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @era
  İsabet etmek gibi bir derdim yok, ciddiyim. "Yerinde olsam" benzeri bir yaklaşım sundun ama yerimde değilsiniz. Sorumluluğum ağır ve altından kalkmak da ağır geliyor, hata payım bile yok. Refleksim ondan başka özelliğimden değil.

  Asıl mesele de müslümanların dinin sadece çenebazlığını yapıyor konumuna düşmesi. Hal-kal dengesi yok. Ve de dinin şu-bu hükmünü öne çıkarıp mazeret olarak sunmak gibi lüksümüz yok. Var mı?

 3. #19
  ORHANCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  15-12-2006
  Yer
  -İSPARİT-
  Mesajlar
  2.536
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ORHANCAN
  Dört kadınla evlilik

  Soru: Bir erkeğin 4 kadınla evlenme sebebi nedir?

  Değerli kardeşimiz;

  İslam dini Arabistan Yarımadasına yayıldığı sırada bir kısım cahiliye adetleri de bütün tesirleriyle hükmünü icra ediyordu. İslamiyet bunlardan bazılarını tamamen kaldırıyor, bazılarını mutedil hale getiriyordu. Bunlardan birisi de Cahiliye dönemindeki sınırsız kadınla evlenme meselesi idi. İslamiyet gelmeden önce Arap Yarımadasında erkekler, sayı tahdidi olmaksızın, istedikleri kadar kadınla evlenebilirlerdi.

  İşte Kur'an-ı Kerim bu cahiliye adetine bir sınırlama getirdi. Azami olarak dörde kadar evlenebileceğini açıkladı. Cenab-ı Hak “Eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin.” buyurdu.(1)

  Buna göre, birden fazla evliliği Kur'an tesis etmedi. Ancak daha önce sınırsız olan adedi sınırlandırdı. Mesela Giylan ismindeki Sahabi Müslüman olduğu zaman on hanımla evli idi. İslamiyeti kabul ettiğinde dörtten fazlasını boşadı.

  İslamiyet her ne kadar birçok kadınla evlenmeye müsaade etmişse de, bir tek kadınla evlenmeyi esas olarak kabul etmiştir. Birden fazlasına müsaade “ahlaki ve sosyal zaruretler” haline tahsis edilmiştir. Bu durumda kadınlar arasında adaletin şart olduğu açıklanırken ruhi temayüllerde eşit davranmanın pek mümkün olmadığına dikkati çekilmiştir: “Ne kadar isteseniz kadınlar arasında adaletli davramaya güç yetiremezsiniz” (2)

  Cenab-ı Hak bir ayette adaleti emrederken, diğer ayette de insanların hanımları arasında adaleti gerçek manada gerçekleştiremeyeceklerini açıklaması, birden fazla kadınla zaruret olmaksızın evlenmemeye işaret içindir.

  Tarihin her devrinde milletler arasında ortaya çıkan kanlı savaşların acımasız tesiriyle erkek nüfusu azalıp, kadın nüfusu bir kaç misli artar. Böyle bir durumda bir erkeğin bir kaç kadını koruması bir vazife olur. Türkiye, Birinci Dünya, Almanya da İkinci Dünya Savaşından sonra bunu yaşamıştır. Almanya'da İkinci Dünya Savaşından sonra kadınların sayısı erkeklerin üç katı kadardı. Alman milleti şiddetli bir sosyal dengesizlik tehlikesiyle yüz yüzeydi. Çünkü kadınların hemen hemen üçte ikisi çaresizlik ve kimsesizlik içinde bulunuyordu. Böylece Almanya hükümeti bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine imkan tanımak zorunda kalıyordu. Bir Alman Profesör, Alman kadının kurtulması için İslamın bu ruhsatını kabul etmekten başka çare olmadığını ısrarla belirtiyordu.

  Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı sonundaki durumunda olduğu gibi şayet bir topluma bir erkeğe karşı üç kadın bulunsa, problemin halledilmesi için üç durum söz konusu olur:

  1. Her erkek bir kadınla evlenecek ve her üç kadından ikisi aile hayatını, çocuk sevgisini, annelik şefkatini tadamayacaktır.

  2. Her erkek bir kadınla evlenecek ve diğer kadınlarla gayr-ı meşru münasebetler kuracak; kadın bu durumda yine aile hayatını, annelik şefkatini ve çocuk sevgisini tadamayacaktır.

  3. Bir erkek birkaç kadınla evlenecek, meşru daire dahilinde aralarında adalet prensiplerine riayet ederek haysiyet ve şereflerini koruyacak, vicdani rahatsızlıktan kurtaracaktır. Toplum da cinsiyet ve nesep karmaşasından kurtulmuş olacaktır.

  Akl-ı selim sahibi her insan üçüncü şıkkı kabul eder. Çünkü insan fıtratı bunu gerektirir.
  İslamın dörde kadar kadınla evlenmeyi bir ruhsat olarak göstermesinin insan fıtratına, akla ve hikmete uygun olduğunu açıklayan Bediüzzaman şöyle diyor:

  “Dörde kadar taaddüd-ü zevcat, tabiata, akla, hikmete muvafık olmakla beraber, şeriat bir taneden dörde çıkarmamış, belki sekizden dörde indirmiştir. Bahusus taaddütte öyle şerait [şartlar> koymuştur ki, ona müraat etmekle [uymakla> hiçbir mazarrata müeddi olmaz (hiçbir zarara sebep olmaz). Bazı noktada şer olsa da ehven-i şerdir. Ehven-i şer ise bir adalet-i izafiyedir. Heyhat! Alemin her halinde hayr-ı mahz olamaz.” (3)

  Kaynaklar:
  1. Nisa Suresi,3
  2. Nisa Suresi,129
  3. Münazarat,69

  Kaynak: Mehmed Paksu Çağın Getirdiği Sorular

  Önceden verilen cevaplara ulaşmak için tıklayın.

  Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet

 4. #20
  ORHANCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  15-12-2006
  Yer
  -İSPARİT-
  Mesajlar
  2.536
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ORHANCAN
  Soru:Kuran'da en fazla 4 hanımla evlenme şartı olduğu halde peygamber efendimiz (a.s.m) daha fazla evlenmesinin hikmeti nedir?

  Değerli kardeşimiz;

  Peygamberimizin dörtten fazla eşi olmuştur. Evliliklerinin tamamı da dört evliliğin sınırlanmasından öncedir. Nur suresindeki en fazla dört evliliği bildiren ayet, peygamberimizin (a.s.m) vefatından üç yıl önce nazil olmuştur.

  Bundan sonra da peygamberimiz (a.s.m), bir daha evlilik yapmamıştır.

  Aynı anda dörtten fazla hanımla evli olmasına gelince:

  1- Bilindiği gibi, Peygamberimizin hanımlarının, boşanmış olsalar bile bir başkasıyla evlenmesi ayet-i kerimeye göre haramdır. Bu sebeple dört evliliği sınırlandıran ayet inince, Peygamberimiz hanımlarını boşasaydı, başkaları ile evlenemeyeceklerinden mağduriyetleri söz konusu olacaktı.

  2- Peygamberimize has bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin bir kısmı ümmetine haramdır. Dörtten fazla evli olmakta peygamberimize ait hususi hükümlerdendir. Bu sebeple bir başkası bu noktadan peygamberimizi örnek alamaz.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Hz. Peygamber (s.a.v) çok eşliliğin dörtle sınırlandırılmasından sonra aynı anda dörtten fazla kadınla evli bulunmuş mudur?

  Peygamber efendimiz (s.a.v)in çok evliliği ve evinin ezvac-ı tahirat okulu olması konusunda bilgi için tıklayınız.

  Peygamber Efendimizin (asm) çok evlenmesinin hikmetleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

  Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet

 5. #21

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  dini açıdan 4 eşliliğe izin verilmediğine dair yorumlarda mevcut...

 6. #22
  türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  18-07-2007
  Mesajlar
  4.913
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @türkü
  yok kardeş, haklısın! bildiginle amel et.. ben utanmayı pek âlâ bilirim inan ki. davranışı şekilendirmenin bir yolu da düşünceden geçer elbet. degiştir! Allah yardımcın ola

 7. #23
  ibrahimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli Admin
  Üyelik tarihi
  19-06-2006
  Yer
  forvet arkası
  Yaş
  31
  Mesajlar
  11.732
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ibrahimi
  4'e izin verilse 10 olur o gayrimeşru şekilde.
  Bırakın böyle kalsın.
  ....Sanal mücahit olacağıma cami safında sıradan cemaat olmayı yeğlerim.
  ☻/
  /▌


  göbeğini kaşırken düşünen adam


  Yönetici Başvurusu ||Tepkisel ihvan || İhvanforum'un tanıtımına katkı Sağlayın! || Uygunsuz Reklam Bildir ||İhvan Facebook Sayfaları || Forum Kuralları ||

 8. #24

  Profesör
  Üyelik tarihi
  15-04-2011
  Mesajlar
  943
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @SaddbinMuaz
  Cenab-ı Hak “Eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin.” buyurdu.(1)

  Buna göre, birden fazla evliliği Kur'an tesis etmedi.
  Cicili görünmeye gerek yoktur... Ayette açık olduğu üzere Adaleti Hak ile sağlarım diyen, adaletsiz şekilde davranamazda felç olarak haşredilmekten korkmayan 4 adet Nikahlar ! Bu haliyle elbet helaldir... Ne haram edebiliriz... Nede sakındırabiliriz...!

  4 adet alınması tavsiye edilmeyendir lakin Helaldir...! Açık ve net...

 9. #25

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  ayetin tamamını getirir misin?

 10. #26
  Yitik Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektaremektar Kıdemli Üye emektaremektar
  Üyelik tarihi
  04-05-2010
  Mesajlar
  3.283
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @Yitik Lale
  Erkekler önce bir taneyle baş etmeyi öğrensinler,sonra dörde kadar yolu var...

 11. #27

  Profesör
  Üyelik tarihi
  15-04-2011
  Mesajlar
  943
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @SaddbinMuaz
  Alıntı Yitik Lale Nickli Üyeden Alıntı
  Erkekler önce bir taneyle baş etmeyi öğrensinler,sonra dörde kadar yolu var...
  Bu zamanlarımız için daha hakikatli bir söz... Elbette hüküm başkadır... Gerçek başkadır... Maalesef bu zamanda bir tane bile tehlikelidir diyebiliriz Allahualem... tabiki her iki taraf içinde demek gerekebilir...

 12. #28
  ORHANCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emektar Emektar Üye emektar
  Üyelik tarihi
  15-12-2006
  Yer
  -İSPARİT-
  Mesajlar
  2.536
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ORHANCAN
  Alıntı Yitik Lale Nickli Üyeden Alıntı
  Erkekler önce bir taneyle baş etmeyi öğrensinler,sonra dörde kadar yolu var...
  gerçekten haklısınız kardeşim..

  boş verin ikincisini ve üçüncüsünü ve dahi dördüncüsünü

  hatta bazen bir tane de fazla gelip 3-5 gün de olsa ayrı kalmak ihtiyacı bile oluyor ...

  ve alıp başımızı nerelere gitsek diye düşünüyoruz..

 13. #29

  Profesör
  Üyelik tarihi
  15-04-2011
  Mesajlar
  943
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @SaddbinMuaz
  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı
  ayetin tamamını getirir misin?
  Ayetin tamamını ikimizde biliyoruz... Allah c.c. Elbette ayetleri 1000-400 kadından 4'e düşürmüş ve en hakikatli olanı 1 tanedir demiştir...! Lakin 4 adet almak istiyorum diyene haram diyebilecek var mı ?

 14. #30
  ibrahimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli Admin
  Üyelik tarihi
  19-06-2006
  Yer
  forvet arkası
  Yaş
  31
  Mesajlar
  11.732
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @ibrahimi
  Veri medeni halini bilmiyorum da senin için dörde kadar yolu olabilir
  Yitik lalenin dediği gibi biz birinciyi daha göze alamadık
  ....Sanal mücahit olacağıma cami safında sıradan cemaat olmayı yeğlerim.
  ☻/
  /▌


  göbeğini kaşırken düşünen adam


  Yönetici Başvurusu ||Tepkisel ihvan || İhvanforum'un tanıtımına katkı Sağlayın! || Uygunsuz Reklam Bildir ||İhvan Facebook Sayfaları || Forum Kuralları ||

 15. #31

  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  08-11-2010
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @veri
  Alıntı SaddbinMuaz Nickli Üyeden Alıntı
  Ayetin tamamını ikimizde biliyoruz... Allah c.c. Elbette ayetleri 1000-400 kadından 4'e düşürmüş ve en hakikatli olanı 1 tanedir demiştir...! Lakin 4 adet almak istiyorum diyene haram diyebilecek var mı ?
  evet ikinci eş için izin verilmediğine dair yorumlar 4. hicri den itibaren mevcuttur...

  ayetin başını okuyun derim...
  yasaklama ordan başlıyor

 16. #32

  Profesör
  Üyelik tarihi
  15-04-2011
  Mesajlar
  943
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu
  @SaddbinMuaz
  Elbette birden fazlasını aklı salim olarak sakındırmak şartların oluşmaması sebebiyle kuvvetli şekilde desteklemeliyiz Allahualem... Lakin haram olmadığını açıkça söylemek koşulu ile... Doğrusu budur ALLAHUALEM...

Sayfa 2/17 İlk 123456712 ... Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Medya Patronları Hesap Vermeli...
  By redyellow in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-09-2013, 08:19
 2. Ulusalcılar PKK Konusunda Karar Vermeli
  By Dua Nur in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-08-2012, 08:56
 3. evliliğe dair
  By mckare in forum Kapatılan Konular
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 17-01-2010, 13:08
 4. AKP neci olduğuna karar vermeli
  By Azimli in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 24-04-2008, 17:03
 5. Ak Parti savunma vermeli mi?
  By Bîçâre in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 01-04-2008, 18:23

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook platformu Giriş